36 koduyla işten çıkarılan işçinin hakları neler?

36 koduyla işten çıkarılma

İşçinin iş sözleşmesi sona erdiğinde, işveren bunun nedenini SGK’ya bildirmek zorundadır. Bunu ise, işten ayrılış bildirgesiyle yapar. İşçinin sigortalılığına da sona erdiren bu belgede yer alan işten ayrılış kodu bölümü işveren tarafından doldurulur. İşçinin çıkışı 36 koduyla bildirilmişse bunun anlamı ne olacaktır?

Çıkış kodlarının önemi

Her şeyden önce İşkur, işsiz kalan kimseye maaş bağlayıp bağlamayacağına, bu kodlara göre karar vermektedir. İşçi hangi nedenle işten ayrılmış ya da çıkarılmış olursa olsun, işverenin bildirdiği çıkış nedeni dikkate alınmakta ve buna göre işçiye işsizlik maaşı bağlanmakta ya da bağlanmamaktadır.

Ayrıca işçi ile işveren arasındaki olası bir dava sürecinde de bu kodlar önem arz eder. Örneğin işçisinin çıkışının 04 koduyla bildiren bir işveren, artık bu işçiye kıdem tazminatı ödemek durumunda kalacaktır.

36 kodu nedir?

Aslında bu kod, hayatımıza kısa süre önce girmiştir. Önceden toplam 34 kod bulunmaktaydı ve işlemler de bunlara göre yapılmaktaydı. 15 temmuz darbe girişiminden sonra ise SGK tarafından yayımlanan bir tebliğle 36 numaralı kod oluşturuldu.

36 kodu “OHAL/KHK” olarak tanımlanmış olup adından da anlaşılacağı üzere iki grup işçiyi kapsamaktadır:

  • Yayımlanan olağanüstü hak kanun hükmünde kararnameleriyle doğrudan işten çıkarılan işçiler
  • İşverenlerin kendi takdirleriyle, FETÖ/PDY ile ilişkisi / irtibatı bulunduğu kanaatine vararak işten çıkardığı işçiler

sgk 36 çıkış kodu

36 koduyla işten çıkarılan işçilerin hakları

Bu hususta daha önce detaylı bir yazı yazmıştım. Kısaca tekrarlamam gerekirse; şu anki durumda bu işçilere kıdem ve ihbar tazminatları ödenmeyecek; ayrıca bunlara işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır.

SONUÇ

36 koduyla çıkışı bildirilen bir işçinin kıdem ve ihbar tazminatı hakkı bulunmamaktadır. Bu işçilere İşkur tarafından işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır.

Ancak bu işçilerin, bildirilen 36 kodunun doğru olmadığı gerekçesiyle iş mahkemelerine dava açmaları ve aksini ispatlamaları halinde hem kıdem ve ihbar tazminatlarını hem de diğer haklarını almaları, ayrıca geriye dönük işsizlik maaşlarını da tahsil etme imkanı bulunmaktadır.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Iyi gunler. Calistigim isyeri 15 temmuzdan sonra kendi karariyla kapandi. Bizlere de normal cikis yapildi. Gecenlerde kod 36 ile cikis yapildigini ogrendim. Yanilmiyorsam isyerim kapatildiginda 36 kod yoktu. Hakkimi nasil arayabilirim? Tesekkurler…

  2. Merhaba ben resmi kurumda taseron olarak calismaktaydim.13.07.2017 tarihi itibariyle isime son verdiler isten cikardilar. cikis kodu olarak 36.maddeyi gerekce gostermisler. Gerekce sebebide kapatilan bankada hesabimin olmasi.Ben ise geri donebilir miyim veya Ben bu 36.madde yuzunden baska bir isyerine girebilir miyim.

    1. Merhaba. İşe geri dönebilmek için işe iade davası açmanız gerekir ve bunun sonucunu bilmemiz mümkün olmaz. 36 kodu ile çıkarılmanın başka bir işe girmeden etkisinin olmaması gerekir; ama işverenler için bu durum kişisel bir sorun konusu olursa, farklı bir sonuç da doğabilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.