Olağanüstü hal boyunca işçi çıkarmak yasak mı?

Olağanüstü hal süresince işçi çıkarılabilir mi?

Bilindiği üzere ülkemizde 21.07.2016 tarihinden itibaren 90 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildi. Bunun sonucu olarak da bir takım kısıtlamaların gündeme gelmesi bekleniyor. Bunlardan birisi de işçilerin işten çıkarılmalarıyla ilgilidir. Peki işçilerle ilgili, olağanüstü halin getirdiği sınırlamalar nelerdir?

Olağanüstü hal nedir?

Anayasamızda yer alan hükümlere göre; anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması hallerinde, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulunun da görüşünü aldıktan sonra yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde, süresi altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilan edebilmektedir. Bu kapsamda bir takım sınırlamalar ve olağan üstü uygulamalar olacak ve işçiler de doğal olarak bundan etkilenecektir.

Olağanüstü hal kanununda işçilere yönelik hükümler

olaganustu hal isci cikarilmasi

Olağanüstü hal ilan edildiğine uygulanacak hükümler ve bunların esasları Olağanüstü Hal Kanunu ile belirlenmiştir. Bu kanunun 11inci maddesinde de işçileri ilgilendiren bir fıkra bulunmaktadır. Buna göre; işçinin isteği, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, sağlık sebepleri, normal emeklilik ve belirli süresinin bitişi nedeniyle hizmet akdinin sona ermesi veya feshi dışında kalan hallerde işçi çıkartmalarını işverenin de durumunu dikkate alarak üç aylık bir süreyi aşmamak kaydıyla izne bağlamak veya ertelemek, alınacak tedbirler arasında sayılmıştır.

İşçi çıkarılması sınırlanabilir

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere bazı hallerde işçi çıkarma tedbir olarak izne bağlanabilmekte ya da olağanüstü hal süresince ertelenebilmektedir. Ancak aşağıda yazılı hallerde izin ya da erteleme söz konusu olmamaktadır.

 • İşçinin istifa etmesi
 • İş Kanununun 24 ve 25inci maddelerinin II. Fıkrasında yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı haller ve I. Fıkrasında yer alan sağlık sebepleri nedeniyle işten ayrılmak / işten çıkarmak
 • İşçinin emeklilik nedeniyle ayrılmak istemesi
 • Belirli süreli bir iş sözleşmesinin süresinin bitmesi nedeniyle işten ayrılmak / işten çıkarmak

Diğer hallerde ne olacak?

Bir başka deyişle yukarıda sıraladığım haller gündeme geldiğinde, izin ya da erteleme kararı dikkate alınmayacaktır. Ancak bu haller dışında işçi çıkarılmak istendiğinde, alınan tedbir kararına göre ya izin alınacak ya da işçinin işten çıkarılması ertelenecektir.

Yazılı tedbir kararı şart

Olağanüstü hal kanununda yer alan bu sınırlama, ancak yetkili makamlarca alınan yazılı bir tedbir kararı ile mümkün alabilecektir. Yani kanundaki bu maddenin varlığı, tek başına izin ya da erteleme için yeterli değildir. Olağanüstü hal ilan edilmişse bile, işverenlerin şu an için mevcut düzen ile devam etmeleri gerekmektedir. Ancak, bu konudaki bir izne bağlama ya da erteleme resmi olarak yayımlandığında, yukarıdaki hükümler geçerli hale gelecektir.

SONUÇ

Gün itibariyle işçilerin işten çıkarılmasına ilişkin her hangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak yetkili makamların, yukarıda bahsettiğimiz tedbiri yazılı olarak alması ve ilan etmesi durumunda tüm işverenler bu kurallara uymakla mükelleftir.

Ancak burada unutulmaması gereken husus; işçi çıkarmanın her türlüsünün izne bağlanmayacağı ya da ertelenmeyeceği, işçinin kendi isteğiyle istifa etmesi, emeklilik nedeniyle işten ayrılmak istemesi, belirli süreli bir iş sözleşmesinin süresinin dolması ya da İş Kanununun 24/I ve 24/II ile 25/I ve 25/II maddeleri gereğince yapılacak fesihlerin geçerli olacağıdır.

Böyle bir izne bağlama ya da erteleme tedbirinin yazılı olarak alınması ve ilan edilmesi durumunda, yukarıda belirttiğim istisnalar dışında işçi çıkarılması izne bağlanabilecek veya olağanüstü hal süresince ertelenebilecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (17 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,24 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 151 YORUM
 1. esma diyor ki:

  MERHABA MUSTAFA BEY BEN EYLÜLÜN 1 İNDE İŞE GİRDİM ŞUAN 1AY 20 GÜN ÇALIŞMIŞ OLDUM AMA HİÇ MAAŞ ALMADIM SİGORTAMIN YATIP YATMADIGINIDA BİLMİYORUM TURKİYE.GOV SİTESİNDEN GÖREMİYORUM HALA.SİZDEN RİCAM MAAŞIMI BİR AN ÖNCE ALABİLMEM İÇİN NE YAPMAM GEREKİR BUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM.İŞTEN ÇIKSAM PARAMI ALMADAN ÇIKIŞIMI VERMESEM PARAMI VERMEDEN ÇIKIŞI VEREBİLİRLERMİ….

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten bu gerekçeyle ayrılıp haklarınızı mahkeme aracılığıyla talep edebilirsiniz. Çalışmaya devam edecekseniz de, yapmanız gereken ALO 170’i arayarak şikayette bulunmak ve işyerinde inceleme yapılmasını talep etmekten ibarettir.

   1. Esma diyor ki:

    Peki şikayet etsem kaç günde işleme alınır kaç günde gelirler bir bilginiz varmı.şikayet ettiğim için beni işten atarlarsa ne yapmam gerekir böyle bir hakları varmı. Mahkemeye versem avukat dosya parası vs. ücreti ödermiyim

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Şikayetin ne kadar sürede değerlendirileceğini bilmemiz mümkün olmaz. Şikayet ettiğiniz için işten çıkarılırsanız elbette tüm haklarınızı talep edebilirsiniz. Normalde avukat tutmanız zorunlu değil ama tutacaksanız elbette bunun bir maliyeti olacaktır.

