4 kodu ile işten çıkarılan işçinin hakları nelerdir?

04 kodu ile işten çıkarılma

Bir iş ilişkisi sona erdiğinde işveren, işçinin işten ayrılışını SGK’ya bildirmek zorundadır. Bunu ise işten ayrılış bildirgesi ile yapar. Böylece işçinin sigortalılığı da sona erdirilmiş olur. İşte bu işten ayrılış bildirgesinde “çıkış nedeni” olarak belirtilen bir bölüm vardır. İşveren çıkış nedeni olarak 04 kodunu girmişse bu ne anlama gelir?

SGK çıkış kodları

Bu konuda daha önce yazdığım bir yazıdan, tüm SGK çıkış kodları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu kodların iki açıdan önemi bulunmaktadır. İlk olarak; İşkur işsiz kalan kimseye işsizlik maaşı bağlayıp bağlamamaya karar verirken bu kodu dikkate almaktadır. Şu yazımdan da göreceğiniz üzere; bazı kodlara işsizlik maaşı bağlanırken, bazılarına bağlanmamaktadır.

İkinci olarak da, bu kodlar işçinin tazminat hakları açısından önem arz etmektedir. Bazı kodların varlığı kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı ödemesini gerektirirken, bazı kodlar ise gerektirmemektedir.

4 kodu ile çıkarılan işçi

İşçi alacaklarında faiz başlangıcı ve oranları

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

4 çıkış kodu “belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep BİLDİRİLMEDEN feshi” anlamına gelmektedir. Bu fesih türüne biz uygulamada bildirimli fesih diyoruz. Özetle; işçinin her hangi bir kusurunun olmadığı, işverenin işçiyi geçerli bir nedene dayanarak ya da öylesine işten çıkardığı anlamına gelmektedir.

04 kodu ile çıkarılan işçinin hakları

Eğer SGK çıkış kodunuz 4 ise aşağıdaki haklara sahipsiniz demektir:

 • İşçiye kıdem tazminatı mutlaka ödenmelidir.
 • İşçiye ihbar süresi kullandırılmalı, kullandırılmamışsa ihbar tazminatı ödenmelidir.
 • İşyerinde çalışan işçi sayısı en az 30 ise ve işçinin işyerindeki kıdemi de en az 6 ay ise, işveren geçerli bir nedenle fesih yapmak zorundadır. Bu durumda işçi, feshin geçerli nedene dayanmadığı iddiasıyla işe iade davası açabilecektir.
 • İşçinin kullanmadığı yıllık izin ücretleri, ödenmeyen maaş alacakları ve diğer hakları ödenmelidir.
 • İşçiye işsizlik maaşı bağlanacaktır.

sgk çıkış kodu 4

SONUÇ

İşten çıkarılmış olmak, hiçbir zaman arzu edilen bir durum değildir. Ama 04 kodu ile işten çıkarılmak, işçi için olabilecek en iyi işten çıkarılma biçimidir.

Çünkü bu durumda işveren artık kıdem tazminatı mutlaka ödemek zorundadır. Eğer ihbar süresi kullandırmamışsa, ihbar tazminatı da ödenmelidir. Hatta şartları varsa, işe iade davası açılması da mümkündür.

Ayrıca, işçinin başvurması halinde, bu işçiye İşkur tarafından işsizlik maaşı da bağlanacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

38 Yorum

 1. Isveren 4 kodu ile isten çıkaracağını ama tazminat verecek durumu olmadigini bizden feragat kagidi imzalamamiszi istediğini belirtiyor bu durumda napmaliyiz acil yardim lütfen

  1. İşveren bu durumda, haklı sebebi olmaksızın sizi çıkardığını kabul etmiştir. O halde kıdem tazminatınızın ve ihbar süresi kullanmadıysanız, ihbar tazminatının ödenmesi gerekir.

