Reklam

İşsizlik maaşı için nereye başvurulmalıdır?

İşsizlik maaşı başvurusu

Kendi kusuru dışında işsiz kalan işçiye ödenen işsizlik maaşı, iş arayan işçi için önem arz etmektedir. Bu süreçte hem onun kişisel ihtiyaçlarının giderilmesi ve varsa ailesinin geçiminin sağlanabilmesi açısından işsizlik maaşının oldukça önemli olduğunu söylemeliyim. Peki işsizlik maaşı başvurusu nereye ve ne zaman yapılır?

İşsizlik maaşı alma şartları

Bu konuyu daha önce ayrıntılı bir şekilde anlatmıştım. Ancak özetlemem gerekirse; işçinin haklı bir nedenle işten ayrılmış ya da işveren tarafından kusuru yokken çıkarılmış olması gerekir. Yine bu işçinin, işten ayrıldığı günden geriye dönük 120 gün boyunca sigortasının yatmış olması ve geriye dönük son 3 yıl içinde de 600 gün sigortasının olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı kaç liradır?

Bu konuyu da daha önce açıklamıştım. Kısaca tekrarlamak gerekirse; işçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren geriye dönük dört ay boyunca SGK’ya bildirilen brüt maaş miktarlarının aylık ortalaması bulunmalı ve çıkan rakamın yüzde kırkını alınmalıdır. Sonuç, işçiye ödenecek olan işsizlik maaşı miktarını verecektir.

İşsizlik ödeneği başvurusu

İşçi, işten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde en yakın İŞKUR’a başvurmalı ve işsizlik ödeneği talep etmelidir. Ayrıca bu başvuru, internet aracılığıyla İşkur’un internet sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. Bu esnada işçinin yanında götürmesi gereken her hangi bir evrak bulunmamaktadır, kimliği yeterli olacaktır.işsizlik parası başvurusu

Başvuru için 30 günlük süre önemlidir. Sağlık raporu ve benzeri bir mücbir sebep olmadıkça 30 gün geçirilmemelidir. Çünkü 30. Günden itibaren, işçiye ödenecek olan işsizlik tazminatının süresi işlemeye başlayacaktır. Örneğin 30 günden 10 gün sonra başvuran işçiye de yine işsizlik maaşı bağlanacak; ancak bu işçi işsizlik ödeneğini 10 gün eksik alacaktır.

SONUÇ

İşsizlik sigortası başvurusu yapmak isteyen işçinin önünde iki seçenek vardır. İşçi ya İŞKUR’un internet sitesinden başvuru yapmalı ya da bizzat İŞKUR birimine giderek orada başvurusunu gerçekleştirmelidir.

Bunun için işçinin, işten ayrıldığı günden itibaren 30 günlük süresi olsa da; bu hak düşürücü bir süre değildir. İşçi, 30 günden sonra işsizlik maaşına başvurur ve onu almaya hak kazanırsa; geç başvurduğu süre kadar az işsizlik maaşı olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
kıdem hesabında yıllık izin
İşçinin kıdemi hesaplanırken, yıllık izin süreleri dikkate alınır mı?

Yıllık izin süreleri kıdeme dahil midir? Yıllık izin süresince işçi dinlenmekte ancak ücretini de almaktadır. Hatta İş Kanununa göre, normalde...

Kapat