İşveren yıllık izin vermezse ne yapmalı?

İşveren yıllık izin vermiyor!

İş Kanununda işçilere tanınan haklardan bazılarından vazgeçilebilirken bazılarından vazgeçilemez. Örneğin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçilerin çalışmaması esas olmasına rağmen işçinin onay vermesi halinde çalışabileceği, bu durumda ise ücretinin zamlı ödeneceği belirtilmiştir. Yıllık ücretli izin ise işçinin vazgeçemeyeceği, işverenin de vermekten kaçınamayacağı bir haktır.

Yukarıdaki ifadenin en açık hali İş Kanununun 53 üncü maddesinde hayat bulur: Yıllık izin hakkından hiç bir şekilde vazgeçilemez.

İşçilere verilecek izin sürelerinin neler olduğunu şu yazımızda anlatmıştık. İşçinin, kıdemine göre hak ettiği yıllık ücretli iznin ne zaman kullanacağına ilişkin en açık ifade de yine İş Kanununun 54 üncü maddesinde yer almaktadır. Buna göre işçi yıllık iznini gelecek hizmet yılı içerisinde kullanır.

İznin işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunlu olup izin süresi, tarafların anlaşması halinde bir bölümü 10 günden az olmamak üzere en çok 3’e bölünebilir.

Peki işveren, işçinin hakkı olan yıllık iznin kullandırmıyorsa ne yapılabilir? Bu hususla ilgili bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

 • İşçinin rızası olsa bile işveren tarafından yıllık izin yerine onun ücretinin ödenmesi, yani yıllık iznin paraya çevrilmesi mümkün değildir.
 • İşçinin rızası olsa bile; izne çıkılmaması, izin biriktirilmesi mümkün değildir.
 • Yıllık ücretli izne gönderilmeyen işçi, işverenini Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine ya da BİMER’e şikayet edebilir. Bu durumda işyerinde bu konuyla ilgili teftiş yapılır. Teftiş sonucunda idari para cezası uygulanabilir ve yıllık ücretli izinler kullandırılabilir.
 • Yıllık ücretli iznin çok uzun süredir hiç kullandırılmaması ya da talep edildiği halde haklı bir gerekçe olmaksızın kullandırılmaması işçi açısından 4857 sayılı İş Kanununun 24 üncü maddesine göre haklı fesih sebebidir. (Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 2009/45818 E. ve 2012/6984 sayılı kararı)

Buna göre;

 • İzin kullanmayı ısrarla talep edin.
 • İzin yerine ücret ödemesini kabul etmeyin.
 • Talebinize rağmen izniniz haklı bir gerekçe olmaksızın kullandırılmıyorsa ya da çok uzun yıllardır izin kullanamamışsanız iş sözleşmenizi haklı nedenle tek taraflı olarak feshedebilirsiniz. Bu durumda kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz, ihbar tazminatı alamazsınız.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 1,00 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. yusuf diyor ki:

  benim de yillik iznimi vermiyorlar sanirim calisma bakanliginin önunde aclik grevi yapacam belki devletimiz bu taşeron cularin zulmune bur dur der

 2. mustafa diyor ki:

  tabi tabi ondan sonra patron bize kafayı taksın, yıldırma psikolojisi uygulasın, terslesin ondan sonra bizi bıktırsın bizde işten ayrılalım, peki devlet bu işe el atsa eğer kullandırmazsan yüksek ceza keserim diye işverenlere yazı gönderse tebliğ etse daha güzel olmazmı.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
işçinin kalp krizi geçirmesi
İşçinin kalp krizi geçirmesi iş kazası mıdır?

İşyerinde kalp krizi iş kazası mı? Kalp krizi sonucu ölüm, doğal olarak nitelendirilebilecek bir ölüm olup işçinin ölümü bazen işyerinde...

Kapat