 2. 09*04*2015 te 4 koduyla çıkış yapıp 10*04*2015 giriş yapılmış ve ben hala bu iş yerirde çalışmaktayım yeni öğrendim ne yapmalımm

  1. Meryem hanım, şu an için yapabileceğiniz bir şey yok. İleride, bu nedenle sıkıntı yaşarsanız, değerlendirebiliriz.

 3. ben patronala konuşmak istiyorum bu konuyu 5 degil 2 yılldır çalışıyo gözüküyorum haklarımı alamazmıyımyada şikayet edebilirmiyim çalışmak istemiyorum onunla

 4. ben 4 yıldır bir firmada calı şıyorum ve benim bilgim olmadan 01.12.2017 de çıkışım yaplıyor 02.12.2017 de başka bir firmaya geciş yaplıyor geciş yaplan firma buraya ortak oluyor ama sigorta numaram deyişiyor tamamen devrediliyor patronumuzla konuştumuzda bize şöylesöylüyor bütün haklarınızı hesapladık ama biryıl icerisinde sislere bişekilde ödeme yapmaya calışıcam diyor bana yazılı bişey vermiyor agızdan söylüyor benim neyapmam gerek

 5. 1.MESAJ 12.01.2018 sgk 4-a Kapsamına ait işin sonlandırılması nedeniyle işten ayrılış bildiriminiz.
  bana belge gönderilmedi . önceden mesaj atıldı .
  2.MESAJ 09.01.2018 ve 10.01.2018 4857 25/2-h mad. istinaden 11.01.2018 TEBLİĞ VE İHTAR EDERİZ .
  İŞ YERİNDE YAPILAN EYLEMDEN İŞÇİLERİN EYLEMİNDEN DOLAYI BİZLERE YAPILAN TOPLU MESAJDIR
  2. MESAJ HERKESE GÖNDERİLDİ 1. MESAJ İSE KISIM KISIM GÖNDERİLMİŞTİR .. BU İŞ YERİ 1000’E YAKIN ÇALIŞANI BULUNMAKTADIR…

 6. Bir şirkette yaklaşık 5 yıl çalışmaktayım. şirket İzmir de fakat biz Bolu da çalışmaktayız. çalıştığımız işyeri depo olarak faaliyet göstermekteydi. Bolu da çalıştığımız için şirket çalıştığımız işyerini aynı şirkete ait büro olarak göstermektedir. Bu esnada şirket bizim giriş çıkışımızı yapmış. Yani Bolu daki büro 2018 ocak ayında faaliyetine başlamış görünmektedir. Bolu da çalışan arkadaşlarımızdan işten ayrılan olmadı. Herkes işine devam etmektedir. SSK ile görüşmemizden öğrendik ki 04 koduyla işten çıkartılmışız. Bu durumda önümüzdeki yıllarda işten çıkartılmamız veya kendi isteğimizle ayrılmamız durumunda geçen 5 yılın ve sonraki yılların tazminatını alabilir miyiz. Not: işten çıkış ğiriş yapıldığına dair herhangi bir tutanak imzalatılmamıştır. Maaş bodro tarihi yeni tarihli olarak imzalatılmaktadır.

  1. Necmi bey, işveren hangi kodla bildirim yapmış olursa olsun; ileride kıdem tazminatlarınız ödenmezse dava açtığınızda, aslında her hangi bir çıkış olmadığına ve çalışmaya devam ettiğinize mahkemeyi ikna ederseniz, tüm sürelerin kıdem tazminatını almanız mümkündür.

 7. Merhabalar smmm ofisinde 07.04.2017 tarihinde çalışmaya başlayıp 31.03.2018de yani 1yıl olmasına 6gün kala ‘4’ koduyla sözleşmem fesh edildi. İhbar tazminatımı aldım fakat kıdem tazminatına hak kazanabiliyor muyum?

