Reklam

İşçiye hakaret edilmesi

İşçiye hakaretin sonuçları

İşçi, iş sözleşmesine dayanarak ücret karşılığında çalışan kişidir. İş sözleşmesinde iki taraf olup bu taraflardan işçinin görevi işverene bağlı olarak iş görmek, işverenin görevi ise işçiye ücret ödemektir. İşçinin işverene bağlı olması, onun talimatlarını yerine getirmesi, koyduğu işyeri kurallarına uyması demektir. Buna işverenin yönetim hakkı denir.

Yönetim hakkı nedir?
Yönetim hakkı; işverenin tek taraflı olarak işin şeklini, zamanını ve usulünü belirleme hakkı olarak ifade edilebilir. Genel çerçeveyi kanunun ve iş sözleşmesinin çizdiği sınırlar içinde işveren, işçiye tek taraflı talimatlar vermek ve bu talimatların işçi tarafından yerine getirilmesini beklemek hakkına sahiptir.

Ama işverene tanınan bu hak, onun sınırsız yetkilere sahip olduğunu göstermez. Hakaret de işverenin hak sınırına dahil olmayan kavramlardan biridir. İşveren işçisine elbette hakaret edemez. Bu işveren-işçi ilişkisinden öte insani ilişkilerin bir gereğidir. Sebebi ne olursa olsun, işçi haksız bile olsa, işverenin ona hakaret etmeye hakkı yoktur.

Bu yasağın yasal altyapısı ise İş Kanununun 24 üncü maddesinde belirlenmiştir. İşçinin haklı nedenle ve derhal fesih hakkının düzenlendiği ilgili maddede; işverenin işçinin veya ailesinden birinin şerefine ve namusuna dokunacak laflar söylemesi, davranışlarda bulunması veya işçiye cinsel tacizde bulunması halinde işçinin iş sözleşmesini sürenin bitmesinden önce ya da bildirim süresini beklemeden feshedebileceği ifade edilmektedir.

Bu durumu kanıtlamak için çeşitli deliller mahkemede öne sürülebilir: Güvenlik kamerası kayıtları, yasaya uygun ses kayıtları, tanıklar vb. Bunların içince tanık kısmı ayrıca önemlidir. Özellikle toplum içinde yapılan hakaret söz konusu olduğunda mahkemede dinletilecek şahitler davanın seyrini değiştirecektir.

Böyle bir durumla karşılaşan işçi;

 • Hakaretin yapıldığı tarihten itibaren 6 iş günü içinde, bu hakaret nedeniyle iş sözleşmesini İş Kanununun 24/2-b maddesinde dayanarak feshetmelidir.
 • Bu fesih bildirimini noter kanalıyla yapması ve fesih nedenini, olayın tarihini açıkça belirtmesi önemlidir.
 • Hakaretin üzerinden 6 iş günü geçince bu derhal fesih hakkı kanunen sona erer.
 • İşveren işçinin yüzüne karşı değil de, işçinin arkasından, başka işçilerin yanında işçiye hakaret etmişse 6 iş günlük sürenin işleyişi değişir. Bu durumda 6 iş günlük süre, işçinin bu hakareti her hangi bir yolla öğrenmesiyle başlar. Ama hakaretin üzerinden 1 yıl geçmişse, hiçbir şekilde bu hakaret dayanarak sözleşmesini feshedemez.

Olayı örneklerle somutlaştıralım:

Örnek 1:
İşveren 03/01/2015 tarihinde diğer işçilerin yanında, işçi A yokken, A’ya hakaret etmiştir. Bu durumu işçi A’ya bir başka işçi 26/06/2015 tarihinde söylemiştir. İşçi A’nın iş sözleşmesini haklı nedenle feshetmesi için artık bu tarihten itibaren 6 iş günü süresi vardır.

Örnek 2:
İşveren 03/01/2015 tarihinde işçi A’nın yüzüne karşı ona hakaret etmiştir. Bu tarihten itibaren 6 iş günü içinde işçi iş sözleşmesini haklı nedenle feshetmek zorundadır.

