Kavga eden işçinin işten çıkarılması mümkün müdür?

İşçinin kavga etmesi

Bu soruyu cevaplayabilmemiz için öncelikle şu üç soruyu da cevaplamamız gerekir. İşçi kimle kavga etti? Nerede kavga etti? Kavganın işverene etkisi ne oldu?

1- İşçi kimle kavga etti?

İşçinin işten çıkarılmasından kasıt, işverenin işçiyi haklı bir nedenle derhal, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödemeksizin işten çıkarmasıdır. 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin II-d hükmü gereğince; işçinin, işverenin başka işçisine sataşması bir haklı fesih nedeniyken, kavga etmesi de doğal olarak bir fesih nedenidir.

O halde işçinin kimle kavga ettiği önem arz etmektedir. İşçi, işverenin bir başka işçisiyle kavga etmiş olmalıdır.

2- Nerede kavga etti?

Bu kavga işyerinde ya da işyeri dışında meydana gelebilir.

3- İşverene etkisi ne oldu?

İki işçi arasındaki bu kavga, işyerinde olmuşsa, işçi sadece kavga nedeniyle, başka bir sebep aranmaksızın işten çıkarılabilir.

İki işçi arasındaki kavga, işyeri dışında olmuşsa, bu durumda işçinin işten çıkarılması için bu kavganın işyerine olumsuz bir etkisi olmalıdır.

4- İşçinin üçüncü şahısla kavgası

İşçi, işyeri dışından üçüncü bir şahısla kavga etmişse, bu kavganın işyerine olumsuz yansıması olması halinde işten çıkarılabilir.

SONUÇ

– İşçinin kavgası, işyeri sınırları içinde aynı işverenin bir başka işçisiyle olmuşsa ikisi de direkt olarak işten çıkarılabilir.

– İşçinin kavgası, yine işverenin bir başka işçisiyle ama işyeri dışında olmuşsa, işten çıkarılma için bu kavganın işyerine olumsuz bir etkisinin olması gerekir.

– İşçinin kavgası, üçüncü bir şahısla işyeri dışındaysa, işten çıkarılma için yine işyerine olumsuz bir etki olması şarttır.

– İşçi, işyeri dışında işverenin başka bir işçisiyle ya da üçüncü bir şahısla kavga etmişse, ama bunun işyerine bir etkisi olmamışsa, işçi haklı nedenle derhal işten çıkarılamaz.

İşçi kavga örnekleri

İşçi A, işten sonra akşam gezerken trafikte tartıştığı üçüncü şahıs B ile kavga etse, bu durumun işyerine bir etkisi olmadığından, ortada haklı nedenle derhal işten çıkarmayı gerektirecek bir durum yoktur.

İşçi A, hafta tatilinde işyerinden arkadaşı C ile halı saha maçı yaparken kavga etse, bu durumun da işyerine olumsuz bir etkisi olmamışsa, işçi haklı nedenle derhal işten çıkarılamaz.

İşçi A, yıllık izindeyken ve üzerine işyeri tarafından verilmiş işyerli logolu ve marka yazılı ceketiyle futbol maçına gitse, maç sonunda kavgaya karışsa ve bu kavga televizyonlarda açıkça yayınlansa, işvereninin imajına zarar veren işçi A, bu nedenle haklı nedenle işten çıkarılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,40 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 64 YORUM
 1. İsmail Aslan diyor ki:

  Merhaba. Ben mesaimi bitirdiğimde dışarı çıktım saat 6 da ve benim kız arkadaşımın bNa ihanet ettiğini duyunca fabrikada diğer vardiyada bulunan şahısla fabrikanın kapısının ilersinde kavga ettim işten çıkartma durumu varmıdır ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yazıdan da görüleceği üzere bu durumda işten çıkarılabilirsiniz. Ama böyle bir şey olursa tabi ki iş mahkemesine başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 2. Çağlar diyor ki:

  Bir istasyonda çalışıyordum gece alkollü bir müşteri agır küfür etti ve üzerime saldırdı bende müşteriyi dövdüm tabi dolayısıyla işten çıkartıldım ihbar tazminatı hakkım varmı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yazıdan da görüleceği üzere kavga eden işçi birçok hakkını kaybedebilmektedir. Dava açarak şansınızı denemekten başka yapılabilecek bir şey yok.

 3. Mustafa diyor ki:

  merhabalar sekiz senedir ayni isyerinde Otelde calismaktayim gecen ay Pozizyon geregi sef bir Garson elemana bir uyarida bulundum ve netice kavgayla sonuclandi diger Garsonlar üzerime geldi ve ben ondan sonra kasim acildigi icin doktora gittim 3 gun rapor aldim ve rapor sonrasi Otelde herkes ozellikle garson personelleri bana ters ve tehdit variis bakmaya basladilar bende kendi istegimle istifami verdim sekiz senem bosuna gitti.otel personel müdürlügü bana evraklari imzalatmakta hic gecikmediler suanda issizim ve her verdikleri kagiti imzaladigim icin herhangi bir hak talep edebilirmiyim.aydinlatirsaniz sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İsterseniz şansınızı deneyebilirsiniz ama eğer istifa mektubu yazarak imzaladıysanız işiniz elbette zor olacaktır. Yine de tazminatlarınızdan başka; varsa ücret, fazla mesai ya da yıllık izin ücreti haklarınızı elbette alma hakkına sahipsinizdir.

1 2
BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
kendi istegiyle isten ayrilan isci
Kendi isteğiyle ayrılan işçinin kıdem tazminatı hakkı

Kendi isteğiyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı alamayacağı gibi genel bir kabul, işçiler arasında mevcuttur. Aslında bu tip bir genelleme...

Kapat