İşveren işçisine her işi yaptırabilir mi?

İşçiye her iş yaptırılabilir mi?

İşyerinde çalışan bir işçi iş görmeyi, işvereni de bunun karşılığında ona ücret ödemeyi peşinen kabul etmiş demektir. Dolayısıyla işçinin borcu, işini yapmak; işverenin borcu ise, işçiye maaşını tam ve zamanında ödemektir. O halde; işçiye maaşını tam ve zamanında ödeyen işveren, işçisine bunun karşılığında her işi yaptırabilir mi?

Her iş nedir?

Bu sorunun cevabını aramadan önce, yukarıdaki sorunun cevabını bulmamız gerekir. İşçinin şikayetlendiği ve patronunun kendisine yaptırdığını söylediği “her iş” nedir? Her iş kavramından anlaşılması gereken, işçinin görev tanımı dışında olup da ona yaptırılan işlerdir. Bu durumda, bir işçiye yaptırılan işin, işçinin görevlerinden olup olmadığını anlamanın ilk ve en önemli yolu, onun iş sözleşmesine bakmaktır.

İş sözleşmesi ne diyor?

Her iş sözleşmesinde, işçinin görev unvanı ve tanımının yer alması gerekir. Özellikle görev unvanının yer aldığı bir iş sözleşmesi incelendiğinde işçinin görevlerinin neler olduğu görülecektir. Eğer işçinin unvanı ya da yapacağı işin ayrıntısı iş sözleşmesinde yazılmamışsa, işçinin emsali olan diğer işçilerin çalışma koşullarına bakılması gerekir.

Maaşı ödeyen işveren her işi yaptırabilir mi?

işçiye er işin yaptırılması

Hangi işçi olursa olsun, işçiler işe alınırken belirli bir görevi yapmak için işe alınırlar. Bir işçi örneğin makine ustası ya da kasiyer, temizlikçi, çaycı veya satış elemanı vb. birçok unvandan biriyle işe alınmış olabilir. Önemli olan; işçiye, işe alındığı amaçla iş yaptırılmasıdır. İşe kasiyer olarak alınan birine temizlik yaptırılamazken, çaycı olarak alınan bir işçiye de makine ustalığı yaptırılamaz.

Görevi dışında kendisine iş verilen işçi, iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir.

Eğer işçiye görevi dışında bir iş veriliyorsa ve işçinin buna yazılı olarak rızası alınmamışsa ve bu iş, işçi açısından işin ağırlaştırılması anlamına da geliyorsa işçi iş akdini haklı nedenle feshedebilir. Böyle bir durumda işçinin çalışma koşullarında esaslı değişiklik yapıldığı kabul edilmelidir.

SONUÇ

Görevi belli olan bir işçiye bu görevi dışında bir işin yaptırılması, ancak işçinin bu durum için yazılı onay vermesine bağlıdır. Eğer işçinin yazılı rızası yokken, onun görevi değiştirilmişse veya ona farklı işler yaptırılmak isteniyorsa, işçi iş sözleşmesini İş Kanununun 24/2-f maddesi gereğince haklı nedenle ve derhal feshedebilir.

Burada işçilere önemli bir tavsiyem de olacaktır. Eğer işçinin değiştirilen görevi ya da ona verilen ekstra iş; işçinin çalışma koşullarını ağırlaştırmıyorsa ve hatta hafifletiyorsa, yukarıda yazılı olanların geçerli olamayabileceğini unutmayın. Her olayın kendi içinde değerlendirilmesi ve dikkatlice tetkik edilmesi önem arz etmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,67 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 50 YORUM
 1. ... diyor ki:

  Mustafa Bey Merhaba ,
  24.02.2016 itibari ile bir firmada laboratuvar sorumlusu olarak çalışmaya başladım . Laboratuvar sorumlusunun yapması gereken iş takdir edersiniz ki ortada fakat bunun dışında sistem,sevkiyat,istenen raporlar,muhasebeye verilmesi için işçinin puantajina kadar her işi üzerime yıkıldı. Cumartesi çalışma olmamasına rağmen gittim,resmi tatilerde gittim ücret verilmedi.işimi yada işlerini severek yaptığımı sadece bu iş için gerekli ücretin verilmesi gerektiğini defalarca bildirmeme rağmen değişiklik olmadı. Senem dolmadan yada sene dolduktan sonra işten cikarildigimda alabileceğim haklarım nelerdir.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten çıkarıldığınızda yazarsanız ve hangi alacaklarınız ödenip hangilerinin ödenmediğini o zaman belirtirseniz daha iyi yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

