Reklam

İşyerinden tazminat alarak nasıl çıkılır?

İşyerinden nasıl tazminat alınır?

Bu soruyu soran işçilerin kastettikleri tazminat, genelde kıdem tazminatı olmaktadır. Ancak elbette bazı durumlarda ihbar tazminatı da ifade edilmek istenmektedir. Bu nedenle bu yazımda kıdem ve ihbar tazminatı özelinde, işyerinden nasıl tazminat alınabileceği sorusuna cevap bulmaya çalışacağım.

Geçerli bir neden yokken tazminat almak

Eğer işçinin niyeti buysa, bunun pek de mümkün olmadığını söylemem gerekir. Çünkü hangi hallerde kıdem tazminatının ya da ihbar tazminatının alınabileceği İş Kanununda açıkça belirtilmiştir. Bu haller dışında tazminat almak mümkün değildir. Ortada haklı bir nedeni yokken işten ayrılmak isteyen, daha yaygın bir deyişle istifa etmek isteyen işçi bu tazminatları alamaz. Ancak yine de bunun istisnaları olduğunu söylemeliyim. Bu istisnaların da zaten her işçide bulunması mümkün değildir.

İstifa ettiği halde kıdem tazminatı alabilmenin 3 yolu vardır. Bunlardan ilki kadın işçinin evlenmesidir. Evlenen kadın işçi, bu tarihten itibaren 1 yıl içinde istifa ederse kıdem tazminatı ödenmek zorundadır. Benzer şekilde erkek işçi muvazzaf askerlik görevini yapmak üzere istifa etmişse, ona da kıdem tazminatı ödenmelidir. Ayrıca emeklilik hakkı kazanan ya da 15 yıl ve 3600 gün şartlarını taşıyan işçi de istifa ederek kıdem tazminatı alabilecektir. Tabi, bütün bu hallerin temel şartının, işçinin işyerinde en az 1 yıl kıdeminin varlığı olduğunu vurgulamam gerek. Bir yıllık kıdemi olmayan işçi, hiçbir şekilde kıdem tazminatını hak edemez.

Kıdem tazminatı almanın diğer yolları

işçi tazminat alması

Yukarıda bahsettiğim durumlar sizin için geçerli değilse ve istifa ederek işten ayrılacaksanız, üzülerek belirtmeliyim ki, kesinlikle kıdem tazminatı alamazsınız. Peki ne yapmanız gerekir? İşten kendiniz ayrılacaksanız, bu ayrılmanın gerekçesini bulmalısınız. İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılı haklı gerekçelerle işi bırakıyorsanız, işvereniniz size kıdem tazminatınızı ödemek zorundadır. Burada yazılı gerekçelerden hiçbiri sizin için geçerli değilse ve yine de kendiniz işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alma hakkınızın olmadığını söyleyebilirim.

İhbar tazminatı alarak nasıl iş bırakılır?

Bu, kıdem tazminatından da zordur. Hatta imkânsız olduğunu vurgulamam gerekir. Çünkü kural olarak, iş akdini kendisi fesheden işçi ihbar tazminatı alamaz. Fesih gerekçesi ne olursa olsun, ister haklı ister haksız olsun; İş Kanunu gereğince, işi bırakan işçiye ihbar tazminatı ödenmemektedir. Bu tazminatı almanız için işvereninizin sizi 25inci maddedeki haller haricinde işten çıkarmış olması gerekir. Başka türlü ihbar tazminatı alınamaz.

SONUÇ

İşyerinden tazminat almanın yollarını arıyorsanız, bu sorunun cevabını özetle bu makalede bulacağınıza inanıyorum. Ancak şu temel mantığı iyi anlamak gerektiği kanaatindeyim. Ortada haklı bir nedeniniz yokken işten ayrılacaksanız, yani istifa edeceksiniz; yukarıda belirttiğim evlilik / askerlik / emeklilik halleri hariç olmak üzere, kıdem ya da ihbar tazminatı alamayacağınızı bilmeniz gerekir.

İlla işten ayrılmak ve tazminatlarınızı da almak istiyorsanız; yapmanız gereken, bu ayrılışınızı haklı bir gerekçeye dayandırmaktır. İş Kanununun 24üncü maddesinde yazılı sebeplerden biriyle iş akdinizi sonlandırmanız gerekir. Bu madde size anlaşılmaz gelirse şunu aklınızda tutmanız yararınıza olacaktır: İşyerinde, sizi de ilgilendiren kanuna aykırı bir uygulama bulmalı ve buna dayanarak işten ayrılmalısınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
 1. ibrahim diyor ki:

  merhaba sendikalı çalışıyorum. fakat 2016da asgari ücrete yapılan 300 tl lik zamdan sonra maaşım asgari ücretin altında kaldı ve hala böyle devam ediyor. toplu iş sözleşmesi sürecindeyiz yakın zamanda değişecek ancak ben bunu kullanarak tazminatlı çıkış alabilirmiyim. iş yeri aylık 1500 tl yatırıyor. bunun günlük 10,50×26 273 tl si yemek parası olarak yatıyo ve bordroda gözüküyo. ssk primleride tam yattığı için şirket açısından sorun olmuyo

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir işçiye asgari ücretin altında maaş ödenmesi yasal değildir. Bu durumdan eminseniz, tabi ki bu bir haklı fesih nedeni teşkil edecektir.

 2. Muammer baş diyor ki:

  8,5yıl aynı işyerinde çalışdım mahkemem bilikişiye devroldu bu yıllar esas alınarakmı hesaplanır buyıllarda hep 24saat çalışdımnasıl bir hesaplama yapılır tşkrler

 3. Mesut diyor ki:

  Merhaba biz 2016 mayis 29 da evlendik 8.6.2016 tarihinde ise basladik esim su an hamile tazminat almamiz mumkunmu ve nasil

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   8 haziranda işe başladığınıza göre en erken bir sene sonra 8 haziranda kıdem tazminatı hak edebilirsiniz. Ancak evlilik tarihiniz de mayıs ayı olduğuna göre, evlilik nedeniyle işten en geç 2017 mayısta ayrılmanız gerekir. Bu durumda, kıdem tazminatı alabileceğiniz tarihte, evlilik nedeniyle işten ayrılmak için gereken 1 senelik süreyi kaçırdığınız için, kıdem tazminatı alamazsınız.

 4. Feyzullah toprak diyor ki:

  1971 DOGUMLUYUM 1989 DA SIGORTA ALDIM..7400 PIRIIMIM VAR..27YILLIK SIGORTALIYIM..ISTEN AYRILSAM IHBAR ALABILIRMIYIM.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz durumda almanız lazım. Şu yazıdan bilgi edinebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