Reklam

İşveren, eşini işyerinde sigortalı gösterebilir mi?

İşverenin aile fertlerinin sigortası yapılmalı mı?

İşverenin işyerinde çalıştırdığı işçilerinin sigortalarını başlatma ve kuruma bildirme zorunluluğu olduğunu biliyoruz. Ancak bazı okurlardan gelen sorulardan, işverenin işyerinde çalışan eşi, çocukları, anne veya babası ve hatta kardeşlerinin sigortalarının yapılıp yapılmayacağı konusunda tereddüt bulunduğunu görüyorum.

İşverenin işyerinde çalışan eşi

İster bir aile şirketi olsun isterse kurumsal bir şirket, bu konuda işverene tanınmış bir yetki bulunmaktadır. Şöyle ki; işverenin işyerinde çalışan ancak ücret almayan eşi sigortalı sayılmayacaktır. Bir başka deyişle, işverenin eşi işyerindeki çalışması karşılığında ücret alıyorsa sigortalı sayılacaktır.

İşverenin işyerinde çalışan diğer hısımları

işveren eşinin sigortalılığı

İşverenin çocukları, anne veya babası ya da kardeşleri söz konusu olduğunda; bunların ücret alıp almadığına bakılmaksızın sigortalarının yapılması gerekmektedir. Ancak işverenin çocuğu 18 yaşını bitirmemişse ve evlenmemişse sigortalı sayılmayacaktır ( Hakim tarafından onaylanmış ve yazılı olarak yapılmış bir iş sözleşmesiyle çalışıyorsa sigortalı sayılır).

SONUÇ

İşverenin işyerinde çalışan ve ücret almayan eşinin sigortasının yapılmasına gerek yoktur. Ancak ücret karşılığı çalışan bir eş sigortalı kabul edilecektir.

İster ücret alsın ister almasın; işverenin işyerinde çalışan çocukları, kardeşleri, anne veya babası başta olmak üzere hısımları sigortalı sayılmaktadır.

İşverenin 18 yaşından küçük ve evlenmemiş çocuğu da işyerinde çalışıyorsa ve hakim tarafından tasdik edilmiş yazılı bir iş sözleşmesi düzenlenmemişse, bu çocuk da sigortalı sayılmayacaktır.

O halde; işverenin ücret almayan eşi ile yukarıdaki şartları taşıyan 18 yaşından küçük ve evlenmemiş çocuğunun sigortası yapılmayacaktır. Diğer hısımların sigortası yapılmak zorundadır.

İşverenin fiilen işyerinde çalışmayan ya da çalışsa bile ücret almayan eşinin sigortasının yapılması ise mümkün değildir. Bu durumun tespiti halinde Sosyal Güvenlik Kurumunca idari para cezası uygulanacak ve bildirilen prim günleri iptal edilecek, ayrıca eşin faydalandığı sağlık ve ilaç giderleri de faiziyle birlikte geri istenecektir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
iscinin zorla yillik izne cikarilmasi
İşçi zorla yıllık izne gönderilebilir mi?

Yıllık izin hakkı, dayanağını İş Kanunundan alan bir hak olup işçi açısından mutlak haklardandır. Bunun anlamı, kanunda da açıkça yazdığı...

Kapat