 2. Merve diyor ki:

  Merhaba bu konuda daha önce de yazmıştım benim olmayan muhasebe işlerini yaptırıyorlar. Bende muhasebe müdürüne gittim söyledim yapmıyorum bundan sonra diye. O da mecbursun gibi şeyler söyledi. Işte bu tarz mutabakat işlerini sekreterler yaparmış mecburmuşum. Ben dedim kesinlikle böyle değil o konulara muhasebe bakar. Bu yüzden yapmıyorum dedim. Çıkmak istesem bu durumda tazminatımı yinede alamam mı? Ayrıca işe girerken sözleşme yapılmadı bu benim aleyhime mi olur?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ayrılırsanız ve kıdem tazminatınız ödenmezse mahkemede, fiilen ne iş yaptığınızı ve sonrasında size ne iş yaptırıldığını ispat etmeniz gerekir. Buna göre değerlendirmelisiniz.

 3. ali erbay diyor ki:

  mustafa bey 3 yıldır özel sektörde programcı olarak çalışmaktayım görev tanımım bu makinanın programı ve kullanımı için yazıldı şimdi beni bu görevden aldılar herhangi bir yazılı görev değişikliği yazısı verilmedi yeni görevim benim bilgim dışında bu görev yerinde iş yerine faydalı olamam ama iş veren çıkışımı vermiyor bana mail yolunda işine son verildi yazısı gönderdi bu geçerlimi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   O halde siz de bir an önce ihtarname çekerek haklarınızı talep edin.

 4. İlkay diyor ki:

  Merhaba,yaklaşık 7 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum. Görev tanımımda belirtilen işlerin dışında pek çok iş yapmaktayım. Bu işlerin yapılma taleplerine karşılık yazılı ya da sözlü olarak herhangi bir onayım bulunmamakta. Ancak işimi kaybetme korkusu sebebiyle üzerime verilen ve görev tanımımda yer almayan işleri yapmaktayım. Yazınızdan anladığım kadarıyla bu konu haklı feshi nedenine girmekte. Peki bunun için nasıl bir yol izlemeliyim? Noter aracılığı ile ihtarname mi çekmeliyim, yoksa avukata vekaletname verip onun bu işleri takip etmesini mi sağlamayalım? Cevabınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer size verilen işleri uzun süredir yapmaktaysanız ve itirazınız da olmamışsa, bu durumda bu işleri fiilen kabul edilmiş sayılabilirsiniz. Böyle bir adım atmadan önce, dikkatli düşünmenizi tavsiye ederim.

 5. Mesut diyor ki:

  İyi günler ben bankada çalışıyorum.kasımın 30 da ikinci senem dolacak. Bize hafta sonu tatil günümüzde arşivde demirden raflar yaptırıldı. C tesi ve pazar günleri fazla çalışma yaptık ama ödenmedi. Rafları biz kendi elimizle kurduk 2 gün çalıştık. Bu teknik bir konu ya girer mi yani sözleşmenin dışında bir uygulama olur mu ? Haklı fesih haline hak kazanabilir miyim ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş sözleşmenizde hangi işlerin size yaptırılabileceğine dair hükümlere bakmanızı öneririm. Ancak tek seferlik bir uygulama ise, sadece buna dayanarak işten ayrılmanız durumunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 6. Mazlum diyor ki:

  Merhaba mustafa bey. Ben cok unlu bir magazada 3 yildir satis danismani olarak calismaktayim. 3 yilin sonunda her magazada 2 kasiyer kalacak sekilde tum personeli cikardilar. Satis personeli gorev taniminda acikca her kagit uzerinde satis temsilcisi olarak gecsede sozlesmenizde her isi yaptirim yaziyor kasa almak zorundasiniz deyip bizi zor durumda birakiyorlar. Asli gorevimiz bu degil. Kimse bize bunuda teblig etmedi 2 ay oldu duzelme yok. Zor durumda kaldik. Bunun sonu depo yada bak olur diye korkuyoruz. Kimse de emeginin karsiligini almadan cikmak istemiyor. Bize yol gosterirseniz seviniriz tesekkur ederiz. Emeginize saglik…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Sizin de vurguladığınız gibi, sözleşmenizde her işi yapabileceğinize dair hüküm varsa yapmak zorundasınız. Bu doğru olsa da olmasa da, bu kurala uymak istemezseniz işten çıkarılabilir ve kıdem tazminatı hakkınızı yitirebilirsiniz.