 2. tarık diyor ki:

  Merhaba ,
  ben 11 yıdlır bir özel sektörde calısıyorum,işyerinde işler iyi gitmediği için beni işten cıkarıyorlar,
  ihbar sürem başladı,iş çıktıgımda maddi haklarım ne olacaktır .

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu gerekçeyle çıkarıyorlarsa kıdem tazminatınızı ve varsa kullanmadığınız yıllık izin ücretlerinizi almanız gerekir.

   1. target diyor ki:

    öncelikle cevap için tesekkür ederim.
    ilave olarak işsizlik güvencesi adı altında ayrıca iyi niyet ve sici temiz olunca 3 yada 5 aylık maaş damı veriliyormu?
    diğer sorumda OHAL durumundan dolayı bazı kurumsal şirketler işçi çıkartamıyormuş,yasakmış, dogrumu?

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Rica ederim. Böyle bir maaş uygulaması yok. OHAL döneminde hiçbir şirketin işçi çıkarmasının ya da hiçbir işçinin işten ayrılmasının önünde kanuni bir engel bulunmamaktadır.

 3. Tuncay diyor ki:

  Sayın mustafa BAYSALöncelikle herkezin sorusuna cevap yazdığınız için teşekkür ederim Benim Yiğenim Türk hava yollarında 15 senedir hostes olarak çalışıyor eski çalışanların yerine daha ucuz maaşlı eleman alacaklarından dolayı ohali bahane ederek eski işçileri çıkarmaya başladılar ve tazminat vermeden bir çok arkadaşını işten çıkrdılar bu kanuni bir şeymidir yani ohal süresince iş veren çıkardığı işçisine tazminat ödemez diye bir kanun varmıdır

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tuncay bey, elbette ki böyle bir kural yok. Ancak işçinin çıkışı, 36-OHAL/PYD çıkış koduyla ve gerekçesiyle verilmişse kıdem tazminatı ödenmez. Bu durumda bile, aksi her zaman iş mahkemesinde iddia edilebilir.

 4. Mihriban diyor ki:

  Mrb ben bir fabrikada taşoron olarak calisiyorum 24 gun var senemin dolmasina 19 gun sonra evleniyorum tazminatimi alabilir miyim veya beni isten cikartabilirler mi kendi isteklerine bagli

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evlendikten sonra bir yıl içinde işten ayrılırsanız kıdem tazminatınızı ödemek zorundalar. Ama dikkat edin, işten ayrıldığınızda işyerinde en az 1 yıl kıdeminiz olsun. Aksi takdirde kıdem tazminatı alamazsınız.

 5. sabriye diyor ki:

  merhaba Mustafa Bey
  özel sektörde 2 yıldır çalışıyorum ohal kapsamı içinde işime son verilebilir mi mevcut kanunlarımız buna izin veriyor mu ve de işten çıkarıldıktan sonra işsizlik maaşına başvurabilir miyim?teşekkürler..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, OHAL süresince işten çıkarılma yasaklanmamıştır. OHAL’den bağımsız olarak İş Kanunu yürürlüktedir.

   1. Yasin diyor ki:

    Mustafa bey iplik fabrikasinda çalışıyorum 5 yıl oldu bazi nedenlerden dolayi çıkış istedim kimse ilgilenmedi ayrica maaşım diyer görev arkadaslarimdan düşük cikisimi vermek istemiyorlar bende sendikaya gittim ihtar çektiler cekilen ihtarda fabrikanin avukatı asılsız nedenler sunulmus dedi ve benden savunma istedi lutfen yardim edin

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Merhaba, benim yapabileceğim bir şey olduğunu düşünmüyorum ne yazık ki. Yapmanız gereken, vereceğiniz savunmada daha önceki iddialarınızın doğruluğunu kanıtlamaktan ibarettir.

 6. Yakup diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey babam belediyede kadrolu işçi .. Belediye emekli olacaksın diye dayatıyormuş .. Olmasa bir sıkıntı olur mu ve olursa eğer Ohalin emekliliğe bir zararı var mı ???

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Belediyenin hangi gerekçeyle emekli olmasını talep ettiğini bilemediğim için yorum yapmam doğru olmayacaktır.

 7. ZAFER diyor ki:

  MERHABA MUSTAFA BEY ÖZEL BİR ŞİRKETTE 3 YILDIR ÇALIŞMAKTAYIM İŞTEN KENDİ İSTEĞİMLE ÇIKARSAM TAZMİNAT ALABİLİRMİYİM

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu yazıma göz atabilirsiniz.

 8. Efe diyor ki:

  Merhaba işyerinde görev yerimi değiştirmek istediler fakat kabul etmedim(sabit vardiya çalışıyorum sabit tatil günüm var. gececeğim bölümde vardiyalı,haftasonu tatilim yok,soğuk alanda çalışıcağım, tamamen çalışma koşullarım değişiyor açıkcası).Sendikalı olduğum için işyerinde kurul toplandı ve kurulda çıkan karara göre oraya geçmem söylendi. Kabul etmek zorunda mıyım? Eğer kabul etmiyorum dersem işveren çıkışı mı verir mi? Avukata danıştığımda “işyeri kurulu olsa bile sizin rızanız olmadan değişiklik yapamazlar” dedi. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunun için iş sözleşmenizi incelemeniz gerekir. Sözleşmede, işverenin böyle bir değişiklik talebini peşinen kabul ettiğinize dair bir hüküm varsa, geçmeniz gerekebilir. İş sözleşmenizi incelemeden yapılan yorumları dikkate almamanızı öneririm.

 9. Arif diyor ki:

  Mustafa Bey,
  Belki yanlış yere yazıyorum ama bu kıdem tazminatlarının bankaya yatması ve bankadan almak içinde bazı şartların olduğu basında eksik veya fazla bildirilmektedir. Bunun açıklayıcı bir yazınız mevcut mu? Ben 5 yıldır çalıştığım şirketten bunun için işten çıkarılmayı bile düşünüyorum. Bankaya geçeceği bir tarih var mı?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sanırım kıdem tazminatı fonundan bahsediyorsunuz. Bu konu yıllardır gündemde ama henüz yasalaşmış bir şey yok. O nedenle her hangi bir tarih verilmesi de mümkün değil.

