Reklam

Özel okul öğretmenleri tazminat alabilir mi?

Başlarken

Özel okullarda görev yapan öğretmenler “Özel Öğretim Kurumları Kanununu” kapsamında İş Kanununa tabi olarak çalışmaktadır. İşçilerin en tabi haklarından olan kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı konularında özel okul öğretmenlerinin bazen tereddüde düştüklerini görmekteyiz. Bu tereddüt, öğretmenlerin iş sözleşmelerinin her yıl yenilenmesinden yani belirli süreli olarak yapılmasından kaynaklanmaktadır. O halde bu konuyu netleştirelim.

Kıdem tazminatı nedir?

Kıdem tazminatı İş Kanununa tabi olarak bir işyerinde çalışan işçinin o işyerindeki çalışmalarına karşılık işten ayrılırken toplu olarak aldığı ve çalıştığı her yıl için bir aylık brüt maaşı tutarında hesaplanan bir ödemedir. Ancak kıdem tazminatının hak edilmesi için bazı şartlar vardır. Bu şartların taşınmadığı durumlarda, kıdem tazminatı hakkı ortadan kalkar.

Kıdem tazminatının ne olduğunu ve nasıl hesaplanacağını daha önce yazmıştım. Ayrıca hazırlamış olduğum kıdem tazminatı şeması ile de kıdem tazminatı almaya hak kazanıp kazanmadığınızı kolayca bulabileceğiniz bir tabloyu sizlere daha önce sunmuştum. Bu yazılarımı inceleyerek konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

İhbar tazminatı nedir?

İhbar tazminatı da belirli koşullar oluştuğunda işçinin hak ettiği bir ödemedir. Belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçinin iş akdi İş Kanununun 17nci maddesi kapsamında feshedilecekse, işçiye belli bir süre önceden bu durumun bildirilmesi gerekir. Bu süre ise işçinin kıdemine göre belirlenmekte olup en az 2 hafta, en çok 8 haftadır. İşte bu süreleri beklemek istemeyen işveren, işçisini hemen işten çıkarmak istiyorsa bu 2, 4, 6 ya da 8 haftalık sürelerin ücretini peşin ödeyerek işçiyi işten çıkarabilir. Yapılan bu ödeme ise ihbar tazminatı olarak bilinir.

İhbar tazminatının ne olduğunu bir başka yazımda anlatmıştım. Aynı  zamanda işçinin istifa etmesi halinde ihbar tazminatı alıp alamayacağıyla ilgili yazıma da buradan göz atabilirsiniz.

Öğretmenin kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı almanın şartları olduğunu belirtmiştik. Bu şartları taşıdıktan sonra öğretmenler de dahil bütün işçilerin kıdem tazminatına hak kazanması gerekir. Burada öğretmenlerle ilgili en önemli husus, sözleşmenin yenilenmemesi halidir. Bu durumda da can alıcı soru, sözleşmeyi kimin yenilemediğidir.

Bilindiği üzere öğretmenler mevzuat gereği belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalışmak zorundadırlar. Yani okul ile öğretmen her sene sözleşme yenilerler.

İşte sözleşme yenileme zamanında okul, öğretmenle sözleşme yenilemeyeceğini sözlü ya da yazılı olarak beyan ediyorsa ya da hali hazırda bir başka öğretmenle sözleşme imzaladığı anlaşılıyorsa öğretmen kıdem tazminatına hak kazanmış demektir.

Ama öğretmen, sözleşme yenilemeye yanaşmıyorsa ya da bir başka okulla sözleşme imzalamışsa bu durumda kıdem tazminatı hakkını kaybetmiş demektir.

Öğretmenin ihbar tazminatı

İhbar sürelerini ve dolayısıyla ihbar tazminatını düzenleyen İş Kanununun 17nci maddesi açık bir şekilde, ihbar süreleri için “belirsiz süreli” iş sözleşmesini ön şart olarak ortaya koymuştur. O halde belirli süreli iş sözleşmesinin imzalandığı bir durumda ihbar tazminatı kesinlikle söz konusu olmayacaktır.

Belirli süreli iş sözleşmesi imzalamak öğretmenler için bir zorunluluk olduğundan, özel okulda görev yapan bir öğretmenin ihbar tazminatı hiçbir şekilde söz konusu olmayacaktır.

