Olağanüstü halde kapatılan kurumlardaki işçilerin hakları

Olağanüstü halde kapatılan kurumlardaki işçiler

Bildiğiniz üzere 21.07.2016 tarihinden geçerli olmak üzere ülkemizde 90 gün süreli olağanüstü hal ilan edildi. Bu kapsamda Bakanlar Kurulunca çıkarılan ve 23.07.2016 tarihli resmi gazetede yayımlanan 667 sayılı KHK ile birçok dernek, vakıf, sağlık kuruluşu ve özel okul kapatıldı. Bu işyerlerinde çalışan işçilerin durumu ne olacak? İşçiler, kıdem tazminatı başta olmak üzere haklarını alabilecekler mi?

667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname

Bu konuda bakılması gereken ilk yer elbette KHK’nın kendisidir. KHK’yı incelediğimizde, ekli listelerindeki kurum ve kuruluşları kapattığını görüyoruz. Ancak, burada çalışan işçilerin durumları ile ilgili bir bilgiye ya da esasa rastlamıyoruz. O halde, bu hususta yeni bir düzenleme yapılana kadar, genel İş Kanunu hükümleri çerçevesinde çözüm aramamız doğru olacaktır.

İşyeri kapanan işçinin hakları

kapanan kurumlar isci kidem tazminati

Genel olarak işyeri kapanan bir işçinin haklarının neler olduğunu şu yazımda açıklamıştım. Bu yazımdan da görüleceği üzere, işyeri kapanan işçilerin ihbar ve kıdem tazminatı ile varsa yıllık izin ücretlerini alma hakkı bulunmaktadır. Ancak bu seferki durum biraz farklıdır. İşyerleri kapanmamış, devlet tarafından kapatılmıştır. Peki bu durumda işçilerin bu hakları ne olacak?

Kıdem tazminatı hakkı

Devlet tarafından kapatılan bu okullarda, hastanelerde, derneklerde, vakıflarda, üniversitelerde ve diğer işyerlerinde çalışan işçilerin kıdem tazminatı hakkının olduğunu kabul etmek gerekir. Çünkü bu işçiler, kendi iradeleri dışında işlerini kaybetmiştir ve 147 sayılı eski İş Kanununun 14üncü maddesi gereğince kıdem tazminatlarını hak etmektedir.

Yıllık izin ücreti hakkı

Yine bu işçilerin içinde, henüz kullanamadığı yıllık ücretli izni bulunanlar varsa, bunlara bakiye yıllık izinlerine ilişkin ücretlerinin de ödenmesi gerekecektir.

İhbar tazminatı hakkı

Bu konuda bir tereddüt bulunduğunu söylemek isterim. Normal şartlar altında kapanan bir işyeri olsaydı, bu işyeri işçilerine; işyerinin kapanacağını ve sözleşmelerinin feshedileceğini belirli bir süre önceden bildirmek zorundaydı. Bu bildirimin yapılmaması halinde ihbar tazminatı gündeme geliyordu. Ancak mevcut durum oldukça farklı. İşverenlerin işçilerine bildirim yapmaya vakitlerinin olmadığı bir gerçek. Çünkü bu işyerleri devlet tarafından kapatıldı. Ama işçilerin ihbar tazminatları ne olacak?

Kanaatimce bu konuda kanun koyucunun acilen bir kararname ya da genelge yayımlaması ve ihbar tazminatı ödenip ödenmeyeceğini açıklığa kavuşturması gerekmektedir.

İşçi, bu haklarını kimden talep edecek?

Bir başka kritik soru da budur. Aksine bir düzenleme yapılmadıkça, işçinin muhatabı kapatılan işyeri olacaktır. Kanun hükmünde kararnamede açık bir şekilde kapatılan işyerlerinin “her türlü borçlarından dolayı” hiçbir şekilde hazineden hak ve talepte bulunulamayacağı belirtilmektedir. Görünen o ki; hal edilen tazminatlar ve ücretler için başvuru adresi, kapatılan bu işyerlerinin sahibi işverenler olacaktır.

