İstifa Eden İşçi İhbar Tazminatı Ödemek Zorunda Mı?

İşçinin ihbar tazminatı ödemesi

Bir ziyaretçimiz sormuş: “İşçi olarak bir işyerinde 8 yıldır çalışıyordum. Öğretmen olarak atandım. İhbar tazminatı ödemeden istifa ederek işten ayrılabilir miyim?”

Bu, birçok işçinin cevabını merak ettiği bir sorudur. İnsanlar her hangi bir nedenle işten ayrılmak durumunda kaldıklarında, işverene para ödemek zorunda kalmaktan hoşlanmazlar.

Genel inanış, bunun tersine işverenin işçiye para ödemesi gerektiği yönünde olduğundan, işçiler bu durumu çoğu zaman kabullenemezler.

Peki ihbar tazminatı nedir? Hangi hallerde ödenir? Bunların cevabını daha önceki “İhbar tazminatı alabilir miyim?” ve “İhbar tazminatı nasıl alınır? Nasıl hesaplanır?” başlıklı yazılarımızda açıklamıştık. Burada kısaca tekrarlayacak olursak, ihbar tazminatı dediğimiz şey, işten ayrılan işçinin ya da onu işten çıkaran işverenin belirli şartlarda karşı tarafa ödemek zorunda oldukları tutardır. Bu tutar, işçinin kıdemine göre belirlenir ve iki-dört-altı-sekiz haftalık ücretler şeklinde belirlenir.

Kendi isteğiyle işten ayrılan bir işçinin ihbar tazminatını ödememesi mümkün müdür? İşten ayrılmak için İş Kanununun 24 üncü maddesinde sayılı haklı nedenlerinden biri olmayan, iş kanununun iki haftadan sekiz haftaya kadar belirlediği süreler kadar önce işverenine işten ayrılacağını bildirmeyen işçi ihbar tazminatını ödemek zorundadır.

Bu süreler kadar önce işverene bildirim yapılmasının istenmesinin sebebi, işverenin zorda kalmasını engellemektir. İşçi ortada haklı bir nedeni yokken, örneğin istifa ederek işten ayrılacaksa, bunu belirli bir süre önce işverenine bildirmelidir ki, işveren tarafından yeni bir işçi bulunabilsin.

SONUÇ

İşçi, işyerindeki kıdemine göre belirlenen süreler kadar önce işverenine işten ayrılacağını bildirmeden istifa ederse ihbar tazminatı ödemek zorundadır. İşverenini ortada haklı bir nedeni olmaksızın zor durumda bırakmanın bedeli olan bu tazminat, işçinin kıdemine göre iki ila sekiz haftalık ücreti tutarında belirlenecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. samet yazlı diyor ki:

  merhabalar ben 10 aydır bi iş yerinde çalışıyorum ve ayrılmak istiyorum işlerin yoğunluğundan ve aldığım ücretin yetersizliginden dolayı fakat işveren 28 günlük ihbar süremi kullanacam dedi aksi takdirde hukuki yollara başvururum diyerek aba altından sopa gösterdi tabiri caiz ise bende 15 gün daha kalırım diyerek karşılıklı anlaştım başka bi yol izleyebilirmiyim yada nasıl yollar izlerim yardımcı olurmusunuz.

 2. Hazel diyor ki:

  Merhabalar. Bir konu hakkinda danişmak istedim size m bir yil calistigim işyerinden bir ay once sozlu olarak işten çikacagimi soyledim fakat yazili bir belge sunmadim . Yillik iznimi kullanmadan isten ciktim ailemin tayin sebebiyle . Bunun ucretini alma hakkim varmis ..ihbar tazminati odemek zorundamiyim .

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Siz işten ayrılmışsanız ve ihbar sürelerine uymadıysanız işveren sizden ihbar tazminatı talep edebilir. Ama bu yıllık izin ücretinizi almanıza engel değildir. Kullanmadığınız yıllık izninize ait ücretin size ödenmesi gerekir.

