Reklam

Olağanüstü hal boyunca işçi çıkarmak yasak mı?

Olağanüstü hal süresince işçi çıkarılabilir mi?

Bilindiği üzere ülkemizde 21.07.2016 tarihinden itibaren 90 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildi. Bunun sonucu olarak da bir takım kısıtlamaların gündeme gelmesi bekleniyor. Bunlardan birisi de işçilerin işten çıkarılmalarıyla ilgilidir. Peki işçilerle ilgili, olağanüstü halin getirdiği sınırlamalar nelerdir?

Olağanüstü hal nedir?

Anayasamızda yer alan hükümlere göre; anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması hallerinde, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulunun da görüşünü aldıktan sonra yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde, süresi altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilan edebilmektedir. Bu kapsamda bir takım sınırlamalar ve olağan üstü uygulamalar olacak ve işçiler de doğal olarak bundan etkilenecektir.

Olağanüstü hal kanununda işçilere yönelik hükümler

olaganustu hal isci cikarilmasi

Olağanüstü hal ilan edildiğine uygulanacak hükümler ve bunların esasları Olağanüstü Hal Kanunu ile belirlenmiştir. Bu kanunun 11inci maddesinde de işçileri ilgilendiren bir fıkra bulunmaktadır. Buna göre; işçinin isteği, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, sağlık sebepleri, normal emeklilik ve belirli süresinin bitişi nedeniyle hizmet akdinin sona ermesi veya feshi dışında kalan hallerde işçi çıkartmalarını işverenin de durumunu dikkate alarak üç aylık bir süreyi aşmamak kaydıyla izne bağlamak veya ertelemek, alınacak tedbirler arasında sayılmıştır.

İşçi çıkarılması sınırlanabilir

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere bazı hallerde işçi çıkarma tedbir olarak izne bağlanabilmekte ya da olağanüstü hal süresince ertelenebilmektedir. Ancak aşağıda yazılı hallerde izin ya da erteleme söz konusu olmamaktadır.

 • İşçinin istifa etmesi
 • İş Kanununun 24 ve 25inci maddelerinin II. Fıkrasında yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı haller ve I. Fıkrasında yer alan sağlık sebepleri nedeniyle işten ayrılmak / işten çıkarmak
 • İşçinin emeklilik nedeniyle ayrılmak istemesi
 • Belirli süreli bir iş sözleşmesinin süresinin bitmesi nedeniyle işten ayrılmak / işten çıkarmak

Diğer hallerde ne olacak?

Bir başka deyişle yukarıda sıraladığım haller gündeme geldiğinde, izin ya da erteleme kararı dikkate alınmayacaktır. Ancak bu haller dışında işçi çıkarılmak istendiğinde, alınan tedbir kararına göre ya izin alınacak ya da işçinin işten çıkarılması ertelenecektir.

Yazılı tedbir kararı şart

Olağanüstü hal kanununda yer alan bu sınırlama, ancak yetkili makamlarca alınan yazılı bir tedbir kararı ile mümkün alabilecektir. Yani kanundaki bu maddenin varlığı, tek başına izin ya da erteleme için yeterli değildir. Olağanüstü hal ilan edilmişse bile, işverenlerin şu an için mevcut düzen ile devam etmeleri gerekmektedir. Ancak, bu konudaki bir izne bağlama ya da erteleme resmi olarak yayımlandığında, yukarıdaki hükümler geçerli hale gelecektir.

SONUÇ

Gün itibariyle işçilerin işten çıkarılmasına ilişkin her hangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak yetkili makamların, yukarıda bahsettiğimiz tedbiri yazılı olarak alması ve ilan etmesi durumunda tüm işverenler bu kurallara uymakla mükelleftir.

Ancak burada unutulmaması gereken husus; işçi çıkarmanın her türlüsünün izne bağlanmayacağı ya da ertelenmeyeceği, işçinin kendi isteğiyle istifa etmesi, emeklilik nedeniyle işten ayrılmak istemesi, belirli süreli bir iş sözleşmesinin süresinin dolması ya da İş Kanununun 24/I ve 24/II ile 25/I ve 25/II maddeleri gereğince yapılacak fesihlerin geçerli olacağıdır.

