4 kodu ile işten çıkarılan işçinin hakları nelerdir?

04 kodu ile işten çıkarılma

Bir iş ilişkisi sona erdiğinde işveren, işçinin işten ayrılışını SGK’ya bildirmek zorundadır. Bunu ise işten ayrılış bildirgesi ile yapar. Böylece işçinin sigortalılığı da sona erdirilmiş olur. İşte bu işten ayrılış bildirgesinde “çıkış nedeni” olarak belirtilen bir bölüm vardır. İşveren çıkış nedeni olarak 04 kodunu girmişse bu ne anlama gelir?

SGK çıkış kodları

Bu konuda daha önce yazdığım bir yazıdan, tüm SGK çıkış kodları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu kodların iki açıdan önemi bulunmaktadır. İlk olarak; İşkur işsiz kalan kimseye işsizlik maaşı bağlayıp bağlamamaya karar verirken bu kodu dikkate almaktadır. Şu yazımdan da göreceğiniz üzere; bazı kodlara işsizlik maaşı bağlanırken, bazılarına bağlanmamaktadır.

İkinci olarak da, bu kodlar işçinin tazminat hakları açısından önem arz etmektedir. Bazı kodların varlığı kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı ödemesini gerektirirken, bazı kodlar ise gerektirmemektedir.

4 kodu ile çıkarılan işçi

4 çıkış kodu “belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep BİLDİRİLMEDEN feshi” anlamına gelmektedir. Bu fesih türüne biz uygulamada bildirimli fesih diyoruz. Özetle; işçinin her hangi bir kusurunun olmadığı, işverenin işçiyi geçerli bir nedene dayanarak ya da öylesine işten çıkardığı anlamına gelmektedir.

04 kodu ile çıkarılan işçinin hakları

Eğer SGK çıkış kodunuz 4 ise aşağıdaki haklara sahipsiniz demektir:

 • İşçiye kıdem tazminatı mutlaka ödenmelidir.
 • İşçiye ihbar süresi kullandırılmalı, kullandırılmamışsa ihbar tazminatı ödenmelidir.
 • İşyerinde çalışan işçi sayısı en az 30 ise ve işçinin işyerindeki kıdemi de en az 6 ay ise, işveren geçerli bir nedenle fesih yapmak zorundadır. Bu durumda işçi, feshin geçerli nedene dayanmadığı iddiasıyla işe iade davası açabilecektir.
 • İşçinin kullanmadığı yıllık izin ücretleri, ödenmeyen maaş alacakları ve diğer hakları ödenmelidir.
 • İşçiye işsizlik maaşı bağlanacaktır.

sgk çıkış kodu 4

SONUÇ

İşten çıkarılmış olmak, hiçbir zaman arzu edilen bir durum değildir. Ama 04 kodu ile işten çıkarılmak, işçi için olabilecek en iyi işten çıkarılma biçimidir.

Çünkü bu durumda işveren artık kıdem tazminatı mutlaka ödemek zorundadır. Eğer ihbar süresi kullandırmamışsa, ihbar tazminatı da ödenmelidir. Hatta şartları varsa, işe iade davası açılması da mümkündür.

Ayrıca, işçinin başvurması halinde, bu işçiye İşkur tarafından işsizlik maaşı da bağlanacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

103 Yorum

 1. Isveren 4 kodu ile isten çıkaracağını ama tazminat verecek durumu olmadigini bizden feragat kagidi imzalamamiszi istediğini belirtiyor bu durumda napmaliyiz acil yardim lütfen

  1. İşveren bu durumda, haklı sebebi olmaksızın sizi çıkardığını kabul etmiştir. O halde kıdem tazminatınızın ve ihbar süresi kullanmadıysanız, ihbar tazminatının ödenmesi gerekir.

