Kıdem tazminatını ödemeyen işveren

İşverenin, kıdem tazminatını ödemek istememesi

Kıdem tazminatı; işçinin işyerinde geçirdiği süreye göre hesaplandığı için, işçinin kıdemi arttıkça tutarı da artan bir tazminat türüdür. Bu da, kıdem tazminatını işverenler için mali bir yük ve işçiler için ise önemli bir gelir haline getirmektedir. Bunun doğal sonucu ise bazen işverenin kıdem tazminatı ödemeye yanaşmamasıdır.

Kıdem tazminatı nedir?

Bir işyerinde çalışan işçinin, belirli şartlar altında işten ayrıldığında hak ettiği ve çalışmış olduğu her yıla karşılık bir aylık brüt ücreti kadar almaya hak kazanacağı bir tazminat türüdür. Şu yazıya tıklayarak kıdem tazminatı alma şartlarını okuyabilir ve şuradaki yazıdan da hesaplamasına ilişkin bilgi edinebilirsiniz.

İşçinin kıdem tazminatını hak ederek işten ayrılması

Bazı durumlarda işçinin kıdem tazminatını hak ettiği tartışmasızdır. Bu konuda işçi ile işveren arasında bir çekişme söz konusu değildir. Mevzuatın açık bir şekilde öngördüğü bu durumlara örnek olarak işçinin askere gitmek için işten ayrılmasını, kadın işçinin evlendikten sonraki bir yıl içinde işi bırakmasını ya da 15 yıl ve 3600 gün yazısını SGK’dan alan işçinin işten ayrılmasını gösterebiliriz. Bu tip işten ayrılmalarda, işçinin kıdem tazminatına hak kazandığı ayan ve beyan ortadadır.

İşçinin kıdem tazminatı hakkının tartışmalı olduğu haller

Yukarıda belirtilen durumlar dışında bir sebeple işçinin işi bıraktığını ve İş Kanununun 24üncü maddesinde yazılı haklı nedenlerden birine dayandığını varsayalım. Ancak işçinin dayandığı bu nedeni işveren, çoğu zaman kabul etmeyecektir. Hatta tersinin olduğunu dahi ileri sürecektir. Buna benzer bir durumda işçi; mesela fazla çalışma ücretinin ödenmediğini ya da yıllık izin hakkının kullandırılmadığını veya maaşının eksik yatırıldığını vs. iddia edebilmektedir. O halde, işverenin bu konularda her zaman işçiyle aynı fikirde olmasını beklemek çok da mantıklı olmayacaktır.

Kıdem tazminatı ödenmeyen işçi ne yapmalı?

kidem tazminati odememe

Bu sorunun cevabını vermeden önce yukarıdaki ayrılış durumlarını göz önüne almakta fayda vardır. Eğer ilk kısımda bahsettiğim ve kıdem tazminatınızı almanız gerektiğinin kesin olduğu bir durum varsa rahat olmalısınız. Yok eğer ikinci kısımdaki bir nedenle işten ayrılacaksanız, bu durumu kanıtlamanız ya da işvereninizin bu konudaki iddialarını çürütmeniz gerekebilecektir. Ancak her iki durumda da ilk iş ihtarname olmalıdır.

İşverene ihtarname gönderilmeli

İşveren kıdem tazminatınızı ödemiyorsa ilk işiniz bir notere gidip ihtarname çekerek haklarınızı işverenden talep etmek olmalı. Bu ihtarnamede makul bir süre verin ve haklarınızı talep edin. İhtarnamenin iki önemi vardır. Birincisi sizin hukuken elinizi güçlendirir ve ikincisi, belki de işvereninizin ödeme yapmasına vesile olur. İhtarname örneğini şuradan indirebilirsiniz.

