Taşeron işçilerinin yıllık izinleri

Taşeron işçisinin yıllık izni

İş Kanunu genel olarak yıllık izin uygulamasını ayrıntılarıyla açıklamıştır. Bu kurallar çerçevesinde yürümesi gereken yıllık izin uygulaması özellikle asıl işveren-alt işveren ilişkileri açısından doğru bir şekilde gerçekleştirilememiştir. Yıllık izin uygulaması hakkında detaylı bilgi almak isterseniz öncelikle şu yazıma göz atabilirsiniz.

Taşeron işçilerinin yıllık izinleri

Hukuki ismi her ne kadar alt işveren işçisi de olsa uygulamada taşeron işçisi olarak bilinen ve 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan işçilerin yıllık izinleri her daim sorun olmuştur. Bunun temel nedeniyse, neredeyse her yıl değişen alt işverenlerdir.

Örneğin 2015 yılı için ihaleyi kazanan firma; işçi A’yı çalıştırmaya devam ettğinde bir sorunla karşılaşıyordu. Kamu kurumu bünyesinde 8 yıldır çalışan ve bu arada 3 taşeron firma değiştiren işçi A, her ne kadar kamu kurumu nezdinde 8 yıllık kıdeme sahip olsa da, ihaleyi yeni kazanan firma işçi A’nın henüz kendi bünyesinde 1 yılını doldurmadığını iddia ediyor ve ona yıllık izin vermiyordu. Aynı sorun bir sonraki sene de devam ediyor ve firma işçiye bu kez de 14 günlük izin vermek istiyordu; halbuki 8 yıllık hizmeti olan işçinin beklentisi ise 20 günlük yıllık izin oluyordu.

Yargıtay ne diyor?

Yargıtay kararları bu konuda zaten bir standart oturtmuştu ve farklı alt işverenlerle bile olsa aynı kamu kurumu bünyesinde fasılasız olarak çalışan işçilerin tüm hizmet yıllarının esas alınmasını ve yıllık izinlerinin buna göre kullandırılmasını istiyordu. Ama ortada bir kanun hükmü olmadığından firmalar yine de bu kararları mecbur kalmadıkça esas almayabiliyorlardı. Bu noktada kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç duyuduğu açıktı.

Taşeron işçilerinin yıllık izin hakları kanun kapsamına alındı

Beklenen değişiklik 10/09/2014 tarihinde geldi. Buna göre; taşeron işçilerinden, taşeron şirketi değişmesine rağmen aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık izin süresi, aynı işyerinde çalışmış oldukları süreler dikkate alınarak hesaplanacaktır.

Ayrıca asıl işverenler (kamu kurumları), taşeronlar tarafından çalıştırılan işçilerin hak ettikleri yıllık ücretli izinlerin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmekle ve ilgili yılı içinde kullanılmasını sağlamakla, taşeron firma ise işçi izin kayıt belgesinin bir suretini asıl işverene (kamu kurumuna) vermekle yükümlü tutulmuştur.

taseron isci yillik izin iscidunyasi

Taşeron işçisinin yıllık izni ne olacak?

Buna göre olması gerekenleri maddeler halinde sıralayalım.

 • Taşeron firma kaç defa değişirse değişsin, işçinin o kamu kurumu bünyesindeki toplam hizmet süresi yıllık izin için esas alınacak.
 • Kamu kurumları ilgili birimlerini kurarak ya da personel görevlendirerek; taşeron işçilerinin yıllık izinlerini kullanıp kullanmadığını denetleyecek ve kullanılmamış izinlerin zamanında kullanılmasını sağlayacak.
 • Taşeron firma, işçilere ait izin kayıt belgelerinin bir suretini her daim kamu kurumuna sunacak.