 2. 09*04*2015 te 4 koduyla çıkış yapıp 10*04*2015 giriş yapılmış ve ben hala bu iş yerirde çalışmaktayım yeni öğrendim ne yapmalımm

  1. Meryem hanım, şu an için yapabileceğiniz bir şey yok. İleride, bu nedenle sıkıntı yaşarsanız, değerlendirebiliriz.

 3. ben patronala konuşmak istiyorum bu konuyu 5 degil 2 yılldır çalışıyo gözüküyorum haklarımı alamazmıyımyada şikayet edebilirmiyim çalışmak istemiyorum onunla

 4. ben 4 yıldır bir firmada calı şıyorum ve benim bilgim olmadan 01.12.2017 de çıkışım yaplıyor 02.12.2017 de başka bir firmaya geciş yaplıyor geciş yaplan firma buraya ortak oluyor ama sigorta numaram deyişiyor tamamen devrediliyor patronumuzla konuştumuzda bize şöylesöylüyor bütün haklarınızı hesapladık ama biryıl icerisinde sislere bişekilde ödeme yapmaya calışıcam diyor bana yazılı bişey vermiyor agızdan söylüyor benim neyapmam gerek

 5. 1.MESAJ 12.01.2018 sgk 4-a Kapsamına ait işin sonlandırılması nedeniyle işten ayrılış bildiriminiz.
  bana belge gönderilmedi . önceden mesaj atıldı .
  2.MESAJ 09.01.2018 ve 10.01.2018 4857 25/2-h mad. istinaden 11.01.2018 TEBLİĞ VE İHTAR EDERİZ .
  İŞ YERİNDE YAPILAN EYLEMDEN İŞÇİLERİN EYLEMİNDEN DOLAYI BİZLERE YAPILAN TOPLU MESAJDIR
  2. MESAJ HERKESE GÖNDERİLDİ 1. MESAJ İSE KISIM KISIM GÖNDERİLMİŞTİR .. BU İŞ YERİ 1000’E YAKIN ÇALIŞANI BULUNMAKTADIR…

 6. Bir şirkette yaklaşık 5 yıl çalışmaktayım. şirket İzmir de fakat biz Bolu da çalışmaktayız. çalıştığımız işyeri depo olarak faaliyet göstermekteydi. Bolu da çalıştığımız için şirket çalıştığımız işyerini aynı şirkete ait büro olarak göstermektedir. Bu esnada şirket bizim giriş çıkışımızı yapmış. Yani Bolu daki büro 2018 ocak ayında faaliyetine başlamış görünmektedir. Bolu da çalışan arkadaşlarımızdan işten ayrılan olmadı. Herkes işine devam etmektedir. SSK ile görüşmemizden öğrendik ki 04 koduyla işten çıkartılmışız. Bu durumda önümüzdeki yıllarda işten çıkartılmamız veya kendi isteğimizle ayrılmamız durumunda geçen 5 yılın ve sonraki yılların tazminatını alabilir miyiz. Not: işten çıkış ğiriş yapıldığına dair herhangi bir tutanak imzalatılmamıştır. Maaş bodro tarihi yeni tarihli olarak imzalatılmaktadır.

  1. Necmi bey, işveren hangi kodla bildirim yapmış olursa olsun; ileride kıdem tazminatlarınız ödenmezse dava açtığınızda, aslında her hangi bir çıkış olmadığına ve çalışmaya devam ettiğinize mahkemeyi ikna ederseniz, tüm sürelerin kıdem tazminatını almanız mümkündür.

 7. Merhabalar smmm ofisinde 07.04.2017 tarihinde çalışmaya başlayıp 31.03.2018de yani 1yıl olmasına 6gün kala ‘4’ koduyla sözleşmem fesh edildi. İhbar tazminatımı aldım fakat kıdem tazminatına hak kazanabiliyor muyum?

 8. Merhaba ben işyerinde bozulan sağlık nedeniyle raporluydum raporum bittikten sonra işime 4 koduyla son verildi ve tazminat alamadım vermiceklerini söylediler noterden ihtar çektim yine alamadım işçi mahkemesine basvurmam gerektiğini söylediler bu konuda ne yapmam gerekli tskrlr

  1. Zeliha hanım, bir an önce arabulucuya başvurarak süreci başlatmalısınız. Bir avukatla görüşebilirsiniz.

 9. Dekorel alüminyum calişian bi işçiydım üç aydır maş alamıyoz mesaı paralarımızı alamadık 25 30 kişi işten cıkarıldık 4 madden biz napmalıyız bıze tarıh verılmedı tazmınat mas vb paralarımız için bılgı alabılırmıyım

  1. Merhaba. Bir an önce arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmanızı öneririm. Ayrıca İşkur’a işsizlik maaşı için başvurmayı unutmayın.