Ardından dava açılmalı

İşverene çekilen ihtarnamede belirtilen süre geçmiş ve işveren ödeme yapmamışsa artık dava açmanın zamanı gelmiş demektir. Bunun için yapmanız gereken iyi bir avukat bularak davanızı açmak olmalıdır. Davayı elbette avukatsız da açabilirsiniz; ancak hukuki destek almanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

SONUÇ

Kıdem tazminatınızı alamadığınız için buradaysanız, size öncelikle işverene ihtarname çekmenizi tavsiye ederim. Ayrıntılı ve gerekçeli bu ihtarnamenin ardından ödeme yapılmazsa, hiç vakit kaybetmeden davanızı açmalısınız. Kıdem tazminatında zaman aşımı süresinin 10 yıl olduğunu da bu vesileyle hatırlatmak isterim. İster 9 yıl önce ayrıldığınız bir işin kıdem tazminatı söz konusu olsun, her zaman bu sıralamaları takip ederek davanızı açabilir ve tazminatınızı alabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (9 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,33 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 47 YORUM
 1. mehmet diyor ki:

  mustafa bey çalıştığım firma baraj şantiyesidir yalnız sezonluk çalışan bir firmadır yılda 8 veya 9 ay çalışıyor 3 yıldır çalışyorum. çalıştığım süre zarfında pazarları resmi tatillerde oturmadık bir fiil çalıştık ve bu günlerin parasıda ödenmedi bu yıl kesin çıkış aldık bize ihbarı ve kıdem tazminatını verecek pazarları vermiyor buda 25 ayın
  pazarı demek bu hakkımızı nasıl alırız

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşverene bir ihtarname yollayarak haklarınızı resmi olarak talep etmiş olun. Ödenmezse dava açmaktan başka bir yok görünmüyor.

 2. fırat kane diyor ki:

  merhaba.17.09.2013 tarihineden itibaren aynı işyerinde siğortalı olarak çalışıyorum.kağıt üzerinde asgari ücretle 8 saat çalışıyor görünüyorum.fakat mesaim yaklaşık 12 saat ve günlük yövmiye şeklinde çalışıyorum.işe giriş tarihiden bugüne kadar ne haftalık ne yıllık ne resmi nede dini bayram tatillerinden izinimiz olmadı.şahsi olarak izin kullandığımız günler oldu fakat herhangi bir belge imzalamadım.izinli oldugum gün herhangi bir ücretde ödenmedi tarafıma.işten kendi istegimle ayrılırsam tazminat talep edebilirmiyim.yada talep edebilmem için nasıl bir ıspat gerekli.iş arkadaşlarım böyle bir durumda muhtemelen işverenden yana ifade vereceklerdir.ne yapabilirim bu durumda.iyi günler dilerim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İzin kullanamadığınız için ayrılırsanız, size izin kullandırdığını işveren kanıtlamak zorunda kalacaktır. Diğer hususlarda ise sizin lehinize ifade verebilecek tanıklara ihtiyaç duyabilirsiniz. Ama her halde ve şartta ayrılırken ihtarname çekerek ayrılın ve gerekçelerinizi ihtarnamede açıkça belirtin.

 3. Serkan diyor ki:

  Merhaba mustafa bey ben işverenime maaşımı ve sigortamı asgariden ödediği için noterden 05.09.2016 da ihtarname gönderdim 09.09.2016 tarihinde ise beni görüsme odasına aldılar ihtarname çekip hak talebinde bulunduğum için seninle devam edemeyiz deyip tazminatımı imzalanacak belgeleri önüme koydular bende sgk ya eksik gösterilen tutarlarla beraber tazminatımı talep ettim kabul etmediler bende o halde geriye dönük 5.5 senelek ödemenin sgk ya yapılmasını ve ancak bu şekilde masadaki tazminatı kabul edebileceğimi söyledim yine kabul etmediler 19.09.2016 da 4 gün boyunca işyeri amiri ve yetkililerden izin almaksızın işe gelmediğime dair tespit tutanağı tutmuşlar ve ihtarname çekmişler (beni kendileri işime son verdikleri halde)bu mesnetsiz ve yalanlarla dolu ihtarname 21.09.2016 da elime geçti ve aynı gece işe gittim çalışmak için 1 saat sonra yetkili kişi geldi bu saatte burada ne işin var dedi bende durumu özetledim seni çalıştıramayız demek sureti ile işime zaten son verilmiş olduğunu teyit etmiş oldu ve arkadaşlara durumu anlatıp vedalaştım ertesi günü ise tazminatlarımın ödenmesi için yukarıdaki mevzuda dahil ihtarname çektim aradan 4.gün geçti tazminatım ödenmedi ne yapmam lazım şimdiden teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İhtarnamede ödeme için bir süre belirttiyseniz, bu süreyi bekleyin. Belirtmediyseniz, ihtarnamenin karşı tarafa ulaştığı bilgisi size ulaştıktan sonra makul bir süre beklemenizi öneririm. Ödeme yapılmazsa dava açarsınız. Genel olarak yapılması gereken şeyleri doğru biçimde yapmış görünüyorsunuz. Takdir mahkemenin olacaktır.

