Kıdem tazminatı alamayan işçi ne yapmalı?

Kıdem tazminatı alamayan işçi ne yapabilir?

Kıdem tazminatı, birçok işçi için bir tür motivasyon kaynağıdır. Motivasyon kaynağı olmasının nedeni ise, işçinin işten ayrılırken almayı planladığı toplu paradır. İşçinin iş yerinde geçirdiği her bir yıl için artan oranda aldığı bu tazminat aynı zamanda damga vergisi dışında bir kesintiye de uğramadığı ve brüt ücret üzerinden hesaplandığı için işçi açısından büyük önem arz etmektedir.

Kıdem tazminatı alma şartları neler?

Bu konuda daha önce yazdığım şu yazıya bakarak çok ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki, kıdem tazminatı almanın iki temel gerekçesi vardır:

 • İşyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmak
 • İş sözleşmesi, kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermek.

Kıdem tazminatı ödenmezse ne olur?

kıdem tazminatı iş kanunu

Gelelim yazımızın konusuna. Kıdem tazminatı alma şartlarına sahip olan bir işçi, buna rağmen kıdem tazminatını alamayabilir mi? Ne yazık ki dönem dönem bu durumla karşılaşılabilmektedir. Bunun nedenleri arasında; işverenin kıdem tazminatı ödemekten kaçınmak istemesi, işverenin kıdem tazminatı ödeyecek parasının olmaması, işverenin iflas etmesi ya da işçi ile işverenin kıdem tazminatı konusunda uzlaşamaması gösterilebilir. Böyle bir durumda işçinin iki alternatifi bulunmaktadır.

Önce ihtarname

Kıdem tazminatı ödenmeyen işçiye ilk tavsiyem, bu durumu yazıya dökerek, mümkünse noter kanalıyla işverene ihtarname çekmeleridir. İhtarnamede kıdem tazminatı alacağından açıkça bahsedilmeli ve işverene bunun ödenmesi için makul bir süre tanınmalıdır. Buna rağmen ödeme yapılmazsa iki alternatiften birisi ya da ikisi birlikte seçilebilir.

İşkur’a kıdem tazminatı için başvuru

Kıdem tazminatını alamadığı gibi bu konuda işvereniyle anlaşma da sağlayamayan işçinin ilk seçeneği Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri bünyesindeki şikayet masalarına başvurmaktır. İşkur’a yapılacak böyle bir başvuru yetkili memurlarca incelenecek ve işçi ile işveren bir araya getirilerek uzlaştırılmaya çalışılacaktır. Ancak buradan çıkan sonuç ne işçi için ne de işveren için kesin değildir. Ancak mahkeme aşamasında delil olarak kullanılabilecek niteliğe sahiptir.

İş Mahkemesinde kıdem tazminatı için dava açma

İşçinin ikinci alternatifi ise İş Mahkemesine dava açmaktır. İster İşkur’a başvurmuş olsun isterse başvurmamış olsun, işçi kıdem tazminatı alacağını İş Mahkemesine götürebilir. Burada işçinin dikkat etmesi gereken husus, kıdem tazminatının 10 yıllık zaman aşımına tabi olduğudur. Yani dava, işçi işten ayrıldıktan sonra 10 yıl içinde açılmalıdır.

SONUÇ

İşten ayrıldığı halde hakkı olan kıdem tazminatının ödenmediğini iddia eden işçi öncelikle işverene bu konuda bir ihtarname göndermelidir. Sonrasında ise dilerse İŞKUR’a başvurarak buradan sonuç almayı bekleyebilir, dilerse de direkt olarak İş Mahkemesinde alacağının tahsili için dava açabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 38 YORUM
 1. Mesut diyor ki:

  İyi çalısmalar Mustafa bey , benden habersiz ihbar surem baslatilmis ve dort hafta sonunda mudur cagirip bugun isine son veriyoruz kidem tazminatin maasinla birliktr yaticak diyip aramizdaki hukuka dayanarak tum haklarimi aldim yazili bir belge imzalatti , beni hic sadirtmadilar ve dogal olarak kidem tazminatim yatmadi , bu durumda ne yapabilirim. Tesekkur ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir an evvel ihtarname çekmeli, haklarınızı talep etmelisiniz. Yine ödenmezse dava seçeneği gündeme gelecektir.