Böyle bir izne bağlama ya da erteleme tedbirinin yazılı olarak alınması ve ilan edilmesi durumunda, yukarıda belirttiğim istisnalar dışında işçi çıkarılması izne bağlanabilecek veya olağanüstü hal süresince ertelenebilecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (20 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,15 / 5)
 1. CAN diyor ki:

  Merhaba mustafa bey İstanbulda bi site yönetiminde muhasebeci olarak calısıyorum 1 yıl 6 aydır iş yeriyle bi sıkıntım yok olmadıda bugune kadar ama bu ay sonu ısten cıkılcak eleman var dıye dıye soyledıler. bize İŞ Sözleşmem yok girdim zaman yapmadılar ohal suresınce beni işten cıkartabılırlermi sebepsiz yere cıkartırsalarda hakkımı nerde araya bilirim? Bu arada işten cıkarma masraf azaltmak ıcın dıcekler bize Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşçi çıkarmaya ya da işten çıkmaya şu anda OHALin bir etkisi bulunmamaktadır. Genel kurallar kapsamında durumunuzu değerlendirebilirsinz.

 2. Melisa diyor ki:

  Kolay gelsin efendim. Ben 8 senedir belediyenin iştiraki olan bir şirkette taşeron olarak görev yapmaktaydım. iş yerim beni malum bu son olaylardan dolayı 36. maddeden işten çıkardı. benden 8 senedir işsizlik maaşı kesintisi yapıldığı halde iş kur işsizlik maaşı vermedi.haklılar mı sizce değilse nasıl bir itiraz yolu izlemeliyim. 

  Şimdiden teşekkür ediyorum. Allaha emanet olun. Hakkınızı helal edin efendim..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çıkış kodunuz büyük ihtimalle 36 bildirildiğinden, İşkur size işsizlik maaşı bağlamayacaktır. Bu hususta İşkur kodla bağlı olduğundan, yapılabilecek bir şey bulunmamaktadır.

 3. Mustafa diyor ki:

  Mrb efendim.2005 ten beri bir is yerinde calisyrum.ilk 5 yil sigortam yapilmamis.sonrasinda 3 ay kadr yapilmis.ve sonrasinda 3yil 7 ay kadr yapilmis.ve sonrasinda 16 ay kadr yapilmamis.ve sonrasinda sigortam yapilmis.ve benim calistgimi sigortasiz calsitgim donemlerdeki sigortali calisan arakadslarim biliyor yani sigortali ve sigortasiz toplamda 3600 gunu doldurmus bulunuyrum.tazminatimi alabiliyrmuyum.ikinci sorum ise askeri ucretin uc kati kadr maas aliyrum ve askeri ucretten odeniyor maasim bunun ispati mumkunmu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   3600 günden tazminat alamazsınız çünkü önemli olan SGK kayıtlarıdır. Ancak ileride işten ayrıldıktan sonra dava açarak yatırılmayan günlerinizin primlerinin yatırılmasını sağlayabilirsiniz. Elden maaş ödeme ise ayrı bir sorun. Şu yazımdan bilgi edinebilirsiniz.

 4. Elif diyor ki:

  Merhaba 20 yılı aşkın bir süredir özel bir şirkette çalışıyorum bulunduğum bölüm kapanması nedenli işime son verilmek isteniyor fakat emekliliğim için de gün sayım doldu fakat yaş için 18 ayım kaldı. Nasıl hak talep edebilirim kalna 18 ay için neler yapabilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kalan 18 ayınızı beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Bölüm kapatıldığı için işinize son veriliyorsa, kıdem tazminatı ve diğer haklarınızın da ödenmesi gerekiyor.

 5. Osman demir diyor ki:

  2 ay once isveren tarafindan isten cikarildim madde4 den.ve hala masimi ve belirledi tazminatimi alamadim.ne yapmam gerekiyo. Tesekkurler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda bir ihtarname çekin ve alacağınız yine ödenmezse mecburen dava açmanız gerekecektir.

 6. ramazan diyor ki:

  ohal kapsamında kapatılan gazetelerde calısan biriyım calıstıgım firma 28 temmuz gunu devlet tarafından kapatıldı işyeri sahibinin butun mal varlına banka hesaplarına el konuldu devlet muhatap olarak calıstımız iş yerini gösteriyor bu durumda eski işyeri bize ucretini nasıl öder devletin bize sahip cıkması lazım 17 calısan olarak zor durumdayız magduruz ne maasımızı nede kıdem tazmınatımızı alamıyoz milyonlarca kişi var devlet bize sahip cıkmalı

 7. Kadir muriç diyor ki:

  Selamlar mustafa bey ben bir çıkmazdayım bir kaç sorum var cevaplarsanız sevinirim ben 11 aydan beri işsizim 6 yıl özel bir şirkette çalışıyordum bana 2 hafta önceden söylemeleri gerekirdi öglene kadar çalıştım sonra işime son verdiklerini söylediler gerekçe ise verimsizlikmiş şirketimden şikayetçi olmadım tazminimi bütün ödemelerimi 3 gün içinde yaptılar yanlız işkur akayıtlıyım maş alıyorum iş bulunamadı daha bana ben kendi çalıştıgım işe geri dönebilirmiyim öyle bir imkan var mı? Yani 10 ay işsizlik aldım ama işkur iş bulamadı devlet işine geri dön diyebilirmi yoksa dava yoluyla geri dönebilirmiyim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Siz işten çıkarılmışsanız, tazminatlarınız ödenmişse, işsizlik maaşı da almışsanız, dava yoluyla eski işyerine dönme durumu söz konusu değildir.