 10. nimet diyor ki:

  merhaba 4 yıldır aynı işyerinde aralıksız çalışıyorum. işveren işsizlik maaşı alabileceğim şekilde işten çıkışımı verirse işsizlik maaşı alabilir miyim ohal durumu olumsuzluk yaratır mı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır, OHAL’in işsizlik maaşına bir etkisi bulunmamaktadır.

 11. mustafa emre diyor ki:

  Mustafa Bey
  Kıdem tazmınatım kayyum atandığı için verilmiyor davayı istediğim zaman açabilirmiyim, yoksa ohalın kalkmasını beklıyeyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu an dava açmanızda hiçbir engel yoktur.

 12. recep diyor ki:

  Merhaba hocam, ben milli eğitime bağlı sürücü kursunda müdürüm ve paramı alamadığım için istifa etmek istiyorum ohaldeyiz herhangi bir sorun olur mu acaba? kpssye girdim ve memur olmak istiyorum herhangi bri sorun çıkar mı? Benim istifamla beraber yeni müdürin atamasını birlikte vereceğiz milli eğitime lütfen yardım edin. şimdiden teşekkürler

  1. recep diyor ki:

   4a sigortalıyım

  2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ohal’in şu anda çalışma hayatına bir etkisi bulunmamaktadır. İstifa etmenizde bir sakınca olmadığı kanaatindeyim.

 13. Ahmet Ümit diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey,
  Özel bir şirkette çalışırken iş akdim gerekçw gösterilmeden feshedildi. İhbarnamede herhangi bir kanun madde ya da fıkrasına bağlanmamış. Sadece işin gerekleri sebebi ifadesi yer almaktadır. İşe iade davası dışında hakkımı nasıl arayabiliriz?
  Teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Önceliğiniz işe iade davası olmalı. Bu davayı tamamladıktan sonra da diğer haklarınız için dava açmanız yararınıza alacaktır.

 14. mecit ekşi diyor ki:

  mrb turizm çalışanıyım 3 yılıdır aynı otelde çalışıyorum herhangi bir yanlış durum haricinde ohal durmunda işvereni beni işten çıkartabilir mi?hangi gerekçeyle çıkartabilir?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu an itibariyle, işçi çıkarma bakımından normal dönemlerden bir fark bulunmamaktadır.

 15. Keremm diyor ki:

  Sağlık raporu olan bir taşeron işten çıkartılabilir mi..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir işçi, sadece sağlık raporu aldığı için işten çıkarılamaz.

 16. Uğur diyor ki:

  Merhaba geçmişte tarih yazmadan istifa yazmıştım VE bunu yöneticim ele geçirmiş 2 seneyi geçti çalışmaya başlayalı sonradan tarih yazılıp işten çıkarılabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu, elbette olabilir. Ancak olması durumunda, mahkeme somut durum değerlendirecek ve ona göre karar verecektir. Tarihsiz istifa dilekçenizi, ikna olursa geçersiz de kabul edebilir.

 17. KEREMM diyor ki:

  1-Kamuda taşeron olarak çalışan kişi işten çıkış kodu 36 ( ohal ve khk 667-668) den çıkartılabilir mi..Zira bu kod kapatılan özel sağlık kuruluşlarındaki çalışanları kapsamıyor mu.
  2-Bu koddan çıkartılan kişi ilerde kamu da veya özele iş başvurusu yada çalışabilirmi.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Birinci sorunuzla ilgili ne yazık ki bilgim yok. Ama bu şekilde bile olsa, işten çıkarılan bir işçinin her zaman başka bir işe başvurabileceği kanaatindeyim. Bunun önünde yasal bir engel bulunmamaktadır.

 18. şefika diyor ki:

  merhaba , özel bir şirkette 15.02.2016 tarihinde işe başladım 1 ay deneme süreci olacak denildi fakat 1 ay sonunda işkura bağlı çalışmamı istediler 6 ay işkura bağlı çalıştım 24.09.2016 tarihi itibariyle ssk lı olarak çalışıyorum ve 3 aylık hamileyim işverenim eziyetler etmeye başladı muhasebe görevlisi olmama rağmen odamı havalandır çay getir kahvaltı hazırla şeklinde emir kipinde konuşmalar falan…. çalışma saatim sabah 78 akşam 18 olmasına rağmen akşam 18:00 da çıktığımda beni cepten arayıp burası devlet dairesi değil işim bitti hadi gidiyorum deyip elimi kolumu sallayıp gidemezmişim heryerde kamera var 7/24 telefondan bilgisayardan izleniyoruz ve psikolojik baskı yapmaya başladı işten çıkmam yada çıkarılmam durumunda haklarım ne olur

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bahsettiğiniz durumlara dayanarak işten ayrılırsanız ve anlaşmazlık iş mahkemesine taşınırsa, bu hususları ispatlamanız gerekir. Ancak işyerinde başka kanunsuz uygulamalar varsa bunları gerekçe göstererek işten ayrılabilirsiniz. Örneğin fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi, hafta tatili kullandırılmaması vb. Size tavsiyem site genelini okuyarak bilgi sahibi olmanız yönündedir.

 19. Recep akbıyık diyor ki:

  Merhaba 29 ağustosta işten cıkarıldım disiplin kurulu kararı ile sucum gece vardiyasında diş ağrımdan dolatı uyuya kalmam sabahında dra gittimve yapılan tedavinin ve hastalılığım belgeleyen evrağı sundum ile sendikalıyım sendika sekilde arkamda durmadı işveren bana kendimin istafaa etmemi teklif etti siciline işyeri huzurunu bozma ve iş kurallarına uymama die bi maddenin işlenceğini soyledi. Tazminatısız cİKİs verildi ne yapmam gerekir tesekkürlet

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Gece vardiyasında uyuma ile ilgili şu yazıma göz atabilirsiniz. Fikir verecektir.

