Reklam

Ücret Bordrosunu İmzalamadan Önce Dikkat!

İmzalı ücret bordrosunun sonuçları

Bir işyerinde işçi olarak çalışıyorsunuz ve ay başında ücretiniz banka hesabınıza yattı. Takip eden gün muhasebeden ya da insan kaynaklarından gelen bir çalışan bordroyu imzalamanızı istedi. Özellikle maaşınızı banka kanalıyla alıyorsanız, büyük ihtimalle gönül rahatlığıyla imzalamak üzeresiniz. Ama durun! Bazı şeyleri iki kez düşünmenizde fayda olabilir.

Önce, ücret bordrosunun ne olduğuna bakalım. Ücret bordrosu düzenleme yükümlülüğü işverenlere Vergi Usul Kanunuyla getirilmiştir. Buna göre işverenler her ay ödedikleri ücretler için ücret bordrosu düzenlemeye mecburdur. Gelir Vergisi Kanununa göre vergiden muaf olan ücretler ile diğer ücret üzerinden vergiye tabi hizmet erbabına yapılan ücret ödemeleri için bordro tutulmaz. Konumuz İş Kanunu olduğuna göre ücret bordrosunun bu hususla alakasına da bakmamız gerekecek. İş Kanununa göre işveren iş yerinde ya da banka kanalıyla yaptığı ödemelerde işçisine ücret hesabını gösteren imzalı ya da iş yerinin özel işaretini taşımakta olan bir pusula vermek mecburiyetindedir. Bunu yapmayan işveren hakkında, tespit edilmesi halinde idari para cezası uygulanması gündeme gelir.

Bu da demek oluyor ki Vergi Usul Kanununa göre ücret bordrosu düzenlemekle yükümlü olan işveren, bu bordoyu işçisine vererek İş Kanununun kendisine zorunlu tuttuğu ‘işçiye ücret hesabını gösterir bir belgeyi’ de vermiş olmaktadır.

Ücreti elden ya da banka aracılığıyla almak arasında bir fark gözetmeksizin işçinin bu ücret bordrosunun bir örneğini alması gerekmektedir. Uygulamada bu belge genel olarak ücret hesap pusulası olarak da anılır. Temelde ücret hesap pusulasının içeriğinde işçinin günlük ya da aylık maktu ücreti, çalıştığı gün sayısı, varsa yıllık izinde geçirdiği gün sayısı, fazla çalışma saati ve miktarı, ulusal bayram ve genel tatil çalışması ve tutarı ile benzeri bilgiler yer alır.

Özellikle ücretlerin banka kanalıyla ödendiği işyerlerinde işçiler bu ücret bordrosunu düşünmeksizin imzalamaktadır. Ancak ücret bordrosunun imzalanmasın tek işlevi ücretin alındığının kanıtlanması değildir. Bu aynı zamanda işçi ile işveren arasında, bir ay içinde yapılan çalışmalar ve alınan ücretler konusunda bir mutâbakatı işaret eder.

Ücret bordrosu ya da ücret hesap pusulasının işçi tarafından imzalandığında ortaya çıkacak ve işçinin bilmesi gereken temel sonuçlar şunlardır.
1- İşçi, çalışmasının karşılığı olan ücretini aldığını kabul eder.
2- Bordroda fazla çalışma ücreti tahakkuku varsa işçi mahkemede, bordroda yazılı saatin üstünde fazla çalışma yaptığını ancak yazılı delille kanıtlayabilir.

Bunun anlamı şudur;
Normal şartlarda işvereninizle davalık olduğunuzda fazla çalışma talebiniz varsa bunu tanık beyanları başta olmak üzere her türlü delille kanıtlayabilirsiniz. Ama ihtirazi kayıt koymaksızın ücret bordrosunu imzalamışsanız ve bordroda bir saat bile olsa fazla çalışma ücreti varsa; işte bu tutarın üzerindeki fazla çalışma iddialarınızı sadece yazılı olarak ispat edebilirsiniz.

Ücret bordronuzda fazla çalışma tahakkuku varsa bordroyu imzalarken daha dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde mahkeme aşamasına gelmek durumunda kaldığınızda, yaptığınızı iddia ettiğiniz fazla çalışmaları ispat etmek kolay olmayacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
  1. ramazan çelek diyor ki:

    iyi günler ben bir şirkette çalışırım daha doğrusu petrolda pompacıyım ve 24 saat çalışirım sadece normal maaşımı alıyorum izinler fazla mesailer hiç yok artı resmi tatiller vermezler ne yapmam gerekir

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

      Bu şekilde çalışmaya devam edecekseniz, işten ayrıldığınızda dava açabilir ve geriye dönük 5 yıllık ücretlerinizi alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