SONUÇ

Taşeron işçisinin yıllık izin uygulaması bakımından yaşanan sorunlar artık ortadan kalkmıştır. Taşeron firmaların kaç kez değiştiğinden bağımsız olarak, taşeron işçisinin ilgili kamu kurumundaki toplam hizmet süresi esas alınarak yıllık izni kullandırılacaktır. Üstelik bu izinlerin kullandırılıp kullandırılmadığını takip etmek ve kullandırılmamışsa kullanılmasını sağlamak yükümlülüğü de kamu kurumlarına aittir. Kamu kurumları yetkililerince bu kontrollerin ve takibin yapılmaması halinde hukuki sorumluluklarla karşılaşılabileceği unutulmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,14 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 64 YORUM
 1. Sezgin KAYDIRMA diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey Eşim belediyede de taşeron işçi olarak 2014 yılı Ekim ayında işe başladı. Eylül 2015 yılında evlendik. Eşim 1 yılını doldurmadığı için izin kullanamadı.2016 yılında 10 gün izin kullandı. Muahasebe müdürü diyor ki sen işe Ekim ayında başladığın için ancak Ekim ayından Ekim ayına kadar 14 gün izin kullanabilirsin Ekim ayını geçtiğin zaman izin kullanamazsın diyormuş. Bize bu konuda yardımcı olmanızı diliyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eşinizin yıllık iznini sadece ekim ayı içerisinde kullanabileceği mi söylenmiş? Bu, bir yanlış anlamadan kaynaklanıyordur. Çünkü hak edilen yıllık izin, takip eden yıl içerisinde her hangi bir zamanda kullanılabilir.

 2. saim diyor ki:

  slm mustafa bey 5 yılık çalışan bir taşeron işçiyim 2016 da bulunan yılık iznimi 2017 izni ile birleştirmek istiyorum böyle bir yasa varmı.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Birleştirmekten kastınızın ne oduğunu anlayamadın. Ama 2016 yılında izin kullandırılmamışsa birleştirebilirsiniz. Ancak normalde size 2016 yılı izninizin mutlaka 2016 yılı içinde kullandırılması gerekir.

 3. hüseyin diyor ki:

  merhaba mustafa bey geçen yıl 8 ay bir kamu kurumunda çalıştıktan sonra beni işten çıkardılar bu sene 6ay aradan sonra aynı şirtekle tekrar çalışmaya başladım. yaklaşık 7 aydır çalışıyorum. yıllık izin alabiliriyim yada daha önce çalıştığım 8 ayıda bu yılki 7 ay çalışmama ekleyebiliyor muyum.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yıllık izin bakımında iki sürenin birleştirilmesi gerekir.

 4. Aslancem diyor ki:

  Mrb ben 12.11.2015 yılında işe girdim ben 2 gün sonra 1 sene oluyor ben ve bütün iZinlerimi ocak ayına kadar kullanıcım 2017 sonra izin hakım doğuyorumu efendim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda tekrar izin hakkınızın olması için bir sene daha geçmesi gerekecektir.

 5. Kaan diyor ki:

  Bu arada mustafa bey yardim ve bilgilendirmeniz icin cok tesekkurler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Rica ederim.

 6. Kaan diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey. Ben bir belediye de taseron firmasinda 11 aydir calisiyorum. Benim yillik izin vb. Izinleri kullanma hakkim var mi. Varsa bu kac gundur. 2.ogretim univ. egitim amacli Icin izin kullanimi gibi haklar var midir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğitim izni hakkı yoktur. 1 senenizi doldurmadığınız için de henüz yıllık izin hakkınız bulunmamaktadır.

 7. volkan diyor ki:

  merhabalar ben daha önçe eüaş ait bir santralde taşeron işçi olarak 2 yıl çalıştıktan sonra ayrıldım. aradan 5 ay sonra tekrar eüaş ait başka bölgesinde yine santral işinde taşeron işçi olarak başladım .3 yılda burada çalışmaktayım.bu 20 günlük izin hakkı son çalıştığım yere göre mi yoksa önce ki 2 senede mi sayılır

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer işveren, aynı işveren ise tamamı toplanır. Ancak benim bunu bilmem mümkün değil. Burada temel kıstas, işverenin değişmemiş olmasıdır.