 20. Fatih diyor ki:

  Bugun isten cikarildim butun haklarimi aldim ohalin bana faydasi ne olur bide butun haklarimi aldim ise iade acabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ohalin size hiçbir faydası olmaz. Kıdem tazminatınız başta olmak üzere haklarınızı almışsanız işe iade davanız reddedilecektir.

 21. recep yazar diyor ki:

  MERHABA babamın rahatsızlıgından dolayı iş verenden çıkış almak istiyorum 7 ay kaldı emekliligime o hal engel olurmu teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   OHAL ne işçi çıkarmaya ne de işten çıkmaya engel değildir.

 22. Ege özel diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey,2 buçuk aydır çalışmakta olduğum işyeri herhangi bir sebep göstermeden ohal sürecinde iş aktimi fesh etti.ihbar tazminatimi resmi ve maaşın gayri resmi odedigi kısmını elden olmak üzere odedi.bu durumda ne yapabilirim ve iş veren için herhangi bir cezası varmıdır bu durumun.tesekkur ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz kadarıyla işveren, haklarınızı ödemiş. İşçi çıkarmanın her hangi bir cezası yoktur.

 23. Şeyma diyor ki:

  Merhaba kamun kurulusunda taşören işçi olarak 9 yıldır çalışmaktaydım ohalde isten cikarildim sebep sorduğumda esinizin durumu diye sebep gösterdiler eşimin eski işi bahane edilerek işten çıkarıldım bu durumda hangi yollara başvurmalıyım. Ayni kurumda başka bi arkadaş da babasi bahanesi ile çıkarıldı işsizlik maasi alamıyor tazminat hakkinizda yok denildi lütfen yardımci olur musunuz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yapabileceğiniz şey 1 ay içinde işe iade davası açmaktan ibarettir.

 24. Cem diyor ki:

  Merhaba 9 aydır özel sektörde çalışıyorum kendi isteğimle işten istifa etsem bile tazminat alırmıyım?
  Teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır alamazsınız. Hatta ihbar sürelerine uymazsanız, ihbar tazminatı ödemek durumunda kalabilirsiniz.

 25. Mertcan diyor ki:

  Merhaba, DAha önce Bank Asyada çalışırken 17 ve 25 aralık olaylarından rahatsızlık duyduğumdan ,daha düşük maaşla Albarakatuŕke geçtim.2 yıl 14 gün çalışmam mevcut iken ,fetö soruşturması kapsamında ismim listeye bir şekilde girdiğinden kurum bundan rahatsizlık duyduğundan karşılıklı ikale yöntemi ile anlaşarak ayrılmayı ve iki yılllık tazminatımı ödeyeceklerini bildirdiler.Kurum rahatsız olduğu kadar bende bu yapıdan rahatsızlık duymamdan dolayı kabul etmedim.Bu arada savcılıktan adıma herhangi bir takikat veya yakalama kararı mevcut olmadığına dair yazı alıp kuruma vermeme rağmen kabul edilmedi.Emniyete de gidip adıma her hangi bir araştırma veya tahkikat olmadığını,sorgyya alınanlardan ismimin geçmesi,nedeniyle listede ismimin olduğu söylendi.İkale ile anlaşmayı kabul etmedim ancak tekrar arayarak kabul etmezsem işten çıkarılma nedenini FETÖ bağlantılı yazarsak işe giremesiin diye tehtit edildim.Bunun üzerine mahkemelerin uzun süreceğini düşünetek anlaşarak ayrıldım.Ancak işsizlik sigortasından da yararlanamıyorum.Bu durumda nasıl bir yol izeyebilirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Anlaştığınıza göre işsizlik maaşından yararlanamamanız normal. Anlaşmayıp davalık olsaydınız belki olabilirdi. Yine de kurumunuzla görüşüp, mümkünse SGK çıkış kodunun değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Ancak bunun ne kadar mümkün olabileceğini bilemiyorum.

 26. Aynur diyor ki:

  Merhaba. 26 aydır çalıştığım iş yerinden 4. madde ile işveren keyfi olarak işten çıkardı (tazminatımı vermedi ve bu konuda gerekli yasal işlemleri başlatıyorum). OHAL ortamında ihbar tazminat süresi konusunda normal koşullara göre fark var mıdır? Yani 15 günlük hesaptan daha farklı (daha fazla) isteme hakkım var mıdır?
  Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   OHAL döneminde uygulanan farklı bir usul ve süre yoktur.

 27. Gürkan diyor ki:

  11 aydır çalışmam var ve işten çıkarılıyorum Kıdem Tazminatı almam mümkünmüdür

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır, kıdem tazminatı almanın ilk şartı en az 1 yıllık kıdemdir.

 28. selim diyor ki:

  khk ile kamu görevinde çıkarılan kamu işçisi kıdem tazminatı alabilir mi, alamaz ise hangi maddeye istinaden alamaz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ancak dava ile alabilir. Bunun için de İş Mahkemesine dava açılması gerekir.

 29. Tuncay Garan diyor ki:

  mrb mustafa bey bende arkadaslar gibi ohalden dolayı isden cıkarıldım sadace sebeb olarak bankakın birinde hesabım olması.hic bir savunma almadan kanun hükmunde karar nameyle isden cikarildim . işe iade davası aca bilirmiyim gecmişe donuk alacakları mı alabilirmiyim.Dava acma hakkıniz yok diyorlar dogrumu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Dava açma hakkınız elbette vardır ancak bunun için 1 aylık süreniz olduğunu unutmayın.

