İşçiye hakaret edilmesi

İşçiye hakaretin sonuçları

İşçi, iş sözleşmesine dayanarak ücret karşılığında çalışan kişidir. İş sözleşmesinde iki taraf olup bu taraflardan işçinin görevi işverene bağlı olarak iş görmek, işverenin görevi ise işçiye ücret ödemektir. İşçinin işverene bağlı olması, onun talimatlarını yerine getirmesi, koyduğu işyeri kurallarına uyması demektir. Buna işverenin yönetim hakkı denir.

Yönetim hakkı nedir?
Yönetim hakkı; işverenin tek taraflı olarak işin şeklini, zamanını ve usulünü belirleme hakkı olarak ifade edilebilir. Genel çerçeveyi kanunun ve iş sözleşmesinin çizdiği sınırlar içinde işveren, işçiye tek taraflı talimatlar vermek ve bu talimatların işçi tarafından yerine getirilmesini beklemek hakkına sahiptir.

Ama işverene tanınan bu hak, onun sınırsız yetkilere sahip olduğunu göstermez. Hakaret de işverenin hak sınırına dahil olmayan kavramlardan biridir. İşveren işçisine elbette hakaret edemez. Bu işveren-işçi ilişkisinden öte insani ilişkilerin bir gereğidir. Sebebi ne olursa olsun, işçi haksız bile olsa, işverenin ona hakaret etmeye hakkı yoktur.

Bu yasağın yasal altyapısı ise İş Kanununun 24 üncü maddesinde belirlenmiştir. İşçinin haklı nedenle ve derhal fesih hakkının düzenlendiği ilgili maddede; işverenin işçinin veya ailesinden birinin şerefine ve namusuna dokunacak laflar söylemesi, davranışlarda bulunması veya işçiye cinsel tacizde bulunması halinde işçinin iş sözleşmesini sürenin bitmesinden önce ya da bildirim süresini beklemeden feshedebileceği ifade edilmektedir.

Bu durumu kanıtlamak için çeşitli deliller mahkemede öne sürülebilir: Güvenlik kamerası kayıtları, yasaya uygun ses kayıtları, tanıklar vb. Bunların içince tanık kısmı ayrıca önemlidir. Özellikle toplum içinde yapılan hakaret söz konusu olduğunda mahkemede dinletilecek şahitler davanın seyrini değiştirecektir.

Böyle bir durumla karşılaşan işçi;

 • Hakaretin yapıldığı tarihten itibaren 6 iş günü içinde, bu hakaret nedeniyle iş sözleşmesini İş Kanununun 24/2-b maddesinde dayanarak feshetmelidir.
 • Bu fesih bildirimini noter kanalıyla yapması ve fesih nedenini, olayın tarihini açıkça belirtmesi önemlidir.
 • Hakaretin üzerinden 6 iş günü geçince bu derhal fesih hakkı kanunen sona erer.
 • İşveren işçinin yüzüne karşı değil de, işçinin arkasından, başka işçilerin yanında işçiye hakaret etmişse 6 iş günlük sürenin işleyişi değişir. Bu durumda 6 iş günlük süre, işçinin bu hakareti her hangi bir yolla öğrenmesiyle başlar. Ama hakaretin üzerinden 1 yıl geçmişse, hiçbir şekilde bu hakaret dayanarak sözleşmesini feshedemez.

Olayı örneklerle somutlaştıralım:

Örnek 1:
İşveren 03/01/2015 tarihinde diğer işçilerin yanında, işçi A yokken, A’ya hakaret etmiştir. Bu durumu işçi A’ya bir başka işçi 26/06/2015 tarihinde söylemiştir. İşçi A’nın iş sözleşmesini haklı nedenle feshetmesi için artık bu tarihten itibaren 6 iş günü süresi vardır.

Örnek 2:
İşveren 03/01/2015 tarihinde işçi A’nın yüzüne karşı ona hakaret etmiştir. Bu tarihten itibaren 6 iş günü içinde işçi iş sözleşmesini haklı nedenle feshetmek zorundadır.

Örnek 3:
İşveren 03/01/2015 tarihinde diğer işçilerin yanında, işçi A yokken, A’ya hakaret etmiştir. İşçi A’ya bu durumu bir başka işçi 08/01/2016 tarihinde söylemiştir. Hakaretin üzerinden 1 yıl geçtiğinden işçi A’nın artık bu nedene dayanarak haklı nedenle derhal fesih hakkı kalmamıştır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,67 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. aydın çalık diyor ki:

  mustafa bey bu ay sonu iş yerim yani11 ayın sonunda kapancak 5 yıl 11 aydır çalışıyorum beton mikseri şoforuyum maasım 1700 tl olarak bankaya yatıyor brtte sgk ya baktıgımda 2350 gözukuyor ama isten çıkarılan arkadaslara yıllık ızın ve mesai paralarının vermıyolar sadece kıdem ve ıhbarı onuda kendı kaalarına gore hesaplayıp senet yada en az 4 aylık çek verıyolar ben sımdı ne yapayım benım kıdem ve ıhbarım nekadar olur mesaılerım yıllık ızınlerım ne kadar olur yada bı akıl bı çare ne yapayım mahkemeye versem ne kadar surer açıklama yaptıklarında ıs kutamı sıkayet edeyım 170 mı arayayım herkes bı sey soyluyo allah askına bı yardım et ne yapayım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. İşyeri daha kapanmadığına göre bir süre beklemenizi öneririm. İşverenin size teklifini değerlendirin. Verdiği parayı alın. Ancak aldıktan sonra elbette ki, alamadığınız alacaklarınız için dava açabilirsiniz. Şu anda halen çalıştığınıza göre zaten bir şey yapamazsınız. İleride tekrar yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 2. kübra ebru diyor ki:

  merhaba ben bi fırında çalışıyorum tezgahtar olarak benle beraber de 7 tne daha tezgahtar çalışıyor sigortalı olmamıza ragmen bırakın haftalık izni ayda bi gün bile izin verilmiyor . sordugumuzda ise burası fırın burda izin yok haftyanın yedi günü ful ayakta on saat çalışıyoruz sizce ne yapmalıyız

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Her işçinin hafta tatili ve yıllık izin hakları vardır. Alo 170’i arayarak şikayette bulunursanız belki hafta tatili kullandırılması sağlanabilir. Ama şikayet ederken hayali bir isim kullanmanızı tavsiye ederim.

 3. Gulsah diyor ki:

  Merhaba istifami verdim isten ayrilirken islemler yapilurken muhasebeci ve bir calisanin yaninda hakerete ugradim ses kaydim var ne yapmaliyim nasil sonuclanir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz durum genel hukuk mahkemelerinde görülecek bir dava türüdür. Benim uzmanlık alanım değil, o nedenle yorum yapamıyorum.

 4. ayşe diyor ki:

  Merhaba işveren tarafından mail yoluyla hakarete uğradık ve bu hakareti sadece bana değil hepimize yöneltti hem şahitler hemde mail delilleri bulunuyor.MAnevi tazminat davası açmayı düşünüyoruz toplu olarak bizim merak ettiğimiz bunu 6 gün içinde mi yapmalıyız. Ayrıca hakaret ettikten bir yıl içinde haklı fesih yapabilir miyiz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu hakaret size yapıldıktan sonra 6 iş günü içinde iş sözleşmenizi feshetmelisiniz. 1 yıllık süre, siz olayı öğrendiğiniz için, geçerli değildir. Manevi tazminat davası konusunda ise ne yazık ki bilgim yok.

   1. FİGEN diyor ki:

    İYİ GÜNLER… 6 GÜNLÜK SÜRENİN KANUNİ DAYANAĞI NEDİR ACABA ÖĞRENEBİLİR MİYİM? İŞ KANUNUNDA BULAMADIM DA

    1. FİGEN diyor ki:

     VE 6 GÜNLÜK SÜREDE FESİH DURUMUNU İSPAT YÜKÜ KİMDE OLACAKTIR

     1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

      Sözleşmesini feshetmek isteyen taraf, doğal olarak iddiasını ispatla yükümlüdür.

    2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Merhaba. İş Kanununun 26ncı maddesidir.

 5. Ferkan diyor ki:

  Merhabalar işverenim 7-8 kişilik diğer çalışma arkadaşlarımın yanında bana küfür ve hakaret etti ve yüzüme kesici yaralayıcı bir cisim atmaya kalkıştı kamera kayıtları var fakat kamera sesi kaydetmiyor ama ben telefonuma ses kaydı aldım hepsi duyuluyor ve sonunda ses kaydı aldığımı söylüyorum oda bana alabilirsin istediğin yere git diyor. Yanımdaki arkadaşlarıma yalan şahitlik yaptırıyor. Benim yaptığım suçmudur mahkemeye başvursam sonucu sizce ne olur. Şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konu adli bir konu olup benim uzmanlık alanıma girmemektedir.

 6. Gayip diyor ki:

  Meraba fabrika iscisiyim ve patron hakaret etti üstüne kesti ile elime vurdu hayvan oğlu hayvan gibi şerefsiz gibi üstüne baskı yapmak seni döverim demesi bide el kaldirmasi bunu şikayet etmek istiyorum nasıl bi sonuc elde ederim bütün işçiler karşısında yaptı ve cok iğrenç bi durum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz hukuki bir davanın konusudur. Genel mahkemelerde dava açabilirsiniz.

 7. Songül Demir diyor ki:

  Merhaba iş yerinde bugün bayan bir arkadaşla mudur arasinda bir tartisma cikti,ben onlari yatistirmak icin yanlarina gittim.Mudur erkek bayan arkadasimin kolundan tuttu ve onu odasindan atti sonra sirtimdan hizlica bennide ittirdi ve odasinin kapisini hizla kapatti duvardan saat yere düştü parçalandı.Diğer calisanlarin arasinda ikimizde rencide olduk.Cok cirkin bir hareketti bir bayana dokunarak odadan itmesi.Noterden ihbar gcekmelimiyim cekersem kidem ve ihbar tazminatimi alabilirmiyim.?cvp yazarsaniz cok sevinirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Böyle bir durum elbette bir çıkış gerekçesi olabilir. Bu durumu tanıklarla ispatlayabileceğinizi düşünüyorsanız, ayrılabilir ve dava açarak haklarınızı talep edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
isci yillik izin dilekcesi ornegi
İşçi yıllık izin dilekçesi örneği

4857 sayılı İş Kanununa tâbi olarak çalışan bir işçinin işyerine vermesi gereken yıllık ücretli izin talep dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz. Bu...

Kapat