Sık sık rapor alan işçinin işten çıkarılması

Sık sık rapor alan işçi işten çıkarılabilir mi?

Hastaneden rapor alan bir işçinin iş göremez durumda olduğu kabul edilir. Bu nedenle işçinin raporlu olduğu günlerde işe gelmesi beklenemez. Peki ama işçi sık sık rapor alıyorsa ne olacaktır?

İşçinin sağlık raporu

İşçi hastalandığında ya da bir rahatsızlık geçirdiğinde doktor tarafından işçiye istirahat raporu verilmesi mümkündür. İş göremezlik raporu olarak adlandırılabilecek bu evrakı alan işçi, raporun bir suretini işyerine ulaştırmakla mükelleftir. Bunun sonucunda ise raporlu olduğu günler için işçi işe gelmez.

Sağlık raporu kaç ayı aşarsa işçi çıkarılabilir?

İş Kanununun 25 inci maddesi gereğince; işçinin raporlu olduğu ve işe gelmediği gün sayısı, işçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süresini 6 hafta aşmışsa işçi haklı nedenle ve derhal işten çıkarılabilir. İşçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süreleri ise şöyledir;

 • 6 aya kadar hizmeti olanlar için 2 hafta
 • 6 ay ila 1,5 yıl arasında hizmeti olanlar 4 hafta
 • 1,5 yıldan çok 3 yıl ya da daha az ise 6 hafta
 • 3 yıldan fazla ise 8 hafta

İşçi sık sık rapor alıyorsa

isci rapor sik iscidunyasi

İşçinin raporlu gün sayısının yukarıda belirtilen duruma uymadığını ama işçinin sık sık rapor aldığını varsayalım. İşçinin bu kadar sık rapor almasından rahatsız olan işveren, buna dayanarak işçisini kıdem tazminatı ödemeden işten çıkaramayacak mıdır? Yoksa kanuni hakkını kullanan işçisinin bu raporlarına ses çıkarmadan bunları kabul etmek zorunda mıdır?

Sık alınan rapor işyerinde olumsuzluğa sebep oluyorsa!

İşçinin sağlık raporu almasının kanuni hakkı olduğu herkesin malumudur. Neticede, rahatsızlanan ya da hastalık geçiren bir işçiye kimse neden rapor aldığını soramaz. Ama işçinin sık sık aldığı raporlar işyerine olumsuz etki ediyorsa ya da işin yürümesini bozuyorsa bu durumda işveren, işçisinin iş sözleşmesini İş Kanununun 18 inci maddesi gereğince geçerli bir nedene dayanarak ve bildirim süreleri dahilinde feshedebilir.

Kaç günlük rapor sık alınan rapordur?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Her olayın kendi içinde değerlendirilmesi ve iş ile işyerine göre karar verilmesi gerekir. Bir işyerinde toplam 10 günlük rapor sık olarak kabul edilebilecekken bir diğerinde bu rakam 100 bile olabilir.

Sürekli rapor alan işçinin işten çıkarılmasının sonuçları

Sık sık rapor alan işçinin bu durumunun işyerine olumsuz etkisi oluyorsa ya da işin yürütülmesi bu nedenle güçleşiyorsa, işveren işçisini İş Kanununun 18 inci maddesi gereğince işten çıkarabilir. Bunun sonucunda ise işçisine kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödemesi gerekir.

SONUÇ

İşçinin sık sık sağlık raporu alması, ancak aşağıda sayılı iki nedenden birinin varlığı halinde işçinin 18 inci madde gereğince kıdem tazminatının ve ihbar tazminatının ödenerek ( ya da ihbar süreleri kullandırarak) işten çıkarılmasına gerekçe olabilecektir:

 • Bu durumun işyerine olumsuz bir etkisinin olması
 • Bu durumun işin yürütülmesini güçleştirmesi, bozması ya da engellemesi

Yukarıdaki durum dışında; eğer işçinin aldığı sağlık raporlarının doğruluğundan şüphe duyuluyorsa, ilgili hakem hastanelere başvurularak raporların gerçekliği soruşturulabilir. Böyle bir durumda işçinin aldığı raporun gerçek olmadığı tespit edilirse, buna dayanarak işçinin iş sözleşmesi İş Kanununun 25/II-e maddesi gereğince kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmeksizin derhal feshedilebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (10 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,50 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Mustafa diyor ki:

  Merhaba Kastamonu’da sivil toplum örgütünde çalışıyorum Ağustos ın 1 in de böbrek nakli oldum ve 3 ay rapor verildi rapor bittik dem sonra 2 gün çalıştıp be rahatsızlandım be Dr 3 ay daha verdi bana bir sıkıntı olurmu teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sorunuzun cevabını yazıdan alabileceğinizi düşünüyorum.