 30. halil karaboga diyor ki:

  ohalde kapatılan vakıf üni. hastanelerinden birinde çalışmaktaydım çalıştıgımız kuruma önce kayyum atandı sonra kapatıldı. maaşlarımızı ve tazminatlarımızı alamadık. söz konusu yasada iş veren öder diyor alacakları ama ortada ne bir vakıf nede iş veren var bizler haklarımızı nasıl alacagız. kapanmadan önce kayyum atandıgı için devlettenmi. yoksa çalıştıgımız kurumu devralan kurumlardan mı alacagız alacaklarımızı

 31. Selda diyor ki:

  Merhaba
  Bir kurumda 2 yildir çalışıyorum ve bugün 25/II madde gereği isten cikarildim herhangi bir uyari yazısı gelmediği halde kıdem tazminatı alabilirmiyim alamaxsam yargı yolu açık mıdır cevap verirseniz sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşvereniniz kıdem tazminatınızı ödemezse ve siz almanız gerektiğini düşünüyorsanız elbette dava açabilirsiniz.

   1. Ali Akyol diyor ki:

    Sayın Mustafa bey ben 1988 yılında işçi olarak kamuda işe başladım. Askerlik borçlanmamı da ödedim . Fakat khk ile 01.09.2016 tarihinde iş hakkım tek taraflı kamu benim iş hakkımı fesih yoluyla sonlandırdı. Ben SGK na emeklilik dilekçemi verdim. Çalıştığım kuruma kıdem ve ihbar tazmınatım ve iki yıllık iki adet senelik iznimin ödemesi talebinde dilekçemi verdim. Kurum müdürüne bölge müdürlüğümüz dilekçeyi kabul etme demiş. Bende kuruma APS ile iadeli taahhütlü tekrar gönderdim. Ayrıca il valilik makamına işime tekrar dönmem için verilen kararın düzeltilmesi için dilekçe verdim. Ayrıca 1998 yılında geçirdiğim iş kazası sebebiyle SGK % 15.20 sakatlık oranımı belirtmişti. Ayrıca iki yıl önce valilik il deftardarlık müdürlüğünce tekrar özürlülük oranım belirtilenesin işleminde %56 olarak hastane raporu ile belirtti. Defterdarlığın belirttiği tarihte SGK ya başvurdum ama SGK defterdarlık raporu %56 oranı kabul etmeyip beni tekrar hastaneye sevk etti aynı hastaneye gittim benim sakatlık oranımı %56 belirten hastane kararı SGK verecek size bildirirler dedi. SGK’ dan gelen yazıda özürlü oranımın değişmediğini belirttiler. Çalıştığım kurum DSİ. İle hakkımı tek taraflı fesih yaptığı gibi maaşımı 15 gün olarak ödedi. İş mahkemesine başvuracağım Afyon’ da hiçbir avukat davamı almıyor çünkü benim gibi iş hakkı fesih olan sebepten dolayı dava alan avukatları gözaltına alıyorlar ne yapacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim mübarek Kurban bayramınızı kutlar esenlikler dilerim. Saygılarımla

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Geçmiş olsun. Siz zaten olayı özetlemişsiniz. Bir avukatla anlaşamazsanız davayı kendiniz de açabilirsiniz.

 32. kardelen diyor ki:

  kamuda taşeron olarak 8.5 yıldır çalışıyordum.ohalden 36. maddeden bank asyada bireysel emekliliğim ödediğim için işime son verildi. bireysel emeklilik TMSF kapsamında olduğu için paramı çekmemiştim.Haksız yere işten çıkarıldığımı düşünüyorum. .kıdem ,ihbar tazminatı ve işe geri dönüşüm için ne yapmalıyım.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu anda yapabileceğiniz şey, iş mahkemesine dava açmaktan ibarettir.

 33. Bektas koç diyor ki:

  Merhaba
  Fetö terör örgütünden dolayı iş yerimize kayyum atanmıştı. 12 ağustos günü işten çıkarılmışız haberimiz yok. İki aydır maaş alamadık. Bununla birlikte yasal özlük haklarımızda verilmedi. 18. Maddeden işten çıkarılmışız. İşsizlik maaşına başvurabiliyotuz. Ne yapmamız gerek . 25 yıllık bir tazminat söz konusu. Ohal döneminde işten çıkarma olmadığını söylüyorlar. Bizim haberimiz yokken işten atılmışız. Daha dün öğrendik.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   OHAL döneminde işten çıkarma yapılabilir. Yapabileceğiniz tek şey alacaklarınız için dava açmak olsa gerek. Ancak bu durumda muhatabınızın eski işyeriniz olduğunu hatırlatırım.

 34. Selin diyor ki:

  Mustafa Bey Merhaba,
  OHAL döneminde performans bahane edilerek işten çıkarıldım ve yapılan baskılar yüzünden işe iade davası ile işe dönmek istemiyorum. bunun dışında ohal de işten çıkarıldığım için tazminat davası açabiliyor muyum?
  Teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette açabilirsiniz. OHAL, bunların hiçbirine engel değildir.

 35. SEVAL diyor ki:

  Merhabalar
  2 yıl 9 aydır operasyon uzman yardımcısı olarak çalıştığım özel şirketten ayrılmak üzereyim. Bugüne kadar maaşıma Brüt 50 TL zam yaptılar. Mesailerimin karşılığı verilmedi. Uzman mesuliyetinde işlerin altından kalkmama rağmen terfim yapılmadı. Bu nedenle hakkım olan maaşın ve terfinin verilmesini istedim. Bu gerçekleşmezse işten çıkarmalarını rica ettim. Maaşımda iyileştirme yapılamayacağı ve terfimin verilemeyeceği söylendi. Kıdem tazminatını ayrılık ikramiyesi olarak vereceklerini ancak OHAL Nedeniyle işveren çıkışı yapamayacaklarını ilettiler. İşveren çıkışı yapılmazsa işsizlik maaşı alamam. İşveren çıkışı yapılmaz mı kesinlikle? İşsizlik maaşı alabilmemin başka bir yolu var mıdır? Bu süreçte atmam gereken adımlar, dikkat etmem gereken konular nelerdir?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu anda işçi çıkışı verilebilmektedir. OHAL döneminde işçi çıkarılması hâlen yasaklanmamıştır.

