Yeni iş arama izni nasıl hesaplanır?

İş arama izni hesaplaması

İş arama izninin ne olduğunu “Yeni iş arama izni nedir?” başlıklı şu yazımızda açıklamıştık. Aynı şekilde iş arama izni kullanmak isteyen işçi için 2 ayrı iş arama izni dilekçesi örneğini de sizler için hazırlamıştık.

Bildiğiniz üzere işçinin bu konuda bir seçimlik hakkı mevcut. İster yeni iş arama iznini günlük isterse toplu kullanabiliyor.

İş arama izninin günlük kullanılması

Bu durumda hesap çok kolay. İş Kanununa göre iş arama izni en az iki saat verildiğinde işçi çalıştığı iş günlerinde en az iki saat istediği saatte bu iznini kullanabilir. Burada bir sıkıntı yok.

İş arama izninin toplu kullanılması

Bu durumda bir hesaplama yapmak gerekiyor. Şöyle ki; bu iş arama izninin toplu olarak kullanılması halinde, kullanılacak izin günlerinin işçinin işten ayrılacağı günlerin hemen önüne denk getirilmesi gerekiyor. Bu durumda günlük 2 saat iş arama izinlerinin toplanması ve güne çevrilmesi gerekecek.

Hesap çok kolay

İş arama izni bildiğiniz gibi işçinin bildirim yani ihbar süreleri boyunca veriliyor. O halde işçinin ihbar süresi kaç gün ise bu günler 2 ile çarpılacak ve sonra tekrar güne çevrilecektir.

Örnekler

Bunun için 4 örnek yapalım ve konuyu tam olarak anlayalım. Dört örnekte de işçinin haftada 6 gün çalıştığını ve iş arama izninin günlük 2 saat olduğunu varsayıyoruz. Ayrıca bilinmesi gerekir ki İş Kanuna göre günlük çalışma süresi 7,5 saattir.

 • İşçinin ihbar süresi 2 hafta olsun. Bu durumda 2 haftada 6’şar iş gününden 12 gün vardır. İşçinin toplam izin süresi ise 12 × 2 = 24 saattir. 24 sayısını 7,5’a bölünce çıkan sonuç bize işçinin işten ayrılmadan kaç gün önceden itibaren işe gelmeyeceğini gösterecektir. 24 ÷ 7,5 = 3,2. Bu durumda işçi tam olarak 4 gün önce mesaisinin bitmesine 1,5 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • İşçinin ihbar süresi 4 hafta olsun. Bu durumda 4 haftada 6’şar iş gününden 24 gün vardır. İşçinin toplam izin süresi ise 24 × 2 = 48 saattir. 48 sayısını 7,5’a bölünce çıkan sonuç bize işçinin işten ayrılmadan kaç gün önceden itibaren işe gelmeyeceğini gösterecektir. 48 ÷ 7,5 = 6,4. Bu durumda işçi tam olarak 7 gün önce mesaisinin bitmesine 3 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • İşçinin ihbar süresi 6 hafta olsun. Bu durumda 6 haftada 6’şar iş gününden 36 gün vardır. İşçinin toplam izin süresi ise 36 × 2 = 72 saattir. 72 sayısını 7,5’a bölünce çıkan sonuç bize işçinin işten ayrılmadan kaç gün önceden itibaren işe gelmeyeceğini gösterecektir. 72 ÷ 7,5 = 9,6. Bu durumda işçi tam olarak 10 gün önce mesaisinin bitmesine 4,5 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • İşçinin ihbar süresi 8 hafta olsun. Bu durumda 8 haftada 6’şar iş gününden 48 gün vardır. İşçinin toplam izin süresi ise 48 × 2 = 96 saattir. 96 sayısını 7,5’a bölünce çıkan sonuç bize işçinin işten ayrılmadan kaç gün önceden itibaren işe gelmeyeceğini gösterecektir. 96 ÷ 7,5 = 12,8. Bu durumda işçi tam olarak 13 gün önce mesaisinin bitmesine 6 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.

