İşe iade için kıdem hesabında raporlu günler

Raporlu günler işe iade davasında kıdemden sayılır mı?

İşçinin rapor alması her zaman karşılaşılabilecek bir durumdur. İşçinin iş göremeyeceği bir dönem olan rapor dönemi, işinin hastalanmasından ya da rahatsızlık geçirmesinden kaynaklanmakta olup doktor oluruyla belirlenmektedir.

İşe iade davasının şartları

İşe iade davasının şartlarını kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

  • İşyerinde çalışan işçi sayısının en az 30 olması
  • İşçinin o işyerindeki kıdeminin en az 6 ay olması

İşçinin raporlu günleri kıdemden sayılacak mı?

İşçinin işten çıkarıldığını ve işyerinde de 30’un üstünde işçi çalıştığını varsayalım. Çalıştığı dönemde rapor alan işçinin 6 aylık kıdem şartını bu raporlu günleriyle tamamladığını düşünelim. Peki ama işçinin fiilen çalışmadığı bu günler kıdemine dahil edilecek midir?

İşçinin kıdeminden ne anlamalıyız?

raporlu gun ise iade iscidunyasi

İşçinin işe başladığı tarih ile fesih bildirimini aldığı tarih arasında işçinin fiilen çalıştığı ya da çalışmış kabul edildiği günler işçinin kıdemine dahildir.

Bunların dışında işçinin raporlu olduğu ve fiilen çalışmadığı günlerin hesaba katılıp katılmamasıyla ilgili olarak Yargıtay’ın ne dediğine bakalım.

Yargıtay’a göre raporlu olunan süre boyunca iş sözleşmesi devam ettiğinden ve işçinin işe gelmemesi kasten değil de rapor nedeniyle olduğundan, işçinin raporlu günlerinin de kıdem hesabına dahil edilmesi gerekmektedir. ( 22 H. 2015/1541 E.)

SONUÇ

İşçinin işe iade davası açabilmesi için ön şart olan işyerindeki 6 aylık kıdeminin hesabında, işçinin raporlu olduğu günler de dikkate alınmalıdır. Bu raporlu günler de kıdemden sayılmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
isci fesih savunma alinmasi
Haklı nedenle fesihte savunma alınması gerekir mi?

İş Kanununun 25inci maddesinde işverenin haklı nedenle derhal fesih halleri sayılmıştır. Bunlardan birisi de, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına...

Kapat