Takım Sözleşmesi

Takım sözleşmesi nedir?

Birden çok işçinin oluşturduğu bir takımı temsil eden işçilerden birinin, takım kılavuzu olarak işverenle yaptığı iş sözleşmesine takım sözleşmesi denir.

Takım sözleşmesinin, hangi süre belirlenmiş olursa olsun, yazılı olarak yapılması gerekir. Sözleşmede her bir işçinin kimlik bilgileri ve alacağı ücretler ayrı ayrı gösterilir.
Takım sözleşmesinde adları yazılı olan işçilerden her birisinin işe başlamasıyla, o işçi ve işveren arasında takım sözleşmesinde belirlenen koşullarda bir iş sözleşmesi yapılmış sayılır. Ancak, takım sözleşmesi konusunda Borçlar Kanununun 110 uncu maddesi hükümleri de uygulanır.
İşe başlamasıyla birlikte iş sözleşmesi kurulan işçilere ücretlerini işveren veya işveren vekili ayrı ayrı ödemek zorundadır. Takım kılavuzu olan işçi için ise , takıma dahil olan diğer işçilerin ücretlerinden işe aracılık ya da benzer nedenlerle kesinti yapılamaz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
isci rapor fesih iscidunyasi
Sık sık rapor alan işçinin işten çıkarılması

Hastaneden rapor alan bir işçinin iş göremez durumda olduğu kabul edilir. Bu nedenle işçinin raporlu olduğu günlerde işe gelmesi beklenemez....

Kapat