Reklam

İşten çıkarılan işçi ne yapmalı?

İşten çıkarılan işçinin yapması gerekenler

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçinin iş sözleşmesi üç halde sona erebilir: İşçinin kendi isteğiyle işten ayrılması, işçinin vefatı ve işverenin işçiyi işten çıkarması. Bunlardan üçüncüsü yani işçinin işten çıkarılması genelde işçi için zorlu bir sürecin başlangıcıdır.

Bu süreci zorlu yapan ise işten çıkarılan işçiyle onu işten çıkaran işvereni arasındaki anlaşmazlık olacaktır. İşveren işçiyi iki temel nedenle işten çıkarır. Birincisinde işverenin hiçbir nedeni yoktur ve işçiyi sebep göstermeksizin işten çıkarmıştır. İkincisinde ise haklı bir nedeni olduğunu düşünüyordur. Ama işçi hangi nedenle işten çıkarılmış olursa olsun, bu durumda yapması gereken bazı önemli işler vardır. Bunları sizin için bir rehber niteliğinde olması amacıyla adım adım yazdım.

ADIM 1- İhtarname çekmeyi unutmayın!

İşten çıkarıldınız. Ama işveren sizin kendi isteğinizle işten ayrıldığınızı iddia edebilir. Hatta belki elinde sizin bu yönde imzanız olan bir evrak bile vardır. Bu durumun bir takım sonuçları olacaktır. Her şeyden önce işten ayrılanın siz olduğunuz işveren tarafından kanıtlanırsa ihbar tazminatı alamayacağınız gibi işverene bunu ödemek zorunda da kalabilirsiniz.

O halde işten çıkarılır çıkarılmaz ilk işiniz noterden bir ihtarname çekmek olmalı. Bu ihtarnamede özetle; işten çıkarıldığınızı, bunun sizin kusurunuzla olmadığını ifade etmeniz ve ödenmemiş haklarınızı talep etmeniz gerekir. İhtarnamenin noterden çekilmesinin zorunlu olup olmadığı ile ilgili şu yazıma bakabilirsiniz.

ADIM 2- Toplayabildiğiniz kadar evrak toplayın

İş Mahkemelerinde tanık dinleme ve tanık ifadelerine göre karar verme durumu oldukça yaygın olmasına rağmen unutmayın ki evrak, belge yani yazılı delil her zaman önceliklidir. O nedenle lehinize olabilecek her türlü yazılı evrakı işyerinizden temin etmeye çalışın. Ücret bordroları, puantaj cetvelleri, mesai çizelgeleri, tutanaklar vb. evraklar önemlidir.

ADIM 3- Tanıklarınızı hazırlayın

İş Mahkemelerinde tanık dinletilmesi önemli bir usuldür. O nedenle sizi destekleyecek, maruz kaldığınız haksızlıklar varsa bunlara şahit olmuş, hâlen çalışan ya da işten ayrılmış kişilerle görüşerek tanıklarınızı bulun.

ADIM 4- İşyerinde çalışan işçi sayısını ve işyerindeki kıdeminizi öğrenin

Bu neden önemli? Çünkü işe iade davasını açabilmeniz için ilk şart işyerinizde çalışan işçi sayısının en az 30 kişi olmasıdır. İkinci şart ise sizin o işyerinde en az 6 aydır çalışıyor olmanızdır.

ADIM 5- İşe iade davasını mutlaka açın

Bir avukatla görüşmenizde fayda olduğunu unutmayın ve işe iade davasını hafife almayın. Bu davayı açtığınızda işvereniniz sizi işten çıkarmasının geçerli bir sebebini mahkemeye sunmak zorundadır. Sebep sunmaz ya da sebebi mahkemece geçerli bulunmazsa işe iadenize karar verilir. Bu durumda işveren sizi işe başlatmazsa 8 aya kadar ve çalışamadığınız süreler için 4 aya kadar olmak üzere toplamda 12 aya kadar ücretiniz tutarında tazminata hak kazanabilirsiniz.

ADIM 6- İşe iade davası ile birlikte ödenmemiş tüm alacaklarınız talep etmeyi unutmayın!

İşten haksız yere çıkarıldığınızı düşünüyorsanız kıdem tazminatınızı, ihbar tazminatınız talep etmeyi unutmayınız. Bunların dışında ödenmemiş genel tatil / bayram ücreti, fazla çalışma ücreti, hafta tatili ücreti, yıllık izin ücreti vb. olduğunu düşünüyorsanız bunları da dava dilekçesinde talep edin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
 1. Cüneyt diyor ki:

  Merhaba,
  İşyeri dışında yemekte iş arkadaşımla tartışıp kavga ettik. Kavga ettiğim yerde kamera kayıtlarını izlemişler. O sebepten dolayı İşyeri beni tazminatsız olarak işten çıkardı. Bunu kanunen yapma hakları varmıdır? Neticesinde işyeri dışında olmuş bir olay..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu yazımdan bilgi edinebilirsiniz.

 2. barbaros diyor ki:

  merhaba mustafa bey işyerinde 1800 lira olan maaşımı haftalık olarak veriyolar fakat sürekli bir hafta aksatıp vermiolar 16 17 hafa alamadıgım haftalıgım ve bir sürü mesaim var fakat çalışdıgım firma bir sürü a.ş acmıs ve bu şirketide 50.000 sermayeyle kurmus avukatla görüştük fakat bir şey alamassınız dedi bu arada çalışdıgım işyeri farklı biryerde resmi çalışdııgım yer cok farklı biyerde yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Avukatın, alamazsın demesinin nedenini bilemiyorum. Ama uzman bir avukat inceledikten sonra, burada bir şey yazarsam sizi yanlış yönlendirmiş olabilirim.