 10. Merhaba ben işten 26.12.2017 tarıhınde KURUMSAL BİR MARKET SEKTÖRÜNDEN 04 maddesinden cıkarıldım , butun yan haklarımı aldım ama işe geri iade davası actım .
  AMA iş yerim baska bır kurumsal fırmaya satıldı ve bu satılan fırmada dısıplın sucundan haksız yere yıllar once 25/II MADDESINDEN cıkarıldım
  (eskı ıs yerımden dısıplın sucundan cıkarıldıgımı yazılı degıl sozlu olarak soyledım kadroya gecerken.cunku hıcbır ıs yerı benı işe almadı…)

  Mahkeme baskanı benım sımdıkı cıkarıldıgım ıs yerıne neden o fırmada calıstıgımı beyan etmedım ıcın arastırılması ıcın 12 temmuz 2018 tarıhıne durusmayı erteledı
  sizce bu durumda işe geri iade davasında sonuc ne olur ?????

 11. Merhaba :ben kurumsal bir şirkette 6 yıl çalıştım sürekli mesaisi tatil siz çalışmadan dolayı 3600 fen kıdem tazminatını alarak ayrıldım hiç boşluk vermeden başka bir işe girdim 15 gün sonra buradan 4 .maddeden işten cıkarıldım işsizlik maaşı alabilir miyim

 12. Merhaba ben bir yerde 3 yıl çalıştım ama benim yanıma alınan bayan yüzünden sinirle çıkışımı verirsiniz demem üzerine benim çıkışımı kıdem ihbar verekek çıkışımı yaptılar ama benim ıssız kalmama sebep olan çalışma arkadaşlarıma ve iş yerlerine laf ve işyeri zarar görmesin diye sessiz kalan patronlarıma ne gibi dava aça bilirim yardımcı olmamızı rica ederim

  1. Halime hanım, bu konuda açabileceğiniz bir dava açıkçası yok. Belki şartları varsa, işe iade davası açabilirsiniz. Ama yine de bir avukata danışmanızı öneririm.

 13. Merhaba ben 9 ay 17 gundur bi firmada calisiyorum. Isten kovulma nedeni olarak Raporlarimi gösterdi. ihbar tazminati yatirildi ve ben ise geri iade davasi acicam. Bu sürecte issizlik maasi almak istiyorum ama 3 yıl icinde 600 günü doldurmadim 520 gün var issizlik maasi alabilirmiyim.

 14. Merhaba 6yıl2 aralıksız çalışdığım işimden 04 kodla çıkışımı verdiler 3ay oldu çıkalı ne tazminat ne başka bi şey verdiler muhasebe ye borcu yoktur kağıdı imzaladım acaba mahkemeye versem hak talep edebilirmiyim . Teşekkür şimdiden

  1. Sefer bey bu evrakı imzalamış olsanız da, banka hesabınıza ödenen bir tutar yoksa elbette hakkınızı arayabilirsiniz. Önemli olan, gerçekten de tazminat alacak şekilde işten çıkarılmış olmanızdır.

 15. merhabalar. 11 ay calistigim is yerinden 04 kodu ile cikarildim. bana gerekce olarak eleman fazlaligi nedeniyle isten cikarildigim soylendi ama beni cikarmadan bi hafta once 2 yeni eleman alindi. bu durumda arayabilecegim herhangi bi hakkim var mi?

 16. Merhabalar ben 2006-2012 yılına kadar özel bir şirkette çalıştım müdürün baskısı sonucunda zorla işten çıkarıldım ssk kodu 4 kıdem tazminatımı herşeyi aldım şimdi o müdür işten kovulmuş ve ben işsizlik nedeniyle 6 sene sonra tekrar şirketime dönmek istiyorum görüştüm önce olumlu dediler çağırdılar sonra İK’dan giriş çıkış yaptığım tazminatımı aldığım için işe girişimi olumsuz buldukları açıklaması geldi Asıl işveren ile görüşsem işe geri dönebilme şansım var mı ?benim işe tekrar alınmam iş yeri için sakıncalı bir durum oluşturur mu? Hocam Cevabınız için teşekkürler

  1. Merhaba. İşe alınmanız ya da alınmamanız konusunda İş Kanunu bakımından bir fark yoktur. Yani bunun sakıncası da herhangi bir başka etkisi de bulunmamaktadır. Tamamen işverenin takdirinde bir durumdur.