Sonuç
Sonuç olarak haftada 6 gün çalışılan ve işçiye günlük 2 saat iş arama iznin verildiği bir işyerinde;
 • Kıdemi 6 aydan az olan işçi işten ayrılma gününden 4 gün önce mesaisinin bitmesine 1,5 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • Kıdemi 6 aydan bir buçuk yıla kadar olan işçi işten ayrılma gününden 7 gün önce mesaisinin bitmesine 3 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • Kıdemi bir buçuk yıldan üç yıla kadar olan işçi işten ayrılma gününden 10 gün önce mesaisinin bitmesine 4,5 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • Kıdemi üç yıldan fazla olan işçi işten ayrılma gününden 13 gün önce mesaisinin bitmesine 6 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.

Not:

İşçi ile işveren anlaşırsa, günlerden arta kalan saatler işçinin çalıştığı iş günlerine örneğin “yarım saat” ya da “bir saat” şeklinde yansıtılarak bu küsuratlar eritilebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Bülent BOLAT diyor ki:

  İyi çalışmalar ben 19 haziran2016 da is aktim fesh oldu ama is arama izni kullanmadim bi ücrete ödenmedi tarafıma hak.şuan bitmismidir yoksa talep edebilirmiyim şirketten. Fesih yazım 10 mayis 2016 geldi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette, kullandırılmayan iş arama izinlerinizin ücretininin zamlı olarak ödenmesini talep edebilirsiniz.

 2. Mustafa akinar diyor ki:

  İyi gunler 12 24 sistemin de çalışıyorum haftalık izin yok ihbar surem 2 hafta iş arama iznimi toplu olarak kullanmak istiyorum hesaplar Ken nasıl hesapliyacam kaç gün oluyor teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İyi günler. Hangi sistemde çalışırsanız çalışın, toplam iş arama izin saatinizi 7,5’a bölerek gün sayısını bulabilirsiniz. Bir başka deyişle, her 7,5 saat bir güne karşılık gelecektir.

 3. İSMET diyor ki:

  ücretli iş aama izinlerimi akşama alıyorum normalde 18,30 çıkış saatimiz ben 16,30 da çıkış alıyorum. işveren bunu sorun olarak görüyor ? istediğim saatte kullanma hakkım yokmudur ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yeni iş arana iznini işçi istediği zaman kullanmalıdır.

 4. Oktay diyor ki:

  24.04.2016 tarihinde işe başladım ve bugün işveren ihbar gönderdi 31.08.2016 tarihinde sözleşmemin fesih edeceklermis. Günlük 3 saat iş arama izni vermişler bu 3 saati toplu bir şekilde kaç gün olarak kullanabiliriz. İşveren bu 3 saatlik is arama iznini kullandirmayip bizi calistirdiginda tazminat alabilirmiyiz? Benim çalışma saatleri esnek ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Aslında yazıda, sorduğunuz soruların cevapları mevcut. Günlük 3 saat iş arama izniniz olduğuna göre hesabı siz de yapabilirsiniz. Eğer çalıştırılırsanız da zamlı olarak ücretini almanız gerekir.

 5. Mehmet Akif diyor ki:

  1.5 aydır çalışıyorum işten çıkaracaklar iş arama izni hakkım var mı?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette var. Yazı içeriğinden bilgi edinebilirsiniz.

 6. esen diyor ki:

  Merhaba,

  İş Kanuna göre günlük çalışma süresi 7,5 saattir. demişsiniz yazınızda öğle yemeğini düşünde günde 9 saat çalışıyorum (08-18:00 arası). 8 hafta ihbar sürem var. İnsan kaynakları 14.03.2016 da verdiğim istifa için ihbar son çalışacağım gün olarak 9 saat üstünden 26 nisan olarak hesapladı. Doğru mudur?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   14 martta dilekçe verdiğinize göre 8 hafta sonra yani 8 mayısta iş akdiniz feshedilmiş sayılacaktır. Ancak 13 günlük çalışma sürenize denk gelen iş arama izniniz düşüldüğünde işyerinizin hesaplaması doğru gibi görünmektedir.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
mazeretsiz devamsizlik ucret kesilmesi
İşe bir gün gelmeyen işçinin 2 yevmiyesi kesilebilir mi?

İşçilerin sık sık sorduğu sorulardan birisi de budur. Bu sorunun doğrusu aslında şöyle olmalıdır: İşe mazeretsiz olarak bir gün  gelmeyen...

Kapat