SONUÇ
Özel okulda görev yapan bir öğretmen için ihbar tazminatı kesinlikle söz konusu olmazken kıdem tazminatı ise aşağıdaki durumlara göre belirlenir.
 • Sözleşmeyi okul yenilememişse, öğretmen kıdem tazminatına hak kazanır.
 • Sözleşmeyi öğretmen yenilememişse, kıdem tazminatı hakkını kaybeder.

 Not:  Bu iki temel kuralın istisnası şudur. Eğer sözleşme yenilemeyen okulun haklı bir nedeni varsa öğretmen kıdem tazminatı alamaz. Aynı şekilde sözleşme yenilemeyen öğretmenin haklı bir nedeni varsa bu kez öğretmen kıdem tazminatına hak kazanır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,67 / 5)
 1. Orhan diyor ki:

  Merhaba, bir özel okulda 15 senedir çalışmaktayım. Ancak son yıllarda okul yönetimi maddi zoruluklar nedeniyle tüm öğretmenlerin sene başında verilen eğitim ödeneğin 3 yıl ödemedi. Ayrıca ödeneği ödediği yıl ise ödediği parayı(1000lira) bağış adı altında geri istedi ve aldı. Son olarak en son sözleşmede ise maaş zammı vereceğine türlü bahanelerle maaş indirimi yaptı. Okulda nöbet sayısını ise haftada 4’e çıkardı. Bu koşullarda sözleşme bitiminde sözleşmeyi yenilemek istemezsem ya da mahkemeye başvurursam kıdem tazminatı hakkı elde edebilir miyim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet alabilirsiniz. Ama eğitim ödeneğini almadığınızı, maaşta indirim yaptığını, nöbet sayısının artmasının hukuki olmadığını mahkemede ispat etmeniz gerekir.

 2. egemen tarım diyor ki:

  merhaba. 2000 yılında sürücü kursu faliyetine başlamış bir şirketten 2012 yılında devir şözleşmesi ile sürücü kursunu şahış olarak devr aldım çalıştırmaya başladım.2016 yılının 7.ayında sözleşmesi biten 2000 yılından beri bu sürücü kursunda çalışmakta olan direksiyon hocasının sözleşmesini yenilemedim kendisine kıdem tazminatı ödermiyim? öderisem kaç yıllık ödemem gerekir.Belirli süreli iş sözleşmesi mevcut aramızda…Teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Devir sonrası kıdem tazminatı ile ilgili şu yazımdan bilgi alabilirsiniz. Sözleşmeyi siz yenilemediğine göre, kıdem tazminatını ödemeniz gerekir.

 3. Hatice diyor ki:

  Ben halk eğitiminde calisan usta ogreticiyim bu yil emekli oldum tazminat alamıyoruz neden her maasimizdan bizdende ssk prim kesiyor anlamıyorum bizde devlet ten maas alıyoruz açıklama yaparsanız sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Statünüzü tam olarak bilmemekle birlikte; kıdem tazminatının 4857 sayılı İş Kanununa tabi işçiler için getirilen bir hak olduğunu söylemem lazım. Sizin statünüz başka bir kanunla ilişkiliyse almamanız normaldir.

 4. haşim diyor ki:

  3aydır kolejde öğretmen olarak çalışıyorum.38 saat hafta içi 5 saat cumartesi günü olmak üzere 43 saat derse giriyorum ve üzerinde haftada 4 tane nöbet tutuyorum(2 si öğle arası 40 dk.) bu şekilde çalşmaktan çok zorlanıyorum.işi bırakmak istiyorum ama müdür bey tazminati ödeyerek bırakabilirsin diyor.tazminatsız işi nasıl bırakabiliirm

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Haklı bir gerekçeniz yoksa, sözleşmenizin kalan süresi kadar ücreti toplu halde ödeyerek ayrılabilirsiniz.

 5. mustafa diyor ki:

  İyi günler, bir özel okulda 3.5 yıldır calışıyordum aynı zamanda doktora da yapıyordum. sözleşme yenileme tarihinden önce doktoram bitti. özel okul bunu bahane ederek siz akademisyen olursunuz ilerde diyerek sözleşmemi yenilemedi çalışmak istememe rağmen.tazmınat alabilir miyim. avukatımın yolladığı tebligata cevap olarak doktorası bitti kendi çalışmak istemedi denmiş.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Zaten avukata vermişsiniz. Evet, doktora sizin çıkarılmanız için haklı bir gerekçe olamaz. Yine de mahkemenin vereceği kararı bilmemiz de mümkün olmaz.