İşverenler tüm işçilerin haklarını ödeyebilecek mi?

Bunun çok zor olduğunu herkesin kabul edeceğini düşünüyorum. Bir anda tazminatları ve diğer ücretleri ödenmesi gereken binlerce çalışan sıraya girecek ve haklarını talep edecek. İşçilere tavsiyem, bir an önce ihtarname göndererek bu işyerlerinden alacaklarını talep etmeleri ve ödenmemesi halinde acilen dava açmaları yönündedir.

Yetkili makamlar düzenleme yapmalı

Bütün bu yazının, genel iş hukuku bilgilerinden yola çıkarak yazıldığını anlamışsınızdır. Bunun nedeni, kapatılan işyerlerindeki işçilerin durumlarıyla ilgili her hangi resmi yazının yayımlanmamış olması. Bu işçilerin haklarının ne olacağı, bunları devletin üstlenip üstlenmeyeceği ve benzeri durumlarla ilgili bir genelge yayımlanmasının çok yararlı olacağına inanıyorum. Aksi takdirde, genel hükümler çerçevesine işçiler haklarını arayacak ve ortama belirsizlik hakim olacaktır.

SONUÇ

Dernekler, vakıflar, okullar, üniversiteler, hastaneler, dershaneler ve benzeri birçok kuruluş 23.07.2016 tarihi itibariyle kapatıldı. Bunların mal ve mülklerine ilişkin hükümler de kısmen KHK’da yerini aldı.

Ancak buralarda çalışan işçiler için de belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve iş mahkemelerine yol göstermek anlamında bir genelge yayımlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu genelge ile devlet, bu işçi alacaklarını garanti altına alabileceği gibi tersine bir yol da izleyebilir. Bu, idari makamların tercihi olacaktır. Ancak ne olursa olsun açıklayıcı bir genelgeye ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Bu kapsamda bir genelge yayımlanması halinde bu yazı güncellenecektir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (42 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,19 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 41 YORUM
 1. özlem özgen diyor ki:

  özel bir uçuş okulunda işçi olarak çalışıyordum hamileyim ve doğum raporumu aldım ama işleme koyabilecek kimse yok tazminatımı ve doğum rapor paramı nasıl alabilirim. yani haklarım ne olacak nasıl alabilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten ayrıldınız mı, çalışmaya devam mı ediyorsunuz?

   1. özlem özgen diyor ki:

    iş yerine mühür vurdular

    fetöden dolayı iş yerine mühür vurdular

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Bu durumda muhatabınız eski işverenleriniz olacaktır. Kurum kapatıldığına göre haklarınızı devletten bile talep etseniz mevcut durumda almanız çok zor.

     1. özlem özgen diyor ki:

      şuanda talep edeceğim bir iş yeri kalmadı bu tam anlamıyla haksızlık bir çok kişi benim gibi mağdur buna nasıl bir çözüm bulunabilir

 2. fulya diyor ki:

  merhabalar ben sürücü kursunda çalışıyordum fetödan dolayı sürücü kursunun kurucusu içeri alındı ve kurs kapatıldı. Bu süreç içersinde biz tazminat için başvuru yapacağız ancak başka bir iş yerinde yada devlet sektörüne girme yönünde bu bizim önümüze bir sorun çıkartırmı bunun için herhangi bir kuruma dilekçe vermemiz gerekecekmidir bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

 3. müslüm diyor ki:

  merhaba mustafa bey ben zaman gazetesinde çalişiyordum kendim 3600 yasasindan istifa ettim tazminatımızı gazeteye atanan kayyum taksitle ödüyordu 11000 tl bunun 5000 tl sini 3 taksitle aldım fakat o darbe gecesinden sonra herhangi bi ödeme alamadik neyapmamiz gerek bilemiyorum muhattap kim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu an için muhatabınız eski işvereniniz gibi görünmektedir.