 4. Ayşe diyor ki:

  Mustafa bey merhaba 29.09.2007 de bir okulda çalışmaya başladım.09. 2013 tarihine kadar çalıştım.bu tarihte meb bizi taşerona geçirdi. Taşeron bizimle sözleşme yapmadı.sadece okul ile hizmet alımı yaptı.eylülde giriş şubatta bir hafta çıkış ,şubatta giriş haziranda çıkış yaptı.fakat bize hiç bir yazılı bildirimdebulunmadı.30.07.2016 tarihinde ssk üzerinden çıkış verdi.fakat elimize her hangi bir evrak vermedi. Ne yapabilirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elinizdeki en önemli evrak, SGK kayıtlarıdır. SGK dökümünüzü alıp buna istinaden alacaklarınız için dava açabilirsiniz. SGK kayıtları olduktan sonra ayrıca bir sözleşmeye ihtiyaç duymadan hakkınızı arayabilirsiniz.

 5. fatih aksoy diyor ki:

  merhaba mustafa bey,uzun zamandır sizi takip ediyorum iyiki sizin gibi insanlar var,ben özel bir şirkette 5 yıldır muhasebe de çalışıyorum.bizim maaşlar yaklaşık 1 yıldır düzensiz ödeniyor genelde 2 ayda bir ödeniyor.
  şuanda temmuz ve ağustos aylarının maaşlarını almadık.ve 4 aydırda yemek kartlarımız yatmıyor,ama patronlar kendi kredi kartlarının zamanında ödüyorlar.ben tazmninatımı alıp işten istifa etmek istiyorum.bunun için ne yapmam gerekiyor.nasıl ilerleyeyim.şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba,teşekkür ederim. İşten ayrılmaya karar vermişseniz ve ücretleriniz de düzensiz ödeniyorsa yapmanız gereken şey, ihtarname çekerek ayrılmak olmalıdır. İhtarnamede burada yazdığınız şeyleri yazmalı ve alacaklarınızı talep etmelisiniz. Ödenmezse son aşama dava aşaması olacaktır.

 6. turgay diyor ki:

  Mrhaba. Ben 4 yil ozel bir sirkette calistim ve ayrilma karari aldim. Ancak o arada kidem tazminati alabilecegimi ogrendim(mesailerimin yatirilmadigindan dolayi. Ayda yaklasik 80 saat)
  Ddava acmayi dusundum sahitlerim de vardi ama saglik sorunlarimdan dolayi vazgectim ve istifami imzaladim yaklasik 6 ay once. Suan butun haklarimi yitirmismi oluyorum acaba? Imza attigim icin.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kıdem tazminatı davasını, işten ayrıldıktan sonra 10 yıl içinde açabilirsiniz. Dolayısıyla hâlen dava açma hakkınız vardır.

 7. Arzu Güloğlu diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey,
  3 yıl çalıştığım işyeri kapatıldı.
  Şirket çıkışımı verdikten sonra kıdem ve ihbar tazminatımı hesaplayıp kısa sürede ödeyeceklerini ihtarname çekmememi söyledi.
  4,5 ay oldu ama halen paramı yatırmadılar. Haftaya olmadı ay sonu yok ödememi var öbür ay yatıcak vs diyerek sürekli oyalıyorlar.
  Notere gidip ihtarname çekmeyi düşünüyorum. Eğer yine yatırılmazsa dava açmam gerekir,fakat maddi durumum kötü olduğu için avukata gidemem.
  Ne yapmalıyım?Sonuçta işçi olarak ben haklıyım. Daha fazla beklemek istemiyorum.
  Eğer avukata gidersem tüm masrafları karşı tarafa ödetmek gibi bir hakkım varmıdır?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Avukata giderseniz, sizden vekalet ücreti talep edecektir. Ancak bazı avukatlar, ücret talep etmeden dava alabiliyor ve kazandıktan sonra mahsuplaşabiliyor. Böyle bir arayışa girebilirsiniz.

