Reklam

Olağanüstü halde kapatılan kurumlardaki işçilerin hakları

Olağanüstü halde kapatılan kurumlardaki işçiler

Bildiğiniz üzere 21.07.2016 tarihinden geçerli olmak üzere ülkemizde 90 gün süreli olağanüstü hal ilan edildi. Bu kapsamda Bakanlar Kurulunca çıkarılan ve 23.07.2016 tarihli resmi gazetede yayımlanan 667 sayılı KHK ile birçok dernek, vakıf, sağlık kuruluşu ve özel okul kapatıldı. Bu işyerlerinde çalışan işçilerin durumu ne olacak? İşçiler, kıdem tazminatı başta olmak üzere haklarını alabilecekler mi?

667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname

Bu konuda bakılması gereken ilk yer elbette KHK’nın kendisidir. KHK’yı incelediğimizde, ekli listelerindeki kurum ve kuruluşları kapattığını görüyoruz. Ancak, burada çalışan işçilerin durumları ile ilgili bir bilgiye ya da esasa rastlamıyoruz. O halde, bu hususta yeni bir düzenleme yapılana kadar, genel İş Kanunu hükümleri çerçevesinde çözüm aramamız doğru olacaktır.

İşyeri kapanan işçinin hakları

kapanan kurumlar isci kidem tazminati

Genel olarak işyeri kapanan bir işçinin haklarının neler olduğunu şu yazımda açıklamıştım. Bu yazımdan da görüleceği üzere, işyeri kapanan işçilerin ihbar ve kıdem tazminatı ile varsa yıllık izin ücretlerini alma hakkı bulunmaktadır. Ancak bu seferki durum biraz farklıdır. İşyerleri kapanmamış, devlet tarafından kapatılmıştır. Peki bu durumda işçilerin bu hakları ne olacak?

Kıdem tazminatı hakkı

Devlet tarafından kapatılan bu okullarda, hastanelerde, derneklerde, vakıflarda, üniversitelerde ve diğer işyerlerinde çalışan işçilerin kıdem tazminatı hakkının olduğunu kabul etmek gerekir. Çünkü bu işçiler, kendi iradeleri dışında işlerini kaybetmiştir ve 147 sayılı eski İş Kanununun 14üncü maddesi gereğince kıdem tazminatlarını hak etmektedir.

Yıllık izin ücreti hakkı

Yine bu işçilerin içinde, henüz kullanamadığı yıllık ücretli izni bulunanlar varsa, bunlara bakiye yıllık izinlerine ilişkin ücretlerinin de ödenmesi gerekecektir.

İhbar tazminatı hakkı

Bu konuda bir tereddüt bulunduğunu söylemek isterim. Normal şartlar altında kapanan bir işyeri olsaydı, bu işyeri işçilerine; işyerinin kapanacağını ve sözleşmelerinin feshedileceğini belirli bir süre önceden bildirmek zorundaydı. Bu bildirimin yapılmaması halinde ihbar tazminatı gündeme geliyordu. Ancak mevcut durum oldukça farklı. İşverenlerin işçilerine bildirim yapmaya vakitlerinin olmadığı bir gerçek. Çünkü bu işyerleri devlet tarafından kapatıldı. Ama işçilerin ihbar tazminatları ne olacak?

Kanaatimce bu konuda kanun koyucunun acilen bir kararname ya da genelge yayımlaması ve ihbar tazminatı ödenip ödenmeyeceğini açıklığa kavuşturması gerekmektedir.

İşçi, bu haklarını kimden talep edecek?

Bir başka kritik soru da budur. Aksine bir düzenleme yapılmadıkça, işçinin muhatabı kapatılan işyeri olacaktır. Kanun hükmünde kararnamede açık bir şekilde kapatılan işyerlerinin “her türlü borçlarından dolayı” hiçbir şekilde hazineden hak ve talepte bulunulamayacağı belirtilmektedir. Görünen o ki; hal edilen tazminatlar ve ücretler için başvuru adresi, kapatılan bu işyerlerinin sahibi işverenler olacaktır.

