Reklam

Kıdem tazminatını ödemeyen işveren

İşverenin, kıdem tazminatını ödemek istememesi

Kıdem tazminatı; işçinin işyerinde geçirdiği süreye göre hesaplandığı için, işçinin kıdemi arttıkça tutarı da artan bir tazminat türüdür. Bu da, kıdem tazminatını işverenler için mali bir yük ve işçiler için ise önemli bir gelir haline getirmektedir. Bunun doğal sonucu ise bazen işverenin kıdem tazminatı ödemeye yanaşmamasıdır.

Kıdem tazminatı nedir?

Bir işyerinde çalışan işçinin, belirli şartlar altında işten ayrıldığında hak ettiği ve çalışmış olduğu her yıla karşılık bir aylık brüt ücreti kadar almaya hak kazanacağı bir tazminat türüdür. Şu yazıya tıklayarak kıdem tazminatı alma şartlarını okuyabilir ve şuradaki yazıdan da hesaplamasına ilişkin bilgi edinebilirsiniz.

İşçinin kıdem tazminatını hak ederek işten ayrılması

Bazı durumlarda işçinin kıdem tazminatını hak ettiği tartışmasızdır. Bu konuda işçi ile işveren arasında bir çekişme söz konusu değildir. Mevzuatın açık bir şekilde öngördüğü bu durumlara örnek olarak işçinin askere gitmek için işten ayrılmasını, kadın işçinin evlendikten sonraki bir yıl içinde işi bırakmasını ya da 15 yıl ve 3600 gün yazısını SGK’dan alan işçinin işten ayrılmasını gösterebiliriz. Bu tip işten ayrılmalarda, işçinin kıdem tazminatına hak kazandığı ayan ve beyan ortadadır.

İşçinin kıdem tazminatı hakkının tartışmalı olduğu haller

Yukarıda belirtilen durumlar dışında bir sebeple işçinin işi bıraktığını ve İş Kanununun 24üncü maddesinde yazılı haklı nedenlerden birine dayandığını varsayalım. Ancak işçinin dayandığı bu nedeni işveren, çoğu zaman kabul etmeyecektir. Hatta tersinin olduğunu dahi ileri sürecektir. Buna benzer bir durumda işçi; mesela fazla çalışma ücretinin ödenmediğini ya da yıllık izin hakkının kullandırılmadığını veya maaşının eksik yatırıldığını vs. iddia edebilmektedir. O halde, işverenin bu konularda her zaman işçiyle aynı fikirde olmasını beklemek çok da mantıklı olmayacaktır.

Kıdem tazminatı ödenmeyen işçi ne yapmalı?

kidem tazminati odememe

Bu sorunun cevabını vermeden önce yukarıdaki ayrılış durumlarını göz önüne almakta fayda vardır. Eğer ilk kısımda bahsettiğim ve kıdem tazminatınızı almanız gerektiğinin kesin olduğu bir durum varsa rahat olmalısınız. Yok eğer ikinci kısımdaki bir nedenle işten ayrılacaksanız, bu durumu kanıtlamanız ya da işvereninizin bu konudaki iddialarını çürütmeniz gerekebilecektir. Ancak her iki durumda da ilk iş ihtarname olmalıdır.

İşverene ihtarname gönderilmeli

İşveren kıdem tazminatınızı ödemiyorsa ilk işiniz bir notere gidip ihtarname çekerek haklarınızı işverenden talep etmek olmalı. Bu ihtarnamede makul bir süre verin ve haklarınızı talep edin. İhtarnamenin iki önemi vardır. Birincisi sizin hukuken elinizi güçlendirir ve ikincisi, belki de işvereninizin ödeme yapmasına vesile olur. İhtarname örneğini şuradan indirebilirsiniz.

Ardından dava açılmalı

İşverene çekilen ihtarnamede belirtilen süre geçmiş ve işveren ödeme yapmamışsa artık dava açmanın zamanı gelmiş demektir. Bunun için yapmanız gereken iyi bir avukat bularak davanızı açmak olmalıdır. Davayı elbette avukatsız da açabilirsiniz; ancak hukuki destek almanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

SONUÇ

Kıdem tazminatınızı alamadığınız için buradaysanız, size öncelikle işverene ihtarname çekmenizi tavsiye ederim. Ayrıntılı ve gerekçeli bu ihtarnamenin ardından ödeme yapılmazsa, hiç vakit kaybetmeden davanızı açmalısınız. Kıdem tazminatında zaman aşımı süresinin 10 yıl olduğunu da bu vesileyle hatırlatmak isterim. İster 9 yıl önce ayrıldığınız bir işin kıdem tazminatı söz konusu olsun, her zaman bu sıralamaları takip ederek davanızı açabilir ve tazminatınızı alabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (11 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,18 / 5)
 1. levent bülbül diyor ki:

  zamanında asgari ücretten çalışırken itiraz yok ancak ayrılmaya gelince her türlü fazla para alma yolları. ekmeğe saygı gerek hayatta

 2. duygu diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey ben 7 yıldır çalıştığım mali müşavirlik ofisinden 12/10/2015 yılında işveren tarafından çıkışım verildi fakat bana kıdem, ihbar tazminatı tablosunu ve ibraname imzalattılar kıdem ve ihbar için sana ödeme yapılacak dediler 12/10/2015 yılından itibaren 30/11/2016 yıllına kadar olan sürede işveren yardım amaçlı işinde çalıştım birkaç kez söylememe rağmen kıdem ve ihbar tazminatım ödenmedi 30/11/2016 tamamen orası ile ilişiğimi kestim şuanda kıdem,ihbarım ve fazla mesai ücretlerimi alamıyorum.Maaşım asgari ücretten gösterildi. 02/06/2008 de işe girdim fakat 26/05/2009 da sigorta yapıldı.Şuan ne yapmalıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, madem durum bu, artık bir an önce dava açmanız gerek. Önce bir ihtarname gönderebilir ve ardından davanızı açabilirsiniz.

 3. mina diyor ki:

  Merhabalar 2.5 yıl boyunca çalıştığım is yeri kapandı kapaasina 14 gün kala ihbar verdi aynı kağıttan il sınırları içinde olan diğer şubesine davet etti evime uzak olduğu ve yol masrafı nı karşılamadigi için kabul etmedim buna dair herhangi bir sozlesmede yoktu tazminat imi odeyecegini söyledi ve daha sonra ödemeyi yapmadı benimle pazarlık yaparak onda birini denk gelen ödemeyi teklif etti bende kabul etmedim ve dava actim il sınırlarında olduğu için ve davetini kabul etmediğim için davayı kaybedebilirmiyim yardimci olurmusunuz lütfen

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu artık mahkemenin takdirinde olacaktır. Bir şey söylemem doğru olmaz.

 4. Nalan Uzun diyor ki:

  17 yıl çalıştığım iş yerinden emekli olmak için ayrıldım fakat iş yrim çıkışımı vermediği için emeklilik başvurumu yapamıyorum ayrıca tazminatımı ödemedi nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Her iki konuda da bir avukatla görüşerek dava açmalısınız.

   1. Nalan Uzun diyor ki:

    tesekkurederim cıkısımı almadan emekli maaşım bağlanabilir mi peki

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Mantıken bağlanamaz. Bu konuda mağduriyet yaşamaya devam ederseniz, ileride maaşınız bağlandığında işveren yüzünden alamadığınız maaşlarınız için işveren aleyhine ayrıca dava açabilirsiniz.

 5. Volkan deniz diyor ki:

  Allah kolaylık versin hakkı olanın hakkını almayı nasip etsin

1 2
BİR YORUM YAZ