   1. volkan diyor ki:

    taşeron şirket aynı ama eüaş bağlı müdürlükler farklı.birde yeni ihalemiz oldu taşeron şirket değişti

 8. isa diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey ben bir kamu kurumunda çalışmaktayım ve hizmet personellerin geçmişten bu yana izin ve tazminatlarını hesaplamam için görevlendirildim. bu konularda tecrübem yok sizde takdir edersiniz ki konuya tam hakim olmayan biri için epey karmaşık bir iş. personellerin dosyalarına göz attığımda 2012 den önce hiç izin kullandırılmadığını ve birçok firmanın tazminat ödemediğini gördüm. personel puantajlarına gelince eksikler yanısıra personeller sık sık giriş çıkış yapmış ve giriş çıkışlar arasında belirli zaman dilimlerinde çalışmamışlar ancak işten neden çıktıklarıyla ilgili herhangi bir belge tutulmamış personelin işten istifa ederek mi yoksa işveren tarafından mı işten atıldığını anlamak bu durumda mümkün görünmüyor. anlatmaya çalıştığım konu defalarca tekrarlanmış öyle ki bir personelin 7-8 defa işten çıkmış ve işe tekrar girmiş olanlar var (çıkış ve giriş tarihleri arasında boşluklar var). hal böyleyken işçinin gerek izinleri gerekse tazminat hesaplamalarında nasıl bir yöntem geliştireceğimi bilemiyorum işten neden çıktığını bilmediğim personelin geçmişteki çalışmaları hesaplanır mı? bu konuda bir standart var mıdır? haklarla ilgili bir zaman aşımı durumu var mıdır? bir yerde izin hakları için zaman aşımının 5 yıl olduğunu okumuştum doğruluğu var mıdır? şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bu sorunun ben farkındayım. Bununla ilgili bir yazı yazdım. Yarın sabah itibariyle sitede yayımlanacak. Cevaplarınızı orada bulabileceğinize inanıyorum. Ayrıca izin hakkından kastınız, kullanılmamış izinlerin kullandırılması ise bunun bir zaman aşımı yoktur. Ancak işten ayrıldıktan sonra, kullanılmamış izin ücretlerini talep etmenin 5 yıllık zaman aşımı vardır.

   1. isa diyor ki:

    Yazınızı bulamadım rica edersem link verebilir misiniz?

 9. Şeref diyor ki:

  Merhabalar.
  Ben bir belediyede taşeron adı altında çalışıyorum. Yaklaşık 5 yıldır çalışıyorum ama sene başında 3yıllık yapıldı sözleşmemiz. Şimdi kısa dönem askerlik için kasımda 6 aylığına askere gideceğim. Döndüğümde tekrar işe devam edebilirmiyim. Bunun için ne yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Askerlik dönüşü işe başlama ile ilgili şu yazıma göz atabilirsiniz. Burada gerekli açıklamalar bulunmaktadır.

 10. hakanyılmaz diyor ki:

  Mustafa bey kamu kurumunda taşeron olarak çalışılanlar için yıllık izin kullanımında hafta tatili yıllık izinin içinde sayılıyor iş yasasındaki bayram günleri hafta tatilleri yıllık izinden sayılamaz hükmü taşeron işçileri içinde geçerli değilmi acaba iş yerinden söylenen taşeron işçileri kapsamıyor deniliyor

 11. hakan yılmaz diyor ki:

  Merhaba mustafa bey ben bir kamu kurumunda 2013 haziran ayından beri çalışmaktayım şimdiye kadar hiç yıllık izin kullanmadım bu sene yıllık izin istedim taşeronda yıllık izinlerin 10/09/2014 tarihinden itibaren geçerli olduğu bu yüzden 2013 – 2014 çalışma yılı için izin hakkım olmadı söylendi bu doğrumudur

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yanlış, bahsettikleri tarihin geçmiş izinlerle ilgisi yoktur. Bir yanılma olmuş olabilir.

