Reklam

Taşeron işçisi ile kadrolu işçi aynı işi yapabilir mi?

Alt işverenlik ilişkisi

4857 sayılı İş Kanununun 2 nci maddesine göre  işveren, iş yerinde yaptığı hizmet veya mal üretimine dair yardımcı işlerinde ya da asıl işin bir bölümünde işin ve işletmenin gereği ve teknolojik sebeplerle uzmanlık gerektiren işlerde alt işveren / taşeron çalıştırabilir.

Bu madde kapsamında alt işveren olarak kabul edilen şirketler uygulamada taşeron olarak anılmaktadır. Taşeron kavramı, alt işveren kavramından farklı olmakla beraber, bu yazıda bundan böyle taşeron dendiğinde alt işveren kastedilecektir.

Özellikle kamuda yoğun bir uygulama alanı bulan taşeronluk müessesi birçok sorunu da beraberinde getirmiş bulunmaktadır. Bunlar özetle; ücret, yıllık izin, kıdem tazminatı, fazla çalışma ile genel tatil ücretleri ve diğerleri olarak sınıflandırılabilir. Bunlardan bazıları, yapılan son değişikliklerle çözülmeye çalışılmıştır. Bu değişikliklerden bir tanesinde kıdem tazminatına getirilen devlet garantisiyle ilgili şu yazımıza bakabilirsiniz.

Muvazaa

Taşeronluk sisteminin sıkıntılarının kamudaki en büyük yansıması muvazaa kavramında görülmektedir. Buna göre; kamu kurumuyla alt işveren firma arasında kurulan sözleşme ilişkisinin muvazaalı işleme dayandığı kabul edildiğinde alt işverenin işçileri başlangıçtan itibaren asıl işverenin işçisi sayılarak işlem görmektedirler. Bunun doğal sonucu ise işçilerin kadro talep etmeleri ve geçmişe yönelik maddi hak kayıplarını istemeleridir.

Muvazaa kavramı çok geniş olup burada bir yazıyla anlatılamayacak kadar karmaşıktır. Ancak, mahkemelerce ve iş müfettişlerince muvazaa kararı verilmesine neden olan olgulardan bir tanesi de o işyerinde asıl işveren işçileriyle alt işveren işçilerinin birlikte ayını işi yapmasıdır.

Bu nedenle, kamu kurumlarınca taşeron işçisi çalıştırılan bölümlerde aynı işi yapan kadrolu işçilerin olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum muvazaa kararlarına sebebiyet verebilecektir.

SONUÇ:

Kamu kurumlarında kadrolu işçilerle taşeron işçilerinin aynı işi yapması İş Kanunu bakımından mümkün değildir. Böyle bir durumun varlığının muvazaa’ya sebep olabileceği ve muvazaa kararına konu işçilerin geriye dönük haklarını talep edebilecekleri unutulmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,00 / 5)
 1. Serpil akdeniz diyor ki:

  Mrb Mustafa bey ben d.s.i de temizlik iscisiyim.Bunun dışında bana ve yanımdaki arkadaşa lobi ve kayıt alma işine baktiriliyoruz hafta sonları ..4 tane lobiye ve kayıt alma işine bakacak hem kadrolu hemde bizim gibi tasoren işçisi olduğu halde ..Biz temizlik iscisiyiz misafirhanede lobide fatura kesimi kayıt alma gibi işleri bize yikmalarida yasalmi sozlesmemizle alakası varmı bunun ?

 2. erhan diyor ki:

  Sayın mustafa bey 10 yıldır kamu hastahanesinde ( taşeron)temizlik personeli olarak girip daha sonra servislerde ve enson ameliyat hanede şu an çalışıyorum yaptığımız iş yanımda çalışan 657 devlet memuru ile aynı işi yapıyoruz o sadece temizlik yapmıyor ben 16 saat çalışıyorum asgari ücret alıyoruz çok kısa anlatmaya çalıştım anlatılacak konu var lakin vaktinizi almak istemiyırum bu konuda yasal haklarımızı neler dir teşekkür ederim

 3. hüseyin diyor ki:

  sayın editör ben bi devlet kurumunda taşeron özel güvenligim size sorum kuruma ait evime yakın bi yer var orada kadrolu memur güvenlikler var buraya geçmek istedigim de taşeron ve kadrolular aynı yerde çalışamaz diyolar bu dogrumu acaba kadrolu güvenlik memurları izine çıkacagın da geçici görevli olaraak 3 ay yolluyolar ama normalde geçmek istedigim de sen taşeronsun onlar kadrolu olmaz diyolar

 4. cahit diyor ki:

  büyükşehir belediyesinde taşeron makina teknikeri olarak atölyede çalışıyorum.ayda iki cumartesi ve iki pazar fazladan çalışıyorum.yöneticiler buranın çalışma sartları böyle deyip cumartesi pazar işe gelmemizi söylediler.kadrolu teknikerler cumartesi pazar çalışimıyor.taşeron teknikerde cumartesi pazar varmı yoksa kadrolu teknikerlerle çalışma şartları aynımı yardımcı olurmusunuz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kadrolu ya da taşeron işçi arasında iş kanunun bakımından bir fark yoktur.