 8. elif diyor ki:

  Eğitim nedenimden dolayı işimden ayrıldım bir yıldan uzun bir süre çalıştım tazminat alabiliyor muyum ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kendi isteğinizle ayrılmışsanız alamazsınız.

 9. Yasın diyor ki:

  2015 hazıran ayında işe girdim 2016 ocak ayında işyerım kağıt üzerinde kapatıldj gosterılıp başka bır kışıye devredıldı ve ben halen o isim altında çalısıyorum fakat iş veren değişikliği oldu işden ayrılma durumunda kıdem tazmınatım varmı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Anlattığınıza göre var. Ancak olası bir dava aşamasında, bu ilişkiyi ispatlamanız gerekebilir.

 10. tugba diyor ki:

  Merbalar özel bir şirkette çalışmaktayım 2014 yılında işe başladım ve son dönemlerde işkur çalışma yasası çıkarıldı diye iş verenim beni işe girdi çıktı göstermek için bana tazminat vadinde bulundu daha sonrasında beni iş kurlu yapamadı ve normal olarak tekrar işe aldı 21 gün sigorta yapılmadan çalıştırmışlar bunu bile sonradan öğrendim ve bu arada tazminatımı ödemediler dalga geçercesine düzgünce çalış para lazım olursa hbr ver deyip geçiştirdiler ve ben çalışmak zorunda olduğum için tüm haklarımdan sayfanız sayesinde bigilendim yıllık izin 1 hafta kullandırıp prim ile çalıştırılmamıza rağmen ödeme yapmakta çok gecikmektedirler yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi beklemekteyim lütfen mail adresimi gizli tutunuz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz bu hususlar, işten haklı nedenle ayrılmanız için birere gerekçedir. Ancak çalışmaya devam edecekseniz ne yazık ki yapılabilecek çok şey yok. Kullanmadığınız izinler için evrak imzalamamanızı tavsiye ederim.

 11. songül diyor ki:

  Merhaba ben 2009 yılından beri özel bir şirkette çalışmaktayım 8 ay önce müdür oldum ama sözde tabiki hiç bir hakkımı zamanında yerine getirmediler hoş zamanı geçti yine getirmediler şuan ise yıldırma politikası yapıp istifa etmemi beklemektedirler ben yıllık iznimi kullanamadım zaten bana 1 hafta izin veriyorlar fazlası yok prim usulü çalıiıyoruz zamanında hiç bir şekilde ödeme yapılmadı 2 çocuğum var ve kredi ödemekteyim yardımlarınızı bekliyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten ayrılacaksanız, bütün bu hususları ayrıntılarıyla belirttiğiniz bir ihtarnameyi noter vasıtasıyla göndermeli ve alacaklarınızı talep etmelisiniz. Bunun dışında istifa ederseniz, birçok hakkınızı yitireceğinizi bilmeniz gerekir.

 12. Emrah kaya diyor ki:

  Merhaba 8.8.2014 de ise baslamis oldugum sirkette bir vardiyada 3 kisi calisiyoruz bazi durumlarda bir arkadas raporluk durumu oldugunda 3 kisinin yapacagi isi iki kisiye yukluyorlar veya is yerinden bir baska elemani 15 saat calistiriyolar bu suc oldugunu acik ama bizim 3 kisilik bir vardiyada 2 kisi calistirmalarini kanit gostererek cikisimi istedigimde tazminat hakkim dogar mi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Vardiyanızın 3 kişilik olması gerekiyorsa, buna dayanarak işten ayrılıp kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Ancak, mahkeme aşamasında yapılan işin en az 3 kişi gerektirdiğini kanıtlamanız gerekeceğini unutmayın.

 13. Murat Türk diyor ki:

  degerli yorumlarınız için cok teşekkur ederim Mustafa BAYSAL bey.
  Ben bir iş yerinde 1 yildan fazla calıstım. maasımın bir kısmı asgari ucretten bankaya digeri ise elden para olarak verildi.
  fakat elden vermeleri gereken parayı banka uzerinden (kişisel hesaptan) aktardılar.
  parayi aktaranda firmada benin gibi bir iş gözüken şahistir. ayrıca benim gibi 50 kişiye para aktarımı gercekleştirmiştir.
  mahkemede banka dekontu benim için sağlam delil olur mu?
  ayrıca yillik izinimi vermemişlerdir. elden gelen paramdada kesintiler yapmışlar.
  şimdiden cok tesekkur ederim. iyiki varsınız.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Önemli bir değil olacağı muhakkak olmakla birlikte takdiri yine de mahkemeye ait olacaktır. Yıllık izin de kullanmadıysanız bir an önce dava açmanızda yarar görüyorum. Teşekkür ederim, geçmiş olsun.

