Yıllık izin ücretine esas ücret brüt mü net mi olmalıdır?

Yıllık izin ücreti çıplak ücret üzerinden mi ödenir?

Yıllık ücretli iznin işçiye kullandırılması esastır. İş Kanununun istediği şey, işçinin iznin muhakkak ve zamanında kullanmasıdır. Bu konuda da bir takım tedbirler almış ve yaptırımlar öngörmüştür. Peki buna rağmen işçi yıllık izin kullanamazsa ne olacaktır? Gelin önce yıllık ücretli izin kavramına kısaca bakalım.

Yıllık ücretli izin

Yıllık ücretli izin, işyerinde en az 1 yıl kıdemi olan işçinin hak ettiği bir izin türüdür. Bu iznin miktarı işçinin kıdemine göre değişir. Buna göre;

  • Kıdemi 1 yıl ila 5 yıl arasında (5 yıl dahildir) olan işçinin izin hakkı 14 iş günüdür.
  • Kıdemi 5 yıldan çok olup da 15 yıldan az olan (15 yıl hariç) işçinin izin hakkı 20 iş günüdür.
  • Kıdemi 15 yıldan çok (15 yıl dahildir) olan işçinin izin hakkı 26 iş günüdür.

Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez

Normal  şartlar altında, bir işçinin izin kullanmak istemediğini belirtip de izne ayrılmaması ya da işverenin işçisini izne göndermek istememesi düşünülemez. Çünkü İş Kanununa göre yıllık izin hakkından vazgeçilemez ve hak edilen yıllık izin takip eden yıl içerisinde kullandırılır.

O halde yıllık izni biriktirmek bir yana bu iznin hak edildiği yılı takip eden yıl içerisinde muhakkak kullandırılması gerekmektedir.

Yıllık ücreti izinler kullanılmamışsa

Sebebi ne olursa olsun yıllık izinler işçi tarafından kullanılmamış olabilir. Bu durumda bu izinlere ilişkin ücretin işçiye toplu olarak ödenmesi gerekir. İşçinin işten ayrılması durumunda yapılacak bu toplu ödemenin adı yıllık izin ücreti ödemesidir. Bu ödemenin işçiye, hâlen çalışıyorken yapılması yasal değildir. Ancak işten ayrılan bir işçinin, kullanmadığı yıllık izinlere dair ücretlerini istemesi mümkündür.

Yıllık izin ücreti nasıl hesaplanır?

izin ucreti hesaplama net brut

Yıllık izin ücreti hesabında esas alınacak ücret, işçinin en son ücretidir. Bu öyle bir haktır ki, işçinin geriye dönük bütün yıllık izin alacakları aynı anda muaccel olur. Yani örneğin 20 yıl öncenin yıllık iznine ait ücret bile artık talep edilebilir. Peki ama 20 yıl önceki ücret mi esas alınacaktır?

Elbette hayır. Yapılması gereken şey, işçinin en son aldığı ücreti esas almak ve işçinin toplam yıllık izin alacağını bu ücret ile çarparak yıllık izin toplam alacağını bulmaktır.

Yıllık izin ücretinde brüt ücret mi net ücret mi?

İşçi alacaklarından en yaygın biline ikisi olan kıdem tazminatında ve ihbar tazminatında esas olan ücret brüt ücrettir. Bu durum, yıllık izin ücreti hesabında kafaları karıştırmaktadır. Oysa yıllık izin ücreti hesabında net ücretin yani maaşın dikkate alınması gerekir.

Bu konuda bir Yargıtay kararında şöyle denilmektedir: ‘Dairemizce, iş sözleşmesinin feshinde ödenmesi gereken izin ücreti, geniş anlamda ücret içinde değerlendirilmemiş … (Yargıtay 9.HD. 31.01.2006 gün 2005/ 29619 E, 2006/1833 K.).’

SONUÇ

Yıllık ücreti izin alacağı hesaplanırken işçinin en son ay ücreti esas alınmalıdır. Bu ücret ise brüt değil net ücret olarak anlaşılmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,60 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
fazla çalışma
24 saat nöbet tutan işçinin fazla çalışması

Fazla çalışmanın tanımını yaparken, haftalık 45 saati aşan çalışmaların fazla çalışma olarak nitelendirilebileceğini yazmıştık. Bu da demektir ki, fazla çalışma...

Kapat