4 kodu ile işten çıkarılan işçinin hakları nelerdir?

04 kodu ile işten çıkarılma

Bir iş ilişkisi sona erdiğinde işveren, işçinin işten ayrılışını SGK’ya bildirmek zorundadır. Bunu ise işten ayrılış bildirgesi ile yapar. Böylece işçinin sigortalılığı da sona erdirilmiş olur. İşte bu işten ayrılış bildirgesinde “çıkış nedeni” olarak belirtilen bir bölüm vardır. İşveren çıkış nedeni olarak 04 kodunu girmişse bu ne anlama gelir?

Reklam

SGK çıkış kodları

Bu konuda daha önce yazdığım bir yazıdan, tüm SGK çıkış kodları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu kodların iki açıdan önemi bulunmaktadır. İlk olarak; İşkur işsiz kalan kimseye işsizlik maaşı bağlayıp bağlamamaya karar verirken bu kodu dikkate almaktadır. Şu yazımdan da göreceğiniz üzere; bazı kodlara işsizlik maaşı bağlanırken, bazılarına bağlanmamaktadır.

İkinci olarak da, bu kodlar işçinin tazminat hakları açısından önem arz etmektedir. Bazı kodların varlığı kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı ödemesini gerektirirken, bazı kodlar ise gerektirmemektedir.

4 kodu ile çıkarılan işçi

4 çıkış kodu “belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep BİLDİRİLMEDEN feshi” anlamına gelmektedir. Bu fesih türüne biz uygulamada bildirimli fesih diyoruz. Özetle; işçinin her hangi bir kusurunun olmadığı, işverenin işçiyi geçerli bir nedene dayanarak ya da öylesine işten çıkardığı anlamına gelmektedir.

04 kodu ile çıkarılan işçinin hakları

Eğer SGK çıkış kodunuz 4 ise aşağıdaki haklara sahipsiniz demektir:

 • İşçiye kıdem tazminatı mutlaka ödenmelidir.
 • İşçiye ihbar süresi kullandırılmalı, kullandırılmamışsa ihbar tazminatı ödenmelidir.
 • İşyerinde çalışan işçi sayısı en az 30 ise ve işçinin işyerindeki kıdemi de en az 6 ay ise, işveren geçerli bir nedenle fesih yapmak zorundadır. Bu durumda işçi, feshin geçerli nedene dayanmadığı iddiasıyla işe iade davası açabilecektir.
 • İşçinin kullanmadığı yıllık izin ücretleri, ödenmeyen maaş alacakları ve diğer hakları ödenmelidir.
 • İşçiye işsizlik maaşı bağlanacaktır.

sgk çıkış kodu 4

SONUÇ

İşten çıkarılmış olmak, hiçbir zaman arzu edilen bir durum değildir. Ama 04 kodu ile işten çıkarılmak, işçi için olabilecek en iyi işten çıkarılma biçimidir.

Çünkü bu durumda işveren artık kıdem tazminatı mutlaka ödemek zorundadır. Eğer ihbar süresi kullandırmamışsa, ihbar tazminatı da ödenmelidir. Hatta şartları varsa, işe iade davası açılması da mümkündür.

Ayrıca, işçinin başvurması halinde, bu işçiye İşkur tarafından işsizlik maaşı da bağlanacaktır.

Reklam
, , ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

 1. 1.MESAJ 12.01.2018 sgk 4-a Kapsamına ait işin sonlandırılması nedeniyle işten ayrılış bildiriminiz.
  bana belge gönderilmedi . önceden mesaj atıldı .
  2.MESAJ 09.01.2018 ve 10.01.2018 4857 25/2-h mad. istinaden 11.01.2018 TEBLİĞ VE İHTAR EDERİZ .
  İŞ YERİNDE YAPILAN EYLEMDEN İŞÇİLERİN EYLEMİNDEN DOLAYI BİZLERE YAPILAN TOPLU MESAJDIR
  2. MESAJ HERKESE GÖNDERİLDİ 1. MESAJ İSE KISIM KISIM GÖNDERİLMİŞTİR .. BU İŞ YERİ 1000’E YAKIN ÇALIŞANI BULUNMAKTADIR…

 2. ben 4 yıldır bir firmada calı şıyorum ve benim bilgim olmadan 01.12.2017 de çıkışım yaplıyor 02.12.2017 de başka bir firmaya geciş yaplıyor geciş yaplan firma buraya ortak oluyor ama sigorta numaram deyişiyor tamamen devrediliyor patronumuzla konuştumuzda bize şöylesöylüyor bütün haklarınızı hesapladık ama biryıl icerisinde sislere bişekilde ödeme yapmaya calışıcam diyor bana yazılı bişey vermiyor agızdan söylüyor benim neyapmam gerek

 3. ben patronala konuşmak istiyorum bu konuyu 5 degil 2 yılldır çalışıyo gözüküyorum haklarımı alamazmıyımyada şikayet edebilirmiyim çalışmak istemiyorum onunla

 4. 09*04*2015 te 4 koduyla çıkış yapıp 10*04*2015 giriş yapılmış ve ben hala bu iş yerirde çalışmaktayım yeni öğrendim ne yapmalımm

  1. Meryem hanım, şu an için yapabileceğiniz bir şey yok. İleride, bu nedenle sıkıntı yaşarsanız, değerlendirebiliriz.

 5. Isveren 4 kodu ile isten çıkaracağını ama tazminat verecek durumu olmadigini bizden feragat kagidi imzalamamiszi istediğini belirtiyor bu durumda napmaliyiz acil yardim lütfen

  1. İşveren bu durumda, haklı sebebi olmaksızın sizi çıkardığını kabul etmiştir. O halde kıdem tazminatınızın ve ihbar süresi kullanmadıysanız, ihbar tazminatının ödenmesi gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.