Kıdem Tazminatına Hak Kazanma Şeması

Kıdem tazminatı alabilir miyim?

“Kıdem tazminatı alabilir miyim?” sorusu en çok karşılaştığımız soruların belki başında gelmektedir. Bu kez size bu sorunun cevabını kıdem tazminatı şeması ile veriyoruz.

Kıdem tazminatına hak kazanmanın koşulları belli olmakla beraber, bunları bir arada bulmak güçtür. Bu çalışmamızda sizlere kıdem tazminatına hangi hallerde hak kazanılacağını toplu olarak sunmakla beraber bir de şemayla gösteriyoruz. Kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmadığınızı okları takip ederek kolayca bu kıdem tazminatı şeması ile bulabilirsiniz. Kıdem tazminatı şeması burada.

Ayrıca konuyla ilgili olarak; kıdem tazminatının nasıl hesaplandığı, kimlerin kıdem tazminatı alabileceği, taksitle kıdem tazminatı ödenip ödenemeyeceği konuları ile ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

İndir (PDF, 257KB)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Ugur diyor ki:

  Hocam iyi günler,

  İlk sigorta kaydım Ağustos 1990. 3600 günümü doldurmuş olarak kıdem tazminatı hakkım olduğu halde, Nisan 2015’de 12 yıl çalıştığım işyerinden, işverenin öne sürdüğü bazı sebeplerle istifaya zorlaması ve uzun bir istifa dilekçesi dikte ettirmesi ve imzalatmasıyla, kıdem tazminatımı almadan ayrılmak zorunda kaldım. 1974 dogumluyum ve 2025’de yaş haddinden emekliliğe hak kazanıyorum.
  Yeni İşverenin iş ilişkisi olan bir müessesede çalıştığım için, mevcut işverenimi zorda bırakmamak için hukuki yola başvurmadım.
  Önce ki yazılarınızda kıdem tazminatı için zaman aşımının 10 yıl olduğunu belirtmiştiniz. Bu çerçevede belirtilen 10 yıl içinde istifa ettiğim halde dava açarsam kazanma şansım var mı? (kıdem tazminatına hak kazandığım halde, almadan istifa etmiş olmam ve dikte ettirildiği belli bir istifa dilekçesi dayanağı ile)
  Teşekkürler, saygılarımla,
  Ugur T.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sorunuzun cevabı tamamen mahkemenin takdrine kalmıştır. Normalde istifa, sizin bu tarihten önceki kıdem tazminatı hakkınızı ortadan kaldırır. Ama siz de kabul edersiniz ki, burada fiili durumu yorumlayacak olan mahkemenin kendisidir. O nedenle sorunuza net bir cevap vermem yanlış olur.

 2. mustafa öztürk diyor ki:

  S.aleyküm Mustafa bey iyi çalışmalar,
  ben 1991 yılından beri bir sivas’ta 13 daireli bir apartmanda kapıcı olarak görev yapıyorum. 2004 yılında o yıla kadar ki kıdem tazminatımın bir kısmını aldım, 2004 den 2016 ya kadar olan süreçte ise herhangi bir tazminat ödemesi almadım, apartman şu an beni işten çıkarıyor, aylardır maaşımı almıyorum lakin sigortam yatıyor, işten çıkışım henüz yapılmadı. apartman yönetimi tazminat ödemek istemiyor, buna gerekçe olarak da geçmiş yıllarda apartman dışında bazı yerlerde bir iki aylık sürelerde ek iş yapmamı gösteriyorlar ve bu çalışmamdan bazı dönemlerde apartman yönetiminin haberi oldu fakat ne benim apartman dışında çalışmamla ilgili ne de apartman yönetiminin bundan haberinin olduğuna dair hiçbir resmi belge yok,. bu şartlar dahilinde apartmandan tazminat almam mümkün müdür.
  yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Göndermiş olduğunuz iletişim formundaki e-posta adresine dönüş yaptım.

 3. mustafa öztürk diyor ki:

  iyi çalışmalar kapıcı kıdem tazminatı ile ilgili birkaç sorum olacak e mail adresiniz üzerinden görüşmemiz mümkün müdür acaba. eğer mesajımı görüp bana dönüş yaparsanız çok memnun olurum. email adresim: mstfoztrk58@gmail.com

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sağolun. Lütfen iletişim formunu doldurarak sorunuzu sorun. Dönüş yapmaya çalışırım.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
işçi eğitim masrafı talebi
Eğitim masrafı işçiden geri istenebilir mi?

İşçiden eğitim masrafı geri istenebilir mi? Bazı sektörlerde işçiler işe başlamadan önce ya da çalışmaya başladıktan sonra eğitime tabi tutulmaktadır....

Kapat