Örnek 3:
İşveren 03/01/2015 tarihinde diğer işçilerin yanında, işçi A yokken, A’ya hakaret etmiştir. İşçi A’ya bu durumu bir başka işçi 08/01/2016 tarihinde söylemiştir. Hakaretin üzerinden 1 yıl geçtiğinden işçi A’nın artık bu nedene dayanarak haklı nedenle derhal fesih hakkı kalmamıştır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,67 / 5)
 1. Saliha diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey ;

  Çalıştığım iş yerindeki yöneticim, ofisime gelip sebepsiz olarak işimin sonlandırıldığını söyledi ve bu sırada ses kaydını almış bulundum. herhangi birşey imzalamadım.bir sonraki gün ihtar çektim.çalışmış olduğum 2 günü ve bu sözlü beyanlarından sonraki günü mazaretsiz gelmediğimi belirtir bir şekilde gerçekle alası olmayarak çıkışım verildi.bu ses kaydı açtığım davada işe yararmı? teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşe yaramayacağı gibi hukuksuz dinlemeden dolayı başınız derde girebilir. Siz önceden ihtarname çektiğiniz için zaten avantajlısınız. Normal şekilde hakkınızı aramanızda yarar ver.

 2. Eren diyor ki:

  Merhabalar

  Ben işten atıldım ve geri dönüş mahkemesini kazanarak işime geri iade edildim tekrar çalışmaya başladım yalniz; iş yerim benim yeni bir işçi gibi ise aldı gözüküyor ve mahkeme kararıyla belirlenen tazminatımi ödemediler bende çalıştığım için isteyemiyorum ise geri dönüşüm 3 yıl oldu tek taraflı sözleşme feshedebilirmiyim haklarım neler. nasıl hareket edebilirim .
  Teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Geri dönüşünüz üzerinden 3 yıl geçmiş, haklı bir sebebiniz yokken işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız.

 3. Eren diyor ki:

  Merhaba. İşverenin bugün müşteriler ve çalışanlar yanında üstüme yürüyüp beni tehdit etti. Sebebi ise bir önceki gün raporlu olmam. Kamera kayıt ları var fakat vermezler ve iş arkadaslarimda tanıklık yapmayqcaklardir. Nasıl bir yol izlemek gerekir yardımcı olurmusunuz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu gerekçeyle işten ayrılırsanız, öyle ya da böyle bu durumu ispat etmeniz gerekecektir. Bunun yolu da ya kameralar ya da tanıklardır. Buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim.

 4. Enes derin diyor ki:

  Merhaba
  Kyruluşundan beri çalıştığım firmada insan kaynakları ve planlama uzmanıydım. Personel haklarını savunduğumdan 5 aydır psikolojik baskı ve hakarettten dolayı yıpratma politikası uyguladılar. En son maaş zamanı hiç ilgisi yokken haksuz kesintiler yapıp istifa ettirdiler. İki senelik çalışmam sonucu bir hakkımın olmadığını belirtip gönderdiler. Olayla ilgiki nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir an önce noterden ihtarname çekmelisiniz. Alacaklarınızı talep etmeli ve ödenmezse dava açmalısınız.

 5. Hatice diyor ki:

  Merhaba bnde çalışıyorum özellikle bazı müşterilerden çok şikayetçiyiz ekip olarak insan yerine koydukları yok bizi çalışıyoruz diye kimsenin kimseyi ezmeye hakkı yok o kadar bunaltim ki psikolojim bozuldu üst desen onlar ayrı ne anlıyorlar bizi nede umurlarında artık işçinin de bir hakkı savunması olsun ne böyle var mı acaba böyle bir hak yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sizi anlıyorum ancak böyle bir durum için yapılabilecek bir şey yok. Sadece, işçinin çalışma koşulları kanuna uygun olmazsa, işten haklı nedenle ayrılma hakkı bulunmaktadır.

