Reklam

Taşeron İşçisi Kıdem Tazminatını Devletten Nasıl Alacak?

Taşeron işçisi kurumdan kıdem tazminatını nasıl alır?

Taşeron işçilerinin kıdem tazminatlarına devlet güvencesi geldiğini daha önce yazmıştık. Genel hatlarıyla anlattığımız bu güvencenin ayrıntılarını bu yazıda sizlerle paylaşacağız. Kıdem tazminatını alacak şekilde işten ayrılan taşeron işçisinin hangi yolları izlemesi gerektiğinin cevabını bu yazıda bulabileceksiniz.

İsterseniz önce, taşeron işçisi olarak bildiğimiz alt işveren işçilerinin kıdem tazminatlarına nasıl bir güvence geldiğini kısaca hatırlayalım.

11 Eylül 2014 tarihinden önce işten ayrılan bir taşeron işçisi kıdem tazminatını almak istediğinde karşısında bir muhatap bulmakta zorlanıyordu. Bir tarafta kendinden önceki taşeron şirketlerin paylarına düşen kıdem tazminatlarını ödemek istemeyen son taşeron firma, diğer tarafta hukuken kıdem tazminatını ödeyebileceği bir mevzuat hükmü bulunmayan kamu kurumu vardı. İki taraftan da tazminatını alamayan işçi mecburen mahkemeye gidiyor, bu uzun süreç sonunda kıdem tazminatını ödeyen yine kamu kurumu oluyordu. Elbette işçiyi çalıştıran tüm taşeron firmalara rücu etme hakkı bulunan kamu kurumu bu hakkını kullandığında, karşısında çoğu zaman kapanmış, iflas etmiş ve muhatapsız firmalar buluyordu. Sonuçta bu tazminatı kesin olarak ödeyen yine kamu kurumu oluyordu.

11 Eylül 2014 tarihinden itibaren ise işler değişti. Bu tarihte yürürlüğe giren 6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun ile birlikte bu kıdem tazminatını ödeme yükümlülüğünü devlet, üzerine aldı.

Peki işçi kıdem tazminatını nasıl alacak. Gelin, bunu önce bir şemayla anlatalım. Buna da kıdem tazminatı şeması diyelim.

İndir (PDF, 206KB)

Yukarıdaki şemadan da görüleceği üzere kıdem tazminatını almanız için tek şart, kıdem tazminatınızı hak edecek şekilde işten ayrılmış olmanız. Bu durumu kanıtlayıcı yazıyı taşeron firmanızdan almanız gerekiyor. Bu yazıyı alamazsanız SGK kayıtlarınız esas alınacak. Bir anlaşmazlık olması durumunda mahkeme yolu elbette karşılıklı olarak açık.

Kamu kurumuna kıdem tazminatı için verilecek dilekçe örneği için tıklayınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
 1. Erzurumlu Cafer diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey;
  ben sağlık bakanlığının 182 MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) şirket tarafından kamu ihalesi neticesinde şirkette çalışanın aklıma takılan taşeron durumunda biz asıl işimi yardımcı işimi gerçekleştiriyoruz.Tüm Türkiyeye 7/24 hizmet vermekteyiz Vatandaşlara hastanelere randevu oluşturmaktayız

  1. Erzurumlu Cafer diyor ki:

   cevap yok mu

   1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

    Cafer bey uzun zamandır asıl is yardımci iş sorularina cevap vermiyorum. Az zamanı kalan kanun tasarısının netlesmesiyle birlikte genel bir değerlendirme yapmayı planlıyorum.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
isci ise giris en gec ne zaman (1)
İşçinin sigorta girişi en geç ne zaman yapılmalıdır?

İşçilerin sigorta girişleri ne zaman yapılır? Hangi işte çalışırsa çalışsın, işçilerin sigortalarının yapılması gerektiği açıktır. Bunun istisnaları olmakla birlikte, genel...

Kapat