 14. Mert diyor ki:

  Merhaba özel bir şirkette 5 senedir calismaktayim haklarimi alıp çıkmak istiyorum nasıl bir yol izlemeyim sizce saygilar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Haklı bir gerekçeyle işten ayrılmanız gerekir. İstifa ederseniz tazminat alamazsınız.

 15. Aslı diyor ki:

  Merhabalar,
  1 yıl 5 ay çalıştığım şirketten evlilik nedeniyle ayrıldım. Ancak benden herhangi bir istifa belgesi istenmedi. Ayrıca işten çıkış belgesi gibi bir belgede imzalatılmadı. Mayıs ayında ayrıldığım bu şirket hala kıdem tazminatımı ödemedi bu durumda yapabileceğim birşey var mı?
  Teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İhtarname çekmeli ve alacaklarınızı talep etmelisiniz. Ödemezlerse dava açabilirsiniz.

 16. Meltem dogan diyor ki:

  Merhaba ben 2006 yılında bir şirkette çalışmaya başladım 2011 mart ayına kadar sigorta yapmadılar daha sonra ünvan değiştirip işlerine devam ederken benim sigorta başladı 2016 haziranda çıkışım verildi ama ihbar ve tazminatını istemediler işsizlik maaşı alıyorum şirketin içi boş şimdi ben ne yapmalıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yapabileceğiniz tek şey dava açmak. Bunun dışında bir yol görünmüyor. Geçmiş olsun.

 17. Nur diyor ki:

  Merhaba benim sorunum şu 22.07.2015 de bil kay tarafından bi şirkette çalışıyorum 3 ve 6 ay dı sözleşmem yalnız yenilenmedi 1 yıl 1 ay gibi bir süredir çalışıyorum ve asıl kadroda olan kişi gelecek yalnız bana tazminat ödemeyeceklerini söylediler mahkeme açma hakkım var mı

 18. ramazan diyor ki:

  merhaba mustafa bey ben bir inşaat şirketinde 7 seneden beri çalışıyordum 1 agustos gunu babam akcıger kanserı oldugu ıcın ızın ıstedım memlekte gıtmek ıcın patron vermedı o kadar rıca etmeme ragmen gerekenı yapın dedı sekretere sekreter bir kagıt verdi önüme bunu yaz dedi butun haklarımı almıs durumdayım fılan yazıyoru bende ona ilave olarak babam kanser oldugu ıcın ızın ıstedım verılmedı gıtmezk zorundayım dıye patronda kabul etmedı yarın ısyerınde gelmedgını ispatlarım dedi bende dedim ne yaparsınız yapın sınırle alın tepe tepe kagıdı aynen yazıp imazaladım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hemen bir notere gidin ve işverene ihtarname gönderin. Neden işten ayrıldığınızı ve gerekçelerinizi yazın ve haklarınızı talep edin. Aksi takdirde mağdur duruma düşebilirsiniz. İhtarname örneğini buradan indirebilirsiniz.

   1. ramazan diyor ki:

    mustafa bey kagıtta istifa dilekcesi vardı benım kendıme ait onu istedi bende yazdım kagıta imazaladım hiç bir hakları kamamıstır diye yazıyordu ben ilave olarak nedeni yazdım patron kabul etmedi bende sınırledım alı basınıza calın dedım imzaladım kesın alma durumum nedır gerekten cok kötü durumdayım babam akcıger kanserı annemde epilepsi hastası evlı deilim evimiz kira bunalımdayım lütfen yardımcı olun insanlardan sıkıldım artık gercekten…

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Söylediğim gibi, haklarınız zayi olmasını istemiyorsanız bir an önce ihtarname gönderin ve hakkınızı arayın.