 6. İrfan diyor ki:

  Merhaba ben sakaryadan irfan işyerim kötü sözlerden dolayı işten atmak istiyor bana yardım edermisiniz

 7. kirm diyor ki:

  Çalıştığım firmadan 2 ay oldu çıkalı hakaret edildi ağır ithamlarda bulunuldu ameliyat olduğum için de bu durum bana daha ağır geldi aynı gecesi hastahanelik oldum zaten sorun iki ay maaşımı yatirmamalari işten ayrıldıktan sonra üstelik asgari ucretten gosteriliyordu maaşım geri kalan elden veriliyordu cikarildiktan iki ay sonra yarım yamalak maaslarimi bankaya yatırdılar elden kalan parayı inkar ettiler çok büyük haksızlığa uğradım hakaret için nasıl bir yol izlemem gerek ne yapsam da bu firmayı şikayet edemiyorum tüm kanunlar isverenden yana ve çok zorlaniyorum bide üzerinden 2 Ay geçti bi işlem yapılabiliyor mu ameliyatim yüzünden anca toparlandim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elden aldığınız parayı dava açarsanız kanıtlamanız gerekir. Ama asgari ücretten olan maaşınızın hala bir kısmını alamadıysanız, İşkur İl Müdürlüğüne başvurarak şikayet dilekçesi doldurmanızı öneririm.

 8. BEKİRMERT diyor ki:

  Gıda sektöründe şef olarak görev yapmaktayım.Basit bir sebepten dolayı şube müdürü bana toplum içerisinde aptal geri zekalı ve salak gibi hoş olmayan ithamlarda bulundu ben kendisinin bayan olduğundan dolayı bir ters tepki ve fiziksel saldırıda bulunmadım bu kişinin psikolojik sorunları olup hemen hemen her gün şubede çalışan bir kişiyle sürekli sözlü sataşma ve moral motivasyon bozukluğuna sebep olmakta be bu tür olaylar iş verimliliğini düşürmekte takibi iş kazaları nada davetiye çıkarmaktadır size sorarım bu tür durumlar karşısında hangi yolu izlemeliyim gereğini önemle rica ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu yazımdan bilgi alabilirsiniz.

 9. aydın çalık diyor ki:

  mustafa bey bu ay sonu iş yerim yani11 ayın sonunda kapancak 5 yıl 11 aydır çalışıyorum beton mikseri şoforuyum maasım 1700 tl olarak bankaya yatıyor brtte sgk ya baktıgımda 2350 gözukuyor ama isten çıkarılan arkadaslara yıllık ızın ve mesai paralarının vermıyolar sadece kıdem ve ıhbarı onuda kendı kaalarına gore hesaplayıp senet yada en az 4 aylık çek verıyolar ben sımdı ne yapayım benım kıdem ve ıhbarım nekadar olur mesaılerım yıllık ızınlerım ne kadar olur yada bı akıl bı çare ne yapayım mahkemeye versem ne kadar surer açıklama yaptıklarında ıs kutamı sıkayet edeyım 170 mı arayayım herkes bı sey soyluyo allah askına bı yardım et ne yapayım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. İşyeri daha kapanmadığına göre bir süre beklemenizi öneririm. İşverenin size teklifini değerlendirin. Verdiği parayı alın. Ancak aldıktan sonra elbette ki, alamadığınız alacaklarınız için dava açabilirsiniz. Şu anda halen çalıştığınıza göre zaten bir şey yapamazsınız. İleride tekrar yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 10. kübra ebru diyor ki:

  merhaba ben bi fırında çalışıyorum tezgahtar olarak benle beraber de 7 tne daha tezgahtar çalışıyor sigortalı olmamıza ragmen bırakın haftalık izni ayda bi gün bile izin verilmiyor . sordugumuzda ise burası fırın burda izin yok haftyanın yedi günü ful ayakta on saat çalışıyoruz sizce ne yapmalıyız

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Her işçinin hafta tatili ve yıllık izin hakları vardır. Alo 170’i arayarak şikayette bulunursanız belki hafta tatili kullandırılması sağlanabilir. Ama şikayet ederken hayali bir isim kullanmanızı tavsiye ederim.

 11. Gulsah diyor ki:

  Merhaba istifami verdim isten ayrilirken islemler yapilurken muhasebeci ve bir calisanin yaninda hakerete ugradim ses kaydim var ne yapmaliyim nasil sonuclanir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz durum genel hukuk mahkemelerinde görülecek bir dava türüdür. Benim uzmanlık alanım değil, o nedenle yorum yapamıyorum.