 17. Merhaba
  İşverenle yaşadığım sorun nedenli işten çıkarıldım ancak işveren beni 04 kodu ile işten çıkardı..işsizlik maaşı için başvurdum onaylandı..ancak ihbar ve kıdem tazminatı vermedi..işten çıkarken bazı evraklara imza attım ne olduğunu bilmiyorum..bu imzalar hak kaybına yol acarmi ? İhbar ve kıdem tazminatı ile ilgili olarak işveren bunun isptanini o evraklarla yapabilirmi ? Maaşlar bankaya yatıyordu…dava acarsam bu kodu ssk ya dilekçe verip değiştirme ihtimali olursa ne yapmam gerekir ?

  1. Kenan bey, 4 koduyla çıkarılmanız sizin lehinizedir. Ama sonuç olarak, ne tür bir evrak imzaladığınızı bilemiyorum. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, bir şekilde arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı aramanız gerekir.

 18. 12.05.2018 tarihinde başladıgım işten noterden 26.10.2018 de fesih bildirimim geldi. 8.11.18 de çıkışım 4 koduyla yapıldı haklarım varmı ?

 19. 11 aydır çalıştığım iş yerinden tatsız bir durumla çıktım yani patronumla yaşadığım durumu şikayetimi müşteriyle konuştum diye ve ses kaydımı aldıkları için sorunlar yaşadım . Yaşanan gün işten çıkışım verildi ve bana zorla tehditle istifa dilekçesi yazdırdı . Onun dışında attığım bir imza yok . Çıkışımı 4 kodu ile vermiş ama son ayki maaşımı vermedi ihbar süresi olmadı tazminat almadım . Beni tehdit ettiği için sesimi çıkarmadım yine de bana karşı ses kaydıyla dava açabilir mi ?

 20. Ben bir iş yerinde 2 yıl sigorta siz çalış tirilmak zorunda kaldım bir yıl iş kurlu ve bir buçuk yıl falan sigorta li çalış tim toplamda 4 yıldan fazla çalış tim ve benim cikisimi verdiler raporlu olduğum halde tazminat olarak 4.174 lira yatır dilar ve ben bunlara dava açmak istiyorum benim üç tane sağlam sahidim de var bana yardımcı olacak bi avukat varmı

 21. ibranameyi imzaladım 4kodu ile çıkış bildirimi verdi 20333tl tazminat alacağım olduğunu ama nezaman ödeyeceğini söylemiyor ne kadar zamanda paramı alabilirim işten ayrılış 14-12-2018

 22. Emre bey bende 04 koduyla çıkarıldım. Acaba ne gibi oyun veya sorunlar yaptılar? Önemle Saygılar.

 23. Konkordato olan işyerinden çıkarıldım ödeme mahkemeden sonra olucak dediler bundan bir kaybim olabilirmi lütfen yardımcı olun.

 24. Merhaba 04 nolu işten çıkarılma kodu ile çıkarıldım ve tazminatimi aldım.gelir vergisi kesintisi için müracaat etsem alabilirmiyim acaba

  1. Merhaba. Vergi iadesi ikale vb. şekilde işten ayrılan işçileri ilgilendirmektedir. Bu şekilde olduysa ve gelir vergisi kesintisi yapıldıysa tabi alabilirsiniz.

 25. Merhaba 07 02 2019 sık rapor kullandım diye iş akdim fes edildi.raporlarimin nedenleri ise çalışmadan kaynaklı sorunlar.ameliyat nedeniyle 129 gün 1 yıl toplamı.cikis bildirgesinde 04 kod ile ifade edilmiş. Işe geri iade davasını bak edebilirmiyi.tesekkurler.

 26. Merhaba dostlar 16yil sigortalı çalıştım 5800 iş günüm var 4 nl koddan işten çıkarıldım 27bin tl 3aylık çek verip dışarı koydular işsizlik maaşına baş vurdum alabilirmiyim emeğin karşılığını almamak çok aci ağrıda işçi olmak daha zorrr

 27. Merhaba 9 yıl üzerine 4 koduyla işten çıkarıldım ve ne kıdem ne de ihbar ödemesiler tazminatsız fesih yaptılar resmen. İşe iade davası açınca, kıdem ve ihbarı da alabilecek miyiz ?

 28. Merhaba Zeynel Bey,

  6 yıl özel bir üniversitede akademisyen olarak çalışan ve 4 kodu ile işten çıkatılan birisi kıdem ve ihbar tazminatları dışında herhangi bir alacak talep edebilir mi?

  Mevcut durum: Sözleşme Eylül ayında yenileniyor fakat Mart ayında işten çıkarma oldu (kurumda her Eylül’de herhangi bir imza atılmıyor, direkt maaş arttırımı ile devam ediliyordu). Ayrıca yıllık izinler ödenmedi.

