Reklam

Taşeron işçisi ne demektir?

Taşeron işçisi kimdir?

Bu yazıda belirtilen taşeron kavramı sadece kamu kurumları bünyesinde çalışmakta olan taşeron işçilerini ifade etmektedir. Kimi zaman hastanede, bazen belediyede, okulda ya da her hangi bir kamu kurumunda rastladığımız taşeron işçisi nedir? Kimlere taşeron işçisi denir?

Neden taşeron işçi çalıştırılıyor?

Kamu kurumları yapmakla yükümlü oldukları hizmetlerini yerine getirmek için insan gücünden faydalanırlar. İşçilerin bu çalışmaları, yapılan işin niteliği bakımından ikiye ayrılabilir: Asıl iş ve yardımcı iş.

Örneğin işi kara yolları yapmak olan bir kurumun asıl işinin yol yapımı olduğu tartışmasızdır. Ancak bu yol yapım faaliyetinin yürütülebilmesi için aynı zamanda bir takım destek hizmetlerine ihtiyaç vardır ki, bunlara yardımcı işler diyoruz. Yemek hizmetleri, makam şoförlüğü, güvenlik faaliyetleri ve genel temizlik faaliyetleri bunlara örnektir. Kurumlar asıl işlerini yürütürken, bu yardımcı işler de asıl işin yapılması / üretilmesi için önemli bir rol oynarlar.

İşte kamu kurumları bu işlerini yürütmek için ihtiyaç duydukları kadrolu işçilere her zaman sahip olamamaktadır. Bunun başlıca nedeni ise kadro kısıtlarıdır. Kamu kurumlarının kadroları ya merkezi organlarca ya da yerel yönetimlerin kendi organlarınca belirlenmektedir ve her daim bir takım kısıtlamalara tabi olmuştur. Bu nedenle kurumlar, her istediklerinde yeni kadrolu işçi istihdam edememektedir. Bunun üstesinden gelmek isteyen kamu kurumları tam bu noktada hizmet alım ihalelerine başvurmaktadır.

Ya da asıl işini yürütürken teknik ve uzmanlık gerektiren bir hususla karşılaşan kamu kurumları, buna benzer sorunları aşmak için de taşeron işçi çalıştırabilmektedir.

taseron nedir iscidunyasi

Hizmet alım ihaleleri

Kurumlar belirledikleri işleri görmek üzere ihtiyaç duydukları personel için ihaleye çıkmakta ve bu ihaleler sonucunda kazanan firmalar, kurumlarca talep edilen sayıda işçiyi kendi bünyelerinde istihdam etmekte ama kamu kurumu işyerinde ve kamu hizmetlerini görmek üzere çalıştırmaktadırlar.

Alt işveren mi taşeron mu?

Öncelikle şunu söylememiz gerekir; insanların taşeron diye adlandırdığı ilişkinin hukuken doğru ismi alt işverenlik olup işçiler de taşeron işçisi değil alt işveren işçisidir. Ama bu yanlış söylem o kadar yaygınlaşmıştır ki, artık alt işveren yerine taşeron kelimesi kullanımı galat-ı meşhur olmuş, kamu kurumlarının yetkili makamlarından bile duyulur hale gelmiştir. O nedenle biz de bundan böyle alt işvereni kastederek taşeron ifadesini kullanmaya devam edeceğiz.

Kime taşeron işçisi denir?

Taşeron işçisi; kamu kurumlarınca yapılan hizmet alım ihalesini kazanan özel sektör firması bünyesinde istihdam edilen; ancak fiilen kamu kurumu işyerinde çalışan ve kamu hizmeti yürüten işçidir.

Kadrolu işçiden en önemli farkı; kadrolu işçinin işvereninin kamu kurumu olması; fakat taşeron işçisinin işvereninin özel sektör şirketi olmasıdır.