 2. Kemal Sancak diyor ki:

  İşci Kaç gün arayla Rapor alabilir örnek 08-11-2016 tarihinde 2 günlük rapor aldı rapor bitiş tarihi 10-11-2016 yeniden gidip 11-11-2016 tarihinde işci rapor alabilirmi ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette alabilir. Adı üstünde, bu bir sağlık sorunudur. Ancak sık rapor alan işçinin işten çıkarılıp çıkarılamayacağını yazımda anlatmıştım, haricinde söyleyecek fazla bir şey yok.

 3. Kasım DEMİR diyor ki:

  merhabalar ben kocaeli izmitte özel bir sektörde 4 yıldır çalışmaktayım fakat bazı sebeplerden dolayı il değişikşiği yapmam gerekiyor izmir e yerleşicem we bunu müdürüm ile görüşüp durumu izah ettim ve çıkışımı istedim ancak kabul etmediler bu konuyla ilgili izlemem gerekeken bi yol var mıdır yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu şekilde bir ayrılma gerekçesi nedeniyle kıdem tazminatınızı yitirebilirsiniz. Tamamen işvereninizin takdirindedir.

 4. Abbas Akgül diyor ki:

  İşçinin sık sık rapor alması, haklı nedenle tazminatsız fesih nedeni değildir. İşçinin aldığı raporların fenne ve usulüne uygun olmadığı kanaati var ise bir üst sağlık kuruluşuna her zaman başvurulabilir. Bu durumda, eğer aldığı rapor, gerçekten hastalığına dayanmıyor ise, o tespite dayanılarak haklı fesih nedeni olur ki o zaman 4857/25-2-e maddesine göre “doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışından dolayı tazminatsız fesih yoluna gidilir. Aksi halde, sık sık rapor alarak işin akışını aksatıyor diye tazminatsız fesih nedeni 25/2.maddeki hallerden bire girmez. Nitekim, Yargıtay da bir çok kararında sık sık rapor alınarak işin düzenini bozan işçilerin geçerli nedenle yani 18.maddeye göre işten çıkarılabileceğini belirtmiştir.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Üstat söylediklerinizi anlıyorum. Aslında yorumunuzla yazımdaki bir eksikliği kapattığınız kanaatindeyim. Yazımda, işverenin haklı nedenle derhal fesih hakkına sahip olmasını, işçinin rapor almayı alışkanlık haline getirmesine bağlamıştım.

   Ancak sizin de vurguladığınız gibi bunun takdirinin işverende olmasındansa, yetkili makamlarca raporların sahteliğinin tespit edilmesi ancak haklı nedenle derhal fesih nedeni olarak kabul edilmelidir.

   Bu bağlamda yazımdaki eksikliği düzelttiğiniz için hem size hem de Mehmet Karadurmuş üstata teşekkür ediyorum.

 5. MEHMET KARADURMUŞ diyor ki:

  İşçinin sık sık rapor alması işyerinin düzen ve çalışma verimliğini etkiliyorsa 4857/18. m göre geçerli çıkış nedeni oluşturur ve işçiye ihbar ve kıdem tazminatı ödenir. 25/II göre bildirimsiz fesih hakkı vermez. Rapor süresi ihbar öneli + 6 hafta sürerse sadece kıdem tazminatı ödenir.

  Mehmet KARADURMUŞ

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Üstat merhaba. Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Öncelikle bir konuda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. İşçinin sağlık nedeniyle devamsızlığı ihbar önelini 6 hafta aşarsa, işçinin iş akdi kıdem tazminatı ödenerek derhal feshedilebilir.

   Anlaşmazlığımız, bu süreler dışında, işçinin sık sık rapor alması halinde ve bu raporların işyerine ve işe olumsuz etkisinin olması halinde feshin nasıl yapılacağıyla ilgili olsa gerek.

   Siz bu noktada bana katılmıyor ve bu feshin 18. maddeye göre yapılması gerektiğini söylüyorsunuz. Benim kanaatim ise şöyle; işçinin uzun süreli rapor alması tek başına 18. madde için bir gerekçedir. Çünkü bu durumda, alınan raporların, işin aksamasına neden olabileceği için başlı başına bir gerekçe olacağını düşünüyorum.

   Ama işçinin sık sık rapor alması durumunun farklı olduğu kanaatindeyim. Burada derhal fesih olması gerektiğini düşünmemin sebebi, işçinin sık sık rapor alması ve rapor almayı alışkanlık haline getirmesidir. Bu durum bana göre 25/II- e ya da 25/II-h kapsamında değerlendirilebilir.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
doğum kısmi zamanlı
Doğum sonrası kısmi süreli çalışma hakkında her şey

Doğum sonrası kısmi zamanlı çalışma İş Kanununda 2016 yılı başında yapılan bir değişiklikle, doğum sonrası izinlerin ardından işçilere kısmi zamanlı...

Kapat