Otellerde denkleştirme uygulaması

Turizm sektöründe denkleştirme uygulaması

Denkleştirme uygulamasını daha önce açıklamıştım. Tekrar denkleştirme ile ilgili bir yazı yazmak zorunda kalmamın nedeni; İş Kanununda, 20.05.2016 tarihli resmi gazeteyle bir değişiklik yapılmasıdır. Bu değişiklikle birlikte, turizm sektörüne özel bazı denkleştirme düzenlemeleri yapılmıştır.

Denkleştirme nedir?

Öncelikle denkleştirmenin genel tanımından başlayalım. Denkleştirme; İş Kanununun işverenlere tanıdığı bir haktır. Buna göre; işçilerin de rıza göstermesi şartıyla, iki ay boyunca işyerinde çalışma süreleri günlük olarak artırılabilir. Şöyle ki; iki ayın sonunda haftalık çalışma süresinin ortalaması alındığında yine 45 saatlik çalışma bulunması gerekir. İşveren, yoğun zamanlarda işçilerini daha uzun sürelerle ya da sakin dönemlerde daha az sürelerle çalıştırarak 2 ay içinde haftalık çalışma süresini yine ortalama 45 saate denkleştirmektedir.

Denkleştirmede 11 saat sınırı ve denkleştirmenin süresi

turizm sektöründe denkleştirme

Denkleştirme uygulamasında işverenin en önemli sınırı, günlük 11 saatlik azami çalışma süresidir. İşveren, işçilerini uzun sürelerle çalıştırırken; hangi sebepler olursa olsun işçisini günde 11 saatin üzerinde çalıştıramaz. Denkleştirme normalde 2 ay sürerken, toplu iş sözleşmeleriyle bu süre 4 aya çıkarılabilir.

Turizm sektörü bakımından ne değişti?

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; denkleştirme uygulaması turizm işverenlerinin lehine olacak şekilde genişletilmiştir. Şöyle ki;

  • Diğer sektörlerdeki 2 aylık denkleştirme süresi, turizm sektörü için 4 aya çıkarılmıştır.
  • Diğer sektörlerde denkleştirme süresi toplu iş sözleşmeleriyle 4 aya kadar artırılabilirken, turizm sektöründe toplu iş sözleşmeleriyle 6 aya kadar artırılabilmesinin önü açılmıştır.

SONUÇ

Oteller başta olmak üzere; turizm sektöründe yer alan bir işyerinde denkleştirme süresi artık 4 ay olarak uygulanabilecek ve toplu iş sözleşmesiyle imkân verildiği hallerde bu süre 6 aya kadar çıkarılabilecektir. Diğer sektörlerde ise denkleştirme uygulaması bakımında her hangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Not: Denkleştirme onayı örneğini buradan indirebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
kıdem tazminatı ne zaman ödenir
Kıdem tazminatı ne kadar sürede ödenmelidir?

Kıdem tazminatı ödeme süresi Kıdem tazminatı işçiye, çalışmış olduğu her yıl için ve giydirilmiş brüt ücreti üzerinden ödendiği için önem...

Kapat