 5. peri diyor ki:

  merhabalar ben bir belediyede taşeron olarak çalışıyorum fakat inşaat teknikeriyim her türlü evrağa yada ruhsatlara imza atıyorum bu suçmudur şikayet halinde izalarım yok sayılır mı acil cevap verirseniz sevinirim. normalde sözleşmeli olmadan imza atmamam gerekiyor.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir şeyin suç olacağını zannetmiyorum. Ancak kamu kurumunda atılan imzaların her daim sorumluluk doğurabileceğini de unutmamak lazım.

 6. mehmet diyor ki:

  Merhabalar,
  Kargo firmasında (özel sektör) aktarmada (depoda) kurye (kadrolu işçi) olarak çalışmaktayım. İş yerinde taşeron işçilerde çalışmaktadır. Asıl işim (görevim, ünvanım ) kurye. Kargoları arabalardan indirmek diğer arabalara yüklemek. Bunun yanında temizlik işleri de yapıyorum. Bordromda kurye yazıyor. Asıl işimi mi yapıyorum? Kargo indir-yükle işi bitince arta kalan zamanlarda iş veren kuryelik görevimin dışında başka işlerde yaptırma yükümlülüğü var mıdır. Aslında iş yerinde temizlik adı altında çalışan yok. Yeri ve zamanına göre herkes her işi yapıyor.

  Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mehmet bey, size kuryelik dışında başka bir iş verilip verilemeyeceği konusunda cevap verebilmem için iş sözleşmenize bakmam gerekir. O nedenle şöyle söyleyebilirim; eğer sözleşmenizde size başka işler de yaptırılabileceğine dair bir hüküm varsa size başka işler de yaptırılabilir. Yaptığınız kuryeliğe gelince, anladığım kadarıyla asıl iş gibi duruyor.

 7. mehmet diyor ki:

  Slm ben büyükşehir belediyesinde muski de iş makinaları bakım onarım teknisyeniyim sizce asıl iş mi yapıyorum.Ne olabilir kadro gelirmi

 8. Merva diyor ki:

  Mustafa bey diğer bir sorum ise belediyede 4 yıllık çalıştıgım zaman diliminde 2 yıl hizmet alımıyla harita teknikeri olarak görev yaptım daha sonra yönetim degişti şirket degişti temizlik işçisi olarak görünüp teknikerliğe devam ettim 2 yıllık sürecte temizlik işçisi düz işçi olarak göründüm ama hep teknikerlik yaptım. Kadro degerlendirmesi yapılırken şirketlerde ne olarak göründüğümemi bakılır yoksa çalıştıgım kurumamı sorulur. Egerki şirkette me olarak göründüğüme bakılıp degerlendirme yapılırda bu bahsettiğim durum kadro almama engel olursa elimde hep tekniker olarak çalıştıgıma dair bilgi ve belgeler var şahitlerde var mahkemeye basvursam bir sonuç elde edebilirmiyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu sorduğunuz sorunun benzerleri onlarca defa soruldu. Bu konunun önemli olduğunu biliyorum. Ama kanun metni ortaya çıktıktan sonra bu konuda, yani ne yapılabileceği konusunda, ayrı bir yazı yazarak toplu bir cevap verme niyetindeyim.

 9. MERVA diyor ki:

  selam. belediyede fen işleri müdürlüğünde taşeron harita teknikeri olarak çalışmaktayım yaptıgım işin asıl iş olarak degerlendirildiğini varsayarak şunu sormak istiyorum. Ben yaklaşık 4 yıldır belediyede çalışıyorum fakat yeni ihale sürecinde şirket degişiklikleri esnasında 1 ay kadar boşluk oluştu eşimin tayin durumu nedeniyle o boşluğu sigortalı olarak gecirmem gerektigi için belediye dışında bir işyerinden siğortalı oldum. ayın sonunda tekrar belediyedeki şirkete girişim yapıldı. şimdi sorum şu eger ki kadro aşamasında süre sınırlaması olursa bu bir aylık farklı yerde çalışMış görünmem kesinti olarak kabul edilip kadro almama engel olurmu. teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer kanun metninde kesintisiz olarak çalışma aranırsa evet engel olabilir. Ama kanun metnini görmeden ne yorum yapılsa yanlış olacaktır.