 36. Naciye diyor ki:

  Kamyda taseron isciyim ohalde bank asyada 17_25 aralık surecinde bureysel emekllilik policesi ödedidigim için isten cıkartıldım.issizlik maası,ihbar ve kıdemtazminatı veya ise geri dönüsüm olurmu. Tesekkur ederim

 37. Nisa diyor ki:

  Ohal döneminde işten çıkarabilir mi işverenim eleman çıkaracağını duydum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, OHAL işçi çıkarmaya şu an için engel değildir.

 38. bilge diyor ki:

  ozel sektorde 4 senedir calisiyorum ve isten ayrilmam gerekiyordu patronum ile oturup konustuk ve benim cikisimi sgknin 4.maddesine gore yapip issizlik maasimin alinmasini sagliyacakti. peki ohalde onay alipta mi yapilmasi gerekiyor?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır, şu an için her hangi bir onaya gerek yok.

 39. Cihangir diyor ki:

  Merhaba mustafa bey ben 9 yildir ozel sektorde calismaktayim calistigim firma tum haklarimla tazminatim kidem tazminatimla beraber cikarticak ama ohal nedeniyle cikartamayacagini soyluyor ohalin bitmesini bekliyecekmisim ama ben bir an once cikmak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim acaba

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   OHAL, işçi çıkarılmasına engel değildir. O nedenle konuşarak durumu izah etmenizde fayda var.

 40. ert diyor ki:

  Merhaba; malum surecten ötürü devlet aciga aliyor ozellesen bir çok buyuk firma personeli ohali bahane ederek ya da feto mensubu diye istifaya zorluyor. Kisi istifa etmez ise isveren isine son verecek heralde, bu durumda iscinin siciline olumsuz bir durum yansirmi ve kaybettiği isini geri alabilir mi?

 41. Halil diyor ki:

  Merhabalar benk bir kamu bankasinsa 7 yili askindir calisiyordum sizde bilirsinizki 2005 den bu yana bankalar memur statusunde personel almamakta belirsiz sureli isci statusu ile calismaktaydim ohal kapsaminda is akdimiz 4 ayri veya ile belirten ve hic bir savunma almadan is akdim fesh edildi khk de bu sebeplerden biridir. Tazminatimiz verilecehi belirtildi fakat 14 gin gecmesine ragmen herhangi bir bilgilendirme ve tazminat yok. Benim tazminati bekleyip ve almadanmi is mahmesine basvurmam gerekir yada is akdi feshi ile 1 ay sureyi dikkate alarakmi basvurmam gerekir tesekkurler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşe iade davası açacaksanız bunun için 1 ay süreniz olduğunu unutmayın. Zaten işe iade ile kıdem tazminatı aynı dava istenmez. O nedenle öncelikle bekleyip 1 ay dolmadan hemen önce işe iade davası açabilirsiniz.

 42. metin coşkun diyor ki:

  iyi günler işveren sigorta primlerimizi düşük yatırıyor kalan maaşımızı elden alıyoruz. bu yasal mı şikayet etsek haklarımızı alabilir miyiz? teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette yasal değildir. Ancak bunun kanıtlanması çok zordur. Yine de Alo 170’i arayarak şansınızı denemenizi tavsiye ederim.

 43. muammer diyor ki:

  Merhaba 3 yıllık bankacıyım ve herhangi bir soruşturmam olaksızın uyarı yapılmaan banka beni işten çıkarabilir mi?Performans konusundada başarılıyım kötü örnek oluşacak bir durumum yok.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çıkarabilir. Bu durumda işe iade davası açmalısınız.

 44. Ayhan diyor ki:

  merhaba mustafa bey,ben kamuda taşeron işçisiyim,6.5 yıldır burada çalışıyorum.emekliliğimi hak edeli 2 yıl oldu.bu ay emekli olmayı düşünüyorum.ama işveren şirket OHAL den dolayı dilekce kabul edilmiyor dedi.başka bir taşeron firma yetkilisine sordum yok öyle bir uygulama emeklilik dilekceni verebilirsin dedi.bir de tazminatım nasıl ve neye göre hesaplanıyor haklarım nelerdir..teşekkür ederim..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Dilekçe vererek emekli olabilirsiniz. Tazminat konusunda ise sitede yazılmış birçok yazı var. Lütfen kontrol ediniz.

 45. Ayşenur diyor ki:

  Mustafa, bey ben 12-02-2016 tarihinde doğum yaptım şu an ücretsiz izin kullanıyorum sigorta girişim 1999 3600 dan yararlanıyorum ama ben issizliğimide. Almak istiyorum tekrar çalışmayı düşünmüyorum ve ihtiyacım lduğu icin işsizlik benim için önemli ne yapabilirim

 46. Bülent gül diyor ki:

  Bugün işten çıkarıldm..ohalden dolayı valilikten izin çıkmadiğını o yüzden çıkış yapamadıklarını ancak kendi istifamı vermem gerektiğini söylediler bu doğrumudur

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır. Çıkışınızı verebilirler. Şu anda bir sakınca yok.

 47. İbrahim usta diyor ki:

  Merhabalar!!! Ohal süreci içinde 1 hafta önce herhangi bir soruşturma ifade almaksızın ve araştırma yapmaksızın 22 nolu madde ile işten çıkarıldım. Tarafıma ne ihbar nede bilgi verildi işten çıkarıldıktan 5 gün sonra benim arayıp sormam ile haberim oldu. Haklarımı ne şekilde arayabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim. TEŞEKKÜRLER

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yapmanız gereken şey, işvereninize dava açmaktır. Geçmiş olsun.

 48. Gokhan ozcelik diyor ki:

  Merhaba mustafa bey
  Kidem tazminatlari hesaplanirken alinan primler dahil edilmek zorundamidir yoksa sadece sabit maasimiz uzerinden mi hesaplanir?? Ornek olarak ben primlerimle 3500 tl burut aliyorum net maasim ise 1730 tl kidem tazminati hangi ucret uzerinden hesaplanir?? Ve aldigimiz yemek multinet lerde dahil edilirmi ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Primler dahil edilir. Yemek ve yol yardımları da eklenir.

