Olağanüstü hal boyunca işçi çıkarmak yasak mı?

Olağanüstü hal süresince işçi çıkarılabilir mi?

Bilindiği üzere ülkemizde 21.07.2016 tarihinden itibaren 90 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildi. Bunun sonucu olarak da bir takım kısıtlamaların gündeme gelmesi bekleniyor. Bunlardan birisi de işçilerin işten çıkarılmalarıyla ilgilidir. Peki işçilerle ilgili, olağanüstü halin getirdiği sınırlamalar nelerdir?

Olağanüstü hal nedir?

Anayasamızda yer alan hükümlere göre; anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması hallerinde, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulunun da görüşünü aldıktan sonra yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde, süresi altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilan edebilmektedir. Bu kapsamda bir takım sınırlamalar ve olağan üstü uygulamalar olacak ve işçiler de doğal olarak bundan etkilenecektir.

Olağanüstü hal kanununda işçilere yönelik hükümler

olaganustu hal isci cikarilmasi

Olağanüstü hal ilan edildiğine uygulanacak hükümler ve bunların esasları Olağanüstü Hal Kanunu ile belirlenmiştir. Bu kanunun 11inci maddesinde de işçileri ilgilendiren bir fıkra bulunmaktadır. Buna göre; işçinin isteği, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, sağlık sebepleri, normal emeklilik ve belirli süresinin bitişi nedeniyle hizmet akdinin sona ermesi veya feshi dışında kalan hallerde işçi çıkartmalarını işverenin de durumunu dikkate alarak üç aylık bir süreyi aşmamak kaydıyla izne bağlamak veya ertelemek, alınacak tedbirler arasında sayılmıştır.

İşçi çıkarılması sınırlanabilir

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere bazı hallerde işçi çıkarma tedbir olarak izne bağlanabilmekte ya da olağanüstü hal süresince ertelenebilmektedir. Ancak aşağıda yazılı hallerde izin ya da erteleme söz konusu olmamaktadır.

 • İşçinin istifa etmesi
 • İş Kanununun 24 ve 25inci maddelerinin II. Fıkrasında yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı haller ve I. Fıkrasında yer alan sağlık sebepleri nedeniyle işten ayrılmak / işten çıkarmak
 • İşçinin emeklilik nedeniyle ayrılmak istemesi
 • Belirli süreli bir iş sözleşmesinin süresinin bitmesi nedeniyle işten ayrılmak / işten çıkarmak

Diğer hallerde ne olacak?

Bir başka deyişle yukarıda sıraladığım haller gündeme geldiğinde, izin ya da erteleme kararı dikkate alınmayacaktır. Ancak bu haller dışında işçi çıkarılmak istendiğinde, alınan tedbir kararına göre ya izin alınacak ya da işçinin işten çıkarılması ertelenecektir.

Yazılı tedbir kararı şart

Olağanüstü hal kanununda yer alan bu sınırlama, ancak yetkili makamlarca alınan yazılı bir tedbir kararı ile mümkün alabilecektir. Yani kanundaki bu maddenin varlığı, tek başına izin ya da erteleme için yeterli değildir. Olağanüstü hal ilan edilmişse bile, işverenlerin şu an için mevcut düzen ile devam etmeleri gerekmektedir. Ancak, bu konudaki bir izne bağlama ya da erteleme resmi olarak yayımlandığında, yukarıdaki hükümler geçerli hale gelecektir.

SONUÇ

Gün itibariyle işçilerin işten çıkarılmasına ilişkin her hangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak yetkili makamların, yukarıda bahsettiğimiz tedbiri yazılı olarak alması ve ilan etmesi durumunda tüm işverenler bu kurallara uymakla mükelleftir.

Ancak burada unutulmaması gereken husus; işçi çıkarmanın her türlüsünün izne bağlanmayacağı ya da ertelenmeyeceği, işçinin kendi isteğiyle istifa etmesi, emeklilik nedeniyle işten ayrılmak istemesi, belirli süreli bir iş sözleşmesinin süresinin dolması ya da İş Kanununun 24/I ve 24/II ile 25/I ve 25/II maddeleri gereğince yapılacak fesihlerin geçerli olacağıdır.

Böyle bir izne bağlama ya da erteleme tedbirinin yazılı olarak alınması ve ilan edilmesi durumunda, yukarıda belirttiğim istisnalar dışında işçi çıkarılması izne bağlanabilecek veya olağanüstü hal süresince ertelenebilecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (19 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,16 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 204 YORUM
 1. Özlem diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey eşimle aynı iş yerinde aynı birimlerde çalışıyoruz.birim kısa süre sonra kapanacak ve bizi farklı birimlere mülakatla alıyorlar eşimle benim mülakatım olumlu geçmesine rağmen yönetici evli olmamız sebebiyle aynı birimde çalışamayacağımızı belirtti bize ve eşim vardiyalı sistemde kaldı ben sabit vardiyalı bir birime alındım ben eşimle aynı saatler içerisinde ve aynı birimde çalışmak istediğimi dile getirdim fakat bunun mümkün olmadığınınsöylüyorlar şimdi ama vardiyalı sistemde ikimizi de aylarca çalıştırdılar. Bu durumda Nasıl bir yol izleyebiliriz haklarımız neler ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, belki şu yazım sizin için faydalı olabilir.