İşverenler tüm işçilerin haklarını ödeyebilecek mi?

Bunun çok zor olduğunu herkesin kabul edeceğini düşünüyorum. Bir anda tazminatları ve diğer ücretleri ödenmesi gereken binlerce çalışan sıraya girecek ve haklarını talep edecek. İşçilere tavsiyem, bir an önce ihtarname göndererek bu işyerlerinden alacaklarını talep etmeleri ve ödenmemesi halinde acilen dava açmaları yönündedir.

Yetkili makamlar düzenleme yapmalı

Bütün bu yazının, genel iş hukuku bilgilerinden yola çıkarak yazıldığını anlamışsınızdır. Bunun nedeni, kapatılan işyerlerindeki işçilerin durumlarıyla ilgili her hangi resmi yazının yayımlanmamış olması. Bu işçilerin haklarının ne olacağı, bunları devletin üstlenip üstlenmeyeceği ve benzeri durumlarla ilgili bir genelge yayımlanmasının çok yararlı olacağına inanıyorum. Aksi takdirde, genel hükümler çerçevesine işçiler haklarını arayacak ve ortama belirsizlik hakim olacaktır.

SONUÇ

Dernekler, vakıflar, okullar, üniversiteler, hastaneler, dershaneler ve benzeri birçok kuruluş 23.07.2016 tarihi itibariyle kapatıldı. Bunların mal ve mülklerine ilişkin hükümler de kısmen KHK’da yerini aldı.

Ancak buralarda çalışan işçiler için de belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve iş mahkemelerine yol göstermek anlamında bir genelge yayımlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu genelge ile devlet, bu işçi alacaklarını garanti altına alabileceği gibi tersine bir yol da izleyebilir. Bu, idari makamların tercihi olacaktır. Ancak ne olursa olsun açıklayıcı bir genelgeye ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Bu kapsamda bir genelge yayımlanması halinde bu yazı güncellenecektir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (49 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,22 / 5)
 1. Irfan diyor ki:

  Selamun aleykum Mustafa bey ben özel bi kurumda iki yıl temizlikci olarak çalıştım ohalden dolayı kapatıldı ve ben kıdemli tazminatını alamadim ne yapmam lazım askere gitcem biran önce halletmem lazım allah rızası için yardım et

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İrfan bey şu anda yapılabilecek fazla bir şey yok. Siz kıdem tazminatı talebinizi işverenden yapın, ödenmezse mecburen dava açarak almanız gerekecek.

 2. yahya diyor ki:

  merhaba ben yahya kapanan okullarda 5 yil calismisligim vardi okul kapatildi cagaloglu sosyal gjvenligige dilekce verdim 3 ay beklemeniz gerekiyor deniliyor uc ay gecti tazminatim ve bir aylik maasimi alabilcekmiyim er veya gec bunu net bilgi nasil kimlerden ogrenebiliriz tesekkur ederim not 20.08 2016 dilekce vermistim

 3. Mehmet diyor ki:

  İş yerim kapanmadı ama beni 36. Maddeden çıkardı. 8 senedir çalışıyordum. Tazminat veya işsizlik maaşını alablirmiyim nasıl.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   36 koduyla çıkış verildiği için işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Tazminat ise iş mahkemesinin takdirindedir. Dava açmanız gerekir.

