Reklam

Süt izinleri birleştirilerek kullanılabilir mi?

Süt izni toplu kullanılabilir mi?

Süt izni; kadınlara çocuklarını emzirmeleri için verilen bir izindir. Bu iznin her gün için tek tek mi kullanılması gerektiği yoksa toplu olarak kullanılıp kullanılamayacağı bu yazıda açıklanacaktır.

Süt izni hakkı

Kadın işçilere 1 yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri amacıyla günde toplam 1,5 saat süt izni verilmelidir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaç parçaya bölünerek kullanılacağını ise işçi kendisi belirlemektedir. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılmaktadır.

Kanun “günde” ifadesini kullanıyor

süt iznini toplu kullanma

İş Kanunu, süt izninin kimlere verileceğini belirttikten sonra açık bir şekilde “günde” bir buçuk saat süt izni verileceğini ifade etmektedir. İşçi bu izinler isterse 10’ar dakikalık isterse yarımşar saatlik periyotlarla dilediği gibi bölebilecektir. Burada önemli olan bebeğin sağlıklı beslenmesi olduğundan, bu konuda anneye yetki tanınmıştır.

Süt izni toplu kullanılamaz

Süt izninin toplu kullanılabileceğini söyleyebilmemiz için, kanunda buna dair net bir hüküm olması gerekir. Oysa İş Kanunu, süt izninin “günlük” verileceğini özellikle vurgulamaktadır. O nedenle bu süreleri birleştirmek ve toplu olarak izne çevirmek mümkün değildir. Bu aynı zamanda, süt izninin veriliş amacıyla da çelişecektir.

SONUÇ

Günlük bir buçuk saatlik süt izinlerinin birleştirilerek toplu şekilde kullanılması mümkün değildir. İşçi, gün içerisinde bu bir buçuk saati kaça böleceğine karar verebilir; ancak bu süreleri toplu olarak kullanamaz. Aksi takdirde süt izni, veriliş amacından sapacak ve adeta bir tür yıllık izin gibi değerlendirilebilecektir. İşçinin, süt iznini her gün tek tek kullanması esastır.

Not: Süt izni dilekçesini buradan indirebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 1,00 / 5)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
ödenmeyen asgari geçim indirimi vergi dairesi dilekçesi
Vergi dairesine verilecek olan geçmişe dönük AGİ isteme dilekçesi

İşverene bildirimde bulunmadığınız ya da bildirimde bulunduğunuz halde AGİ tutarlarınız eksik hesaplanmış olabilir. Böyle bir durumda, son 5 yılda eksik...

Kapat