Reklam

Karı kocanın aynı vardiyada çalışması

Karı kocanın aynı gece vardiyasında çalışması

Bazı işyerlerinde günün yirmi dört saati çalışma olduğunu biliyoruz. Bu tip bir işyerinde, çalışma şeklinin en az 3 posta halinde düzenlenmesi ise kanuni bir zorunluluktur. Bunun gibi, günün önemli bir bölümünde çalışılan işyerlerinde de vardiya halinde çalışma tercih edilmelidir. Peki karı koca aynı işyerine çalışıyorsa, eşlerin vardiyası nasıl ayarlanmalıdır?

Vardiyaların ayarlanması

İşverenin normal şartlar altında işçi postalarında çalışan dilediği gibi belirleme hakkı vardır. Bu, işverenin yönetim hakkının bir gereğidir. Ancak sağlık vb. nedenlerle bunun kısıtlanması da mümkündür. Bu kısıtlamalardan bir tanesi de Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmelik ile yapılmıştır.

Önemli olan eşlerin ne istediği

İş Kanunu aynı işyerinde çalışan karı koca işçiler için bir tür kolaylık sağlamış ve onlara seçimlik bir hak tanımıştır. Buna göre;

  • Kadın işçinin kocası da işin vardiyalar halinde yürütülmekte olduğu AYNI ya da FARKLI bir işyerinde çalışıyorsa kadın işçinin isteği üzerine, gece çalıştırılması, kocasının çalıştığı gece vardiyasına rastlamayacak şekilde düzenlenir.
  • Aynı işyerinde çalışmakta olan eşlerin aynı gece vardiyasında çalışma istekleri, işverence, imkanlar dahilinde karşılanır.

Gece vardiyası

gece calismasi fazla calisma mesai

Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu düzenlemelerin gece vardiyası için getirilmiş olmasıdır. Karı koca işçiler ister aynı işyerinde çalışsın ister başka işyerlerinde; hem kadın hem de erkek işçinin çalışması gece vardiyasına denk geliyorsa, bu kadın işçinin talebi üzerine kendi vardiyası, kocasının gece vardiyasından farklı olarak düzenlenmelidir.

Eğer eşler aynı işyerinde çalışıyorsa, işçilerin aynı gece postasında çalışma istekleri, işverence mümkün mertebe karşılanmalıdır.

SONUÇ

Yukarıdaki hükümlerin gece vardiyası için geçerli olduğu ve aynı işyerinde çalışan işçilerin aynı gece vardiyasında çalıştırılmama isteklerinin kabul edilmesinin işverence zorunlu olmadığı, bu talebin imkân dahilinde kabul edilebileceği unutulmamalıdır.

Ancak farklı işyerlerinde çalışan karı kocanın ikisinin de gece vardiyasına denk gelmesi durumunda, kadın işçinin farklı bir vardiyada çalışma isteğinin işverence kabulü zorunludur.

Bu hükümlere uyulmaması halinde işverene 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri gereğince 2016 yılı için bir defaya mahsus olmak üzere 1.560,00 TL  idari para cezası uygulanabilecektir. Böyle bir tespitin iş sağlığı ve güvenliği teftişi yapan İş Müfettişlerince yapılması durumunda ise idari para cezasının miktarı, yapılan tespitten itibaren her ay için olmak üzere aylık 1.000,00 TL olacaktır.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,50 / 5)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
15 temmuz işçi tatil
15 Temmuzun resmi tatil olmasının işçiler açısından sonuçları

15 Temmuz işçilere resmi tatil mi? 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılması ve insanlarımızın demokrasi ve vatan içi verdiği mücadelenin unutulmaması...

Kapat