 6. burçak coşkun diyor ki:

  merhaba özel bir okulda iki buçuk aydır çalışmaktayım. ancak atamamın olmadığı orta okul kısmından da ders verip daha da orta okul derslerimi artırmak istedikleri için ve bunun akabininde diğer lise öğretmenlerine maksimum 26 saat ders verirken bana 35 saat ders verdiler (atanmadığım okuldan +5 saat dahil) sözleşmemi feshetmek için haklı sevep midir? ayrıca benden önce bir başka öğretmen daha gitti amcam kalp krizi geçirdi onun yanına gitmem gerek mazeretiyle ancak ondan herhangi bir tazminat vs bir şey istenmedi.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sözleşmenizde size verilecek ders saati açıkça belirlenmişse, başka bir okulda ya da bölümde görev verilemeyeceği yazıyorsa evet feshedebilirsiniz. Ancak bunlara dair açık hükümler yoksa, bu gerekçelerle işi bırakmanız yanlış olur.

   1. burçak coşkun diyor ki:

    sözleşmemde 20+10 saat yazıyor (10 saati ek ders ücretli olarak) diğer beş saati atanmadığım okuldan verilmiş durumda yani resmiyette görünmüyor. sözleşmemde başka okulda görevlendirilemez yazmasına gerek var mı bu durumda? zaten ben sözleşmeyi anadolu lisesi ile yapmışım elbette sözleşme yaptığım yerden farklı bir yerde beni çalıştırmak sorumluluklarının zaten olamaması lazım.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Söyledikleriniz mantıklı, size başka bir okulda görev verilmesini kabul etmeyebilirsiniz. Ama yine de buradan, size kesin sonuç hakkında fikir vermem yanlış olacaktır. Bir avukata danışmanızda fayda görüyorum.

   2. burçak coşkun diyor ki:

    ayrıca ilçe milli eğitim atamam yapılmadığı için ilgili okula, e-okul sistemini dahi kullanamayacağımdan sebep usülsüzlük olarak değerlendirmiştir.

 7. Müzeyyen Tezcan Cırık diyor ki:

  bir özel okulda 4. yılımı çalışıyorum. müdür yardımcılığı kadrosundayım.fakat sözleşme yaptıktan bir ay sonra bana müdür yardımcısı odası verilmeyeceği 30 saate girmem ve haftada iki gün nöbet tutmam gerektiği söylendi. istenen şartlar altında çalışmaya devam ettim fakat bu defada mobing uygulanmaya başlandı.okul idaresi tarafından benim bu okulda istenmediğim ve çekip gitmem istendi. bende sözleşmemi fesh etmelerini aksi halde gitmeyeceğimi söyledim. sözleşmem fesh edilmediği gibi bu tarz mobingler artarak devam ediyor. ne yapmalıyım?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sözleşmenizi mobbing nedeniyle feshederseniz sizi zorlu bir süreç bekleyecektir. Şu yazıma göz atabilirsiniz. Diğer gerekçe ise, eğer sözleşmenizde açık açık müdür yardımcısı olarak çalışacağınız yazıyorsa ama öğretmenlik yaptırılıyorsa, bu haklı bir gerekçe olabilir. Yine de öyle ya da böyle son kararı verecek olan büyük ihtimalle iş mahkemesi olacaktır.

 8. Mustafa diyor ki:

  Merhabalar, ben kapatılan okullarda öğretmendim. Kurumum 22 temmuzda kapatıldı. Sözleşmem 7 temmuz da bitti. Yeni sözleşme yapıldı ama işleme konulmadı. Kıdem tazminatı alabilir miyim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kıdem tazminat elbette alabilirsiniz. Ancak bunu eski işvereninizden talep etmeniz gerekir.