 4. Büşra diyor ki:

  Benimde bir sorum olacak bu yaz 11 Mayıs da doğum iznine ayrıldım 6 haziranda doğum yaptım ve bankaya analık ve emzirme olmak üzere üç ödeme yapıldı. Doğum iznimde 10 eylülde bitiyordu fakat 21 temmuzda iş yerim kapandı. Kalan paramı sgk dan alabilirmiyim. Ne yapmalıyım. Teşekkürler.

 5. Selçuk diyor ki:

  Hükümete yakın bir vakıfta işçi olarak çalışıyorum. İşveren tarafından şahsım adına vakıf içerisinde adı geçen örgütle ilişkilendirilen bankada hesapları olanları tespit ettiklerini ve bu nedenle üstü kapalı bir şekilde iş akdimin fesih edileceği söylendi. İstifa edersem kanuni haklarımın tarafıma verileceği (kıdem tazminatı vs) aksi takdirde tek taraflı olarak iş akdimin fesih edeceklerini ve kanuni haklarımı da vermeyeceklerini söylediler. OHAL kapsamında işverenin böyle bir değerlendirme yapması mümkün mü? KHK’lar vakıflar adına nasıl işliyor? İşverene işe iade davası açtığımda içinde bulunduğumuz durum da göz önüne alındığında haklarımı alamama gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durum sonuç olarak mahkemenin takdirinde olacaktır. Size şu kadarını söyleyebilirim ki, istifa ederseniz işe iade davası açamazsınız. Bunun için işvereninizin sizi çıkarması gerekir.

   1. Soner ugur diyor ki:

    Mustafa bey hayirli günler bende 676 khk kapsaminda kapatilan kurumlarda calisan bir ogretmendim fakat herhangi bi baglantim yoktu.ordaki tazminat ve maas haklarimi nasil alabilirim tesekkurler

 6. GÜL diyor ki:

  Merhaba ben 18 yıl personel olarak çalıştığım kurumdan 30 Haziran itibariyle çıkarılmıştım tazminatımı taksitle vereceklerini söylediler 15 gün sonrada devlet bu kurumlara el koydu ve şu anda muhatap bulamıyorum..ihbar tazminatım bir aylık maaşım ve 18 yıllık kıdem tazminatım hepsi gitti..avukata vermeyi düşünüyoruz ama sonuç alabilecekmiyiz bilemiyorum..mağdur oldum.Ne yapacağımızı bilmiyoruz,herkes farklı bir şey söylüyor

 7. Engin uzun. diyor ki:

  Ben ankarada kripto okullar denilen okullarda (anafartalar koleji )çalışanı olarak 30 temmuz 2016 günü okulumuz mühürlenmiş olup 2009 tarihi itibariyle bütün alacaklarım ve 2 aylık maaşım ile yıllık izin ücretlerimiz devlet tarafından gasp edildi bunun üstüne issiz kalmis olmamıza rağmen okulların kapatılması sonucu işsizlik maaşı başvurusu yaptigimda yetkili arkadaşım bana bu kurumdan istifa etmiş görünüyorsunuz demiştir her hangi bir belge imzalamamis ve hakları gasp edilmiş mağdur bir vatandaş olarak ne yapabiliriz.

 8. orhan kaptan diyor ki:

  23.07.2016 tarihinde khk ohal 36. maddeden çıkışım verilmiş.. okulumuz ilk kapatma kararının ardından fetullah bağıntısı olmadığı anlaşıldığından kapatılan okullar listesinden çıkartıldı ancak.. tekrar resmi gazetede açılışının yayınlanması gerektiği söyleniyor bu yüzden hasaplar bloke ve maaşlarımızı alamıyoruz.. bu süreçte okuldan ayrılmayı düşünüyorum.. 9 senelik birikmiş kıdem tazminatım var 23.07.2016 tarihinden bu yana ne maaşım işliyor ne de primlerim yatıyor.. resmi gazetede yayınlandıktan sonra iş iadesi olur diyorlar ama benim bekleyecek durumum kalmadı.. 3600 emeklilik yazımı aldım. bu süreçte 3600 yazımı ve istifa dilekçemi göndererek yada bu durumdan magdur olduğumu belirterek kıdem tazminatımı alarak işten ayrılmam mümkünmü??

