SGK işçi çıkış kodları listesi

SGK işten ayrılış kodları

İşveren tarafından işten çıkarılan ya da kendisi işten ayrılan işçi için sigortalı işten ayrılış bildirgesinin düzenlenmesi zorunludur. Bu belgeyi işveren düzenler ve belge üzerinde çıkış nedeni belirtilir. Bunun için, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş kodlar bulunmaktadır.

Gerek işçinin işsizlik maaşından faydalanması bakımından ve gerekse olası bir mahkeme aşamasında dikkate alınması açısından bu kodlar önem arz etmektedir. İşverenin, doğru kodu girme sorumluluğu vardır.

İşte işçinin işten ayrılış nedenine göre aşağıdaki kodlardan birisi seçilmeli ve sigortalı işten ayrılış bildirgesinin ilgili bölümüne girilmelidir. Aşağıdaki yer alan listedeki ayrılış şeklini dikkate alarak doğru kodu seçebilirsiniz.

Not: Bu listede yer almayan yeni bir kod, SGK tarafından eklenmiştir. Bu yeni kod 36- OHAL/KHK olarak belirlenmiştir. FETÖ/PDY ile mücadele kapsamında kapatılan işyerlerindeki işçiler için bu kod kullanılacaktır.

İndir (DOCX, 19KB)

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 1,00 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
15 yil 3600 gun kidem tazminati
15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatının yasal dayanakları

15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı olarak bilinen hususun yasal dayanağını birçok okurumuzun merak ettiğini görüyorum. Bana gelen...

Kapat