 9. Ray diyor ki:

  Ben bir koleje basladm bir aydır çalısıyrm .ama ayrılmak istiyrm .sözleşme var ancak bölümğm olmayan bölümün öğretmenliğinş yapıyrm.herhangi bir tazmşnat hakkı var mı okulun.okul öncesi öğrr bölümü mezunuyym.ama ingilizce öğretmeni olarak çalışıyorum bu kolejde

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Normal şartlar altında okulunuz, sizden geriye kalan ayların ücretini tazminat olarak talep edebilir. Ama eğer iş sözleşmesinde yazan branştan başka bir branşta çalıştırılıyorsanız ve bunu mahkeme aşamasında kanıtlayabilecekseniz bu tazminatı ödemekten kurtulabilirsiniz.

   1. Ray diyor ki:

    Benim sözleşmede ingilizce yazırıldı.ama diplomam okul öncesi öğretmenliği bölümü.bunu kanıt olarak kullanabilirmiyim.ingilizce diplomam yok.okulöncesi diplomam var

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     İş sözleşmesinde ilgili hükümler yoksa bu da delil olarak değerlendirilebilir. Ama size buradan kesin bir cevap vermem yanlış olacaktır. Mahkemenin takdiri söz konusu olacağından fikir beyan etmem doğru olmaz.

 10. Ray diyor ki:

  Mrb bwn bi kolejde bir aydır Çlışmaktayım ve bir yıllık sözleşmem var .Çıkmak istiyorum.benim zararıma bişey olur mu?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir durumda okulunuzun sizden, kalan aylara ait ücretiniz kadar tazminat talep etme hakkı olabileceği kanaatindeyim.

 11. nesrin diyor ki:

  merhaba, kizim ozel bir okulda bir senelik kontrat imzalayarak ise basladi. Bir ay calistiktan sonra seni baska okula transfer ediyoruz, biz senden memnunuz diyerek diger okula gonderilince onlar bizim haberimiz yok dediler.onceki okulu ertesi gun arayinca biz yeni bir ogretmen bulduk dediler. kisacasi nedensiz isten cikarilmis oldu.ne sozlu bir aciklama ne de yazili bir aciklama nede bir uyari, ihbar yapilmadi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   O halde yapmanız gereken bir an önce ihtarname çekerek haklarınızı talep etmek ve ödenmezse dava açmaktır.

 12. Cagla diyor ki:

  Merhabalar ozel bir okulda 3 yil daha sonra baska bir ozel okulda 1 yil daha calistim. Ancak hamile oldugum icin sozlesmem yenilenmeyecek. Belirli is sozlesmesinin bitimi maddesi ile issizlik maasina hak kazaniyorum ancak okul 1eylulde sozlesmemin bitecegini ve istifa vermem gerektigini yoksa meb atamami yenileyecegini soyluyor.. istifa edersem issizlik maasi alamayacagim fakat onlar mebe istifa verecegimi muhasebecinin ise cikisimi yapacagini soyluyor. Boyle bir durum var mi ? Ne yapmaliyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ne yazık ki bu uygulama ile ilgili bir bilgim yok.

   1. burçak coşkun diyor ki:

    sözleşmeniz 1 eylülde bitiyorsa istifa vermenize zaten gerek yok ki. sizinle sözleşmeyi yenilemezler ve çıkışınızı ilçeden yada okuldan alırsınız.

 13. Erkan Koryürek diyor ki:

  Merhaba. Devlet okulundan emekli öğretmenim. 58 yaşındayım. 5 yıldır da İstanbul’da bir özel okulda öğretmenlik yapıyorum. Her yıl 1 yıl süreli yeni bir sözleşme yapıyoruz. Çok yorulduğum için artık yeni bir sözleşmeyle çalışmaya devam etmek istemiyorum. Yaşım da düşünüldüğünde 5 yıllık çalışmam için kıdem tazminatı alma hakkım var mıdır? Kıdem tazminatına hak kazanmam için illa ki kurumun bana yeni bir sözleşme önermemiş olması mı gerekir? Yani onlar çalışmamı istedikleri sürece ben yaşlandığım için ayrılmak istesem bile kıdem tazminatına hak kazanamam mı?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılı nedenlerden biriyle işten ayrılmadıkça kıdem tazminatınızı hak edemezsiniz. Ne yazık ki, yaşlanmış olmak, haklı nedenle fesih sebebi değildir. Ancak sağlık sorununuz varsa ve bu sorun işinizden dolayı tetikleniyorsa ya da artıyorsa, bu durumu sağlık raporuyla kanıtlamak suretiyle kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 14. Kerem Yılmaz diyor ki:

