Reklam

İşveren işçisine her işi yaptırabilir mi?

İşçiye her iş yaptırılabilir mi?

İşyerinde çalışan bir işçi iş görmeyi, işvereni de bunun karşılığında ona ücret ödemeyi peşinen kabul etmiş demektir. Dolayısıyla işçinin borcu, işini yapmak; işverenin borcu ise, işçiye maaşını tam ve zamanında ödemektir. O halde; işçiye maaşını tam ve zamanında ödeyen işveren, işçisine bunun karşılığında her işi yaptırabilir mi?

Her iş nedir?

Bu sorunun cevabını aramadan önce, yukarıdaki sorunun cevabını bulmamız gerekir. İşçinin şikayetlendiği ve patronunun kendisine yaptırdığını söylediği “her iş” nedir? Her iş kavramından anlaşılması gereken, işçinin görev tanımı dışında olup da ona yaptırılan işlerdir. Bu durumda, bir işçiye yaptırılan işin, işçinin görevlerinden olup olmadığını anlamanın ilk ve en önemli yolu, onun iş sözleşmesine bakmaktır.

İş sözleşmesi ne diyor?

Her iş sözleşmesinde, işçinin görev unvanı ve tanımının yer alması gerekir. Özellikle görev unvanının yer aldığı bir iş sözleşmesi incelendiğinde işçinin görevlerinin neler olduğu görülecektir. Eğer işçinin unvanı ya da yapacağı işin ayrıntısı iş sözleşmesinde yazılmamışsa, işçinin emsali olan diğer işçilerin çalışma koşullarına bakılması gerekir.

Maaşı ödeyen işveren her işi yaptırabilir mi?

işçiye er işin yaptırılması

Hangi işçi olursa olsun, işçiler işe alınırken belirli bir görevi yapmak için işe alınırlar. Bir işçi örneğin makine ustası ya da kasiyer, temizlikçi, çaycı veya satış elemanı vb. birçok unvandan biriyle işe alınmış olabilir. Önemli olan; işçiye, işe alındığı amaçla iş yaptırılmasıdır. İşe kasiyer olarak alınan birine temizlik yaptırılamazken, çaycı olarak alınan bir işçiye de makine ustalığı yaptırılamaz.

Görevi dışında kendisine iş verilen işçi, iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir.

Eğer işçiye görevi dışında bir iş veriliyorsa ve işçinin buna yazılı olarak rızası alınmamışsa ve bu iş, işçi açısından işin ağırlaştırılması anlamına da geliyorsa işçi iş akdini haklı nedenle feshedebilir. Böyle bir durumda işçinin çalışma koşullarında esaslı değişiklik yapıldığı kabul edilmelidir.

SONUÇ

Görevi belli olan bir işçiye bu görevi dışında bir işin yaptırılması, ancak işçinin bu durum için yazılı onay vermesine bağlıdır. Eğer işçinin yazılı rızası yokken, onun görevi değiştirilmişse veya ona farklı işler yaptırılmak isteniyorsa, işçi iş sözleşmesini İş Kanununun 24/2-f maddesi gereğince haklı nedenle ve derhal feshedebilir.

Burada işçilere önemli bir tavsiyem de olacaktır. Eğer işçinin değiştirilen görevi ya da ona verilen ekstra iş; işçinin çalışma koşullarını ağırlaştırmıyorsa ve hatta hafifletiyorsa, yukarıda yazılı olanların geçerli olamayabileceğini unutmayın. Her olayın kendi içinde değerlendirilmesi ve dikkatlice tetkik edilmesi önem arz etmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,75 / 5)
 1. Murat diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey,

  Turizm Sektöründe bir otelde 5 yıldır çalışmaktayım.Fakat gecen yıl istifamı istediler fakat ben istifa etmedim cünki sonuçta kaç yıldır emek veriyorum çalışarak yani acıkcası hakedişlerimi vermek istemiyorlar. Şu zamana kadar yaklaşık 9 ay gecti üzerinden ve tekrardan istifa etmem konusunda baskı yapılıyor ve işveren tarafından üstü kapalı tehditler almaya başladım Bulunduğum Departmanda sorumluyum bana istifa etmezsem bahcivanlık yaptıracağını diğer çalışanlar gözünde rezil olmamı sağlayacağını sözlü olarak söylemekte hatta Kurban bayramında çalıştığımız için resmi tatil günleri için herhangi bir ödemede yapılmadı Gerekceleri ise “Yöneticiler bundan böyle resmi tatil günleri için ücret almayacak” idi böyle bir hakları varmıdır ? Ayrıca SGK da görev tanımım mevcuttur sigortamı yatırdıklarında hangi görevde olduğumuda belirtilerek yatırılıyor. Bende artık gerçekten bunaldım ve daha fazla çalışmak istemiyorum fakat ihbar ve kıdem tazminatımıda kaybetmek istemiyorum bu durumda bana nasıl bir izlememi tavsiye edersiniz ? Ayrıca Ocak ayı maaşımıda bugüne kadar hala ödemediler. Yardımcı olursanız mutlu olurum.

  Saygılarımla

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İstifa ederseniz birçok hakkınızı yitirirseniz. Sizi çıkarmadıklarına göre de, haklı bir nedenle işten ayrılabilirsiniz. Maaşların geç ödenmesi de, resmi tatil ücretlerinin ödenmemesi de haklı fesih sebebidir. İşten ayrılmaya karar verirseniz, bunu mutlaka noterden ihtarname çekerek ve ayrılış gerekçelerinizi belirterek yapın.

 2. Erol diyor ki:

  Merhaba, iş sözleşmde
  “Personel, istendiğinde fazla çalışma yapmayı, 4857 sayılı İş Kanununun 64. Maddesi hükmüne uygun olarak telafi çalışmayı kabul eder, bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayı peşinen kabul eder…” 
  ibaresi var. ayrıca yıl başında fazla mesai yapmayı kabul ettiğimi onaylayan belge imzalıyoruz.
  Yeni yildan sonra Fazla çalışma onayi icin imza atmami istediler, onayı vermedim ve bugün benden fazla mesai yapmam isteniliyor bende fazla mesaiye kalmadim. bu durumda işveren haklı nedenle fesih yapabilir mi?  Eger edebilirse nasil eder hukuken 1 kez mesaiye kalmadığım icin fesh yapabilir mi tesekkur ederim şimdiden.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sadece bir kez mesaiye kalmadığınız için haklı fesih yapamazlar. Ama iş sözleşmenizde zaten onay vermişsiniz. Bu sene için onay vermek istemezseniz, kanaatimce işveren kıdem tazminatınızı vererek sizi işten çıkarabilmelidir.

1 2
BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
isci ise gec kalma tutanagi
İşçi işe geç kalma tutanağı

İşe geç gelen işçi için bu eyleminin bir takım sonuçlarının olması doğaldır. Daha önce yazdığım bir yazıda, işe geç kalan işçinin...

Kapat