 49. Volkan Özoğul diyor ki:

  Merhaba;
  2 aylık Deneme Süresi dolmadan işçi çıkartmak istiyoruz.Henüz 5 gün oldu işçi işe başlayalı ama deneme süresinde olumsuz. Deneme süresinde işveren feshinden sgk kodu 2 ‘den çıkarabilir miyiz?
  Teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   SGK kodları konusunda bir bilgim yok ne yazık ki.

 50. Taylan diyor ki:

  Merhabalar, 15 Mart tarihinde işe başladım. Dün akşam mesai saatimin bitimine 15 dakika kala işten çıkarıldığımı, sebep olarak ise performans düşüklüğünü gösterdiler. Bu durumun etik olmadığını akabinde hakkımı arayacağımı belirttim. OHAL zamanı böyle bir durum,işten çıkarma yasal bir durummudur. İşe devam etme durumum varmıdır.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   OHAL dönemiyle normal dönem arasında İş Kanunu bakımından şu anda bir fark yok. Normal şekilde hakkınızı arayabilirsiniz.

 51. Umut Aksoy diyor ki:

  Merhaba bı konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var.6 yıldan beri bir firmada satıs sorumlusu olarak çalışıyordum benımle birlikte 5 kişi işten çıkarıldık kıdem ihbar tazminatlarımız prim ve kalan izin günlerimiz hesaplanarak hesabımıza yattı şirket küçülmeye gittiğini ifade etti işsizlik maaşı için başvurumuzu yaptık. Bu konu ile ilgili ne yapabilirz tsk ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Firma tazminatlarınızı ve diğer haklarınızı vermişse, şartların olması durumunda 1 ay içinde işe iade davası açabilirsiniz. Bunun için şu yazıma bakabilirsiniz.

 52. Zeynep diyor ki:

  Merhaba bizler ohalde kapatilan hastaneden ayrildik ciktik yada cikarildik maaslarimizi alamiyoruz tazminatlarimizi alamiyoruz isten cikarilmadik cikis kagitlarimizi veremiyorlar biz bu durumda ne yapacagiz

 53. elif diyor ki:

  merh. özel bir hastanede çalışmaktayım ve 5 aylık hamileyim işyerim bana hiçbirşey söylemeden benim yerime eleman alıp iş öğretiyor ve bana halen birşey söylememekteler beni alt kadroya alıp caydırma polemiği uygulucaklarını duydum. ve 600gün primim 2,50 ay sonra doluyor ne yapmam gerekiyor çok tedirginim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu an için yapılabilecek bir şey yok çünkü olması muhtemel gelişmelerden bahsediyorsunuz. İşten çıkarılırsanız tekrar yazın, değerlendirelim.

 54. Muharrem diyor ki:

  Özel sektör çalışanıyım rahatsızlığım var ayakta duracak halim yok devlet hastanesine gittim rapor verilmesi yasak denildi veren doktora dava açılır denildi ben bu durumda ne yapmam gerek devamsızlıktan iş haklarımı fes edebilirler Nası yol çizmeliyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Eğer rapor almadan devamsızlık yaparsanız işten çıkarılabilir ve haklarınızı yitirebilirsiniz. Şu an için yapabileceğiniz bir şey maalesef yok.

 55. mustafa diyor ki:

  ohal nedeni ile memurların emeklilik talebi ve istifa taleplerinin kabul edilmemesi ile ilgili genelge yasal mıdır?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar yasal olup bunların düzenlemeleri herkesi bağlar.

 56. basak diyor ki:

  merhaba mustafa bey ben özel sektör çalışanıyım işverenim beni işten çıkarabilirmi ülkedeki kriz nedeniyle ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Böyle bir çıkış gerekçesi olmaz. Olursa, hakkınızı aramanızda fayda vardır.

 57. Ozlem diyor ki:

  Merhaba mustafa bey acil yardimiza ihtiyacim var.Ohal nedeniyle isten cikarilmalar iptal oldugu icin isveren isci cikiyomus gibi gosteriyor ve buda isciler olarak bize cok zarari var.boyle bi durumda isten cikarilsam issizlik maasi alabilicekmiyim ve bankaya issizlik sigortasi yaptirmistim onu alabilicekmiyim..nasil bir yol izlemem gerekir yardim edin..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle OHAL nedeniyle işçi çıkarmanın yasak olmadığını belirteyim. Eğer işveren sizi işten çıkarmış gibi gösterirse, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarınızı yitireceğiniz gibi işsizlik maaşı da alamazsınız. Böyle bir durum yaşanırsa dava açmaktan başka bir yol yok. Böylece hem tazminatınızı hem de işsizlik maaşınızı mahkeme yoluyla almış olursunuz.

   1. Ozlem diyor ki:

    Mustafa bey isveren isten cikariyor fakat isci kendisi cikmis gibi gosteriyor bu durumdaki haklarimiz nasil olur

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Dava açabilir ve aksini ispatlarsanız haklarınızı alabilirsiniz.

 58. Emin diyor ki:

  Uzun zamandır çalıştığım iş yerim işten çıkarmak istese; Haklarımı ödememek için bahaneler üretip işten çıkartırsa, bu konu da ne yapabilirim? Şirket yüksek maaşlı elamanlarına çift bodro kullanıyor, ne yapılması gerekir?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yapabileceğiniz tek şey dava açmaktır. Bunun dışında yapabileceğiniz fazla bir şey ne yazık ki yok.

 59. Canan diyor ki:

  Merhaba, isten ayrilmak istiyorum. 2bucuk yildan fazladir cakisiyorum. Performansimi dusurup cikarildigimda herhangi bir ihbar tazminati alabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet bu şekilde çıkarılırsanız kıdem tazminatınızı ödemeleri gerekir.

 60. Bora diyor ki:

  İşyerinde 4 yıldır yönetici olarak çalışıyorum hiç bir sebeb ileri sürmeden 1ağostos 2016 tarihi itibarıyla süresi belirsiz sözleşmem olmasına rağmen işten çlkarılacağımı tarafıma sözlü olarak bildirdiler olağanüstü hal uygulaması döneminde kendim istemesem bile işten çıkarılabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet çıkarılabilirsiniz. Olağanüstü hal ne çıkarılmanıza ne de hakkınızı aramanıza engel değildir.