  Arabulucuk olumsuz sonuçlandı. Dava açmaya hazırlanılıyor.

  Kişi Eylül ayına kadar olan maaşı talep edebilir mi? (8 aylık maaş tazmini gibi bir şey duymuştum)
  Ayrıca kurumdan 4 aya kadat işşizlik maaşı alabilit mi?

  Çok teşekkürler.

  1. Merhaba. İş sözleşmesini incelemeden ezbere cevap vermek doğru olmaz. Ama genel kural olarak; eğer iş sözleşmeniz belirli süreli ise ve bu süre dolmadan önce haklı bir neden olmaksızın sözleşmeniz feshediliyorsa, kalan aylara ait ücreti talep etme hakkınız var demektir.

 29. Merhaba
  Fabrika da 100 çalışanı olan Belirsiz süreli Çalıştığım 29 çalışmalı taşeron firma 14 ay 9 günlük çalışmamın ardından 4 nolu kod ile işten çıkışımı verdi.
  Haklarımı vereceklerini söylüyorlar henüz vermediler..
  5 ay forklift operatörlüğü
  9,5 ay proje sorumlusu olarak hizmet verdim
  Proje sorumlusu olarak ihtiyaç kalmadı diyip çıkarmak istediler eski işime iademi istedim mümkün değil dediler yaptıkları psikolojik baskı da cabası
  Bu arada rapor, izin, tutanak vb hiç bi kusurum yok işe iadem mümkün mü?
  Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Merhaba. Taşeron firma çalışanı 30’dan az ise normalde işe iade davası açamazsınız. Ama bir muvazaa durumu varsa, açma imkanınız olabilir. Ezbere konuşmak doğru olmaz, bir avukata durumunuzu bizzat anlatmanızı tavsiye ederim. Unutmayın, işe iade başvurusu için 1 aylık süreniz var.

 30. Merhabalar,dogum sonrasi 4 kodu ile isten cikarildim ne kidem ne ihbar hicbir tazminatimi almadim.3.5 yildir verecegiz dediler simdi ise odeme yapamayacaklarini belirttiler.isten ciktigima dair herhangi bir imza atmadim.haklarimi alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Tazminatlarınız için henüz zamanaşımı süresi geçmemiş. Bir avukatla görüşerek hareket etmeniz daha doğru olacaktır.

 31. Merhaba
  Patronumun mobing uygulamasi sonucu isten ciktim ,cikisimin nedenini isyerimin uzak oldugunu gelemedigimi soyledim.beni once 4 kodu ile cikarttilar.haklarimi talep edince yaklasik 4 gun sonra istifa ile cikisimi yaptilar.istifa dilekcem yok.2 yil orada calistim.yillik kullanmadigim izinlerim 21 gundur.bana kidem ihbar yillik izinlerimin sifir oldugu ibraname imzalattilar cikis yaptigim gun.
  ben kendimi bu durumda nasil savunabirim.

 32. Yedi bucuk ay ana firmada calistim.4 kodla isten cikardilar fazlalik var diye maas 3350 sigorta primi4650 saat 8-6 ne gibi haklarim var ayin 26 tisinda is bul dediler 28 inde cilardilar

 33. merhaba ben 6 sene çalışmış oldugum yerde haklı sebeblerden dolayı işten ayrıldım fakat 04 kodu ile çıkışım gösterildi ama işyeri tazmanitımı ödemiyor şu gün bu gün ne yapmam gerekiyor bunu bir süresi itaraz için varmı ne yapmam lazım

  1. Merhaba. 10 yıllık zamanaşımı süresi içinde kıdem tazminatınızı mahkemeden talep etme hakkınız vardır.

 34. 2017 ve 2018 typ kapsamında … bel.calistim.2019 şubat 24 de tasaron firma girişim yapıldı. Seçimle başkan değişti 12 nisan 2019 da 04 koduyla çıkartıldı.tasaron firma çalışan sayısı 1500 kadar. Yasal bir hakkım var midir mücadele edeyimmi. Ihtiyacım var eşim iflas etti hem basit bir odaciydim.benden ne istediler.Tskr ederim.