 2. semih diyor ki:

  İYi Günler Mustafa Bey. Yaklaşık 3 Sene Çalıştığım İş Yerinde . bir çalışan ile kavga ettim yalnız hiç bir fiziksel temasımız olmadı birbrimizle ayırdılar o sırada ben elime falçata gibi birşey aldım o anda kavga ettiğim şahış koşarak oradan uzaklaştı ve iş veren beni işten çıkardı tazminatsiz olarak ben bu durumla ne yapabilirim tazminat talep edebilirmiyim yasal yollar ile talep etsem bile kazanabilirmiyim beni 29 . maddeden dolayı işten çıkardı yalnız kavga ettiğim şahış hala işine devam ediyor bu konuda bana bir akıl verebilirmisiniz şimdiden teşşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İyi günler. Bahsettiğiniz kadarıyla olayı yorumlayacak olursam, kıdem tazminatı hakkınızı yitirdiğinizi söyleyebilirim. Ancak başka alacaklarınız varsa, bunları elbette talep edebilirsiniz. Yine de isterseniz kıdem tazminatınız için de dava açabilirsiniz.

 3. SEDAT dilmaç diyor ki:

  merhaba mustafa bey,14 yıl aralıksız,hatta yıllık izinlerimi bile bir hafta yaptırttıkları iş yerinden hafta içi söylenmeyen,hafta sonu iş çıkışına beş dakka kalar,yarın, yani cumartesi günü mesai yapacaz denildi,hafta içi söylenmediği için başak bir iş yapmak için söz verdim,yetişebilirsem gelirim dedim,yetişemedim,pazar günü,disiplinsiz insanlarla çalışamayız,daha gelme diye işten çıkartıldım,sgk da bu 14 yıl içinde 2 defa çıkış ve giriş yapmışlar,öyle bişey,de olmadı,tazminatımı,da vermeye yanaşmıyorlar,ne yapabilirim? TEŞEKKÜRLER

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bana kalırsa hemen ihtarname çekin, aksi takdirde işveren sizi istifa etmiş ya da işe gelmemiş gösterebilir. Sonrasında, alacaklarınız ödenmezse dava açmanız gerekecek.

 4. Ahmet diyor ki:

  Merhaba 2012 nin aralık ayında işe başladım 2016 13 ağustosta patronla iki ay sonrasına çıkarsın diyerek çıkış tarihini 13 ekim olarak belirledik. 13 ekim geldiğinde 15 ekim de çıkarsın dedi hesap keselim vs. 21 , bugün ve hala hesap kesemedik, telefonlarıma bakmıyor işyerime gelme diyor , ne yapmam lazım bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir an önce ihtarname çekerek durumu açıklayıp haklarınızı talep edebilirsiniz.

 5. murat diyor ki:

  Ben 4 yildir bir sirkette calisiyorum isyeri beni ne iceri aliyor nede tazminatimi veriyor bana tazminatimi istedigim zaman sen verdigimiz isi kabul etmemissin biz artik seninle calisamayacagiz. Istifani sun git diyo ben simdi vermiyomusunuz diye sordum hayir git hukiki yoldan al dedi bende hemen iskura ayni gun icerisinde sikayette bulundum. Ise giris kartimda elimden alindigi icin ise gidemiyecektim iskurdaki memura sordugumda ise bana senin buraya verdigin dilekce tarihinden sonra seni yok yazamazlar dedi ertesi gun calistigim isyerinden hesabima 528 lira para yatirildi. 1. INCISI BENIM SIKAYETTEN SONRA YAPMAM GEREKEN NE 2..INCISI ISE HESABIMDAKI BU PARAYI CEKERSEM HERHANGI BIR SIKINTI OLURMU

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu parayı elbette çekebilirsiniz çünkü ne için yattığı belli değil. Ayrıca şikayette bulunduğunuza göre bir süre bu şikayetin sonucunu beklemenizi öneririm. Siz zaten işkura giderek doğru olanı yapmışsınız. Biraz beklemenizde fayda var.