   1. Mazlum diyor ki:

    Merhaba mustafa bey.
    Yorumlarinizdan yola cikarak umitsizlige kapilmistim ve bir avukata basvurdum. Site icersindeki diger yazilarida okuyarak anlatarak yardim istedim. Isin ic yuzunun o kadar kolay olmadigini ogrendim. Bazi konular net olsada hakimlerin o yonde karar vermediklerini ogrendim. Ama buraya yazma geregi duydugum sey asil sorum olan is yerimin her isi yaptirirm sozlesmende yaziyor demesi. Avukat yoluyla ihtar cektim. Gorev tanimi genisletilebilir diye bir ibare kullanmislar. Bunu satis alaninda yukselme olarak niteleyen avukatim hic mahkemeye gitmeden is yerimle yazisarak tazminatli cikis yapmami sagladi. Kimsenin cok sevinmesi yada cok uzulmesini istemedigim icin bu yorumu yazmayi kendime borc bildim. Yardimci oldugunuz icin tesekkur ederim.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Merhaba. Sizin adınıza çok sevindim. Burada yorumlara cevap verirken takdir edersiniz ki, asgari bilgi sahibi olarak cevap veriyorum. Çünkü ayrıntılara hakim olmam mümkün değil. Aslında bu yaşadığınız, diğer işçilere de örnek olmalı. Her zaman, önce ihtarname çekilmesini ve ihtarnamede ayrıntılı olarak gerekçelerin belirtilmesini öneriyorum. İşte ihtarnamenin böyle bir faydası olabilir. İşçinin sahip olduğu argümanların ciddiyetini gören işveren, kendiliğinden tazminatları ödeme yoluna gidebilir. İyi günler.

 7. Nur i diyor ki:

  Merhaba çorap fabrikasıda çalışıyor um 11 yıl oldu burda cuma namazı na gidiyordum ama artık patron cuma ya gidene tutanak tutarim dedi cuma namazına izin vermiyor bana bir bilgi verir şeniz tsk ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Cuma namazı izniyle ilgili şu yazıma bakmanızı tavsiye ederim.

 8. murat diyor ki:

  15 yıl 3600 den yararlanip cikan bir kişi yeniden bir işe girebilir mi ? ise girdigi takdirde mahkemelik olan kidemi tehlikeye girebilir mi ? isveren geri talep edebilir mi ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, girebilir. Yargıtay kararları, 15 yıl ve 3600 günden faydalanarak kıdem tazminatını alan işçinin başka bir işte tekrar çalışabileceğini açıkça ifade ediyor.

   1. Derviş diyor ki:

    Mikrosta temizlik elamanı olarak çalışıyorum mudur bana temizlik yaparken bırak onu kamyondaki paketleri indirtiyorne yapmam lazım

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     İş sözleşmesinde, işveren tarafından verilen her türlü işi yapacağınıza dair bir hüküm varsa, bu işler de size yaptırılabilir.

 9. osman diyor ki:

  mustafa bey merhaba bir giyim mağazasında müşteri karşılama olarak görev yapmaktayım ama bunun haricinde güvenliğin yaptığı kabin kontrolü şüpheli biri geldiğinde onun takip etmeyi mağazadan çıkan ürünleri irsaliye ile kontrol edip teyit etme işini bize yaptırıyorlar dinlenme vakitlerinide güvenlik kamerası bilgisayarını kontrol ederek geçiriyoruz ve işi bırakıp tazminatımı almak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim çünkü farklı işler yaptırıyorlar cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Farklı işler yaptırılmasının dayanağı iş sözleşmesinde varsa, yaptırılabilir. O nedenle, bu gerekçeyle ayrılırsanız durumunuzun ne olacağını bilmem mümkün değil. Ama işyerinde mevzuata aykırı uygulamalar varsa, bunları gerekçe göstererek işten ayrılabilirsiniz.