   1. hakan yılmaz diyor ki:

    Mustafa bey bugün yazı işlerine tekrar sordum sizin dediğinize göre 2013 hazirandan – 20016 haziran ayına kadar normalde 3 yıllık çalışma dönemi için yıllık 14 günden toplamda 42 günlük yıllık iznimizin olması gerekiyor ancak bana ve arkadaşlarıma bugün yine yasanın 10/09/2014 tarihinde çıktığı için taşeron işçilerde yıllık izin bu tarihiden sonra geçerli olduğunu bu nedenle 3 değil 2 yıllık izin hakkım olduğu söylendi bu durumu nereye şikayet edebilirim ve birde bu yıllık izinlerde yine taşeron işçilerde memurlarda olduğu hafta tatlinin yıllık izinden düşülmeyeceği söylendi. örnek vereyim biz vardiyalı sistemde 6 gün çalışıp 2 gün izin şeklinde çalışıyoruz ben 16 gün yıllık izine çıkmak istedim bu 16 günün içinde 4 gün hafta tatilim denk geliyor bu nedenle yıllık iznimden 12 gün düşülmesi gerektiğini söylediğimde bana bana taşeron işçi olduğum için 16 günün tamamının yıllık izinimden düşüleceği söylendi bu doğrumudur.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Merhaba. Kurumunuz uygulaması mevzuat bakınından doğru görünmektedir. Yani, 10/09/2014 tarihinden itibaren alt işveren işçilerinin tüm çalışmalarının yıllık izin hesabında dikkate alınacağı açık bir biçimde İş Kanununun 56ncı maddesinde yer almıştır. Ancak sanırım dikkatten kaçan husus, bu tarihten önce de Yargıtay içtihatları gereğince alt işveren işçisinin asıl işveren bünyesinde geçen fasılasız çalışmalarının yıllık izin hesabında dikkate alınacağına dair uygulamadır. Şikayette bulunsanız da sonuç alamayabilirsiniz. Çünkü kanunen zorunluluk 10/09/2014 tarihinden itibaren başlamıştır. Ancak işten ayrıldıktan sonra dava açıp geriyle dönük yıllık izin ücretlerinizi talep ettiğinizde, mahkeme büyük ihtimalle bu süreleri de hesaba katacaktır. İkinci sorunuza gelince; 6 gün çalışıp 2 gün izin yapıyor olsanız da hafta tatilinizin bir gün esas alınmasının normal olduğunu düşünüyorum. Yani 16 gün izne ayrıldığınızda izninizden 14 gün düşülmesi gerekir.

 12. ERHAN diyor ki:

  MERHABALAR MUSTAFA BEY BEN BİR BELEDİYENİN TAŞERON İŞÇİSİYİM 9 AY ÇALIŞTIM SONRA AYNI BELEDİYE ALTINDAKİ BAŞKA TEŞARON FİRMASINA GEÇTİM 9 AY DİGER YERDEN BU YENİ FİRMADA DA 4 AYDIR ÇALIŞMAKTAYIM SENELİK İZNİMİ HAK ETMİŞ OLUYOMUYUM YOKSA BU YENİ FİRMADA SENE Mİ DOLDURMAM MI GEREKİYOR HAK ETTİYSEM HANGİ KANUNDA BUNU GÖREBİLİRİM.BANA CEVAP YAZMANIZI RİCA EDERİM

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette hak ediyorsunuz. Aynı kamu kurumu bünyesindeki taşeron firmalarda yaptığınız çalışmaların birleştirilmesi gerekir. İş Kanununun 56. maddesinde göre “(Ek fıkra: 10.09.2014 – 6552 S.K / Madde 6) Alt işveren işçilerinden, alt işvereni değiştiği halde aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık ücretli izin süresi, aynı işyerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanır. Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak kazandıkları yıllık ücretli izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve ilgili yıl içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise altıncı fıkraya göre tutmak zorunda olduğu izin kayıt belgesinin bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlüdür.”.

 13. harun diyor ki:

  slm ben taşeronum 22.10.2010 tarihinden bu yana hiç izin kullanmadım geriye dönük izinlerim yanıyormu ? ve kalorifer yakıyorum yaktığım bu süre zarfında bana yoğurt parası veya başka ücretlerin ödenmesi gerekiyormu tskler

  1. harun diyor ki:

   ayrıca 20 günlük izini ne zaman kullanmaya başlayabilirim

  2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İzin ücretleri yanmaz, birikir. Diğer konularda bir malumatım yok.

