Reklam

Zorunlu pazar mesaisi olabilir mi?

Zorunlu pazar mesaisi olur mu?

Bu soruyu ikiye bölerek ayrıntılandırmak daha doğru olur. Zorunlu pazar çalışması olur mu? Zorunlu mesai olur mu? Pazar günü çalışmasının zorunlu olup olmayacağını bu iki hususu göz önüne alarak cevaplamak gerekir.

Hafta tatili

Bu sorudaki pazar gününden kastedilen aslında hafta tatili uygulamasıdır. Çünkü birçok işyerinde hafta tatili olarak pazar günü belirlenmiştir. Halbuki işyerinde hafta tatilinin illa ki pazar günü olması gerekmez. Önemli olan, o günden önceki iş günlerinde çalışmış olan işçiye haftada en az bir gün ve kesintisiz olarak hafta tatili kullandırılmasıdır. Dolayısıyla işçinin hafta tatili, pazar dışında her hangi bir gün olarak da belirlenebilir.

Hafta tatilinde çalışan işçi

pazar çalışması ücreti

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; hafta tatilinde çalışan işçiye hem çalışmadan hak ettiği günün ücreti hem çalıştığı için bir günlük ücret ve haftalık çalışma süresi de 45 saati geçmişse yarım günlük ücret olmak üzere toplam 2,5 yevmiye ödenmesi gerekir. Ancak İş Kanunu açık bir şekilde, işçinin hafta tatilinde çalıştırılmasını yasaklamıştır. Kendi koyduğu kurallara sık sık esneklik getiren İş Kanunu, konu hafta tatili olunca oldukça katı bir tutum ortaya koymuş ve işçinin haftada bir gün dinlendirilmesini zorunlu kılmıştır.

Zorunlu pazar mesaisi

Aslında bu kavram tamamen hatalı bir uygulamanın sonucudur. Pazar gününden kastedilen, işçinin hafta tatili günü ise; bu mümkün değildir. Zorunlu olmasını geçtim, işçi istese bile hafta tatilinde çalışamaz. Hal böyle iken, zorunlu pazar mesai diye bir uygulama toptan yanlıştır.

SONUÇ

Yukarıda da belirttiğim gibi; işçinin kendi isteği ve rızası olsa bile hafta tatilinde çalıştırılması mümkün değildir. Hele işçinin rızası yokken, onun hafta tatili gününde çalıştırılması hiç mümkün değildir. Haftada en az bir gün kesintisiz 24 saat dinlendirilmeyen işçi, pazar mesaisinin ücretini ayrıca alsa bile, işten haklı gerekçeyle ayrılabilir ve kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
fesih 6 is gunu
Haklı nedenle fesihte 6 iş günlük sürenin önemi

Haklı nedenle fesih hem işçi hem de işveren için öngörülmüş bir haktır. Bu hakkın önemi, kullanan tarafa avantaj sağlaması ve...

Kapat