 35. Merhaba.turizmde askı personeli olarak 3 sezondur çalışıyorum ..toplam 5 ay çalışıyorum her sezonda..sezon kapanışında sadece mukavatname imzaliyorum..bu sene işveren beni isten istifa nedeniyle işten çıkartmış 04 koduyla..ne yapmalıyım

 36. Merhaba ben a firmasından 04 koduyla cıkarıldım ama yeni Bi şirket açıp sgortamı orda devam ediyor hiçbir imzam yok geçiş hakkı da yok hakkımı alabilirmiyim

 37. Merhaba hocam ,

  10 kişinin çalıştığı bir iş yerinde 11.12.2018-10.06.2019 tarihleri arasında çalıştım 14 gün önceden fesih bildirimim yapıldı ve çıkış bildirimim 4 kodu ile yapıldı. fesih bildiriminde de herhangi bir sebep belirtilmedi işe iade veya farklı bir konuda alacağım bulunmakta mı? ne yapmamı önerirsiniz.

 38. İsim değiştiren şirkette ismi değişen şirkette 10 yıl yeni isimli şirkette 10ay çalıştım son çalıştığım şirket beni işten çıkardı çıkış birdirgemi vermedi ben önce noterden tazminatlarıma karşılık ihtar çektim sonra arabulucuya gittim ben bunları yaptıktan sonra 29 koduyla çıkışın verildi buluşma da uzlasırsam kodun değişeceği mahkemeye gidersem 29 koduyla hiç alacağım olmayacağı söylendi bende bende son 10 ay çalıştım şirketle uzlaztım diğeri toplantılara gelmediği için uzlasamamıs sayıldım arabuluculuk tutanağı böyle tutuldu ertesi gün kodum 4 olarak değiştirildi burada Bir hile varmıdır benim durumum nedir?

  1. Merhaba. Yazdıklarınızdan bir sonuca varmak zor. Ama arabulucu tutanağını bir avukata göstermenizi ve fikir almanızı öneririm.

 39. Merhaba.. ise giriş tarihim 25.03.2019 ve çıkış tarihim 24.06.2019. Cikisim 04 koduyla yaptilar ve aradan yirmi gun geçmesine rağmen maaşım ödenmedi. Şunu da belirmek isterim.. 2850 tl maaş bankaya yatan 2020 diğeri elden ihbar kullandirmadigi için ihbar kağıdını imzala maaşımı ödeyecekler dediler bende kabul etmedim acaba ödemeyi ne zaman alirim belli bir suresi varmi..sizce ne yapmaliyim şimdiden teşekkür eder sağlıklı günler dilerim

  1. Merhaba. Ödemenin derhal yapılması gerekir. Makul bir süre bekledikten sonra, ödenmeyeceği kanaatinde olursanız arabulucu başvurusu yapmanız gerekir.

 40. Mrb 4nolu koddan isden cikarildim ise iade davasi acdim sirket tazminatlarimi hic bir alicagimi yatirmadi bunlari nezaman alabilirim ve dava nasil sonuclanabilir

 41. Merhaba,
  Ben 24.04.2019 – 24.07.2019 tarihleri arasında bir firmada beyaz yaka olarak çalıştım. 23.07.2019 tarihinde işten
  4 nolu kod ile ayrılacağımaa karar verildi ertesi gün şirket ile ilişiğim kesildi. Ihbar süresi dikkate alınmadı. İki hafta önce tarafıma bildirilmesi gerekirdi. Hal iddia edebilir miyim. Teşekkür ederim.

 42. Selamlar. Bugun itibariyle esim 04 koddan isten cikartildi. Ihbar kullandirilmadi ve ihbar tazminatini vermemisler. Kidem ve calismis oldugu 15 gunu hesaplayip imza attirmislar . Biz bu surecte karsi dava acma hakkina sahipmiyiz. Imzalattiklari ihbar ve kidem tazminat bildirgesinde kidem ucreti yaziyor ihbar bos olarak gorunuyor. Yani vermediklerine dair kagitta bir ucret ibaresi zaten var. Fakat bu kagitlar is yerinde kaldigi icin elimizde bir kagit yok. Biz bu tazminat hesaplamasina itiraz edip daha sonradan dava acabilirmiyiz .. Tesekkurler..

  1. Merhaba. Elbette dava açabilirsiniz; ama imzalanan evrakın içeriğinde ne olduğunu bilmeden yorum yapmamız doğru olmaz. Bir avukata yüz yüze danışmanızı öneririm.