 3. Aygül diyor ki:

  Meraba ben henüz 20 gündür çalışıyorum çıkmak istiyorum ihbar süresi için 1 ayı doldurmak gerekir dediler doğrumu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır, hemen de çıkabilirsiniz. Ama ne zaman çıkarsanız çıkın (ilk 6 ayınız içinde), en az 2 hafta önceden işverene çıkacağınızı bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 4. Eda Taşçı diyor ki:

  Merhaba. Yol gösterirseniz çok sevinirim. İş yerimle 31 Ağustos 2016 da sözleşmem bitecek. Ama Mayıs ayı içerisinde gelecek sene için ön sözleşme imzaladım.Kopyasını da vermediler.Haziran ayında müdür yardımcısı ile kavga ettim,küfür değil fakat hakarete maruz kaldım ve iş aramaya başladım. Başka bir yer ile el sıkıştıktan sonra sözleşme için zaman isteyip iş yerime geldim ve ayrılmak istediğimi SÖZLÜ beyan ettim. Mazeret olarak da müd.yardımcısı ile olan tartışmayı gösterdim. İş verenim 7 bin lira tazminat olduğunu iyi düşünmem gerektiğini söyledi. Müd. yardımcısı da arayıp beni kendisine iftira atmakla suçladı. Bu dakikadan sonra orada çalışmam imkansız. Sözleşmeyi tazminat ödemeden feshetmem mümkün mü merak ediyorum. İhbar süresine uyduğumu düşünüyorum ama yazılı bir istifa vermedim. Vermem gerekir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙁

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Hakarete maruz kaldığınızda derhal işi bırakmalı ve hatta dava açmalıydınız. Ama artık bunun süresi geçmiş. Mevcut durumda kıdem tazminatı hakkınızı yitirmiş olabilirsiniz. Tazminat konusunda ise bir şey söylemem mümkün değil; çünkü iş sözleşmenizin içeriğini bilmiyorum. Ama bu tip durumlardaki tazminat taleplerinde son sözü söyleyen mahkemeler genelde işçi lehine indirimlere gidebiliyor. Bir avukata danışmanızda fayda görüyorum.

 5. hüseyin akbaş diyor ki:

  3 yıldan fazla çalışan işçinin 11.05.2016 tarihinde yazdığı dilekçesinde 18.05.2016 tarihinde işi bırakacağını bildirmesi üzerine işveren tarafından talep edilecek olan ihbar tazminatının 8 hafta üzerinden mi talep edilmesi gerekir yoksa 11.05 2016-18.05.2016 tarihleri arasında çalıştığı süreler dikkate alınır mı? teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hüseyin bey, şu yazımda bu konuya açıklık getirmiştim. Yargıtay kararları gereğince, ihbar süresinin eksik kullandırılması durumunda tamamındna sorumlu olunması gerekmektedir. Bir başka deyişle, 8 hafta üzerinden talep etmeniz gerekir.

 6. Gamze Kus diyor ki:

  1 bucuk yil once ozel sektorde ise basladim,1 hafta once kamu kurulusuna kabul edildim,ben isverene herhangi bir ihbar tazminati oder miyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer ihbar sürelerine uymadan ayrılmışsanız ve işvereniniz de talep ederse ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ama tüm ayrıntıları bilmeden size buradan ödeyip ödemeyeceğinizi söylemem takdir edersiniz ki doğru olmayacaktır.

 7. sabri diyor ki:

  13.yil.calistigim.bir.sirkette.tazminat.alamadim.nedeni.ise.hirsizlikla.suclandim.mahkemeye.ciktim.sirket.davaci.olmadi.berrat.oldum.amma.tazminatimi.vermedi.hic.biyere.imzada.atmadim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tazminatlar için zaman aşımı süresi 10 yıldır Sabri bey. Bu da demek oluyor ki, işten ayrıldığınız tarihten itibaren dava açmak için 10 yılınız var. 0 yılı geçirmediyseniz dava açmanızı tavsiye ederim.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
isci ucretinin bir kisminin geri alinmasi
İşçinin ücretinin bir kısmının geri alınması

Başlıkta yazan cümlenin ilk bakışta anlamsız geldiğinin farkındayım. İşçinin maaşının bir kısmı neden geri alınsın ki? İşçisine ücret ödeyen bir...

Kapat