 8. Harun Tekin diyor ki:

  Merhaba.

  Ohal sürecinde işçi ile anlaşarak ve tazminatini odeyerek işçiyi işten çıkarabiliyor muyuz . Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim saygılarımla Harun Tekin

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yazıdan da anlaşılacağı üzere, elbette çıkarabilirsiniz.

 9. ahmet diyor ki:

  ohal den işten çıkarıldım kayyum atandığı için belediyeye 1 ay önce girişim yapılmasına rağmen işime son verildiler gerekçe ise 5102 yazılı sayı 6370 sayılı yazı şüpheli durum acaba şüpheli durum oluyormu şphe duyarak insanın işine son verme hakkı vamı acaba sucumuz varsa cezamız verilsin kolay gelsin

 10. MURAT ERSOY diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey ben türktelekomdan 02.11.2016 tarihinden bakanlıktan ismin geldi iş akdini fesh edeceğiz(fetöden)denildi.Ya karşılıklı anlaşarak yada tek taraflı fesh edileceğini belirttiler.Yani zorla anlaşarak ayrılmamı sağladılar.İmzalamazsam fetö sicili işleyeceğini söylediler.Bende baskı altında sağlıklı düşünemeyerek imzaladım.Tazminatımı da aldım.Bu şekilde işsizlik maaşı da alabileceğimi belirttiler başvuru yaptım maaş bağlandı.Fakat hiçbir delil gösterilmeden ayrılmak zorunda bırakıldı.Bu yapıyla bir bağlantım olmadı.Neyle suçlandığını dahi bilmiyorum.BİMER ve Valiliğe başvuruda bulundum.Sonuç ne olur bilmiyorum.Bu şekilde işe geri dönebilir miyim.Yada dava mı açmam gerekiyor.Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Siz istifa ederek ayrıldığınıza göre dava açsanız da yapacak bir şey olmadığı kanaatindeyim. Çünkü bahsettiğiniz tüm hususlar sözlü olarak geçmiş ve yazılı bir deliliniz bulunmamaktadır.

   1. fmehmet diyor ki:

    mustafa bey merhaba bu durum ile bende karşılaştım ve aynı durum benim içinde geçerli alenen mobinge maruz kaldık onlarca arkadaşımız var 1 gün sonra istifa dilekçemi geri çeken bir yazı azıp başvurdum olumsuz karşıladılar dava açtık şahitlerimiz var.birim müdürlerimiz başta olmak üzere,onlarıda şahit yazdık istifaı düşünmediğime dair çalışma arkadaşlarımın şahitliği de olacak.istifa dilekçe örneği elimize tutuşturarak bu şekilde yazılması gerekiyor denilerek bize yazdırdılar hatta biz yazmadan yönetici uygundur yazısı bile hazırda bekliyordu. paylaşmak istedim saat 16:00 a kadar çalıştık 16:15 te istifa ettirdiler.

  2. yusuf diyor ki:

   mustafa bey ohalden 5102 sayılı yazı 6370 sayılı yazı şüpheli durum işten çıkarıldım belediyeden ben nasıl hakkımı arayabilirim kolay gelsin ….

   1. Yusuf diyor ki:

    Mustafa bey cevap alamadim.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Bu konuda dava açmaktan başka yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

 11. Özlem diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey eşimle aynı iş yerinde aynı birimlerde çalışıyoruz.birim kısa süre sonra kapanacak ve bizi farklı birimlere mülakatla alıyorlar eşimle benim mülakatım olumlu geçmesine rağmen yönetici evli olmamız sebebiyle aynı birimde çalışamayacağımızı belirtti bize ve eşim vardiyalı sistemde kaldı ben sabit vardiyalı bir birime alındım ben eşimle aynı saatler içerisinde ve aynı birimde çalışmak istediğimi dile getirdim fakat bunun mümkün olmadığınınsöylüyorlar şimdi ama vardiyalı sistemde ikimizi de aylarca çalıştırdılar. Bu durumda Nasıl bir yol izleyebiliriz haklarımız neler ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, belki şu yazım sizin için faydalı olabilir.