 43. 04 kanunuyla işten çıkartıldım çıkış kağıtlarını imzaladıktan sonra banka hesabına tazminatımı yatiracaklarini söylediler bir ay geçmesine rağmen hala tazminatimi alamadım bunun için bir sure varmı yoksa direk yasal yollara baş vurmalimiyim

 44. İyi günler 6 yıldır bir güvenlik şirketinde görev yapmaktayım geçen gün sigortamı kontrol etmek istedim farkettim ki 06/03/2019 da çıkışım yapılmış 07/03/2019 da 1 izin gösterilerek işe girişim yapılmış SSK 04 Kodu ile çıkışınız Verilmiş dedi. Hayla Aynı Firmada Çalışmakayım Fakat Firma Giriş – Çıkış yaptıgı tarihtan sonrada çalışmaya devam ettim. Mahkemeye versem haklarımı alabilirimiyim _?

  1. Merhaba. Halen çalışmaya devam ettiğinize göre, hangi haklardan bahsediyorsunuz Coşkun bey?

 45. Ben … aş de çalışırken 8 yıl sonra 29 maddeden çıkarıldim. 2 mahkeme iade kararı verdi yargitay bozdu ve işverenin guvevini kaybetmekten haklı ancak somut delil bulunmadığı için işçi ihbar ve kidem alabilir kararı verdi.
  Bende alacak davası açtım ve şirket bana bam ve yargitay kararını beklemeden 117 000 tl ödeme yaptı. Ben sigorta çıkış kodunu düzeltmek istiyorum. Diğer bi arkadaşım arabulucu masasında alacaklarını aldı ve düzeltti çıkışını ben nasıl düzeltebilirim.

 46. Su an zaten ben maddi nedenlerden dolayı cikisimi istedim ve bana denilen 4.madeden cikaricaz ama kıdem tazminatı odemiycez dediler 1 yıl 3 aydır çalışıyorum orada

 47. 4.kod ile işten çıkarıldım. İşsizlik maaşım baglandı. Tazminat ve diğer haklarımı ödemiyeceklerini söylediler. İzlemem gereken yol nedir? Bilgi rica ediyorum. Teşekkürler

  1. Nurten hanım bazı detaylı bilmeden yorumlamak güç olur. Örneğin, iş akdi fesih yazınızda neler yazıyordu? Yada fesih yazılı mı yapıldı? Elinizde ne gibi bilgi ve belgeler mevcut? Size kim (hangi makam) ne dedi tam olarak? İşyerinizde SGK’lı çalışan sayısı 30’dan fazla mı, az mı? Gibi…
   Yapabilecekleriniz aslında belli;
   https://iscidunyasi.com/isci-sikayeti-nereye-yapilir/ şu yazımızı okumanızı, işkur bünyesindeki işçi şikayetleri birimine zaman geçirmeden de arabulucu sürecini başlatmanızı öneririm. Malum artık direkt iş mahkemesine dava açamıyorsunuz işçi alacaklarında mağdur olarak, önce arabulucu…

  1. Çıkışın size yazılı bildirilmesi gerekir. Alo 170’i arayarak şikayette bulunun bunun için. Ayrıca ödenmeyen maaşınız takip eden ayın 20’sine kadar da ödenmezse, faiziyle alabilmek adına arabulucuya başvurun.

   1. Selamın Aleyküm Ben bir şirkette işbaşı Tarihi 26.10.2016 işten Çıkarılma Tarihim 16.06.17 ve Bana Hiç bir Şekilde Tazminat Ödenmedi 4 numaradan İşten Çıkarıldım ve hiç bir Şekilde Tazminat Ödenmedi Haklarım Neler dir Ne yapmalıyım Yardım cı Olurmusun uz şimdiden Teşekkür ederim… ⚠️


    1. Aleyküm Selam. Kıdeminiz ortalama 8 ay. Fesih tarihinden itibaren 1 aylık süreyi kaçırdığınızdan işe iade davası açamazsınız. Kıdem tazminatınız da 1 yıl dolmadığı için yok, yıllık izin hak edişiniz de. İhbar süresi kullandırılmadı ise size ancak 4 haftalık ihbar tazminatı talep edebilirsiniz işçilik alacağı olarak ki; değer mi değmez mi uğraşmaya karar sizin…

 48. Selamın Aleyküm Ben bir şirkette işbaşı Tarihi 26.10.2016 işten Çıkarılma Tarihim 16.06.17 ve Bana Hiç bir Şekilde Tazminat Ödenmedi 4 numaradan İşten Çıkarıldım ve hiç bir Şekilde Tazminat Ödenmedi Haklarım Neler dir Ne yapmalıyım Yardım cı Olurmusun uz şimdiden Teşekkür ederim

 49. Merhabalar ben Çalıştığım kurumdan 28.02.2019 tarihinde 4 koduyla çıkarıldım,06.03.2019 tarihinde(1hafta sonra) başka bir işe memur olarak atandım Kıdem ve ihbar tazminatı alabilir miyim?