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette mümkündür. OHAL buna engel değildir. Ancak bu durumda muhatabınız olan okulun size tazminat ödeme gücü var mıdır?

   1. orhan kaptan diyor ki:

    bulunduğum bökgedeki işkur yetkilileri şu anda beklemem gerektiğini ancak khk kararı ile tekrar açıldıktan sonra 3600 belgemi ve istifa dilekçemi gönderebileceğimi soyluyor ( okul şu anda açık ama khk kararının çıkması bekleniyor) şu anda resmi olarak açılmamış olduğu için istifa dilekçemin muhattabı olmaz mış.. bu durumda ne yapmam lazım???

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Ne yazık ki sadece bekleyebilirsiniz.

 9. Uğur Uçarsu diyor ki:

  Mustafa Bey, Kamu kuruluşunda işçi olarak çalışırken OHAL kanunu ile kamu görevinden çıkarıldım. Çıkış olarak 36. madde yazılmış. Kıdem tazminatını ve kullanmadığım yıllık izin ücretini ödemediler. Ne yapmam gerekir. Yardımcı olmanızı rica eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş mahkemesine gitmek en doğru seçenek olsa gerek.

 10. Hüseyin altun diyor ki:

  Darbe günü bizde Köprüde vatan için canımızı siper ettik bikaç gün sonra kurunun arasında yaş yanmıyacak deyip bizi rahatlatan açıklamadan sonra kapının önüne konulduk devletimiz bize sahip çıkmalı darbe günü biz devletimizi yanlız bırakmadık ama devletimiz bizi sahipsiz bırakıyo acil çözüm istiyoruz işimizi geri istiyoruz

 11. M Sahin diyor ki:

  Mustafa Bey merhaba,
  Öncelikle konuyla ilgilenip yazan ender şahıslardan biri oldugunuz için teşekkürler. Mevcut durumda bir belirsizlik olduğu aşikar. Belirsizliği arttıran bir durum daha varki oda 667 KHK dan 1 gün önce yani 22 Temmuz da kayyım heyeti tarafından sgk 29a göre işten çıkartılmış ve işsizlik ödeneği başvurusu dahi kabul edilmeyen bir yığın insan var çeşitli kurumlarda. 667 KHK ile bazı haklar hiç olmazsa bir yasal zemine oturtulmus gibi gözüküyor. Fakat bu aradaki 1 günlük fark nedeniyle mağduriyetleri katlanan işçi, öğretmen vb. arkadaşlara konunun uzmanı olarak ne tavsiye edersiniz ?
  Simdiden ilginize teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Aslında tarihten bağımsız olarak asıl sıkıntı, işçilerin muhataplarının alacakları bakımından eski işverenleri olmasıdır. Bu durumda işçi hangi hakka sahip olursa olsun, eski işverenin parası/malı vs. olmadığı için; işçinin alacaklarının tahsili fiilen imkansız hale gelmektedir.

 12. Sevil efe diyor ki:

  Ben 14 sene bir hastanede çalıştım hastane maaşları ödeyemediği içim işten ayrıldım dava açtım hastane şu an kapalı iflasta vermedi davayı kazandım ama parayı alamıyorum avukatın söylediği muhatap bulamıyor benim anlamadığım ben bu parayı alamıycaksam neden dava açtım bunun başka bir yolu varmı acaba

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ne yazık ki başka bir yolu yok. Avukatı beklemek durumundasınız.