  Merhaba, ben bir özel öğretim kurumunda 7 yıl öğretmen olarak hizmet verdim ve kurum nisan ayında seneye için benimle anlaşmasına rağmen 3 gün önce sezon bitiminde sürpriz bir şekilde seneye benimle çalışmayacağını söyledi. Evvelki sene biz öğretmenlere istifa kağıdı gibi bir şey imzalatmıştı galiba ama ben şimdi bu 7 yılın kıdem tazminatını almak istiyorum. Nasıl hareket etmeliyim acaba bana yardımcı olur musunuz lütfen ? Şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Geçmiş olsun. İstifa kağıdı imzalamış olmanız halinde işiniz elbette zorlaşacaktır. Ama bu, kıdem tazminatınızı hiçbir şekilde alamayacağınız anlamına da gelmez. Böyle bir kağıt imzalamış olsanız bile geçersizliğini mahkemede iddia edebilirsiniz. O nedenle vakit kaybetmeden dava açmanızda fayda var. Şu yazıyı okuyarak da işe başlayabilirsiniz.

 15. Aslı Emine diyor ki:

  Merhabalar;
  Bir özel okulda dört yıldır kadrolu çalışıyordum. Bu yıl öğrenci yetersizliğinden ötürü beni kadrodan çıkaracaklarını ve ücretli ders vereceklerini söylediler. Bu durumda aynı okulda ücretli öğretmenliği kabul etsem de dört yıllık tazminatı alma hakkım var mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim. İyi akşamlar…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Sizin kadro ya da ücretli dediğiniz kavramlar aslında İş Kanunu bakımından geçerli kavramlar değil. Siz hâlen işyerinin işçisi olmaya devam ediyorsunuz. Öncelikle şunu söyleyeyim, eğer ücreti çalışma teklifini kabul ederseniz kıdem tazminatı talep edemezsiniz. Çünkü işten ayrılmamışsınız demektir ve kıdem tazminatı talep etmenin ön şartı, işten ayrılmaktır. Ama size yapılan ücretli öğretmenlik teklifini kabul etmeyebilir ve bu nedenle kıdem tazminatınızı talep ederek işten ayrılabilirsiniz. Ancak bunun için, yapacağınız ihtarname vb. işlerde dikkatli olmanız ve hata yapmamanız gerekmektedir.

   1. Aslı diyor ki:

    Peki, çalıştığım kurum ücretli öğretmenliği kabul etmediğimde yani kurumdan ayrılmak istediğimde; biz sizi çıkarmıyoruz, kendiniz çıkıyorsunuz, diyerekten tazminatımı vermeme hakkına sahip mi?
    Ücretli öğretmenliği kabul etmeyeceğim ve kurumdan ayrılacağım, hakkım olan neyse onu istiyorum. Peki bunun için ne yapmalıyım?
    (Çok teşekkür ederim bilginizi paylaştığınız için, Allah razı olsun!)

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Eğer iş sözleşmenizde; işverenin talebi halinde ücreti öğretmenliğe geçmeyi peşinen kabul ettiğinize dair bir hüküm ya da buna benzer bir hüküm yoksa, bu teklifi kabul etmek zorunda değilsiniz. Çünkü bu sizin için, çalışma koşullarında esaslı değişiklik anlamına gelecektir. Böyle bir teklifi sözlü olarak reddetmektense, noter vasıtasıyla ihtarname çekmenizde yarar var. İhtarnamede, size yapılan tekliften ve bunu kabul etmediğinizden bahsedin ve haklarınızı talep edin. Tabi bu yazdıklarım, işverenle anlaşamamanız halinde geçerlidir. İşvereninizle anlaşırsanız ve tazminatınızı alırsanız bunlara zaten gerek kalmayacaktır. İyi günler.

 16. Seda diyor ki:

  Özel okulla 3 yıllık sözleşme yaptım ayrılma durumları atanma evlilik ve saglık durumları var.bu gibi durumlardan ayrıldıgımda okul bana veya ben okula bir tazminat öder miyim? Hiçbir bilgim yok bunula ilgili teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu sorunun cevabı iş sözleşmenizde yer alır Seda hanım. Ancak, şu kadarını söyleyebilirim ki; sözleşmeniz bir yıllıktır. Çünkü öğretmenlerin sözleşmesi her yıl yenilenir. Eğer süresinden önce ayrılırsanız, işvereniniz sizden zararının tazminin talep edebilir.

