Reklam

Toplu işçi çıkarma bildirim dilekçesi örneği

Bilindiği üzere, iş yerinde bir ay içinde çıkarılan işçi sayısı belirli bir rakamı aştığında, bu bir toplu işçi çıkarma olarak kabul edilmektedir.

Toplu işçi çıkarmak isteyen işçinin ise bunu belirli bir süre önceden İŞKUR’a yani Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne bildirimde bulunmalıdır.

Bu bildirimde aşağıdaki hususların bulunması şarttır:

  • İşçi çıkarmanın nedenleri
  • Bu çıkarmadan etkilenecek işçi sayısı
  • Hangi tarih aralığında toplu işçi çıkarılacağı

İşkur’a hiç bildirim yapılmadığı veya yapılmasına rağmen bildirimin yukarıda belirtilen bilgileri içermediği hallerde; işverene işten çıkardığı her işçi başına 450,00 Türk Lirası idari para cezası kesilir.

Bu durumda İŞKUR’a yani Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne gönderilmesi gereken bildirim örneğini aşağıdan indirebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu bildirimin aynı zamanda, mevcut ise sendika temsilcisi işçiye de yapılması gerektiğinden, dilerseniz bildirimin sadece üst başlığını değiştirerek aynı bildirimi sendika temsilcisi işçiye de gönderebilirsiniz.

İndir (DOCX, 11KB)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
yillik izin bolunmesi degisti
Yıllık iznin bölünmesi şartları değişti

İşçilerin yıllık izinlerinin kaça bölünebileceğini daha önce yazmıştım. Aynı konuda ikinci kez yazmak zorunda kalmamın nedeni, İş Kanununun 56ncı maddesinin...

Kapat