 6. Yasemın diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey özel bır şirkette 5.5 yıldır çalışıyorum .Emeklılk hakkımı kazandım fakat yenıden aynı sırkette çalısmaya devam etmek ıstıyordum.sırket önce tamam dedı sonra sızı 2aydan önce gerı alamam o yüzden ısten ıkı ay uazaklastırıcam derdi bende boyle yaparsanız gerı gelemem benım tazmınatımı ödmeyin dedim bu seferde gerı adım attılar benı sıgortasız calıstıracaklarını söylendiler . Fakat ben şaşırmış durumdayım kanunları ıyı bılmedıgım için bu uzaklaştırmak takı amaçları net olabilir ve kendımız ve tazmınatımı nasıl korurum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşveren sizi tekrar ile almak istiyorsa beklemesi gereken her hangi bir süre bulunmamaktadır. Sigortasız çalışmak da çalıştırmak da yasal değildir. Kıdem tazminatınızı korumanıza gerek yok, zaten emekliliği hak ettiğinize göre ileride ne zaman işten ayrılırsanız ayrılın kıdem tazminatı alacaksınız. Yeter ki almadığınız her hangi bir alacağınız için bir yere imza atmayın.

 7. Ümit diyor ki:

  Merhabalar
  Mustafa bey 5 ekim 2016 da 15 gün sonra işten ayrıkacağımı eğer eleman bulamam derseniz 1 ay duracağımı ve işten ayrılacağımı söyledim ve aynı şekilde istifa dilekçemi verdim.
  12 ekim 2016 da sen istifanı verdin benim seni tutma zorunluluğum yok boşuna maaş vermem dedi açıkça daha 3 hafta ihbar sürem olmasına rağmen kovdu.
  13.02.2013 de işe girişim var 14 ay önce çıktım ve 1 ay sonra tekrar girdim….
  Mustafa bey tazminat hakkım varmıdır var ise ne kadardır şahidim yok sizce kazanma şansım nedir teşekkürler…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer işten siz ayrılmışsanız ve haklı bir gerekçeniz yoksa kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmamaktadır. Ayrıca yine işten siz haklı gerekçe olmaksızın çıkmışsanız ihbar tazminatı alma hakkınız da yoktur. İşverenin size ihbar süresinden önce çıkarma hakkı bulunmaktadır.

 8. Fadime diyor ki:

  Merhaba
  Agustos 2016 da bir yıl 2 ay çalıştıgım özel bir şirketten işten cıkarıldım ve tazminatlarımın ödeneceğini söylediler artı içerde kalan bir aylık maaşım.
  Sonrasında şirket mali öüşaviriyle görüştüm devletin şirketlere bu öfçdemeleri taksitlendirme yapabilme hakkı tanıdığını söyledi.
  İlk 2500 tl yarı ödememi yaklasık iki ay önce yaptılaar
  Bir ayı geçti diğer ödememi alamıyorum.
  Zaten maaşım 2 bin tl tazminatlarım 3 bin küsürlerde.

  Hergün bugun öduycez dıye dıye bir ayı geçti ne yapmalıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Önce bir ihtarname çekip kalan alacağınızı isteyebilirsiniz. Ödenmezse İŞKUR’a başvurabilir ya da dava açabilirsiniz.