 8. Merhaba ben işyerinde bozulan sağlık nedeniyle raporluydum raporum bittikten sonra işime 4 koduyla son verildi ve tazminat alamadım vermiceklerini söylediler noterden ihtar çektim yine alamadım işçi mahkemesine basvurmam gerektiğini söylediler bu konuda ne yapmam gerekli tskrlr

  1. Zeliha hanım, bir an önce arabulucuya başvurarak süreci başlatmalısınız. Bir avukatla görüşebilirsiniz.

 9. Dekorel alüminyum calişian bi işçiydım üç aydır maş alamıyoz mesaı paralarımızı alamadık 25 30 kişi işten cıkarıldık 4 madden biz napmalıyız bıze tarıh verılmedı tazmınat mas vb paralarımız için bılgı alabılırmıyım

  1. Merhaba. Bir an önce arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmanızı öneririm. Ayrıca İşkur’a işsizlik maaşı için başvurmayı unutmayın.

 10. Merhaba ben işten 26.12.2017 tarıhınde KURUMSAL BİR MARKET SEKTÖRÜNDEN 04 maddesinden cıkarıldım , butun yan haklarımı aldım ama işe geri iade davası actım .
  AMA iş yerim baska bır kurumsal fırmaya satıldı ve bu satılan fırmada dısıplın sucundan haksız yere yıllar once 25/II MADDESINDEN cıkarıldım
  (eskı ıs yerımden dısıplın sucundan cıkarıldıgımı yazılı degıl sozlu olarak soyledım kadroya gecerken.cunku hıcbır ıs yerı benı işe almadı…)

  Mahkeme baskanı benım sımdıkı cıkarıldıgım ıs yerıne neden o fırmada calıstıgımı beyan etmedım ıcın arastırılması ıcın 12 temmuz 2018 tarıhıne durusmayı erteledı
  sizce bu durumda işe geri iade davasında sonuc ne olur ?????

 11. Merhaba :ben kurumsal bir şirkette 6 yıl çalıştım sürekli mesaisi tatil siz çalışmadan dolayı 3600 fen kıdem tazminatını alarak ayrıldım hiç boşluk vermeden başka bir işe girdim 15 gün sonra buradan 4 .maddeden işten cıkarıldım işsizlik maaşı alabilir miyim

 12. Merhaba ben bir yerde 3 yıl çalıştım ama benim yanıma alınan bayan yüzünden sinirle çıkışımı verirsiniz demem üzerine benim çıkışımı kıdem ihbar verekek çıkışımı yaptılar ama benim ıssız kalmama sebep olan çalışma arkadaşlarıma ve iş yerlerine laf ve işyeri zarar görmesin diye sessiz kalan patronlarıma ne gibi dava aça bilirim yardımcı olmamızı rica ederim

  1. Halime hanım, bu konuda açabileceğiniz bir dava açıkçası yok. Belki şartları varsa, işe iade davası açabilirsiniz. Ama yine de bir avukata danışmanızı öneririm.

 13. Merhaba ben 9 ay 17 gundur bi firmada calisiyorum. Isten kovulma nedeni olarak Raporlarimi gösterdi. ihbar tazminati yatirildi ve ben ise geri iade davasi acicam. Bu sürecte issizlik maasi almak istiyorum ama 3 yıl icinde 600 günü doldurmadim 520 gün var issizlik maasi alabilirmiyim.

 14. Merhaba 6yıl2 aralıksız çalışdığım işimden 04 kodla çıkışımı verdiler 3ay oldu çıkalı ne tazminat ne başka bi şey verdiler muhasebe ye borcu yoktur kağıdı imzaladım acaba mahkemeye versem hak talep edebilirmiyim . Teşekkür şimdiden

  1. Sefer bey bu evrakı imzalamış olsanız da, banka hesabınıza ödenen bir tutar yoksa elbette hakkınızı arayabilirsiniz. Önemli olan, gerçekten de tazminat alacak şekilde işten çıkarılmış olmanızdır.