 10. Mustafa Ahmet diyor ki:

  iyi günler ben belediyede Bilgi İşlem müdürlüğü donanım servisinde taşeron işçi olarak 5 yıldır çalışmaktayım. herhangi bir diplomam yok ama bu konuda kendimi geliştirmiş ve ıspatlamış biriyim. Hizmet alımı ihalesinde “Temizlik ve Diğer İşlerde Çalıştırılmak üzere” diye bir ibare geçiyor. aynı oda da çalışan diğer 2 arkadaşım kadrolu ve aynı işi yapıyoruz. acaba bana kadro gelme ihtimali var mıdır?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kimlere kadro geleceğini benim bilmem mümkün değil. Ama belediyede hem bilgi işlem faaliyetleri hem de temizlik faaliyetleri yardımcı işlerdendir.

 11. Halime diyor ki:

  Mrb Mustafa bey ben tıbbı dokümantasyon ve sekreter mezunuyum devlet hastanesinde taşeron elemanı olarak çalışıyorum fakat girişim veri giriş olarak görünüyor asıl işi yapıyormuyum ve girişimiz veri giriş iken tıbbı sekreter olduğumu varlığımızı nasıl bilecekler ??

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum. Tek tek kimin hangi işi yaptığının tespiti zor olmakla beraber, bu şekilde yapılmayan bir tespit ise hakkaniyete uygun olmayacaktır. Bekleyip görmekten başka yapılacak bir şey yok Halime hanım.

 12. mehmet diyor ki:

  Mustafa Bey s.a Belediyede yazı işleri personeliyim. Meclis ve Encümen kararlarının yanı sıra Başkanın özlük işlemleri ve resmi yazışmaları yapıyorum. Bu durumda ike yardımcı iş gösterilebilme olanağım var mı? Belediyenin yazı işlerinde çalıştığıma dair, isimimin geçtiği birim müdürünün imzası olan bir çok yazı elimde mevcut. diyelimki yardımcı iş derseler mahkeme kararı ile tespit ettirir isem bir hak elde edebilirmiyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yaptığınız işten farklı değerlendirilmeniz konusu için şimdiden erken. Çünkü bu sorunun cevabı; kimin bu tespiti yaptığı, hangi mevzuat hükmüyle düzenleme getirildiğine vb. birçok faktöre göre değişir. Netice belli olduktan sonra sorarsanız, daha doğru bilgi verebileceğim kanaatindeyim.

 13. Guvenlik diyor ki:

  Ibb iskide ogg olarak calisiyoruz bizimle beraber ayni vardiyalarda calisan kadrolu memurlar var kurumumuzda havza koruma guvenlik sefligi var ayrica iskinin norm kadrosunda koruma guvenlik kadrolari var biz asil iscimiyiz bilgilendirirsenin sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kurumunuzda özel güvenlik faaliyeti yardımcı işlerdendir.

 14. abdurrahman diyor ki:

  DHMİ Teknik destek hizmetlerinde makina teknikeri olarak çalışmaktayım.Kurumun kadrolu makina teknikeride var,bu durumda asıl işi mi yapıyorum,yoksa yardımcı işi mi.Açılmış olan muvazaa davamızda var ama uzun zamandır bilirkişi rapor vermiyor o yüzden muvazaa tespiti de yapılamadı sonuç ne olur.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Zaten devam eden bir muvazaa davanız varmış. O halde yorum yapmam çok da doğru olmayacaktır. Asıl iş bakımından ise, sizinle aynı işi yapan kadrolu işçinin olması tek başına bir anlam ifade etmemektedir.

 15. sedat diyor ki:

  merhaba ben devlet hastanesi adli kalemde çalışıyorurm ,ordaki görevim bağımlılık testlerinın sonuçlarına bakıp ve bu sonuçları denetim serbestliği müdürlüğüne göndermek, ve ben veri kayıt personelyim ,dün idareden bir müdür gelip seni burdan alıpsenin yerine tıbi sekereter koyacaz dediler ,acaba kadro meselesi için olabilirmi yerimden çıkayımı yoksa itirazmı edeyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sedat bey kaygınızı anlıyorum ama buradan bu konuda yorum yapmam doğru olmaz.

 16. SIDDIK diyor ki:

  SAYIN MUSTAFA BEY ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDERİM BİZ KAMU HASTANESİNDE İHALEMİZ VERİ HAZIRLAMA OLARAK YAPILDI.BİZLER HASTA KAYIT HASTAYA KAN RÖNTGEN TOMOGRAFİ ULTRASON GİRİŞİ HASTAYA RAPOR HASTAYA YAPILAN TEDAVİLERİ BİLGİSAYARDAN GİRİŞİNİ YAPIYORUZ .İHALEMİZİN TEKNİK ŞARTNAMESİNDE BENZER İŞ OLARAK TIBBI SEKRETER YAZIYOR.ŞİMDİ SORUM BİZ TIBBI SEKRETERİN YAPMASI GEREKEN İŞİ YAPIYORUZ SİZCE ASIL İŞİMİ YAPIYORUZ.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sıddık bey eğer veri giriş elemanı olarak değerlendirilirseniz yardımcı iş yapıyor kabul edilmelisiniz. Ancak yaptığınız iş tıbbi sekreterin yaptığı işin aynısıysa bu durumda fiilen yaptığınız işin asıl iş kabul edilmesi gerekir.