 14. Can diyor ki:

  Kamu hastanesinde güvenliğim ve yıllık izin hakkımı istedim dugunum olacağı için 3 gün dugun izni verildi ve kalan senelik iznimi istedim bayram girdiği için yıllık iznini veremem dedi yani bayramda is basi yapmam gerekiyormuş bu konu hakkında bilgi istiyorum biz alnimizin teri ile çalışıp cemiyetimizde bayram girdiği için izne cikamiyacakmiyiz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İzinleri düzenleme yetkisi işverenin elindedir. O nedenle bu konuyu karşılıklı anlayışla çözmenizde fayda vardır.

 15. Fatma diyor ki:

  Merhabalar Mustafa bey… Ben aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı çocuk evlerinde taşeron a bağlı cocuk bakım elemanı olarak çalışıyorum. Bizler iş kanununa dahil olmadığımız için 24 saat çalışıyor 48 saat izinli oluyoruz ama izin in 2.günü icap günümüz oluyor ve bu durumlarda fazla mesai ücreti almıyoruz. Bunun yanı sıra yıllık izinlerde evlerde çalışan 3 arkadaştan biri izine çıkınca gün aşırı 24 saatlik nöbete geliyoruz oysa bu yıllık izin değil sadece birbirimizin yerine nöbet tutmuş oluyoruz ve izin sürecinde birde yol ücretini kesiyorlar. Oysa toplamda 14 günlük izin hakkım varken diğer 2 arkadaş yıllık izin e çıkınca toplamda 28 gün fazladan nöbete gelmiş oluyorum ve fazladan yol ücreti de ödemiş oluyorum bu konuda neler yapabiliriz Haklarımız nelerdir sizden bu konuda yardım istiyorum. Yıllık izin konusunda idarecilere söyleyince işi yokuşa sürüyorlar ben resmi olarak yazılı olarak neler yapabilirim gün aşırı nöbetler yüzünden hem sağlığımız bozuluyor uykusuzluktan hemde aile bütünlüğümüz zedeleniyor detaylı olarak bilgi verebilirseniz cok sevinirim saygılar…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ben ne kadar detaylı bilgi versem de, bu çalışma düzenini değiştirmesi gereken sizin kurumunuzdur. Bu nedenle gerekirse isminizi gizleyerek Alo 170’e başvuruda bulunmanızı tavsiye ederim. Belki işyerine gelebilecek iş müfettişleri çalışma sistemini değiştirebilirler.

 16. Ilhan diyor ki:

  Merhabalar mustafa bey ben 20.04.2012 tarihinden beri bi kamu kurumunda caliaiyorum ve 20.04.2017 de 5 tilim doluyor yani 20 gunluk iznim olacak ama sirket bize 20.04.2018 den sonra 20 gun izin kullanabilrsiniz diyor sizce ne yapmaliyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşvereninizin söylediği doğrudur. Şu yazıya göz atabilirsiniz.

 17. serdar aksoy diyor ki:

  Mustafa bey merhaba bir kamu kurumunda 5 ay 29 gün mevsimlik işçi olarak çalışıyorum birkaç gün ara verdikten sonra aynı kamu kurumunda taşeron işçi olarak çalışmaya devam edip yılımı tamamlıyorum yıllık izinim nasıl hesaplanacak iki şekilde de çalıştığım toplanabilir mi yıllık izin için yada mevsimlik işçi iken hak ettiğim 8 günlük izini taşeron işçi iken kullanabilir miyim.

 18. Murat diyor ki:

  Meraba mustafa bey taşeron işçisiyim iki yılımı doldurdum ve hiç yıllık izin kullanmadım ve patronun da izin vermeye niyeti yok ne yapmalıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   bu durum, bir haklı nedenle çıkış gerekçesidir. Ancak çalışmaya devam edecekseniz, sorunu diyalogla çözmeniz gerekecek.

