Reklam

Kavga eden işçinin işten çıkarılması mümkün müdür?

İşçinin kavga etmesi

Bu soruyu cevaplayabilmemiz için öncelikle şu üç soruyu da cevaplamamız gerekir. İşçi kimle kavga etti? Nerede kavga etti? Kavganın işverene etkisi ne oldu?

1- İşçi kimle kavga etti?

İşçinin işten çıkarılmasından kasıt, işverenin işçiyi haklı bir nedenle derhal, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödemeksizin işten çıkarmasıdır. 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin II-d hükmü gereğince; işçinin, işverenin başka işçisine sataşması bir haklı fesih nedeniyken, kavga etmesi de doğal olarak bir fesih nedenidir.

O halde işçinin kimle kavga ettiği önem arz etmektedir. İşçi, işverenin bir başka işçisiyle kavga etmiş olmalıdır.

2- Nerede kavga etti?

Bu kavga işyerinde ya da işyeri dışında meydana gelebilir.

3- İşverene etkisi ne oldu?

İki işçi arasındaki bu kavga, işyerinde olmuşsa, işçi sadece kavga nedeniyle, başka bir sebep aranmaksızın işten çıkarılabilir.

İki işçi arasındaki kavga, işyeri dışında olmuşsa, bu durumda işçinin işten çıkarılması için bu kavganın işyerine olumsuz bir etkisi olmalıdır.

4- İşçinin üçüncü şahısla kavgası

İşçi, işyeri dışından üçüncü bir şahısla kavga etmişse, bu kavganın işyerine olumsuz yansıması olması halinde işten çıkarılabilir.

SONUÇ

– İşçinin kavgası, işyeri sınırları içinde aynı işverenin bir başka işçisiyle olmuşsa ikisi de direkt olarak işten çıkarılabilir.

– İşçinin kavgası, yine işverenin bir başka işçisiyle ama işyeri dışında olmuşsa, işten çıkarılma için bu kavganın işyerine olumsuz bir etkisinin olması gerekir.

– İşçinin kavgası, üçüncü bir şahısla işyeri dışındaysa, işten çıkarılma için yine işyerine olumsuz bir etki olması şarttır.

– İşçi, işyeri dışında işverenin başka bir işçisiyle ya da üçüncü bir şahısla kavga etmişse, ama bunun işyerine bir etkisi olmamışsa, işçi haklı nedenle derhal işten çıkarılamaz.

İşçi kavga örnekleri

İşçi A, işten sonra akşam gezerken trafikte tartıştığı üçüncü şahıs B ile kavga etse, bu durumun işyerine bir etkisi olmadığından, ortada haklı nedenle derhal işten çıkarmayı gerektirecek bir durum yoktur.

İşçi A, hafta tatilinde işyerinden arkadaşı C ile halı saha maçı yaparken kavga etse, bu durumun da işyerine olumsuz bir etkisi olmamışsa, işçi haklı nedenle derhal işten çıkarılamaz.

İşçi A, yıllık izindeyken ve üzerine işyeri tarafından verilmiş işyerli logolu ve marka yazılı ceketiyle futbol maçına gitse, maç sonunda kavgaya karışsa ve bu kavga televizyonlarda açıkça yayınlansa, işvereninin imajına zarar veren işçi A, bu nedenle haklı nedenle işten çıkarılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,43 / 5)
 1. şükrü diyor ki:

  merhba mustafa bey 3 yıldır bir özel şirkette çalışmaktaydım amirimle özel bir nedenden dolayı kavga ettik ve şirket beni haksız buldu ve işten çıkardı tazminatımı alabirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şükrü bey hiçbir veriye sahip olmadan konuşmam doğru olmaz. Ödeme yapılmazsa size bir an önce dava açmanızı söyleyebilirim. Zaten mahkeme gerekli değerlendirmeyi yapacaktır.