Ayrıca günümüz uygulamasında, kamu kurumları bünyesinde istihdam edilen taşeron işçilerinin ne yazık ki asıl işlerde ve hatta kamu kurumlarının kadrolu işçileriyle aynı işler yaptırılarak çalıştırıldıklarını görüyoruz. Bu durumun sakıncalarını daha önce yazdığımız ‘Taşeron işçisiyle kadrolu işçi aynı işi yapabilir mi?‘ isimli yazımızda paylaşmıştık. Bunun dışında günümüz taşeron ilişkisi bir asıl işveren – alt işveren ilişkisi olmaktan çıkmış adeta bir işçi temini sözleşmesine dönüşmüştür.

SONUÇ

Kıdem tazminatları artık kamu kurumları tarafından ödenen, yıllık izinlerinin kullandırılıp kullandırılmadığı takip edilen, ücretlerinin ödenip ödenmediği her ay incelenen taşeron işçilerinin çalıştırılma şekli ve uygulaması artık amacını aşmış ve işçi temininden başka bir amaca hizmet edemez hale gelmiştir.

Bu kapsamda kamuda taşeronluk uygulamasının kamu kurumları tarafından tekrar değerlendirilmesi ve gözden geçirilmesi gerektiği açıktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
 1. mehmet kaya diyor ki:

  Merhaba mustafa bey ben belediye bünyesin de kurulan ulaştırma şirketin de şöförüm çöp aracı kullanıyorum asıl işmi yardımcı işmi saygılarımla mehmet kaya malatya doğanşehir belediyesi.

 2. Erzurumlu Cafer diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey; ben sağlık bakanlığının 182 MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) şirket tarafından bakanlığın kamu ihalesi neticesinde tüm Türkiye’ye 7/24 hizmet vermekteyiz Vatandaşlara hastanelere randevu oluşturmaktayız aklıma takılan biz asıl işimi yardımcı işimi gerçekleştiriyoruz. bakanlığa bağlı kamu ihalesi sonucu şirketin ihaleyi alması ve 2 şer yıllık sözleşme doğrultusunda vardiyalı olarak 7/24 hizmet vermekteyiz

  1. Erzurumlu Cafer diyor ki:

   hocam bi yanıt alsak ferahlatıcı bir şeyler yazsanız

   1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

    Cafer bey normalde bu tip sorulara artık cevap vermiyorum ama tekrar sorduğunuz için cevap yazacağım. Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılan MHRS randevu işlemleri yardımcı işlerdendir. İyi günler.

 3. süleyman diyor ki:

  trt de çalışan işçi sayılmayan geçici personel program üzerinden ama kurum içinde asıl işte çalışıyoruz.

 4. süleyman diyor ki:

  kalifiye yardımcı hizmetin kapsamında çalışan işçiler taşören sayılırmı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Süleyman bey kalifiye yardımcı işten kastınızın ne olduğunu yazarsanız cevap vermeye çalışırım.

   1. Ahmet diyor ki:

    Merhaba Mustafa bey ben il özel idarede kepçe operatörüyüm 11 ay 28 günlük sözleşmeliyim maaşımı da direk devletten alıyorum ben bu durumda hangi statüde çalışıyorum 4a mı 4b mı 4 c mı bizlerede kadro gelirim cevaplarsaniz sevinirim teşekkürler

   2. Ali diyor ki:

    Merhaba Mustafa bey ben il özel idarede kepçe operatörüyüm 11 ay 28 günlük sözleşmeliyim maaşımı da direk devletten alıyorum ben bu durumda hangi statüde çalışıyorum 4a mı 4b mı 4 c mı bizlerede kadro gelirim cevaplarsaniz sevinirim teşekkürler

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
iscinin hakli nedenle fesih sebepleri
9 Maddede işçinin haklı nedenle fesih sebepleri

İşçinin haklı nedenle derhal fesih sebepleri İş Kanununun 24 üncü maddesiyle belirlenmiştir. Bu konuya mahsus binlerce Yargıtay kararı ve yüzlerce makale bulunmaktayken...

Kapat