 17. Gülsüm kot diyor ki:

  Erken emeklilik hakkı özel okulda çalışan öğretmenleride kapsayacakmı.Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Gülsüm hanım, erken emeklilik konusunda malumatım yok ne yazık ki.

 18. Engin diyor ki:

  Merhaba,

  Aşağıdaki yazınızı detaylı şekilde okudum. Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim.

  Sakıncası yok ise ek bir sorum olacak.

  Bir yakınım belirtiğiniz koşullarda her sene sözleşmesi yenilenerek 5 yıldır özel bir kurumda çalışıyor. Bu durumda tazminat talebini sadece son yıl için mi? Yoksa 5 yıl için mi talep edebilir?

  Cevap verebilirseniz çok sevinirim.

  Şimdiden teşekkürler

  Saygılarımla

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kıdem tazminatında zamanaşımı süresi 10 yıldır. Bu zamanaşımı süresi de, işten ayrılmayla başlar. Bu durumda işten ayrılıktan sonra 10 yıl içinde talep etmek kaydıyla “bütün” yıllara ait kıdem tazminatı istenebilir. Dolayısıyla 5 yıl için talepte bulunabilir.

 19. elif diyor ki:

  Merhaba,ozel okulda calisan bir ogretmen devlet okuljna aramasi gerceklesirse tazminat alabilir mi ? 2 farkli ozel okuldan ayrilan 2 arkadasimiz devlet memurluguna ataninca bu tazmina hak kazandi. Fakat mevzuatta yada haklarda bu konuyla ilgili gercek bilgiyi edinemiylrum. Yarimci olursaniz sevinirim. Iyi calismalar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Devlet okuluna ataması çıkan öğretmen, kendi isteğiyle işten ayrılacağı için kıdem tazminatı alamaz. Ancak buna rağmen özel okul bu tazminatı ödemek isterse elbette ödeyebilir. Bunun dışında, sorunuzu daha ayrıntılı sorarsanız, daha net cevap verebilirim.

  2. cigdem diyor ki:

   Elif hanim merhaba acaba bu özel okullari hangileri bilginiz varmi?ayni durumdan bende bilgi alamiyorum en azindan okullari arastirip ogreniriz.

 20. Mustafa Yahyaoğlu diyor ki:

  Süreli iş sözleşmeleri tekrarlıyorsa ” FASILALARLA DEVAM EDEN SÜREKLİ HİZMET AKDİ” kimliği kazanır. Bu durumda gelecek yıl sözleşme yenilenmeyeceğini beyan etmeyen ” işveren ” yeni eğitim yılı başladığında yerine başka bir öğretmenle anlaşarak eski ögretmeniyle sözleşme imzalamamayacağı anlaşıldığında İhbar tazmizatı olmak gerekir kanaatindeyim.

  1. Editör diyor ki:

   Mustafa bey, Yargıtay 9 Hukuk 2011/16405 E. numaralı kararından da anlaşılacağı üzere, belirli süreli iş sözleşmesinin devamlı surette yenilenmesi sözleşmeyi belirsiz hale getirmez. Çünkü bu yenileme “yasa gereği” mecburen yapılmaktadır. Karardan: “2- Davacı, 5580 sayılı Yasa’nın 2/k maddesinde belirtilen özel eğitim kurumunda öğretmen olarak yasa gereği 1 yıllık belirli süreli hizmet sözleşmesiyle ÇALIŞMIŞTIR…..Yasa gereği yapılan belirli süreli hizmet aktinin yenilenmesi, hizmet sözleşmesini belirsiz süreli hale getirmez. Bu nedenle belirli süreli hizmet akitlerinde uygulama alanı olmayan ihbar tazminatı talebinin reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi hatalı olup BOZMAYI GEREKTİRMİŞTİR.”

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
timthumb_a0c75a20b04761bd13d463889a5afb25
İşçi cumartesi çalışmak zorunda mı?

İşçinin cumartesi çalışması Günümüz iş hayatında hafta içi dışında cumartesi ve hatta pazar çalışmak yaygın uygulamalar haline geldi. Özellikle cumartesi...

Kapat