 19. evren yavuz diyor ki:

  merhaba Mustafa bey. biz 6 arkadaş olarak sitede güvenlik personeliyiz. çoğumuz by sitede 1 yıldan aşkın olarak çalışıyoruz. bundan 6 ay önce site firma değişti. değişim zamanı firma yetkilileri bütün haklarınızı devir aldık dediler. bende 2 hafta önce acil olarak izin talebinde bulundum dilekçemi yazdım kabul6edildi. neyse maaş günü geldi ve maaşım eksik yattmıştı. firma yı aradım yıllık izinim ücretli olmadıgını ordan kesinti yaptıklarını söylediker. bu durum diğer arkadaşlarıma da örnektir. sizce nasıl bi yol izlemeliyim. ayrıca firma bize aldıgımız maaş üzerinden sigorta yapmıyor bir kısmı banka bir kısmı6elden yatırıyor. biz artık bu fırmayla çalışmak istemiyoruz. sizce nasıl bi yol çizmeliyiz. teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer çalışmak istemiyorsanız, ihtarname çekerek işten ayrılabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz. Eski firmanızdaki kıdeminizin yıllık izin hesabında dikkate alınması gerekirdi. Ayrıca elden maaş ödenmesi de İş Kanununa aykırıdır. Takdir sizin.

   1. evren yavuz diyor ki:

    çok teşekkürler. firma bize size hiç bir şey ödemiyorum ne haliniz varsa görün işten ayrılabilirsizin diyerek bize işten çıkmamız konusunda baskı uygulama ya başladı. bizde çalışma arkaşlarımızla firmaya dava açtık. ilginiz için çok teşekkürler.

 20. mrv diyor ki:

  merhaba, belediye şirketinde taşeron olarak çalışmaktayım.teknikerim.Ohal olduğu izin izinler sıkıntılı ve benim düğünüm var.düğün izinleri de bu kapsama dahil mi yani ben yasal olarak düğün izni alabilir miyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sadece yıllık izinler kapatılmış durumda. İşçi ya da memur fark etmez, mazeret izinlerinin verilmesi gerekir.

 21. omer salih urer diyor ki:

  Mustafa bey ben kamu kurumunda güvenlik olarak çalışıyorum. Bizim normal izin süresi 14 gün. 5.yila girince mi 20 oluyor yoksa 5 inci yıl dolması mi gerekiyor. Benim şef lerim 6.inci yılı doldurmam gerektiğini söylüyor lar. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim. Kolay gelsin

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   20 günlük izin ilk kez 7. yılın içinde kullanılır. Bu konuda yazdığım şu yazıma bakabilirsiniz.

 22. Murat diyor ki:

  Merhaba lar Mustafa bey senelikben 5 senedir taşeronfirmada çalışıyorum yıllık iznimi patronun belirlediği tarihte kullanmak zorunda mıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, işvereninizin böyle bir hakkı bulunmaktadır.

 23. filiz toptop diyor ki:

  01-07-2007 tarihinde devlet hastanesinde basladim. Birkac ay once mudur yardimcisi onceki senelere ait izinler diyerek izinlerimi zorla kullandirtti. Bende kullanmak zorunda kaldim. Simdi 7. Aydayiz diye izn istiyorum sag sun mudur yardimcimiz hak etmedigim izi leride katmis icine kullandigim izinlerin icine ne yapmam lazim izne ihtiyacim var

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Belki yetkili mercilere durumu anlatabilirsiniz. Ama ileride, dava konusu olursa, puantaj kaydı vb. yollarla aslında izninizi kullanmadığınızı kanıtlayabilirsiniz. Ancak imza attıysanız işiniz zorlaşacaktır.

 24. Bayram diyor ki:

  Mustafa bey merhabalar. Aynı taşeron firmada 5 yıl TELEKOM’da çalıştıktan sonra yine aynı taşeron firmanın ihale aldığı İŞKUR’da çalışmaya başladım. Yıllık izin süresi bakımından İŞKUR’da işe başladığım tarih mi dikkate alınacak yoksa başka bir kamu kurumu olan Telekom’da işe başladığım tarih mi dikkate alınacak?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şahsi kanaatim, telekomdaki ve işkurdaki çalışmalarınızın ayrı değerlendirilmesi yönünde olmakla beraber, bu konuyu araştırıp en kısa zamanda bu yorumu yenileyeceğim. Lütfen takip edin.