 12. Yasemin diyor ki:

  Meraba bizim işyeri iflas etti fakat iflası şimdi devlete bildirecek bu durumda benim haklarım neolacak ben 6 yıldır orada çalışıyorum işkur dan faydalana bilirmiyim tazminattan ve içeride kalan ödenmemiş maaşlerimi nasil alabilirim şunada beklemedyız bır yere imza atmadım sigortam yılbaşına kadar ödenıcekmiş

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çıkışınız fiilen verildikten sonra işsizlik maaşı için İşkura başvurarak durumunuzu öğrenebilirsiniz. Benzer şekilde diğer işçilik alacaklarınız için de öncelikle işten çıkarılmanız gerekmektedir.

 13. Murat diyor ki:

  Merhaba ben murat ozel sektorde ayni firmada 4 yildir calisiyordum calistigim isyerinde operatorluk bransindaydim daha sonra beni gecici olarak farkli bir bloga yani arada 8 kilometre fark var baska isletmeye gecici gorev emri verildi 1 sene 3 ay boyunca makine montajinda calistirildim. Daha sonra montaj bittikten sonra beni orda yine uretim operatoru yaptilar. 8 ay sonra ise bana senden verim alamiyoruz. Seni ambalaj kismina vericez gorevli vasifsiz olarak dediler. Ve bu benim hem ayligimda hem ikramiyemde gozle gorulur sekilde fark ediyodu bende neden vermek istiyosunuz deyince seninle calisamayiz sen cok sorunsoruyoaun dediler. Ve bana istifani sun git dediler. Istifami vermem.diye cevap verdim hicbir yerede imza atmadim. Ayni gun icerisinde iskur abgidip is uyusmazlik sikayetinde bulundum. Ertesi gun ogle uzeri calistigim gunlerin ucretini yatirmislar. Benim sonucum hala aciklanmadi 2 ay oldu sizce baska napmam gerekiyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten ayrıldığınızı varsayıyorum; İşkur sonucunu bekleyin ve lehinize çıktığı halde ödeme yapmazlarsa iş mahkemesine dava açın.

 14. Emine diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey,
  Kurumsal bir şirkette 9 yıldır çalışmaktayım. Doğum izninden döneli 2 ay oldu ancak döndüğümde eski çalıştığım projede eleman ihtiyacı olmadığı için beni boşa çıkarttılar ve hala uygun bir pozisyon olmadığı için bekletiyorlar. Sanırım amaçları beni işten çıkartmak ama OHAL den ötürü mü çıkartamıyorlar yoksa uzun yıllar çalıştığım için mi çıkartamıyorlar bilemiyorum. ben bu şirkette uygun bir pozisyonda çalışmak istiyorum.
  1. sorum beni işten çıkartabilirler mi? yoksa OHAL boyunca izin mi vermek zorundalar
  2. çıkartırlarsa ben bu durumda işe dönüş davası açarsam kazanabilir miyim?
  3.benim bu durumda şirketten talep etmem gereken şeyler nedir? haklarımı öğrenmek istiyorum.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ohal’de işçi çıkarılmasının önünde bir engel yoktur. Sizin durumunuzla ilgili şu yazıdan bilgi alabilirsiniz.

   1. Emine diyor ki:

    Yanıtladığınız için teşekkür ederim. O zaman işyerim beni doğum sonrası olduğu için uygun bir pozisyonda çalıştırmak durumunda ancak yine de pozisyon bulamadığı için çıkartmak isterse yapabileceğim bir şey var mı? İstemezsem çıkmayabilir miyim ve ne kadar süreyle? Ekstra ne talep edebilirim bu durumda?

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Yine de isterlerse çıkarırlar. Ancak siz de bu durumda işe iade davası açarak hakkınızı arayabilirsiniz. Ayrıca eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatı başta olmak üzere diğer alacaklarınızı da talep edebilirsiniz. Böyle bir durumda size en doğru bilgiyi bir avukat verecektir.

 15. ersin diyor ki:

  meraba mustafa bey.bursada bi fabrikada çalışmaktayım. işe gireli 8 ay oldu.11 aylık sözleşmeli olarak işe alındım.11. ay sonunda çıkarıldığımda tazminat hakkım varmıdır.ohal süresince eğer çıkarılırsam nereye gidip hakkımı arayabilirim.birde işten çıkarmadan evvel 15 gün önceden işveren söylemeden iğ çıkışı verilirse imza atmamalımıyız ve nereye şikayet etmeliyiz.teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışıyorsanız ihbar süresi gündeme gelmez. Aynı zamanda kıdeminiz bir yılın altındaysa kıdem tazminatı da ödenmeyecektir.

1 2 3 4
BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
ise gelmeyen isciye ihtarname ornegi isci dunyasi
İşe gelmeyen işçiye ihtar örneği

Devamsızlık yapan işçiye ihtarname  İşçi; işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın aşağıdaki hallerden birine uyan şekilde işe gelmezse, işverenin...

Kapat