 10. Süleyman diyor ki:

  Merhaba turizm sektöründe elektronik kısmında teknik servis olarak çalışmaktayım ve bize kendi mesleğimiz dışında farklı işlerden doğabilecek sorumlulukların kendimizin yükümlü olduğunu bildirdiler iş sözleşmemizdede bulunmaktadır sonrasında ise bize elektrik işleri yaptırıyorlar ve bununla alakalı kendi işimizi bırakıp tüm ekip olarak yapacağımızı ve gelmemiz gerektiğini ilettiler ve isg kurallarına uygun olarak çalışmamaktayız bununla ilgili insan kaynaklarına mesleğim dışında iş yaptığımı ilettiğim fakat yardımcı olamayacaklarını kendi birimimin müdürüne iletmem gerektiği söylendi bu konudan dolayı tazminatımı alarak işten ayrılmak istiyorum bu durumda nasıl hareket etmem gerekmektedir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Durumu açıkça izah eden bir ihtarnameyi işverene çekerek işten ayrılabilirsiniz. Olur da bir dava aşaması gündeme gelirse de, fiiline hangi işlerde çalıştırıldığınızı tanık başta olmak üzere her türlü delille kanıtlayabilirsiniz.

 11. sinan kaya diyor ki:

  merhaba benim sorunum çalıştıgım bir siteye elektirik ustası olarak işe alındım ordaki görevim profosyönel anlamda elektirik işi ama iş veren beni kapıcı olarak gösteriyor 14 yıldır çalışıyorum anlattım hususta ben bu olaya son vermek istiyorum ne yol izlemeliyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kapıcı olarak gösterilmek normalde sizin aleyhinize olmasa gerek. Bildiğiniz gibi kapıcı asgari ücreti de, normal asgari ücretten yüksektir. Tercih elbette sizin.

 12. yasin ozdemir diyor ki:

  Merhaba yurtdisi calisaniyim gorev tanimim kulevinc montaj ustasi ancak kulevinc ambari ve yine kulevinclerle ilgili olan kaynak atolyesi dis cephe yu asansorleri ve platformlari ve bu makinelerin operatorlerinin sorumlulugu ve cephe bakim temizlik unitelerinin ve operatorlerinin sorumlulugu bana yuklendi bu isler veeikirken herhangi bir sozlesme vs imzalamadik ancaknyaptigim sorumlusu oldugum islerin tamaminin sirket icerisinde resmi olan tutanaklari yazismalar veya sevk irsaliyeleri gibi evraklar mevcuttur sozlu olarak defalarca soylemelerine ragmen zam yapilmadi ve suanda is bitmek uzere tamamen sahsima karsi gormezden gelme ve yapilan yogun mesaileri yoksayma gibi bi tavir icindeler yapilan fazla mesaileri sorumlulugum altindaki personelin puantajlari ile dahi ispatlalmam mumkun sizce ne yapmaliyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yapmanız gereken iş, ihtarname çekerek işten ayrılmaktır. İhtarnamede, ayrıntısıyla tüm hususları açıklayın ve fesih gerekçenizi ya da gerkçelerinizi belirtin. Alacaklarınız ödenmezse dava açmak zorundasınız.

 13. suat karagöz diyor ki:

  Mustafa bey merhaba benim işim kurumsal satış uzmanı olarak sahada ürünlerimizi satmak fakat iş verenim işe gelip giderken kullandığım şirket aracıyla diğer çalışan arkadaşları da güzergah üzerinde alıp bırakmamı yani bir nevi servisçilik yapmamı istiyor iyi niyet karşılığında istemeyerek de olsa yaptım fakat işe yeni birisininde alınacağını onunda getirilip götürülmesi gerektiğini söyledi bende artık bu iş iyi niyetten çıktı görev halini aldı bu benim iş tanımımda yok kendinize bir servis tutmalısınız dedim fakat yapmazsam haklı nedenle beni işten çıkarabileceklerini belirttiler çok sıkıldım ve artık bu işten ayrılmak istiyorum 13 aydır çalışıyorum ne yapmalıyım.?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Durumu benim buradan yorumlamam doğru olmaz. Böyle bir husus dava konusu olursa, olayı değerlendirip kararını verecek olan mahkemedir.

 14. poyraz diyor ki:

  mustafa bey merhaba;çalıştığım iş yerinde çalışma arkadaşlarımızın eksikliği sebebi ile kimyager arkadaşların yapması gereken kimyasal katkı maddesi taşıma transfer kullanma işlerini hiçbir koruyucu malzeme kullanmadan tarafıma dayatma zoru ile yaptırılmaktadır.İleride ne tür bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalacağımı bilmeyerek istemedende olsa yapıyorum,acaba dava açsam tazminat alabilirmiyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir durumu gerekçe göstererek işten ayrılırsanız kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Ama bu durumu mahkemede kanıtlamanız gerektiğini unutmayın.

