Reklam

Kıdem tazminatında ve ihbar tazminatında zamanaşımı

Tazminatlarda zaman aşımı

Kıdem tazminatı; niteliği itibariyle işçinin emeğinin, yıllarının karşılığıdır. Bir anlamda emeklilik ikramiyesidir. İhbar tazminatı da belirli hallerde işten ayrılan işçinin hak ettiği ve 8 haftalık ücretine kadar varabilen bir toplu ödemedir.

Kıdem ve ihbar tazminatı hakkında

Bu iki tazminat türü hakkında sitemizde daha önce birçok yazı yazdık. Aynı şeyleri tekrarlamamak adına bunlardan uzun uzun bahsetmeyeceğiz. Bu mevzularda bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıdaki yazılara öncelikle göz atabilirsiniz:

Kıdem tazminatı nedir?Kıdem tazminatı alabilir miyim?Kıdem tazminatı şemasıİstifa eden işçi kıdem tazminatı alır mı?İhbar tazminatı nasıl alınır?İstifa eden işçi ihbar tazminatı ödemek zorunda mı?

Zamanaşımı nedir?

Konumuz bakımından zamanaşımı; bir alacağın meydana gelmesinden itibaren belirli bir süre geçtikten sonra, o alacağın hukuken talep edilememesidir. Yani, zaman aşımı süresi içinde istenmeyen bir alacak kaybedilmiş bir hak olarak adlandırılabilir.

Tazminatlarda zamanaşımı süresi

Bu sorunun cevabını bulmak için Borçlar Kanununa bakmamız gerekiyor. Bu kanunun 146 ncı maddesine göre kanunda aksine bir hüküm bulunmadıkça, her alacak on yıllık zamanaşımına tabidir. Borçlar Kanununda tazminatlarla ilgili özel bir zamanaşımı süresi belirlenmediğinden, bunlar 10 yıllık zaman aşımı süresine tabidir.

Sonuç
Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı on (10) yıllık zamanaşımına tabidir. Bu da demektir ki, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren 10 yıl geçince, bu alacaklar zamanaşımına uğrar. 10 yılın uzun bir süre olduğunu unutmayın ve geçmişte tahsil edemediğiniz tazminat alacaklarınız varsa bunları zamanaşımı süresi içinde iş mahkemesine dava açarak tahsil edebileceğinizi hatırınızda bulundurun.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
 1. G.Ozdemir diyor ki:

  Merhaba, Eylül 2014 tarihinde işe başladım Haziran 2016 tarihinde işten ayrılacağım ve hiç izin kullanmadım… ayrılırken 14 günlük izin hakkımın ücretini alıyorum değil mi ? 7 günlük alacağımı beyan ediyorlar da size danışmak istedim.. Teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Haziran 2014 itibariyle işten ayrılırsanız ve izin kullanmadıysanız en az 14 günlük izin ücretinizi almanız gerekir. Bahsettiğiniz şartlar dahilinde 7 gün olması mümkün değil.

 2. Meral diyor ki:

  Merhaba mayıs ayında aldığım bir dairede 2009 yılında emekli olup 3 yıl ayrıca çalışan kapıcı kıdem tazmınatı davasını ocak ayında kazandığını öğrendim. Bizim de ödememizi istiyorlar. Ocak ayında kazanılan davanın sonucu ödenmesi gereken tutar Mayıs ayında alınan daire sahibinin de ödemesi gerekir mi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Meral hanım, sizin ödemeniz gerektiğini sanmıyorum. Hatta bana göre, kapıcının davayı kazandığı tarihin de bir önemi yok. Önemli olan kapıcının çalıştığı dönemle aynı dönemde dairede oturuyor olmaktır. Bu borç, o dönem ev sahiplerinin sorumluluğundadır.

 3. abdullah diyor ki:

  İyi günler 6 yıl çalıştığım işyerinden kendi isteğimle ayrilsam tazminat alamammi

  1. Editör diyor ki:

   Abdullah bey sorunuzun cevabı şu yazıda bulunmaktadır. http://iscidunyasi.com/istifa-eden-isci-kidem-tazminati-alabilir-mi/

 4. Muzeyyen tumerk diyor ki:

  2007-2015 yillari arasinda ücretli öğretmenlik yaptim 10 sonra cıkıs ve giris yaptirdilar,son 2yıl çalıştığım okul maaşlı çalışanlara tazminat ödedi ,ücretli öğretmenlere yok,NEDEN,
  Ücretli öğretmen tazminat almazmış öyle söylediler.

  1. Editör diyor ki:

   Tazminattan kastınız kıdem tazminatı ise; kıdem tazminatı almak için ilk şart 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışmaktır. Ücretli öğretmenler ise 657 sayılı Kanun hükümlerine göre çalışırlar. O nedenle kıdem tazminatı alamazlar Müzeyyen hanım.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
fazla çalışma hesaplanması
Fazla mesai aylık hesaplanabilir mi?

Fazla çalışma, İş Kanununun belirlediği sürelerin üzerinde çalışıldığında gündeme gelen ve ücreti, normal ücretten farklı hesaplanan bir çalışma türüdür. Dayanağını...

Kapat