 15. merhabalar. 11 ay calistigim is yerinden 04 kodu ile cikarildim. bana gerekce olarak eleman fazlaligi nedeniyle isten cikarildigim soylendi ama beni cikarmadan bi hafta once 2 yeni eleman alindi. bu durumda arayabilecegim herhangi bi hakkim var mi?

 16. Merhabalar ben 2006-2012 yılına kadar özel bir şirkette çalıştım müdürün baskısı sonucunda zorla işten çıkarıldım ssk kodu 4 kıdem tazminatımı herşeyi aldım şimdi o müdür işten kovulmuş ve ben işsizlik nedeniyle 6 sene sonra tekrar şirketime dönmek istiyorum görüştüm önce olumlu dediler çağırdılar sonra İK’dan giriş çıkış yaptığım tazminatımı aldığım için işe girişimi olumsuz buldukları açıklaması geldi Asıl işveren ile görüşsem işe geri dönebilme şansım var mı ?benim işe tekrar alınmam iş yeri için sakıncalı bir durum oluşturur mu? Hocam Cevabınız için teşekkürler

  1. Merhaba. İşe alınmanız ya da alınmamanız konusunda İş Kanunu bakımından bir fark yoktur. Yani bunun sakıncası da herhangi bir başka etkisi de bulunmamaktadır. Tamamen işverenin takdirinde bir durumdur.

 17. Merhaba
  İşverenle yaşadığım sorun nedenli işten çıkarıldım ancak işveren beni 04 kodu ile işten çıkardı..işsizlik maaşı için başvurdum onaylandı..ancak ihbar ve kıdem tazminatı vermedi..işten çıkarken bazı evraklara imza attım ne olduğunu bilmiyorum..bu imzalar hak kaybına yol acarmi ? İhbar ve kıdem tazminatı ile ilgili olarak işveren bunun isptanini o evraklarla yapabilirmi ? Maaşlar bankaya yatıyordu…dava acarsam bu kodu ssk ya dilekçe verip değiştirme ihtimali olursa ne yapmam gerekir ?

  1. Kenan bey, 4 koduyla çıkarılmanız sizin lehinizedir. Ama sonuç olarak, ne tür bir evrak imzaladığınızı bilemiyorum. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, bir şekilde arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı aramanız gerekir.

 18. 12.05.2018 tarihinde başladıgım işten noterden 26.10.2018 de fesih bildirimim geldi. 8.11.18 de çıkışım 4 koduyla yapıldı haklarım varmı ?

 19. 11 aydır çalıştığım iş yerinden tatsız bir durumla çıktım yani patronumla yaşadığım durumu şikayetimi müşteriyle konuştum diye ve ses kaydımı aldıkları için sorunlar yaşadım . Yaşanan gün işten çıkışım verildi ve bana zorla tehditle istifa dilekçesi yazdırdı . Onun dışında attığım bir imza yok . Çıkışımı 4 kodu ile vermiş ama son ayki maaşımı vermedi ihbar süresi olmadı tazminat almadım . Beni tehdit ettiği için sesimi çıkarmadım yine de bana karşı ses kaydıyla dava açabilir mi ?

 20. Ben bir iş yerinde 2 yıl sigorta siz çalış tirilmak zorunda kaldım bir yıl iş kurlu ve bir buçuk yıl falan sigorta li çalış tim toplamda 4 yıldan fazla çalış tim ve benim cikisimi verdiler raporlu olduğum halde tazminat olarak 4.174 lira yatır dilar ve ben bunlara dava açmak istiyorum benim üç tane sağlam sahidim de var bana yardımcı olacak bi avukat varmı

 21. ibranameyi imzaladım 4kodu ile çıkış bildirimi verdi 20333tl tazminat alacağım olduğunu ama nezaman ödeyeceğini söylemiyor ne kadar zamanda paramı alabilirim işten ayrılış 14-12-2018

 22. Emre bey bende 04 koduyla çıkarıldım. Acaba ne gibi oyun veya sorunlar yaptılar? Önemle Saygılar.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.