  1. Merhaba, yazımız içeriğinden de net anlaşılabileceği üzere kıdem ve ihbar ödenmesi gerekir.

 50. Merhabalar ben yaklasik bir ay once isten 04 koduyla cikarildim ama tazminatim odenmedi bu durumda neyapabilirm simdiden tesekkurler

 51. 05/12/2008işe giriş tarihim
  çıkış tarihim
  21/01/2010 ihbar kıdem tazminatımı alamadım ne yapmam gerekiyor

 52. Emekliyim 4 göre işten çıkartıldım hiç bir gerekçe gösterilmeden acaba işsizlik maaşı alabilirmiyim bana kullandırmadıkları iznin tamamını kulladırıp izin dönüşünün ilk günü işten çıkardılar ne yapmalıyım

  1. Merhaba, Mehmet bey işsizlik maaşı alamazsınız; çünkü işsizlik maaşı almanın ön şartı, başkaca bir sürekli gelir elde etmiyor olmaktır. Siz emekli maaşı aldığınıza göre, işsizlik maaşı alamazsınız.

 53. Merhabalar, isyerinde is sozlesmesinde yer almadigi halde , aylik prim almaktayiz ve bazı bölumler bu kapsamın dışında, fakat prim almayan bölümdeki bir arkadaşa prim aldıgimi muhabbet esnasinda ağzımdan kaçırdım ve bu durumdan dolayı istifaya zorlanıyorum veya işten çıkarırlarsa sicilime işleyeceği konusunda tehdit almaktayım ne yapmam gerekir..

  Tesekkurler

  1. Merhaba, bu konuda bizim söyleyeceğimiz bir şey olamaz. Usulsüz görünen bu uygulama hakkında sizin bir karar vermeniz gerekir. Çünkü belirttiğiniz tüm hususlar kayıt dışı olup işverenle sizin aranızda gerçekleşmiştir.

 54. 25 07 2016 işe giriş 17 07 2017 birsendikaya üye üye oldum 18 03 2019 çalıştığım işyerinde yangın çıktı sendikaya üyeydim önceleri bana sendikadan çık dediler kabul etmedim öncülük edenleri daha önce çıkardılar küçülüyuruz diye sonrasında orda çalıştığım süre buyunca hafta içi hafta sonu mesai kal dediler kaldım hiç devamsızlığım YOK 04 kodundan iş akdimiz feshedildi mücbir sebep dediler iki üç ay sonra aynı yerde üretime devam ediyor .k.demir

 55. Zeynel mrb ben adana büyükşehir belediyesi personeli iken önce 29 madde daha sonra 4 madde den çıkış verildi ama tazminatı ve izin parasını aldım ama işe dönmek istiyorum fakat ocak 20 de çıkış verdikleri için bunun zamanı geçtimi teşekür ederim

 56. Beni 23.02.2017 de işten çıkardılar ama sgk yı 4 ay yatırdılar sonra benim çıkış tarihimi 23.06.2017 ve 4 madde olarak göstermişler beni 23.02.2017 çıkarttıkların da işkur a başvurdum ve 7 ay işsizlik maaşı aldım yeni işe girince kestirdim. Sonra bana iskurdan 5538 TL ceza geldi nasıl oluyor?

 57. Beni 23.02.2017 de işten çıkardılar ama sgk yı 4 ay yatırdılar sonra benim çıkış tarihimi 23.06.2017 ve 4 madde olarak göstermişler beni 23.02.2017 çıkarttıkların da işkur a başvurdum ve 7 ay işsizlik maaşı aldım yeni işe girince kestirdim. Sonra bana iskurdan 5538 TL ceza geldi nasıl oluyor?
  Geri dönüş için dava açtım sonra işveren tazminat ödemiş paramı aldım.

 58. İşten 31-05-2020 çıkarıldım pandemi den dolayı işsizlik maaşı başvurusu yapamadım 14-09-2020 başvurdum geçmiş aylarında maşı yatarmı

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.