 3. mustafa diyor ki:

  merhaba ben bir şirkette çalışıyor idim 10 kasımda işten çıkarıldım şirket patronu yurt dışına gitti iş için ben işten çıkraıldığımda hiç bir evrak imzalamadım ne de aldım ayın 5 inde maaşlar yatıyor oradaki kardeşine ihbar süresi ücretini söyledim tamam dedi kendisi o konu ile ilgileneceğim dedi bu telefon konuşmaları kayıt olarak hepsi elimde mevcut tanıklar bile var bugün telefon ile konuştuğumda bunu bakacaz dedi ben şimdi ne yapmalıyım sizce bu konulardan hiç bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mustafa bey yazıda neler yapılması gerektiğini zaten açıkladım. Sizin de bu yolları takip etmeniz gerekiyor. Ancak telefon kayıtlarının delil olarak kabul edilmeyeceğini söylemek isterim.

 4. E.y diyor ki:

  Mrb iyi akşamlar ben 3 yıldır bi kurumda çalışıyorum yönetici olarak ama su anda ellerinde hiç bir kanıt ve belge olmadan iftara atarak işten çıkartıyorlar ne tutanak var nede bir savunma istemeden peki benim başka kurumlarda çalışmış olduğum kıdem tazminatında dava açtığımdan buradan ala bilirmiyim birde burada fazla çalışma imza çizelgemde mevcut belgelerin tüm asıllarını aldım bu bana iftira atarak işten çıkaranlardan dava açıla bilirim veya tazminat yardımcı olabilirmisin

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette dava açabilirsiniz. Zaten mahkeme, işverenin çıkarma gerekçesini inceleyecektir. Haksız bir çıkarma varsa da haklarınızı size ödetecektir.

 5. Cihan çomak diyor ki:

  Mrb ben emekli biriyim meslek AŞÇI 9aydir bi firmada çalışıyorum 27/06/2016 tarihinde işime son verildi maaş lar çift bordro olarak odeniyor du bi yasal olan bir de yasal olmayan bnm nasıl bi yol izlemem lazım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hangi konuda ne yapmak istiyorsunuz? Kıdem tazminatı mi? Sigorta mi? Ücret mi alamadiniz? Daha detaylı yazarsanız cevap vermeye çalışirim.

   1. semra topçu diyor ki:

    merhaba 4 senedir calsiyorm isler yok diye cikaracaklar tazmnat ve ihbar tazmnat hakkinda bilgi alabilirmiyim isten cikarken cikisimi imzalayacakmiyim

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Hangi gerekçeyle işten çıkarıldığınızı ya da çıkarılacağınızı bilmeden bir şey söylemem mümkün olmaz ne yazık ki.

 6. gulcin diyor ki:

  merhaba cenazem dolayısıyla işten izin aldım.fakat ekstra 3,4 gün daha izin istedim diye işveren beni işten çıkardı.çıkardıgına dair kağıtda verdi.tazminatım için de 900 tl den fazla veremiyeceginide söyledi.2 yıl orda çalıştım.bende sgk ya şikayet ettim görüşme yapılmış tebliğatı bekleyin dediler.sizce sonuç ne olur.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Gülçin hanım, buradan sorunuza cevap vermem ne doğru olur ne de hakkaniyetli olur. Çünkü işten çıkarılma sürecinizi, özlük dosyanızı vb. bilmem mümkün değil. O nedenle cevap veremiyorum.

   1. gulcin diyor ki:

    SÜREÇ DERKEN 2,5 AY OLDU ÇIKARILALI

 7. Birol diyor ki:

  Ben 15yıldır özel bır sektörde calısıyorum isımız agır dökum isı ben gırerken ise sapa saglamdım 8yıl önce benımde kayma oldu 6tane pilatın takıldı ve 3yıl oldu ben agır iş yapamaz raporu aldım bu ayın 24de sendıka secımlerı var bende adaylımı acıkladım kasımın 3de facadan sonra tehtıt aldım mudurların adamlarından cek adaylını dıye cekmedım 11, 11, 2015 te iş ten cıkarıldım ne yapmam lazım

  1. Editör diyor ki:

   Birol bey işten çıktıktan sonra yazıda belirttiğim aşamaları takip etmelisiniz. Ama bu arada unutmamanız gereken şey; işe iade davası açmak için 1 ay süreniz olduğudur. Bu süre geçtikten sonra işe iade davası açamazsınız. Ama ücret alacaklarınızı 5 yıl, tazminat alacaklarınızı 10 yıl içinde dava yoluyla alabilirsiniz. İşvereninizle anlaşamıyorsanız yapmanız gereken şey, hakkınızı dava yoluyla almak olacaktır.

 8. Özlem diyor ki:

  Ben yeni çalışmaya başladım 1 ay oldu ofis elemanıyım inşaat firması da doğumum yaklaştı dogum izni Nasıl kulanırım

  1. Editör diyor ki:

   Özlem hanım, işe ne zaman girdiğinizden bağımsız olarak doğum izniniz mevcuttur. Yapmanız gereken, şirketinize durumunuzu izah ederek ücretli izne ayrılmak. Bu konuda işvereninizin takdir hakkı yok. Doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta doğum izninizi almak en doğal hakkınız.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
istifa dilekcesi isci
İşçiden zorla alınan istifa dilekçesinin geçerliliği

İstifa dilekçesi, normal şartlar altında işçinin işten ayrıldığı tarihte ya da bu tarihten kısa bir süre önce işverenine verdiği bir...

Kapat