 25. Mehmet diyor ki:

  Mustafa bey ben kamu kurumunda işçi olarak çalışıyorum fakat bizim çalıştığımız yer daireye 60 km uzaklıkta ve servis hakkımız yok ancak yol ücretini alıyoruz gunde 3 vardiyalı çalışıyoruz ( 8 saat) bizde 24 yada 16 talebinde bulunuyoruz işçi 8 saatten fazla çalışması yok deniyor
  Not.gittiğimiz işyerınde sadece nöbet tutuyoruz bekçiyiz anlayacagınız

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mehmet bey, işçinin günlük 16 ya da 24 saat çalışması kanunen yasaktır. O nedenle şu anki uygulamanız doğru olandır.

 26. Nurcan diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey. Ben de Hakan Bey gibi 10 yıldır taşeron şirkette çalışıyorum. Her yıl istediğimiz zaman çıktığımız yıllık iznimize bu yıl yeni kanun çıktı artık ilk işe başladığınız ay hangi aysa o aydan itibaren izine çıkabilirsiniz. İzin hakkınız o aydan itibaren geçerli diye bir yanıt aldık. yani eğer girişiniz aralık ise aralık itibari ile yıllık izin hakkı doğuyormuş. E bu yılın izinini sonraki seneye de bırakmıyorlar. Sizden ricam böyle bir kanun varsa bizi bilgilendirebilir misiniz? Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sanırım kurumunuz 1 yıllık süreyi yanlış anlamış. Örneğin Aralık ayında ilk işe girişi olan işçinin izni bir sonraki aralık ayından itibaren 1 yıl içinde kullandırılmalıdır. Yoksa ekim ayında işe giren bir işçinin tüm izinlerini ekim/kasım/aralık aylarında ya da aralık ayında işe giren bir işçinin izinini sadece aralık ayında kullanması beklenemez. Önemli olan, işçiye yıllık iznini her bir yıllık periyotta kullandırmış olmaktır.

 27. Hakan diyor ki:

  Merhabalar mustafa bey 5 yildir bi kamu kurumunda taseron olarak calismaktayim. Gecen gun izin hakkimi almaya gittigimde ise ekim ayinda girmissiniz ekimden once izin kullanamazsiniz deyip vermediler 5 yildir ayni kurumda calisiyor olmama ragmen bu isin asli nedir varmi bole birsey

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Beş yıldır aynı kamu kurumunda ve farklı taşeron firmalarla görev yapmışsanız, yıllık izin bakımından tüm çalışmalarınızın dikkate alınması gerekir. Her firma değiştiğinde işçiye, yıllık izne hak kazanması için yeniden 1 yıl çalışması gerektiği söylenemez.

 28. Murat diyor ki:

  Ben anlaştım mustafa bey yeni gelen şirketle eski şirkete gene dava açamıyormuyuz peki o 16 saat lar 24 saat lar yıllık izin ler bayram izinleri

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Açabilirsiniz tabi. Zaten bahsettiğiniz alacaklarda 5 yıllık zaman aşımı da var, unutmayın.

   1. Murat diyor ki:

    Tm teşekkür ederim mustafa bey

 29. Murat diyor ki:

  Merhabalar mustafa bey ben limanda taşaron işçisiyim 4 sene 6 ay oldu bu aralarda ihaleyi kaybetti çalıştıgım firma senelik iznim falan yoktur yeri geldi 16 saat yeri geldi 24 saat çalıştım sizce benim haklarım ne olur mustafa bey

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer ihaleyi yeni alan şirket sizinle çalışmak istemezse eski şirketinize ya da limana dava açarak haklarınızı talep etmelisiniz. Böyle bir durum olursa iletişim formu vasıtasıyla bilgi verin, yardımcı olmaya çalışayım.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
isci ucret bordrosu imza sonucu isci dunyasi
Ücret Bordrosunu İmzalamadan Önce Dikkat!

İmzalı ücret bordrosunun sonuçları Bir işyerinde işçi olarak çalışıyorsunuz ve ay başında ücretiniz banka hesabınıza yattı. Takip eden gün muhasebeden...

Kapat