 9. Esra diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey 06.04.2015 ten bu yana özel bir şirkette çalışmaktayım. Son 5 aylık dönemde yönetici olarak devam ediyorum. Şirketin şöyle bir kuralı mevcut; yönetici olarak vekaleten atama yapılıyor 2 aylık vekalet süreci sonucunda asalet sürecine geçiliyor. 2 ayın sonunda asaletin veriliyorsa veriliyor verilmez ise sana geri bildirim verilerek 1 ay daha uzatılıyor ve 3 ayın sonunda ya asalet alınıyor yada alınamıyor. Ben beş aydır vekaleten çalışıyorum ve hiç bir geri bildirim almadım 5. Ayın sonunda asaletini veremiyoruz kıdemsiz olarak çalış yada istifa et deniliyor. Bu durumda hakkımı nasıl arayabilirim? Kıdem tazminatımı alıp nasıl çıkabilirim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz hususlar açık bir şekilde işyeri içi yönetmeliklerinde yazıyorsa belki hak iddia edebilirsiniz. Ancak bu gerekçelerle işten ayrılmanız halinde risk alacağınızı bilmeniz gerek. Neticede bahsettiğiniz durumlar özel uygulamaları içeriyor ve sonuç, mahkemenin takdirinde olacaktır.

 10. Mutlu diyor ki:

  Merhaba ben 5 yıl 3 ay özel şirkette çalıştım.SGK dan 3600 kidem tazminatı yazısı alıp sirkete ihtar çekmeme rağmen sirket yetkilileri bana kidem tazminatini odemeyecigini sözlü olarak ifade ettiler.Sebebi ise bana iyi niyet kurallarına aykırı hareket ettin diye sigortadan çıkış yapmışlar. Bu konu hakkında ne yapabilirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Görünen o ki dava açmanız gerekiyor. İhtarname de çektiğinize göre bir an önce İş Mahkemesine dava açmanızı öneririm.

 11. PINAR Yigit diyor ki:

  Meraba Mustafa Bey

  Bir konuda bilginize ihtiyacim vardi . Benim abim 3 yildan beri igdas in taseron firmasinda calismaktadir.. igdas her sene farkli sirketle 1 senelik sozlesme yapiyor 1 senedir sonunda cikislari yapiliyor sonra tekrardan yeni bir sirketle sozlesme yapiliyor .. suanda 3.senesi doldu ve yine isten cikarildilar abimde artik yeni bir sirketle sozlesme yapmak istemiyor cikarildi icinde igdas in genel merkezine gidip kidem tazminati basvurusunda bulunmus . Sizce dogru bir yolmu ? Siz isten ciktiniz size tutanak tutcaz gibi soylentiler de oluyormus .. bu gibi durumda ne yapmamiz gerek simdiden yardiminiz icin tesekkur ederiz …

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şirketler sürekli değişse bile asıl işveren aynı olduğu için, abinizin haklı bir gerekçeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Ortada her hangi bir haklı gerekçesi yokken işten ayrılırsa kıdem tazminatı hakkı yanabilir.

 12. oguz diyor ki:

  Yardımcı olun ne yapmalıyım? 5 yıllık çalıştıgım türkiyenin önde gelen inşaat firmasından iş bitimi eleman fazlalıgı olarak çıkartıldım.şuan işsizim işsizlik maaşından yararlanıyorum.45 gün içerisinde tüm tazminat haklarımızın ödenecegi söylendi.malesef 70 gün oldu ödeme yapılmadı.telefonlarada cevap vermiyorlar.yapmam gereken nedir?aşama aşama sòylermisiniz? Teşekkürler…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Daha fazla beklemek istemiyorsanız, noterden ihtarname çekerek haklarınızı talep etmelisiniz. Yine de ödenmezse sıradaki merci iş mahkemesi olmalıdır.

 13. Fatih diyor ki:

  Hocam 3 yildir calistigim is yerinde is veren zorla is yerinden kendi isteyimle cikiyorum die kagit imzalatmaya calisti.imzalamayincada beni darpetti bende isten ciktim iskura dilekcede yazdim dilekceden ses yok ne yapmam lazim.tesekurler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşverene bir ihtarname gönderip alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Ödenmezse geriye dava yolu kalmaktadır.