 2. Beyza diyor ki:

  Merhaba 4.5 yıldan beri aynı şirkette çalısıyorum. Başka bir işci ile tartısmam oldu. Tartısmaya sebep olan konu onunla ilgili ve alakası kesinlikle bulunmamatadır. Tartışmada belden aşağı küfür darp ve hakaret bulunmaktadır. Ve birden çok şahitte bulunmakta ayrıca kamera kayıtlarıda var. Kayıtların hepsini almış bulunmaktayım. Mağdur olan ise benim burada karşı tarafın haklı olacak bir durumu söz konusu değildir. Bunu mağaza müdürm ve müdür yardımcılarım bile söylemektedir. Fakat bölge müdürümüzü ortada darp yok demektedir. Şirket olay tespit tutanağı tutmuş olup savunmamızı almıştır. Şimdi ise her ikimizede ihtar vermek istemektedir. Karşı taraf ihtarı imzaladı. Fakat ben imzalamadım. Haklı olduğum halde mağdur olduğum halde bana ihtarı imzalatmaları ne kadar doğru ? İş vereni haklı oldugum halde elimde belgeler kamera kayıtları olduğu halde zorla ben haksızmışım gibi gösterip ihtar imzalattırmaya çalışıyorlar diye mahkemeye versem kazanma şansım varmıdır. Daha önce hiç ihtarım alınmamıştır. Konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim. Sevgiler…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Nasıl bir dava açmayı planlıyorsunuz?

 3. metin mert diyor ki:

  merhabalar bi personelim var uzun zamandır çalışıyor.
  bu aralar kovulmak için elinden geleni yapıyor. vaktiyle işyerini zarara uğratacak bir kaç hareketi olmuştu
  müşteri ile tartışma ağır hakaret küfürleşme olayına kadar gitmişti fakat hiç tutanak tutmadım sürekli sözlü uyardım. son olarak bir işçimle kavga etti. ne yapabilirim. yada o nun hakları nelerdir. yasal bir iş sözleşmemiz yok haftalık çalışma saati biraz yüksek ve maaşta sgkda asgari gözüküyor. buralardan bana zarar vermeye ihtimali varmıdır.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına fiili nedeniyle işten çıkarılması için fesih işleminin 6 iş günü içinde yapılması gerekir. Tutanak da tutmadığınıza göre geriye dönük yapabileceğiniz bir şey yoktur. Fazla çalışma yapıyor ve fazla mesai ücreti ödemiyorsanız, elbette bu gerekçeyle işten ayrılabilir ve kıdem tazminatı ile ödenmeyen ücret alacaklarını geriye dönük tahsil edebilir.

 4. ece diyor ki:

  Merhaba,

  Mesai saatim 7 de bitiyor. Daha önce 3-4 kez servise geç kalmasından dolayı aynı iş yerinde çalıştığım arkadaşımla sözle tartışmaya girdik.(yalnızca ses yükseltme)kimse onunla sesini yükselterek konuşamaz ama o konuşabilirmiş. herhangi bir küfür vs. etmedim yalnızca kapat çeneni artık dediğim için o sinirle hakarete girermiş. kendisinin ilgili yerlere beni şikayet etmesi herhangi bir sorun yaratır mı?

  1. ece diyor ki:

   olay iş yerinin bahçesinde 15 şahit ve saat 19:10’da yaşanıyor…teşekkürler

  2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Şikayet edilirseniz kararı verecek olan sizin insan kaynakları biriminiz olacağı için bir şey söylemem mümkün olmaz.

 5. muharrem.. diyor ki:

  MERHABA MUSTAFA BEY
  mağaza müdürlüğü yaptığım İş yerime bir müşteri iade için geldi, aramızda bir süre sözlü tartışma olduktan sonra iadesini almaya başladım, iadeyi altıktan sonra evrakı imzalaması için önüne koydum bana ağır hakaretlerde bulundu, aramızda kavga çıktı müşteri gittikten sonra durumu üst birime bildirdim, kamera kayıtlarından bakıp, bana istifanı yaz git dediler, bende yazmayınca onlar iş çıkışımı verdi işsizlik parası alamadım ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim, iy günler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey bir an önce dava açmaktan ibarettir. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 6. Kerim diyor ki:

