28 ekim öğleden sonra çalışan işçi

28 ekim öğleden sonra ücreti

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçinin çalıştırılmaması esastır. Ancak İş Kanunu yine de bu günlerde işçilerin çalıştırılabilmesinin de önünü açmıştır. Ancak resmi tatillerde çalışan işçilere, normal gündelikleri dışında bir günlük ücret daha ödenmesi gerekir. Cumhuriyet bayramı da resmi tatillerden olup 28 ekim öğleden sonra başlamaktadır.

Genel tatil ücreti ödenmesi gereken günler

Bir yılda toplam 14,5 gün resmi tatil olup bunlar 1 ocak, 23 nisan, 1 mayıs, 19 mayıs, 30 ağustos, 28 ekim öğleden sonradan itibaren 29 ekim ile ramazan ve kurban bayramlarıdır. Bu günlerde çalışan işçiye bir yevmiye fazla ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca 15 temmuz da artık ulusal bayram ve genel tatil günler arasına girmiş ve toplan genel tatil günü sayısı 15,5 olmuştur.

28 ekim öğleden sonra çalışması

Bu yazıyı yazma amacım, bazı işyerlerinde genel tatil ücreti ödenirken bu yarım günün ihmal edilmesidir. Oysa yarım gün bile olsa, çalışan işçiye yarım günlük genel tatil ücretinin ödenmesi gerekir. Genel alışkanlıklar dikkate alındığında 29 ekim Cumhuriyet Bayramının resmi tatil olduğu herkesçe bilinmekle beraber, 28 ekim öğleden sonranın ise unutulabildiği bir gerçektir.

İşçinin bir saatlik ücreti nasıl hesaplanır?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşçinin haklı nedenle fesih hakkı doğar

28 ekim yarım gün ücreti

Bu yarım günlük ücretin ödenmemesi, ücret ödenmemesi kabilinde değerlendirilir. Nasıl ki işçinin ücretinin ödenmemesi ona haklı fesih imkanı veriyorsa, 28 ekim öğleden sonra çalışmasına ait genel tatil ücretinin ödenmemesi de işçi için haklı nedenle çıkış gerekçesidir. Yarım günlük ücret olması onu önemsiz kılmaz; işçiye İş Kanunuyla verilen bir hakkın mutlaka ödenmesi gerekir.

SONUÇ

Cumhuriyet Bayramının 28 ekim öğleden sonra başladığını unutmamak ve 28 ekimde yapılan yarım günlük çalışmanın karşılığında işçiye yarım günlük ücreti tutarında genel tatil ücreti ödemek gerekmektedir. Aksi takdirde, bu yarım günlük genel tatil ücreti ödenmeyen işçinin haklı nedenle fesih hakkı olacağını ifade etmek isterim.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Peki 28 ekimde gece vardiyasında çalışan bir işçi saat 5 iş başı gece 2 iş çıkışı olan tam gün mü yarim gün mu %100 mesai ücreti alır

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.