 19. bedriye diyor ki:

  Meraba ben 2013 te a firmasina girdim ve ayrılmayı istiyorum nedeni ise 15 aydır yemek 3 aydir yol ve maasımı alamıyorum ve bundan dolayı magdurum kıdem tazmınatımi almak istiyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz

 20. Orhan diyor ki:

  Merhaba benim eşim yabancı yaklaşık 1400 gündür özel sektörde çalışıyor fakat şehir degistirmek istiyoruz işyerine bunu ne kadar süre içinde bildirmeniz gerekiyor ve tazminat alabilirmiyiz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu gerekçeyle ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. İşyerindeki kıdemi 3 yılın üzerindeyse 8 hafta önceden bildirmesi gerekir.

 21. Demet diyor ki:

  Merhaba annem 20 yıldır bir iş yerinde çalışıyor ve seneye mayısta emekliliği doluyor primi çoktan doldu yazıda doluyor yani. Yanlız iş yeri emekli etmiyormus tazminatimi alamam diye kimsede kendi çıkış yapıp emekliliği baslatmiyor bu şekilde 3 sene 5 sene bekleyenler var. Maddi durumlardan dolayı biz beklemek istemiyoruz ne yapmamız lazım işten çıkış yapıp emekliligini istese tazminatini alamama gibi bir durum söz konusu olabilir mi tskler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Emekliliği doluyorsa yani kendisine SGK tarafından maaş bağlanacaksa ve anneniz bu nedenle işten ayrılırsa kendisine kıdem tazminatı ödenmek zorundadır. Bu, işverenin takdirinde olan bir durum değildir. Ödemezlerse dava açar ve kıdem tazminatınızı faiziyle birlikte alırsınız.

 22. metin adak diyor ki:

  merhabalar site gayet başarılı sizleri tebrik ederim. 2001 yılında sigorta başlangıcım var 4523 gün prim günüm oldu 4500 den kıdem tazminatına hak etmiş oluyor muyum. teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır, ayrıca 25 yıla da ihtiyacınız bulunmaktadır.

 23. Deniz avci diyor ki:

  Merhaba,
  28.06.16 tarihinde evlendim. 2.5 senedeir calistigim Isyerime 30.06.16 tarihinde noter kanalıyla evlilik nedeniyle iş akdi feshi ve tazminatımi talep ettiğime dair ihtar çektim. Fakat işyeri ihtarnamenin onlara ulaşmasını beklemeden 25.maddeyi kullanıp bana iftira atarak tazminatsız çıkışıma dair ihtarname gönderdiler. Onların bana ihtar çektiği tarih 01.07.16 yani benim ihtar çektiğim tarihten 1 gün sonra.araya bayram tatili girdiği için her iki tarafın eline de aynı gün ulasti ve onlar benim çıkışımi çoktan vermişler. Bu arada onların bana çıkış verdiği tarihte 29.06-02.07 tarihleri arasında geçerli 4 günlük iş görmezlik raporum mevcut. Yani ben raporluyken beni çıkarmışlar. Şu an tazminatimi alamadığım gibi, 25. Maddeyi kullandıkları için işsizlik maaşını da hakedemiyorum.konu ile ilgili ne yapmam gerekiyor? Dava açmadan çözmenin yolu var mı? Bir de başka bir işe girsem daha sonra cikartilirsam işsizlik maaşını hakedebiliyor muyum?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bu saatten sonra yapabileceğiniz en doğru iş dava açmak olsa gerek. Çünkü bahsettiğiniz kadarıyla siz haklısınız. İşssizlik maaşı alamadığınızı da mahkemede belirtmeniz gerekecektir. Çalışırsanız, işsizlik maaşı hakkınız olmayacaktır. İletişim formu vasıtasıyla ulaşın, daha detaylı bilgi verebilirim. İyi günler.

   1. Süleyman diyor ki:

    Mustafa Hocam merhaba, zaten evlilik dolayısıyla kıdem tazminatını talep edip işten ayrılanlar işsizlik maaşı alamıyorlar diye biliyorum. Bilgilerine.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
is sozlesmesi olmadan calisilir mi isci dunyasi
İş Sözleşmesi İmzalamadan Çalışılır Mı?

İş sözleşmesi imzalamadan çalışma Bazı işyerlerinde, işe alınan işçilere iş sözleşmesi imzalatılmadığı görülmektedir. Bazen unutkanlıktan ama çoğu zaman önemsenmemesinden kaynaklanan...

Kapat