 17. Mehmet tek diyor ki:

  Merhaba saygıdeğer hocam. Ben kaymakamlıkta tüketici hakem heyetinde çalışıyorum.ama benim maaşımı kaymakam beyin ricası ile belediyeye taşeronluk yapan bir temizlik şirketi maaşımı ödüyor. Üstelik bu temizlik şirketi kaymakamlıkla hiçbir ticari ilişki içinde değil. Masa başında karar yazıyorum.Asıl işe kadro gelirse hak, kazanabilir miyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mehmet bey, durumunuz resmiyette çok karışık. O yüzden yorum yaparsam sizi yanlış yönlendirmiş olurum.

   1. mehmet tek diyor ki:

    öncelikle çok teşekkür ederim hocam.kısaca açıklayacak olursam 2014 senesinde beni işkur üzerinden typ (toplum yararına projesi)üzerinden 4,5 aylığına kaymakamlığa aldılar.4,5 ay bittikten sonra benden memnun kaldıkları için 3 ay bir şirketten 5 ay başka şirketten maaşımı ödediler.bu zaman sürecinde kaymakamlığın hesapındanda 2 yada 3 ay maaşımı ödediler.yaptığım iş asıl iş.ve yer değişikliğim hiç olmadı.bana kaşe bile bastırmışlardı heyet personeli diye.çünkü kararları elden teslim ediyorum gelen vatandaşlara

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Mehmet bey, sizin durumunuz çok karışık. Lütfen kanun tasarısı ortaya çıktığında tekrar yazın ve durumunuzu o zaman değerlendirelim.

 18. Senguldibekli4367@hotmail.com diyor ki:

  Devlete ait sosyal tesiste kadrolu garson la aynı işi yapıyorum ben asgari ücret alıyorum onun hakları bizim iki katı biz asıl iscimiyiz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hangi kurumda çalıştığınıza göre değişmekle beraber, garsonluk genel anlamda yardımcı işlerdendir.

 19. Baha diyor ki:

  Kamu kurymu olan Belediylerde 657 ye tabi Güvenlik Memuru çalışırken taşeron olarak çalıstirilan Özel Güvenlik muvazaa durumu nedir?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir durum Muvazaa belirtilerinden sadece birisidir. Ancak tespitinin İş Mahkemesince yapılması gerekir.

 20. Cemal diyor ki:

  Merhaba. Ben özel bir bankanın bölge müdürlüğünde idari İşler ofisinde taşeron olarak çalışıyorum. İletişim görevlisi olarak başladığım işte zamanla banka personeli olan idari işler yetkilisinin bütün işlerini ben de yapıyorum. Masalarımız yanyana ve yaptığımız iş aynı olmasına karşın ben sadece asgari ücret alırken banka personeli iki katım kadar maş, ikramiye, giyim yardımı, özel sağlık sigortası vb birçok hakka sahip. Genel müdürlükteki yöneticilere durumu yazılı olarak bildirdim fakat telefon açıp bana kibarca ya çalış ya istifa et dediler. Bu konuda ne yapabilirim. Muvaza tespiti yaptırıp geriye dönük haklarımı mahkeme yoluyla alabilir miyim. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Cemal bey muvazaa tespiti mahkeme kanalıyla yaptırılabilir. Böyle bir tespit mahkemeden istendiğinde aynı zamandan geçmişe dönük haklarınız da talep edilmelidir. Çünkü muvazaa tespitinin doğal sonucu, alt işveren işçisinin başından beri asıl işveren işçisi kabul edilmesidir ki, bu durumda bu işçiye geriye dönük hak kayıplarının ödenmesine mahkemece karar verilebilir.

 21. Sukru diyor ki:

  Teiaş trafo merkezi elektrik işletme teknisyenleri asıl işmidir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şükrü bey trafo elektrik merkezi işletme teknisyenin yaptığı iş elektrik iletim işinin asıl bir unsuruysa, yapılan iş asıl iştir.

1 2
BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
puantaj-cizelgesi-cetveli
Puantaj cetveli örneği

İşyeri puantaj cetveli örneği İşyerinde puantaj cetveli tutulmasının ne kadar önemli olduğu ortadadır. İşçilerin çalışma sürelerinin kayıt altına alınması; ilerleyen...

Kapat