15 yıl ve 3600 gün ya da emeklilik nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alır mı?

15 yıl ve 3600 günle işten ayrılanlar ile emekli olanlara işsizlik maaşı bağlanır mı?

15 yıl ve 3600 gün şartlarını taşıyan bir işçi, işten kendi isteğiyle ayrılmasına rağmen kıdem tazminatı alabilmektedir. Aynı şekilde emekliye ayrılan bir işçi de kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. Peki bu durumdaki işçiler, işten ayrıldıkları için işsizlik maaşı da alabilir mi?

İşsizlik maaşı hangi durumlarda ödenir?

İşsizlik maaşının hak edilebilmesi için, işçinin haklı bir nedene dayanarak işten ayrılması ya da bir kusur yokken işten çıkarılması gerekir. Ancak bu tek başına yeterli değildir. İşçinin işten ayrıldığı tarihten önceki 3 yıl boyunca en az 600 sigorta prim gününün olması ve son 120 gün boyunca da kesintisiz olarak sigortasının yatırılmış olması gerekir.

15 yıl ve 3600 gün 

Bu hususta daha önce bir yazı yazmıştım. Kısaca tekrarlamak istiyorum. İşçi normal şartlar altında kendi isteğiyle işten ayrıldığında kıdem tazminatı alamamaktadır. Ancak eğer işçinin ilk sigortalılık tarihi 08/09/1999 tarihinden önceyse, işçinin toplam prim gün sayısı en az 3600 ise ve işçinin işyerindeki kıdemi de en az 1 yıl ise; bu işçi istifa da etse kıdem tazminatı alabilmektedir.

İşsizlik maaşı için haklı bir neden şart

Yukarıda da belirttiğim gibi, işten kendisi ayrılan işçinin işsizlik maaşı alabilmesi için haklı bir nedene dayanması şarttır. Peki emeklilik haklı bir neden midir?

İşçinin haklı nedenle feshi İş Kanununun 24üncü maddesinde belirtilmiştir. Emeklilik, burada sayılan haklı fesih sebeplerinden birisi değildir.

Emekli olan işsizlik maaşı alamaz

15 yıl ve 3600 günde işsizlik maaşı alınır mı?

15 yıl ve 3600 günden dolayı işten ayrılan işçi ya da emekliye ayrılan işçi kıdem tazminatı alsa da işsizlik maaşı alamaz. Çünkü kanun, işsizlik maaşı için, işten ayrılmanın haklı bir nedene dayanmasını şart koşmuştur. Bu durumlar ise haklı nedenlerden değildir.

SONUÇ

15 yıl ve 3600 güne dayanarak işyerinden ayrılmışsanız ya da emekli olmuşsanız ve işsizlik maaşı alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız; size cevabım ne yazık ki olumsuzdur.

Bu haller, haklı fesih sebepleri olarak sayılmadığından; 15 yıl ve 3600 gün ile ya da emeklilik nedeniyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alsa da, işsizlik maaşı alamayacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

 1. BIR YERDE CALISIRKEN ISTEN CIKARILDIM KIDEM VE IHPAR TAZMINATIMI ALDIM.
  ISKURA ISSIZLIK ICIN MURACAT ETTIM KABUL EDILDI.
  4 GUNLUK ISSIZLIK MAASI ALDIM VE ISE BASLAYINCA DURDURDUM.
  CUNKU 5 GUN İŞ BULDUM.
  SIMDIDE IS YERINDEKI BASKI VE ANLASMAZSIZLIKTAN DOLAYI 2 YILDIR CALISIYORUM HAKLARIMI VERMEK ISTEMEDIKLERI ICIN (14.08.1998 SIGORTA BASLANGICIM) BENDE 3600 PRIM ESASLI AYRILMAK ISTIYORUM.FAKAT 3600 DEN AYRILIRSAM YARIDA BIRAKTIGIM ISSIZLIK MAASI ALMAYA DEVAM EDEBILIRMIYIM YOKSA ISSIZLIK MAASIM ORTADAN KALKARMI.

  1. Önceki maaşınız yarıda kesildiği için, kalan süreler boyunca maaşınız tekrar bağlanacaktır.

 2. merhaba sayın yetkili işyerindeki yaşadığım bazı sıkıntılardan dolayı 3600 gün hakkımı kullanarak işten ayrılıyorum işsizlik maaşı alabilirmiyim (kısacası haksızlıga ugradım ve rencide edildim )

  1. Yaşar bey eğer 15 yıl ve 3600 gün ile fesih yaparsanız, işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.