 4. hayati diyor ki:

  Darbe dolasıyla kapatılan okulda çalıştım bütün haklarımı alabilmem için ne gibi biryol izlemem gerekiyor

 5. Sedat diyor ki:

  15 temmuz darbesinden sonra Akfa holdin bünyesindeki isyerim kapatıldı ,kayyum atandı.su ana kadar hicbir adım atilmadi.ihbar, kidem tazminatlarimiz için ne yapmalıyım?benim gibi yüz çalışan var…

 6. ramazan diyor ki:

  Hayirli islee ohal kapsaminda isyerine devlet el koydu isverenin butun malina alacaklarina bu durumda ben aylimi ve kidem tazminatimi nasil alirim devletin iscilerin magduruyeti icin yaptirimi varmi

 7. Burcu diyor ki:

  Merhabalar 4.5 yıldır dersanede idari işler bölümünde çalışıyordum darbeden sonra işyeri kapatıldı ve tazminat alamadım ne yapmam gerekiyor acaba?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bu durumda bir ihtarmame çekerek süresini beklemeli ve ödeme yapılmazsa dava açmalısınız. Başka bir yolu bulunmamaktadır.

 8. Arif diyor ki:

  Benim çalıştığım işyerine 14 mart 2016 tarihinde kayyum atandı 15 mart tarihinde kendim ihtarneme çekerek işten ayrıldım sigorta dökümü aldım 15 yıl sigorta lilik ve 3600 gün olduğundan kıdem tazminatı alacağım hükmedildi kayyum bana herhangi bir bilgi vermeden tazminatimi taksitlerle odemeye başladı 19100 tl olan tazminatının 5000 tl sini 3 ayda aldım ve 15 temmuz darbe olayı olunca durdu kalan ücreti nasıl alabilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Arif bey bu durumda tek çıkar yolunuz iş mahkemesine gitmektir. Bunun dışında bir sonuç alabileceğinizi zannetmiyorum.

 9. mustafa evliyaoğlu diyor ki:

  Dün yayınlanan KHK ya göre çalışanlar tazminat talebinde bulunamayacak mı ? Neticede çalışanın hakkı bu, devlet nasıl olur da haksız bir kararname çıkarabilir, haksızlık yapabilir ? Mahkemelerden bir sonuç alınabilir mi ? http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/11/20161122-1.htm

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yanlış yorumlamışsınız; çünkü burada bahsedilen tazminat, kapatılan kurumların kendisinin devlete karşı açacağı tazminatları ifade etmektedir.

 10. Ayşe diyor ki:

  kapanan kurumlarda öğretmen olarak çalışırken 20.07.2016 da istifamı okul müdürü imzalayıp sgk dan da 20.07.2016 da çıkışım yapılmış. Sgk da belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi neden gösterilmiş.Ama meb mebbis ten çıkışımı yapmadığından görevde gözüktüğümü söylüyor.Yani meb siz görevdeydiniz bu yüzden sizi kurumu kapandı gösteriyoruz derken sgk hayır istifası geçerli diyor. Sgk ile meb arasındaki bu ilişkiyi anlatabilir misiniz?Bu arada okul bakanlık tarafından 28.07 de kapatılmış.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunu hangi açıdan soruyorsunuz? Bu sorunun sizin açınızdan doğurduğu sonuç nedir?

   1. Ayşe diyor ki:

    “mebbis e 667 khk ile kurumu kapatıldı. ” butonuna 20.07.2016 da istifa etmiş olmama rağmen dahil edildiğimden öğretmenlik görevimi yapamıyorum.İstifa etmiştim,çalışmıyordum.Çalışmadığım halde meb beni görevde gösterebilir mi???

    1. ayse diyor ki:

     Cevap alamadım

     1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

      Ayşe hanım açıkçası konu benim alanımın dışında. Milli Eğitim Müdürlüğünün neye göre bunu söylediğini bilemiyorum. Bu nedenle size yanlış bilgi vermek istemediğim için, bir şey söyleyemiyorum.

 11. Hakan diyor ki:

  5 bucuk 6 ay bunlara ait dershenede calistim isci olrak issizdim ihtiyacim vardi hic bir sekilde banka sendika nede baska bi uyeligim yok kurum kapandi daha sonra kapatilmadi ama sigortam gorunuyor memurluga girmede atanmada sorun yasanirmi guvenlik sorusturmasinda felan sorun olurmu kafama takiliyor

1 2
BİR YORUM YAZ