Yıllık iznin bölünmesi şartları değişti

Yıllık ücretli iznin bölünmesi

İşçilerin yıllık izinlerinin kaça bölünebileceğini daha önce yazmıştım. Aynı konuda ikinci kez yazmak zorunda kalmamın nedeni, İş Kanununun 56ncı maddesinin 26.04.2016 tarihi itibariyle değiştirilmiş olmasıdır. Önce eski durumda bakalım.

Yıllık izin kaça bölünebilirdi?

Yapılan değişiklikten önceki durumu şu şekilde özetleyebiliriz:

 • İzin süresi en çok üçe bölünebilir.
 • Eğer izin birden fazla parçaya bölünmüşse, bu bölümlerden en az birinin 10 günden aşağı olmaması gerekir.

Yıllık izin bölünmesinde ne değişti?

yillik izin isci kaca bolunur

4857 sayılı İş Kanununun ilgili hükmü şu şekilde değiştirildi: “Ancak, 53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölümler halinde kullanılabilir.”

Yukarıdaki hükümden de görüleceği üzere artık yıllık iznin en çok üçe bölünebileceği kuralı yoktur. Buna göre izin, dilendiği kadar bölünebilir. Buradaki tek kural, yine en az bir parçasının 10 günden aşağı olmaması gerektiğidir.

SONUÇ

İşçilerin yıllık izinlerinin en çok 3 parçaya bölünebileceği kuralı artık yürürlükten kalkmıştır. Ancak, iznin bir parçasının en az 10 gün olması gerektiği kuralı hâlen geçerlidir. Buna göre; işçinin yıllık ücretli izni, bir tanesi 10 günden az olmamak kaydıyla dilendiği kadar parçaya bölünebilir.

Bunu örneklerle somutlaştırabiliriz. İşçi A’nın 20 gün izninin olduğunu varsayalım. Bu durumda işçi A’nın izni örneğin biri 10 gün, diğerleri 1’er gün olmak üzere 11 parçaya bölünebilecektir.

Ya da biri 10 gün, biri 5 gün, biri 3 gün, ikisi de 1’er gün olmak üzere 5 parçaya da bölünebilecektir. Burada artık önemli olan tek husus, işçinin kullandığı izin bölümlerinden en az bir tanesinin 10 günden aşağı belirlenmemesidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. süheyla akguneş diyor ki:

  senelik izinin ilk bölümü 10 gün olmak zorundamı ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır, işçiye izninin bir bölümünün 10 gün verilmesi zorunludur. Buna göre, işçiye ister ilk bölümü ister son bölümü olsun; mutlaka en az bir defasında 10 gün izin verilmesi yeterlidir.

 2. meral gungor diyor ki:

  Bu isci kanunu memurlar icin de gecerli mi?biz memurlarda bu sekilde kullanabilecekmiyiz izinlerimizi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır, bu değişiklik tamamen işçiler içindir. Ayrıca devlet memurları açısından bir sınırlama yoktur. Yani amiri uygun görürse memur iznini zaten dilediği kadar parçalara bölebilmektedir.

 3. Metin diyor ki:

  Merhaba, Pazartesi günü (4 Temmuz) yarım gün resmi tatil, 5-6-7 Temmuz bayram tatili. Şimdi Pazartesi günü öğleden önceki yarım gün ile Cuma günü (8 Temmuz) izin kullanırsak, Cumartesi günü de (9 Temmuz) izin düşmüş gibi kabul ediliyor işyerimizde. Yani toplamda 1,5 kullanılmasına rağmen, Cumartesi gününü de ekleyip 2,5 gün yıllık izinden düşecekler bizim işyerimizde. Bunu yasal olarak yapabilirler mi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Pazartesi yarım gün ve 3 gün bayram, izinden düşülmez. Ancak onun dışında cuma ve diğer günler düşülür. Bu durumda 1,5 gün düşülmelidir. Ama cumartesi de işe gelmeyecekseniz o zaman 2,5 gün olması normaldir.

 4. Selim diyor ki:

  Merhaba, Bu kanun değişikliğinden sonra saatlik izinlerimizi Yıllık izinden düşürtebilirmiyiz?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir uygulamanın mümkün olmadığını düşünüyorum.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
basin is kanunu kapsami iscidunyasi
Basın İş Kanunu kapsamına kimler girer?

Basın İş Kanunu kimleri kapsar?   Ülkemize işçi işveren ilişkilerine dair temel kanunun İş Kanunu olduğu bir gerçektir. Ama bu...

Kapat