 13. Sayim diyor ki:

  İşçi olarak emekli oldum ancak ohal kapsamında daha önceden çalıştığım kurum kapandı kıdem tazminatımı alamadım 670 sayılı khk ile emekli paramı alabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu an için durumunuz sor görünüyor. Çünkü işçilik alacakları bakımından muhatabınız eski işyerinizdir.

   1. ramazan yıldız diyor ki:

    Devlet isyerini kapatti butun malarina el koydu banka hesaplari dahil ortaklarinin odeyecek durumuda tok

 14. ramazan yıldız diyor ki:

  bizler işvereni yıllarca idare ettik iş yok diye bizi sömurduler üç kurusa çalıştık şimdide en büyük tokat dı devletimiz vurdu işsiz güçsüz kaldık maaş ve senelerdir çalıştıgımız kidem ve ihbar tazminatı alacaklarımızı alamadan kapı dışarı ettiler DEVLET BİZLERE EL ATMALI

 15. emin diyor ki:

  Devlet bize iş verseydı niye feto nun yanında çalışacaktık şimdi kendım 3600 ile 15 yıl sgk aldığım belgem olduğu halde kıdem tazmınatımı vermıyorlar, kanunlar ne içindir kanun diyor alabılrsın ama kime anlatacaksın , suçlu olanlar adalet karşısında hesap versın, bizim suçumuz çocuklarımızın rızkını peşıne düşmektır 25 gunluk içerde maaşımı var vermiyorlar benim suçum ne? devlet bu soruna bır an önce el atmalı yoksa ilerıde buyuk tramvalara neden olur mustafa bey bu işe siz ne diyorsunuz merak edıyorum selamlar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun, bu konuda benim söyleyeceklerim sonucu değiştirmeyecektir. Şu an itibariyle, alacaklarınız için muhatabınız eski işyerlerinizdir. Yeni bir düzenleme olup olmayacağını ise bilemiyorum.

 16. nl diyor ki:

  işyerime mobing davası açmak için cuma avukatımla görüştüm. aksamına işyerim kapatıldı bu durumda yapabileceğim birsey var mı?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Beklemekten başka şu an için yapabileceğiniz bir şey yok. Geçmiş olsun.

 17. Hk diyor ki:

  Biz mağdur olduk yıllarca onlar bizi sömürdü iş yok diye idare ettik şimdide en büyük tokat dı devletimiz vurdu işsiz güçsüz kaldık maaş ve alacaklarımızı alamadan kapı dışarı ettiler DEVLET BİZLERE EL ATMALI

 18. adem diyor ki:

  Öğretmen Lisans iptalleri ile ilgili hukuki durum ne olacaktır.haklar nerede aranacak.yol nedir.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konu, benim uzmanlık alanım dışındadır. Kusura bakmayın, cevap veremeyeceğim.

 19. mehmet diyor ki:

  Herhangi bir iliski ve alakasi bu durumla olmayan isciler isten cikartildi tekrar almalari mumkun mudur nasil

 20. Ertuğrul Parmaksız diyor ki:

  Merhaba Mustafa Baysal Bey;

  https://kms.kaysis.gov.tr/Home/Goster/75318

  Bu adresteki genelge ile Ohal kararı ile çıkartılan işçiler maaş, izin ücreti, kıdem tazminatı, işsizlik maaşı haklarını alabilirler mi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette alabilirler. Ama şu an için sorun, muhatap bulamamalarıdır. Devlet el koyduğu bu işyerlerinin borçlarını üstlenmediği için işçinin muhatabı şimdilik işverenidir.

 21. serhat yıldırım diyor ki:

  peki ohal süresinde işe iade davası açılabilir mi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette açılabilir. Şu an itibariyle OHAL sürecinin normal bir zamandan farkı bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
kıdem tazminatı ne zaman ödenir
Kıdem tazminatı ne kadar sürede ödenmelidir?

Kıdem tazminatı ödeme süresi Kıdem tazminatı işçiye, çalışmış olduğu her yıl için ve giydirilmiş brüt ücreti üzerinden ödendiği için önem...

Kapat