 2. Yasemin diyor ki:

  Meraba bizim işyeri iflas etti fakat iflası şimdi devlete bildirecek bu durumda benim haklarım neolacak ben 6 yıldır orada çalışıyorum işkur dan faydalana bilirmiyim tazminattan ve içeride kalan ödenmemiş maaşlerimi nasil alabilirim şunada beklemedyız bır yere imza atmadım sigortam yılbaşına kadar ödenıcekmiş

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çıkışınız fiilen verildikten sonra işsizlik maaşı için İşkura başvurarak durumunuzu öğrenebilirsiniz. Benzer şekilde diğer işçilik alacaklarınız için de öncelikle işten çıkarılmanız gerekmektedir.

 3. Murat diyor ki:

  Merhaba ben murat ozel sektorde ayni firmada 4 yildir calisiyordum calistigim isyerinde operatorluk bransindaydim daha sonra beni gecici olarak farkli bir bloga yani arada 8 kilometre fark var baska isletmeye gecici gorev emri verildi 1 sene 3 ay boyunca makine montajinda calistirildim. Daha sonra montaj bittikten sonra beni orda yine uretim operatoru yaptilar. 8 ay sonra ise bana senden verim alamiyoruz. Seni ambalaj kismina vericez gorevli vasifsiz olarak dediler. Ve bu benim hem ayligimda hem ikramiyemde gozle gorulur sekilde fark ediyodu bende neden vermek istiyosunuz deyince seninle calisamayiz sen cok sorunsoruyoaun dediler. Ve bana istifani sun git dediler. Istifami vermem.diye cevap verdim hicbir yerede imza atmadim. Ayni gun icerisinde iskur abgidip is uyusmazlik sikayetinde bulundum. Ertesi gun ogle uzeri calistigim gunlerin ucretini yatirmislar. Benim sonucum hala aciklanmadi 2 ay oldu sizce baska napmam gerekiyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten ayrıldığınızı varsayıyorum; İşkur sonucunu bekleyin ve lehinize çıktığı halde ödeme yapmazlarsa iş mahkemesine dava açın.

 4. Emine diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey,
  Kurumsal bir şirkette 9 yıldır çalışmaktayım. Doğum izninden döneli 2 ay oldu ancak döndüğümde eski çalıştığım projede eleman ihtiyacı olmadığı için beni boşa çıkarttılar ve hala uygun bir pozisyon olmadığı için bekletiyorlar. Sanırım amaçları beni işten çıkartmak ama OHAL den ötürü mü çıkartamıyorlar yoksa uzun yıllar çalıştığım için mi çıkartamıyorlar bilemiyorum. ben bu şirkette uygun bir pozisyonda çalışmak istiyorum.
  1. sorum beni işten çıkartabilirler mi? yoksa OHAL boyunca izin mi vermek zorundalar
  2. çıkartırlarsa ben bu durumda işe dönüş davası açarsam kazanabilir miyim?
  3.benim bu durumda şirketten talep etmem gereken şeyler nedir? haklarımı öğrenmek istiyorum.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ohal’de işçi çıkarılmasının önünde bir engel yoktur. Sizin durumunuzla ilgili şu yazıdan bilgi alabilirsiniz.

   1. Emine diyor ki:

    Yanıtladığınız için teşekkür ederim. O zaman işyerim beni doğum sonrası olduğu için uygun bir pozisyonda çalıştırmak durumunda ancak yine de pozisyon bulamadığı için çıkartmak isterse yapabileceğim bir şey var mı? İstemezsem çıkmayabilir miyim ve ne kadar süreyle? Ekstra ne talep edebilirim bu durumda?

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Yine de isterlerse çıkarırlar. Ancak siz de bu durumda işe iade davası açarak hakkınızı arayabilirsiniz. Ayrıca eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatı başta olmak üzere diğer alacaklarınızı da talep edebilirsiniz. Böyle bir durumda size en doğru bilgiyi bir avukat verecektir.

 5. ersin diyor ki:

  meraba mustafa bey.bursada bi fabrikada çalışmaktayım. işe gireli 8 ay oldu.11 aylık sözleşmeli olarak işe alındım.11. ay sonunda çıkarıldığımda tazminat hakkım varmıdır.ohal süresince eğer çıkarılırsam nereye gidip hakkımı arayabilirim.birde işten çıkarmadan evvel 15 gün önceden işveren söylemeden iğ çıkışı verilirse imza atmamalımıyız ve nereye şikayet etmeliyiz.teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışıyorsanız ihbar süresi gündeme gelmez. Aynı zamanda kıdeminiz bir yılın altındaysa kıdem tazminatı da ödenmeyecektir.

1 2 3 4
BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
işsizlik maaşı başvurusu
İşsizlik maaşı için nereye başvurulmalıdır?

İşsizlik maaşı başvurusu Kendi kusuru dışında işsiz kalan işçiye ödenen işsizlik maaşı, iş arayan işçi için önem arz etmektedir. Bu süreçte...

Kapat