Reklam

Yarı zamanlı çalışma dilekçesi örneği

Yarı zamanlı çalışma 2016 yılında mevzuatımıza giren ve doğum yapan kadın işçiye sağlanan bir haktır. Bu kapsamda işçi haftalık mesai süresinin yarısı kadar çalışma hakkına sahip olup kalan yarısında ücretsiz izinli sayılacaktır. Bu konuda daha önce bir yazı yazmıştım.

İşçinin yarı zamanlı çalışabileceği süre ise kaçıncı doğumu olduğuna göre değişecektir. İlk doğumunu yapan işçi 60 gün, ikinci doğumunu yapan işçi 120 gün ve üçüncü doğumunu yapan işçi 180 gün boyunca yarı zamanlı çalışabilecektir. Çoğul gebelik olmuşsa, bu sürelere 30 gün daha eklenmelidir. Ayrıca bebek engelli olarak dünyaya gelmişse, her doğum için süre sabit şekilde 360 gün olarak uygulanacaktır.

Bu hakkın kullanılması hususunda işverenin takdir hakkı yoktur. İşçinin bu talebi işveren tarafından kabul edilmek zorundadır. Aşağıda yer alan yarı zamanlı çalışma dilekçesini işyerine vermeden önce, yukarıda bahsettiğim süreleri göz önünde bulundurarak boşlukları doldurmanız gerekmektedir.

İndir (DOCX, 11KB)

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
isci sut izni dilekcesi ornegi
İşçi süt izni dilekçesi örneği

Süt izni dilekçesi İş Kanununun 74 üncü maddesine göre, doğum yapan kadın işçinin, bebeği bir yaşına gelene kadar günde bir...

Kapat