Reklam

Kıdem ve ihbar tazminatı ödemesinden hangi kesintiler yapılır?

Kıdem ve ihbar tazminatı ödemesinden hangi kesintiler yapılır?

Yıllar boyunca işyerinde çalışan işçi işten ayrılmak istediğinde, şartların oluşması halinde, kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır. Kıdem tazminatı bir tür emeklilik ikramiyesi olarak düşünülebilir. İşçinin işverenine yaptığı hizmetin ve emeğinin karşılığıdır.

Ancak kıdem tazminatı her ne kadar bir çeşit emeklilik ikramiyesi olsa da, devlet tarafından değil işveren tarafından ödenmektedir. Bu nedenle ödenmesinde bazı sıkıntılar yaşanabilmektedir. Aynı şekilde ihbar tazminatı da, şartlarının oluşması halinde işten çıkarılan işçiye ödenmesi gereken bir tazminattır. Bilindiği üzere, şartların oluşması halinde işçiye 2, 4, 6 ya da 8 haftalık ücretleri tutarında ihbar tazminatı ödenmesi gerekir.

Peki bu ödemelerden hangi kesintiler yapılacaktır? Her işçinin bu kesintileri bilmesi ve takip etmesi gerekir. Bu kesintiler şu şekildedir;

  • Kıdem tazminatı tutarından, ödeme esnasında sadece damga vergisi kesilir. ( Damga vergisi oranı 2017 yılı için -binde 7,59- yani yüzde 0,759 dur.)
  • İhbar tazminatından hem gelir vergisi hem de damga vergisi kesilir. (Gelir vergisi, vergi diliminize göre değişmekle beraber yüzde 15 ila 35 arasında değişir.)
  • Bunlar dışında her hangi bir kesinti yapılmaz. (SGK primleri vs. kesilmez.)

NOT: Kıdem ve ihbar tazminatı hangi hallerde ödenir ve nasıl hesaplanır konularında yayımlanan yazılar aşağıdadır. Bu yazılara bakarak konu hakkında daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.

Kıdem tazminatı nedir?

Kıdem tazminatına hak kazanma şeması

Taksitle kıdem tazminatı ödenir mi?

İhbar tazminatı nedir?

İstifa eden işçinin ihbar tazminatı ödemesi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
ohalde kıdem tazminatı
OHAL döneminde kıdem tazminatı ödenir mi?

OHAL’de kıdem tazminatı olur mu? Kıdem tazminatının hangi hallerde hak edileceği bellidir. Bu haller 1475 sayılı İş Kanununun 14üncü maddesinde...

Kapat