  Merhaba ben yöneticimle tartıştım kendisi geldiğin günden beri pek anlaşamıyorduk sürekli benim açığımı arıyor magza Müdürün e şikayet ediyordu ben engelli Kadrosunda çaşlışıyordum mesai bitiminde gene bana iş cıkardı neyse bende yapamıycağımı işim olduğunu söledim yuksek sesle konuştu daha sonra bende sesimi yükselmiş bulundum ortam gerildi ağır konuşuldu bende üzerim giynikti zaten cıktm ertesi gün hatta bir Buçuk hafta böyle devam etti mesaime normal devam ettim sonra Müdür cagırdı konuştuk sonra usülen bir savunma istediler yazdım öle verdim konu kapandı dediler ama disipline vermişler beni oysa mağaza değişikliği istedim gönderediler istifamı da kabul etmedim Sonuc olarak da iş hakkım fesh edildi napabilirim bu konuda

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şartlarınız varsa işe iade davası açmanız gerekir. Bunun için 1 aylık süreniz olduğunu unutmayın.

   1. Kerim diyor ki:

    Şartlarınız derken neyi kast ettiğinizi anlamadım kusura bakmayın biraz acarmısınız? Magaza Müdürün istifamı da Magaza değişikliğini de kabul etmedi çalışcaz burda bu kolaylık olur kaçmak olur dedi sonuç iş hakkı feshi…

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Bir önceki yorumdaki işe iade linkini tıklarsanız, işe iade davası açma şartına sahip olup olmadığınızı görebilirsiniz.

 7. İsmail Aslan diyor ki:

  Merhaba. Ben mesaimi bitirdiğimde dışarı çıktım saat 6 da ve benim kız arkadaşımın bNa ihanet ettiğini duyunca fabrikada diğer vardiyada bulunan şahısla fabrikanın kapısının ilersinde kavga ettim işten çıkartma durumu varmıdır ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yazıdan da görüleceği üzere bu durumda işten çıkarılabilirsiniz. Ama böyle bir şey olursa tabi ki iş mahkemesine başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

  2. İsmail aslan diyor ki:

   Merhaba mesai saatleri dışında olan ben işten iş güvrnliği kurallarına uymadığım gerekçelisyle işten çıkmamı söylediler ben mesai saatleri dışında kavga olduğu için eğer çıkarıcaksalar tazminantlı çıkış vermeleri lazım değilmi

   1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

    İsmail bey bu durumda nihai kararı mahkeme verecektir. Öyle ya da böyle dava açarak hakkınızı aramanız gerekir.

 8. Çağlar diyor ki:

  Bir istasyonda çalışıyordum gece alkollü bir müşteri agır küfür etti ve üzerime saldırdı bende müşteriyi dövdüm tabi dolayısıyla işten çıkartıldım ihbar tazminatı hakkım varmı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yazıdan da görüleceği üzere kavga eden işçi birçok hakkını kaybedebilmektedir. Dava açarak şansınızı denemekten başka yapılabilecek bir şey yok.

 9. Mustafa diyor ki:

  merhabalar sekiz senedir ayni isyerinde Otelde calismaktayim gecen ay Pozizyon geregi sef bir Garson elemana bir uyarida bulundum ve netice kavgayla sonuclandi diger Garsonlar üzerime geldi ve ben ondan sonra kasim acildigi icin doktora gittim 3 gun rapor aldim ve rapor sonrasi Otelde herkes ozellikle garson personelleri bana ters ve tehdit variis bakmaya basladilar bende kendi istegimle istifami verdim sekiz senem bosuna gitti.otel personel müdürlügü bana evraklari imzalatmakta hic gecikmediler suanda issizim ve her verdikleri kagiti imzaladigim icin herhangi bir hak talep edebilirmiyim.aydinlatirsaniz sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İsterseniz şansınızı deneyebilirsiniz ama eğer istifa mektubu yazarak imzaladıysanız işiniz elbette zor olacaktır. Yine de tazminatlarınızdan başka; varsa ücret, fazla mesai ya da yıllık izin ücreti haklarınızı elbette alma hakkına sahipsinizdir.

1 2
BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
şirket küçülmesi işten çıkarma
Şirketin küçülmesi nedeniyle işçinin işten çıkarılması

Küçülme nedeniyle işten çıkarma İşçi ile işveren arasındaki iş sözleşmesinin sona erdirilme şekilleri, İş Kanunuyla belirlenmiştir. Bu fesih türleri ise,...

Kapat