Reklam

Televizyon ve radyo çalışanları Basın İş Kanununa mı tabi?

Televizyon çalışanları basın iş kanununa tabi mi?

Basın iş kanunu kapsamına kimlerin gireceğini daha önce ayrıntılarıyla açıklamıştım. Ancak 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun söz konusu olduğunda, sanki bütün TV ve radyo çalışanlarının bu kanuna tabi olması gerektiği gibi yanlış bir düşünce olduğunu görmekteyim.

Televizyonda ya da radyoda görev yapan hangi kanuna tabi?

Aslında yukarıdaki soru, amacına ulaşmamış bir soru olarak kabul edilebilir. Çünkü kişilerin hangi kanuna tabi olduklarını belirleyen hususlardan birisi onların çalıştıkları yer ise ikincisi de orada ne iş yaptıklarıdır. Bu nedenle böyle bir soruya, topluca evet ya da topluca hayır dememiz yanlış olacaktır.

Fiilen ne iş yapılıyorsa o!

Burada temel kriterimiz son derece nettir: Fikir ve sanat işlerinde çalışma. Evet, eğer Tv ya da radyo  bünyesinde görev yapıyorsanız ve fikir / sanat işlerinde çalışıyorsanız  sayılı Basın İş Kanununa tabisiniz demektir. Aksi takdirde 4857 sayılı İş Kanununa tabi olacaksınızdır.

Bu durumu örneklerle somutlaştırabiliriz. Televizyonda haber servisinde muhabirseniz Basın İş Kanununa tabi iken, muhabirleri evlerine getirip götüren servisin şoförüyseniz İş Kanununa tabi olacaksınızdır. Aynı şekilde kameramanlık, haber müdürlüğü, spikerlik vb. görevleri yapanlar Basın İş Kanununa tabi iken şoförlük, teknik yardımcılık, temizlik, aşçılık faaliyetlerini yürütenler ise İş Kanununa tabi olacaktır.

SONUÇ
O halde televizyonda ya da radyoda çalışmak Basın İş Kanununa tabi olmak için tek başına yeterli değildir. Burada görev yapanlar; aynı zamanda fikir ve sanat faaliyetlerinde görev yapıyorlarsa bu kanuna tabi olacaklardır. Aksi takdirde şoförlük, teknikerlik, temizlik faaliyeti, aşçılık, muhasebe vb. faaliyetleri yürütenler ise TV ya da radyolarda bile çalışsalar İş Kanununa tabi olacaklardır.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
aylik calisma suresi kac saat
İşçinin aylık çalışma süresi kaç saattir?

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi için çalışma süreleri bakımından bir takım sınırlamalar getirilmiştir. Günlük en çok çalışılabilecek ya...

Kapat