Reklam

İşyeri kapanan işçinin hakları nelerdir?

İşyeri kapanan işçinin hakları

İşyerinin kapanması, çalışma hayatında rastlanabilen durumlardan birisidir. İşyerinin iflas etmesi, işverenin kâr edememesi ya da kişisel tercihine dayanan diğer nedenlerle işyerleri kapanabilmekte ve işçiler mağdur olabilmektedir. Bu yazımda sizlere, işyeri kapanan ve bu nedenle işsiz kalan bir işçinin haklarından bahsetmeye çalışacağım.

İşyeri kapanan işçinin hakları neler?

Ayrıntılarıyla incelemeden önce; şartları mevcutsa, işçinin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti haklarına sahip olduğunu söylemeliyim. Bunların ayrıntısını, aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı alma şartlarını daha önceki bir yazımda açıklamıştım. Bu yazıdan da görülebileceği üzere kıdem tazminatı alabilmenin ilk şartı, işçinin o işyerindeki kıdeminin 1 yıl ve üstünde olmasıdır. O halde kapanacak olan bu işyerindeki çalışma süreniz, kapanma tarihi itibariyle en az 1 yıl ise kıdem tazminatınız size ödenmek zorundadır. Ancak kıdeminiz 1 yılın altındaysa kıdem tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.

İhbar tazminatı

isyerinin kapanmasi iscinin haklari

İşyerindeki kıdeminiz ne olursa olsun, işyeri kapanacaksa işvereninizin size bununla ilgili bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. İş Kanununun 17nci maddesinde belirtilen ihbar süreleri esas alındığında; kıdeminiz altı aydan az ise 2 hafta, altı ay ile bir buçuk yıl arasındaysa 4 hafta, bir buçuk yıl ile üç yıl arasındaysa 6 hafta ve üç yıldan çok ise 8 hafta önceden size çıkış bildiriminizin yapılmış olması gerekir.

Buna göre; eğer sizlere bu fesih bildirimleri yukarıda belirtilen süreler kadar önce yapılmışsa ihbar tazminatı alamazsınız. Ancak işveren bu yükümlülüğünü yerine getirmemişse, yine yukarıda belirtilen süreler kadar ihbar tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır.

Yıllık izin ücreti

İşyeri kapanacak olmasına rağmen kullanmadığınız yıllık izinleriniz varsa ve işyerinin kapanış tarihine kadar da bunları kullanamamışsanız, bakiye yıllık izinlerinizin ücretlerinin de size ödenmesi gerekmektedir.

İşyeri kapanan işçi ne yapmalı?

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; işyerinin kapanacağını haber alan işçinin erken davranarak iş akdini feshetmesi doğru olmayacaktır. Böyle bir durumda kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakları yitirilebilecektir. İşyerinin kapanmasının beklenmesi ve işyeri kapandıktan sonra ödeme yapılmaması halinde ihtarname çekilerek dava açılması daha mantıklı bir yol olacaktır.

SONUÇ

İşyeri kapanan işçinin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkının yanında, varsa kullanmadığı yıllık izinlerin ücretlerini de alma hakkı bulunmaktadır. İşyerinin kapanması gündeme gelen işçi sabırlı olmalı ve işyeri kapandıktan sonra haklarını aramalıdır.

İşyeri kapanmadan aceleyle işten ayrılınması halinde, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarının yitirilebileceği hatırlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; işçinin iş akdini feshederek kıdem tazminatı alabilmesinin temel şartı, feshin haklı bir nedenle yapılmış olmasıdır. Bu nedenle benim tavsiyem, işyerinin kapanmasının beklenmesi ve işçinin haklarının ödenmemesi halinde vakit kaybetmeden dava açılması yönünde olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
 1. murat diyor ki:

  merhaba çalıştım iş yeri bu ay sonu itibari ile iş veren tarafından kapatılacagını bize bilfirdi bu durumda bizim haklarımızı alabilir miyiz? bununla birlikte herhangi bir şeye imza attırmayacağını iletti.. burda herhangi bir oyun var mıdır

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. İşyeriniz kapatıldıktan sonra makul bir süre bekleyebilirsiniz. Alacaklarınız ödenmezse ya da eksik ödenirse, bir an önce dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

   1. murat diyor ki:

    bugün yine bir açıklama yaptılar ayın 1 i itibari ile kapanıyor die .artı kuşkulanıyorum.bize ayın 1 de kapanıyor diyip firmanın kapama işlemini ayın 5 de yaparsalar bu durumda biz 4 gün işe gitmedimiz için haklı fesih olur mu iş veren için

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     İşinizi garantiye almak istiyorsanız, ayın birinde noterden ihtarname göndererek hakkınızı talep edebilirsiniz.

 2. Karabela diyor ki:

  Benim de isyerim durdu 4 aydir maaş da vermiyorlar 7 yildir oradayim ne çıkış veriyorlar nede para hep bekletiyorlar bekliyoruz mahkemeye veren arkadaşlar 8 yıl oldu mahkemeleri devam ediyor ben bn u konuda kararsız im yardimci olurmusun

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir karar vermeniz gerek. Bunun ne olacağını ben bilemem ama size şunu söyleyebilirim; işten ayrılacaksanız bir ihtarname çekerek ayrılın ve en kısa sürede davanızı açın. 8 yıl süren bir dava ilk defa duydum, varsa bile bu bir istisnadır.

 3. melike diyor ki:

  Merhaba, iş yerim kapandı 6 ay oldu, henüz dava açmadım çünkü şirketin üzerine kayıtlı bir mal varlığı yoksa boşuna dava açmayın çünkü tazminatınızı alamazsınız denildi bir avukat tarafından. Ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Avukatın söylediği doğru. Davayı kazansanız bile tahsilat yapamayacaksanız dava açmanın bir anlamı yoktur. En doğru kararı avukatla görüşerek verebilirsiniz.