 12. ayşe diyor ki:

  Merhaba işveren tarafından mail yoluyla hakarete uğradık ve bu hakareti sadece bana değil hepimize yöneltti hem şahitler hemde mail delilleri bulunuyor.MAnevi tazminat davası açmayı düşünüyoruz toplu olarak bizim merak ettiğimiz bunu 6 gün içinde mi yapmalıyız. Ayrıca hakaret ettikten bir yıl içinde haklı fesih yapabilir miyiz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu hakaret size yapıldıktan sonra 6 iş günü içinde iş sözleşmenizi feshetmelisiniz. 1 yıllık süre, siz olayı öğrendiğiniz için, geçerli değildir. Manevi tazminat davası konusunda ise ne yazık ki bilgim yok.

   1. FİGEN diyor ki:

    İYİ GÜNLER… 6 GÜNLÜK SÜRENİN KANUNİ DAYANAĞI NEDİR ACABA ÖĞRENEBİLİR MİYİM? İŞ KANUNUNDA BULAMADIM DA

    1. FİGEN diyor ki:

     VE 6 GÜNLÜK SÜREDE FESİH DURUMUNU İSPAT YÜKÜ KİMDE OLACAKTIR

     1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

      Sözleşmesini feshetmek isteyen taraf, doğal olarak iddiasını ispatla yükümlüdür.

    2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Merhaba. İş Kanununun 26ncı maddesidir.

 13. Ferkan diyor ki:

  Merhabalar işverenim 7-8 kişilik diğer çalışma arkadaşlarımın yanında bana küfür ve hakaret etti ve yüzüme kesici yaralayıcı bir cisim atmaya kalkıştı kamera kayıtları var fakat kamera sesi kaydetmiyor ama ben telefonuma ses kaydı aldım hepsi duyuluyor ve sonunda ses kaydı aldığımı söylüyorum oda bana alabilirsin istediğin yere git diyor. Yanımdaki arkadaşlarıma yalan şahitlik yaptırıyor. Benim yaptığım suçmudur mahkemeye başvursam sonucu sizce ne olur. Şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konu adli bir konu olup benim uzmanlık alanıma girmemektedir.

 14. Gayip diyor ki:

  Meraba fabrika iscisiyim ve patron hakaret etti üstüne kesti ile elime vurdu hayvan oğlu hayvan gibi şerefsiz gibi üstüne baskı yapmak seni döverim demesi bide el kaldirmasi bunu şikayet etmek istiyorum nasıl bi sonuc elde ederim bütün işçiler karşısında yaptı ve cok iğrenç bi durum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz hukuki bir davanın konusudur. Genel mahkemelerde dava açabilirsiniz.

 15. Songül Demir diyor ki:

  Merhaba iş yerinde bugün bayan bir arkadaşla mudur arasinda bir tartisma cikti,ben onlari yatistirmak icin yanlarina gittim.Mudur erkek bayan arkadasimin kolundan tuttu ve onu odasindan atti sonra sirtimdan hizlica bennide ittirdi ve odasinin kapisini hizla kapatti duvardan saat yere düştü parçalandı.Diğer calisanlarin arasinda ikimizde rencide olduk.Cok cirkin bir hareketti bir bayana dokunarak odadan itmesi.Noterden ihbar gcekmelimiyim cekersem kidem ve ihbar tazminatimi alabilirmiyim.?cvp yazarsaniz cok sevinirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Böyle bir durum elbette bir çıkış gerekçesi olabilir. Bu durumu tanıklarla ispatlayabileceğinizi düşünüyorsanız, ayrılabilir ve dava açarak haklarınızı talep edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
hafta içi mesaisini dolduran işçinin cumartesi çalışması
Hafta içi 45 saat çalışan işçinin hafta sonu çalışması

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresinin kırk beş saat olduğunu daha önce yazmıştım. Bu 45 saatlik süre mutlak olmayıp tarafların...

Kapat