 15. murat diyor ki:

  fabrikada kaynak atölyesinde görevliyim fakat işveren beni kendi evindeki kaynak işleri için evinde çalıştırıyor bende evinde calışmak istemiyorum ne yapmalıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu gerekçeyle işten ayrılabilirsiniz. Ancak çalışmaya devam edecekseniz, yapabileceğiniz çok şey görünmüyor.

 16. Abdullah diyor ki:

  Çalıştığım kablo fabrikasında operatörüm benden 2. Bir makinaya bakmamı istiyorlar ben ise karşı çıkıyorum bu durumdan çok huzursuzum elden para verme olayıda var ne yapmam gerekir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Görev tanımınız kapsamında ise bakmanız gerekir. Bunun için iş sözleşmenizi incelemenizi tavsiye ederim. Elden para ödenmesi yasal olmamakla beraber, kanıtlanması da zor bir durumdur. Kanıtlayabileceğinizi düşünüyorsanız, bu gerekçeyle sözleşmenizi feshederek işten ayrılabilirsiniz.

 17. Ferdi diyor ki:

  merhaba Mustafa bey. Ben bir işyerinde tesis oparatörü olarak çalısıyorum 4 senedir fakat patronlar 2 tane ev aldı ve bunun insaatında zorla isteğim dışında çalıştırmak istiyorlar. Ne yapmam gerekir? saygılar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşyeri dışında işverenin özel işinde çalışmak istemiyorsanız, buna dayanarak işten ayrılabilirsiniz. Ancak mahkeme durumunda, bu nedenle işten ayrıldığınızı ispat etmek durumunda kalabilirsiniz. Ona göre takdir sizindir.

 18. G.G. diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey iş yerimde bana haksız yere tutanak tutuldu ve maaşımdan kesinti yapacaklarını söylediler buda işe olan ilgimi alakamı düşürdü bu nedenden dolayı istifa etmek istiyorum tazminat alırmıyım 23 haziran 2015 den beri çalışıyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir nedenden dolayı tazminatı alıp alamayacağınızı bilmem mümkün değil. Ama, işçinin maaşından yapılacak kesintilerle ilgili bu yazıma göz atabilirsiniz.

 19. Kasap diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey ben 6 yıldır bir işyerinde çalışıyorum iki patronum var şimdi ayriloyorlar ve benim tazminatımi nasıl hesaplicaklar aldığım maaş uzerindenmi yoksa sigorta primi uzerindenmi maaşım 2.300 tl sigortam asgariden ödeniyor acaba nasıl olcak teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Yasal yükümlülükleri, bordroda gösterilen üzerinden hesaplamaktan ibarettir. Vicdanen ise elbette, ödenen maaşın brütü üzerinden hesaplanması gerekir.

 20. Muhsin diyor ki:

  Merhaba 4 yıldır plastik fabrikasında çalışıyorum ilk girdiğim yıllarda işlerin azlığı sebebiyle patrona ait çiftlikte çalıştırıldim bır süre. SONRA tekrar işime geri döndüm.şimdi buna dayanarak tazminatli çıkış hakkım var mı? Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmişte yaşanmış bir olay için şu anda çıkış yapmanız sizin aleyhinize olacaktır. Neticede fiili durum ortadan kalkmış.

 21. birinsan diyor ki:

  merhaba mustafa bey, uzun bir yazı yazdım dilerim okur ve bizlere kısada olsa yol gösterirsiniz şimdiden teşekkür ediyorum size. 24 aydır bir çağrı merkezide çalısıyorum ve bu sektörde bu işi bu sürede yapabilen çok fazla insan yok ve bu işte işverene emeğimiz ,fedakarlıgımız da çok fazla. Sorunlarımız şunlardır ; en basta iş yerinde asgari ücretlerin 1300 tl ye çıkartılması arkasından bizlerden onaysız saatlik kıdem fark ücretlerimiz ellerimizden alındı, ilk işe başlayanlarla aynı statüde maaşlar almaya başladık, yetmedi iş yogunlugumuz,kafamızı çağrılardan kaldıramyacagımız kadar yogun geçmekte .yeni çalışanlar gelse bile işverenin para ve ekonomi politikası sürekli az çağrı çalışanı , çok iş yaptır , az öde oldugu icin cok canımız yandı sağlıgımız ve dayanıklılıgımız her gun sınanmakta ; yine son durumda özellikle eski çalışanlar bir şekilde eksik iş yapmakta imajı vererek haklı nedenlere dayatılıp bir şekilde çağrılarımızda yakaladıkları hatalar konu yapılmaya başlanmış ; hiç ortada olmayan ,hatta duymadıgımız performans kriterleri son zamanlarda devreye sokulma yoluna gidilmiştir. ,ve bizleri bir şekilde tazminatsız işten çıkarma yollarına itmekteler.bu baslı basına zaten çalışanın performansını bozan bir durumdur.Zaten işin yogunluğu , sağlıklı iş yapmaya elverişli bir durumun önune gecmektedir.son işveren uygulaması olarak ; sözleşmemizde yazmasa bile işverenin karlılık oranları baz alınarak ; iş yerine gelmemize bağlı olan ek prim ücreti ortadan onayımız olmaksızın kaldırılmıs , haftada 2 gün izin yaptıgımız 8,5 saat çalıştııgımız iş süresi haftada 1 gün izine ve 10 saate yükseltilmiş , ve en başta teknik konulu tek tip çağrı alcagımıza imza atmısken; yine yeni bir uygulama olarak hem teknik hemde müşteri ilişkileri çağrılarını birlikte alacagımız çifte ve daha yogun çalışma koşullarına dönmüştür. kısaca çalışma koşulllarımız genel manada gittikce kötüye çevrilmiştir. nasıl bir yol çizebiliriz haklarımızı alarak buradan kurtulabiliriz , teşekkür ediyorum.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Uzun yazmışsınız ama aslında anladığım kadarıyla temel sorun, çalışma koşullarınızın kötüye gitmiş olması ve bu değişikliklerin sizin onayınız olunmaksızın yapılması gibi görünüyor. İlk olarak, çalışma koşullarında esaslı değişiklikle ilgili şu yazımı ve bu yazımı okumanızı tavsiye ederim. Ama ek prim ücreti gibi sürekli ödemelerinizin onaysız olarak kesilmesi, haftalık çalışma sürenizin 45 saati aşmasına rağmen fazla çalışma ücretlerinin ödenmesi, iş tanımınızın onaysız olarak genişletilmesi sizin için haklı nedenle fesih sebebi olabilecektir. Eğer işten ayrılmak istiyorsanız bütün bu gerekçeleri açıklayarak bir ihtarname ile işten ayrılmanızı ve muhakkak hukuki destek almanızı tavsiye ederim.

 22. Huseyin diyor ki:

  Abiçim kolay gelsin bizim iş yerimiz bize başka iş yerinin işlerini yaptırıyor.vr bunun için bize hiç birşey imzalamadı ve çok yoruluyoruz ve bunun karşılığında ise hiç birşey alamadık halen npmam lazım yardımcı olur musunuz teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Normal şartlar altında başka bir işyerinin işini yapmanız özel bir takım onaylarınıza bağlıdır. Ancak belki de iş sözleşmesiyle ya da başka bir şekilde onay vermiş olabileceğinizi unutmayın.

 23. Serkan diyor ki:

  Merhaba kimya fabrikasında sevkiyat bölümünde çalışmaktayım bizim fabrikada kimyasal malzemelere normalde cıplak elle ellenmemesi gerektiren bir malzemeyi patronbize zorla sıraya Dizip malzemeyi cıplak elle temas ettirdi ve ellerim aleji oldu bu hastalık ömür boyunca sürebilir biz bunun ettiğini almamıza rağmen bize bögle zor kullanarak bize zarar veren bir patronlar bu konuda davamacsamkazanabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Serkan bey bu konuda bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim. Bahsettiğiniz konu, önemli bir konu ve sağlıkla ilgili. O nedenle size yanlış bilgi vermek istemem.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
sut izni is kanunu kim belirler (2)
İşçinin süt izni saatlerini kim belirler?

Süt izni İş Kanununun 74 üncü maddesinde kendisine yer bulmuş bir haktır. Adından da anlaşılacağı üzere, doğum yapan kadın işçinin...

Kapat