 4. Ferhat diyor ki:

  Merhaba benim is yerim bundan 6 yil once iflas gosterildi mahkelerle falan baya gittik geldik bankaya harc yatirdik ve bu kadar zaman oldu his ses yok ne yapmaliyim yardim edwrmisiniz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ferhat bey, bu kadar sürenin üzerine bir avukatla görüşmenizde fayda var.

 5. Tuncay salis diyor ki:

  Isyerim kapandı çıkış yapıldı işsizlik maaşımiz bağlandı ama bana çıkış için hiç imza atmadım maaslarimizi alamadık 8 9 ay çalıştım Ne yapmam lazım maaslarimizida alamadık bi yol gosterin

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Muhatabınız varsa bir an önce dava açmanızda fayda vardır.

 6. Cemil keleş diyor ki:

  Merhaba çalıştığım kurum ohal sebebiyle kapandı.3 yıl 6 ay 23 gün çalıştım.ilk 3 yılı ik akademi son 6 ay 23 günü ipek üniversitesinde.ik akademi deki haklarımızla ipek üniversitesine geçtik ve kapandı.benim ne yapmam lazım
  Bi muhatabımız da yok.lütfen bir yol gösterin.

 7. Havanur diyor ki:

  1,5 yıl çalıştığım yer kapandı fakat 3 seneyi geçti. Böyle bir hakkım olduğunu bilmiyordum hala tazminat hakkım olur mu ? Hep fazla mesai yaptırıp ücretini de vermediler pazar günleri bile çalıştırdılar ve kapattılar iş yerini en son.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette vardır. Henüz zamanaşımı süresi geçmemiş. Bir avukatla görüşerek dava açmanız gerekir.

 8. Pınar Ateş diyor ki:

  Merhaba, yaklaşık 3 yıldır çalıştığım şirket yurt dışına taşınıyor. Henüz yazılı ya da sözlü bildirim yapıladı. Maaşlarımız asgariden gösteriliyor ve herhangi bir sözleşme yapmadık. Tazminatımı tam alabilmem için ne yapabilirim? Şirket bünyesinde çalışan 9 işçi var bu durumda toplu işten çıkartma şartları oluşmuş olmuyor sanırım? Yine de bize 1 ay öncesinden bildirme yükümlülüğü var mı?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sizlere, ihbar süreleriniz kadar önceden bildirimde bulunması gerekir. Tazminatınız asgari ücretten yatırılırsa, ancak dava açarak ve gerçek ücretinizin daha yüksek olduğunu ispat ederek aradaki farkı alabilirsiniz.

 9. gul diyor ki:

  Ben satış danışmanının 5 yıldan beri calisiyorum mağaza 10 gün içinde kapanıyor beni başka mağazaya transfer etmek istiyorlar cikmak istesem tazminatımi alabilirmiyim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş sözleşmenizin içeriği önem arz eder. Orada, işverenin gösterdiği başka bir yerde çalışmaya peşinen onay vermişseniz, gitmeniz gerekir.

 10. Kadriye akay diyor ki:

  Şu an iflaz etmiş bir işyerinde çalışıyoruz maaşlarımız ödenmedi iflaz masasından yazı bekliyoruz deniliyor.şu an hiçbir sosyal hakkımız yok. Patron tamam diyene kadar çalışalım diyorlar ne yapmalıyız.

 11. Mehmet Alparslan diyor ki:

  Is yerimiz iflas ertelemede 1 seneden fazla maaşlarımız düzensiz ödeniyor 18 günden fazla çalışmadı bugünlerde tekrar hammadde getirip çalışmamızı istendi ama biz arkadaslarlarimizla çalışmama kararı aldık bizim tazminatlarımızı almak ve işsizlik ödeneyi almamız için ne yapmanız gerekiyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda iş akdinizi ihtarname çekerek feshetmeniz gerekir. İhtarname içeriğinde hangi gerekçelerle işten ayrıldığınızı net olarak belirtmeniz ve alacaklarınızı talep etmeniz önemlidir.

 12. ali osman diyor ki:

  Merhaba
  Çalışılan Eczane Fetö den dolayı kapandı . önceden haber vermeksizin kapandı ve işten çıkarıldık
  10 sene den fazla çalışmışlığım var . malesef maaş asgari üzerinden görünüp 2000 tl net alıyorduk .
  İşyeri ihbarı vermeyi kabul etmiyor . maaşı da asgariden hesaplıyor.
  Ne yapmamız gerekiyor?

 13. MERVE diyor ki:

  MERHABALAR İŞ YERİM KAPANDI TAZMİNAT ALABİLİR MİYİM.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, tabi ki alabilirsiniz. İşvereniniz ödemeye yanaşmıyorsa bir an önce dava yoluna gitmenizi öneririm.

   1. emin diyor ki:

    Şu an da iş mahkemsının bir geçerliği yok diye biliyorum ancak idare mahkemelrinde karar verebilir diye biliyorum oda işverenin keyfıne kalmış ödemese ödemez

 14. Mehmet aslan diyor ki:

  Merhaba.İş yerim kapanıyor.14 ekim 2016 günü bana sözlü söylendi.17 ekim 2016 günü 2 ortak iş verenin beni çağırıp.tekrar işyerinin kapanacağını sözlü söylediler.tazminatını. 1700 tl den hesaplanır. 28.tl.olduğunu söylediler.iş bulmam için izin vereceğiniz belirttiler.sizden ricam bana bir yol gösterin.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tam olarak ne yapmak istiyorsunuz?

BİR YORUM YAZ