 14. mehmet kara diyor ki:

  3 senedir calistim isyeri ihbar tazminatimi vermiyor 42gunluk surecte calistirmadan 2saatlik is arama hakkimi hesaplayip izin olarak hesaplayip ordan cikan iznin parasini oneriyor kanunda boyle bir yontem varmi isyeri bunu yapabilirmi ne yapmaliyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer 42 günlük ücretinizi peşin olarak ödüyorlarsa olabilir.

   1. mehmet kara diyor ki:

    42 gunluk ihbari vermiyor ordaki iki saatlik is arama iznini toplayip cikan gun sayisinin parasi vermek istiyor kidem tazminati veriyor cikis vermiyor istifa ettiroyor sanirim burda ayri yetten odenelicek olan parayi cek karsiligi dort aya boluyor ne yapmaliyim tum haklarimi almak icin

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Alacaklarınızı tam olarak alamadığınızı düşünüyorsanız kabul etmeyin ve ihtarname gönderin. Sonuçta dava yoluyla alabilirsiniz. Ama davaların Türkiye ortalamasında 1-2 yıl arasında sürdüğünü de belirtmek isterim.

 15. SEHER diyor ki:

  2 bucuk yildir calistigim is yerinden saglık sebeplerim yuzunden ayrıldım dilekcemede bunu boyle bildirdim ama tazminatimi vermediler ustelik cikisimida issizlik maasi alabilecegim sekilde vermelerini rica ettim calisamiycagim icin bir sure bunuda reddettiler ve is yerinden cikisimi terk olarak vermisler bu durumda napmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Görünen o ki, dava açmaktan başka bir şansınız yok. Yine de vaktim var diyorsanız, önce İŞKUR’a başvurabilir ve oradan sonuç almayı bekleyebilirsiniz.

 16. Saliha diyor ki:

  Mustafa bey çalıştığım iş yerinden evlilik nedeniyle sözleşmemi fesih ettim ve gereken hesaplamaların yapılıp tarafıma ödenmesini istedim. Ancak bir ayı geçti hiç bir dönüş olmadı. İşkura gidip dilekçe doldurdum bir hafta önce onlardanda henüz bir dönüş olmadı. Ne yapmam gerekiyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Görünen o ki artık dava açmanız gerekiyor. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 17. Uğur diyor ki:

  Merhaba, 1996 yılında stajyer olarak sigorta baslangici yapildi, 22/09/1999 ise basladim ve o tarihten bu yana aynı şirkette görev yapıyorum. Şu anda ayrılmak istiyorum fakat 8.9.1999 dan sonra sigortalı olanlar kıdem tazminatını 25 yıl sonunda hak ediyorlarmis. Daha önce 1999 oncesi 7 ay çalıştığım diğer şirket sigortamı yapmamış. Ben tazminatımı alabilmek adına neler yapabilirim. Saygılarımla.
  Ugur

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu an için ne yazık ki yapabileceğiniz bir şey yok. Bahsettiğiniz 7 ayı saydırma konusunda SGK’dan bilgi alabilirsiniz. Belki onlar sizi yönlendirebilir.

 18. Mehmet diyor ki:

  Mustafa bey çalıştığım iş yerinden çıkarıldım 3 yıl çalışma sürecin oldu çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığını aradım kidem ihbar ve izin kullanmadığım süreleri alabilmem konusunda bilgi verdiler fakat işverene bu süreci nasıl aktarmam gerek sadece kidem tazminati öderim diyordu ihtarname mi çekmem gerek bu konuda başlangıç süreci nedir ilk ne yapmalıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşvereninizi sözlü olarak ikna edemiyorsanız yapmanız gerek iş elbette ki ilk olarak noter kanalıyla ihtarname çekmek ve alacaklarınızı talep etmek olmalıdır.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
timthumb_17
Asıl iş nedir? Yardımcı iş nedir?

  Asıl iş / Yardımcı iş Bilgi Notu: Bu yazımızın ardından, devamı niteliğinde olan "Asıl iş nedir? Yardımcı iş nedir?...

Kapat