 61. Aslan Yılmaz diyor ki:

  Merhaba güvenlik görevlisiyim beni olduğum yerden farklı bir bölgeye güvenlik personeli olarak verecekler ben bu yeri istemiyorum gibi tercihim olabilir mi veyahut iş veren beğenmediysen istifa et derse işsizlik maaşı alabilşr miyim olağanüstü hal zamanında

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İstifa ederseniz alamazsınız. Eğer iş sözleşmenizde, işverenin istediği yerde görev yapacağınızı peşinen kabul etmişseniz, şimdi de gitmek zorundasınızdır. Aksi takdirde kıdem tazminatınızı yitirebilirsiniz.

 62. Seda diyor ki:

  Merhaba, şuan ohal , acaba işyerim beni performans yetersizliği sebebiyle iiten çıkartabilir mi yoksa ertelemek zorundamı 3 ay sonraya??

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   OHAL süresince değişen bir şey şu anda yok, çıkarabilirler.

 63. gökhan toraman diyor ki:

  gece vardiyası yapıyoruz 4 haftada 1 sırayla. gece vardiyası için ek ücret talep edebilirmiyim ve fark verilmezse gece vardiyasına gelmiyoruz deme hakkımız var mı, tazminatsız işten atabilirlermi ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Gece vardiyası için fazla çalışma talep edilmez. Ancak, gece çalışma süresi 7,5 saati geçiyorsa işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. (İşçi özel güvenlikse, turizm sektöründe ise, sağlık hizmetinde ise yine alamaz.)

 64. Kamil diyor ki:

  İş yerinden başka şehire taşınacağımdan dolayı ayrılmak istiyorum 14 yıl çalışma sürem var iş veren ohal durumundan dolayı kendisi çıkış verebilir mi yoksa kendim istifamı etmeliyim muhasebeci ancak kendi isteğiyle çıkabilirsiniz diyor doğrumu teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu nedenle işten ayrılırsanız kıdem tazminatınızı yitirebilirsiniz. OHAL boyunca işveren çıkış verebilir, bu şekilde olursa kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 65. hakan diyor ki:

  ohalde işyerimle anlaşmalı olarak işten ayrılıp tazminat haklarımı alıp işsizlik parası almaya başvurabilir miyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette, OHAL süresince iş kanunu aynı şekilde yürürlüktedir.

 66. Selim diyor ki:

  Merhaba taşeron firmada 5 aydır çalışıyorum ise girerken gece vardiyası diye anlastim hatta prim adlı ödeme de alıyorum gece calistgm için fakat beni gunduze cekmek istediler sozlu olarak ben kabul etmedim bana dediler is yerine almayoz devamsızlıktan cikartriz hak talep edemezsin ne yapmalıyım ihtar cekcem faydası olurmu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kanunen, sürekli gece vardiyasında çalıştırılmak zaten yasaktır. O nedenle bu sebepten işten ayrılırsanız haksız duruma düşebilirsiniz.

   1. Selim diyor ki:

    Mustafa bey iyi günler tekrardan vardiye degisimlerinden işveren işçiden yazılı bi belge almadan vardiye değişimi yapabilirmi birde zor koşup yeni geçirmiş olduğu vardiyeye gitmeyecegimden gece vardiyendede seni içeri almıyoruz dediler haliyle devamsızlıktan seni cikarticaz deyip bi nevi psikolojik baskı diyelim beni iş yerine almadılar bende ihtar çektim noterden sizce yapmalıyım

 67. Murat diyor ki:

  Bu kapatılan tv, ajans, gazete vb. yerlerde çalışanlar tazminatlarını alabilecekler mi acaba? Tazminatları verilmezse ne gibi bir yol izlemeleri gerekir…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yazıda da belirttiğim üzere şu an için muhatapları eski işverenlerdir. Devlet, bu borçları üstlenmedikçe eski işverenlerinizden alacaklarınızı talep etmeniz gerekecektir.

 68. Hasan cakir diyor ki:

  Merhaba bugun itibari ile isten cikarildim. Nedeni de fabrika islerinin dusuk olmasi.. olaganustu hal olmasi sebebi ile hukuki yoldan ne yapabilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Olağanüstü hal süresi boyunca her şey eskisi gibi devam edecek. Dolayısıyla normal bir zamanda hangi haklarınız varsa yine mevcuttur.

 69. Osman diyor ki:

  15 yildir Yerel bi gazetede calisiyorum. Şimdi devlet gazeteyi feto’den dolayi kapatti tazminat alabilecekmiyim veya kimden alacağım.
  Simdiden tesekkurler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda biraz beklemenizde fayda var. Belki bir genelge yayımlanabilir. Ama eğer işyeriniz artık kapandıysa, şu an itibariyle muhatabınız eski işvereniniz olacaktır.

 70. Hasan diyor ki:

  Ozel sektorde iki yildir calisiyorum isten ayrilmak istiyorum ama ohal oldugu icin isten ayrilamassin diyorlar dogrumudur..tesekkur aderim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir şey olabilir mi? Ayrılmanızda hiçbir sakınca yok. Hatta OHAL ile özel tedbir çıkarılsa dahi işçinin hâlen istifa hakkı mevcuttur.

 71. efe kurt diyor ki:

  25/2-e maddesı gosterılerek ıs akdı fes edılen bır ıscı tazmınatı ıcın OHAL suresınce dava acabılırmı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette açabilir. Ohal, dava açmaya engel değildir.

 72. Burak diyor ki:

  Kamuda taseron işçiyim olağanüstü durumda işten çıkarilirsam tazminatimi alabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette alabilirsiniz. Hukuken işten çıkış gerekçeniz, kıdem tazminatı almanızı gerektiriyorsa; olağanüstü hal buna engel değildir.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
hamile işçinin çıkarılması
İşçinin, hamile olduğu için işten çıkarılması

Hamile bir işçinin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan iyi durumda olması gerekir. Bununla beraber, çalışma hayatını devam ettiren gebe bir...

Kapat