4 kodu ile işten çıkarılan işçinin hakları nelerdir?

04 kodu ile işten çıkarılma

Bir iş ilişkisi sona erdiğinde işveren, işçinin işten ayrılışını SGK’ya bildirmek zorundadır. Bunu ise işten ayrılış bildirgesi ile yapar. Böylece işçinin sigortalılığı da sona erdirilmiş olur. İşte bu işten ayrılış bildirgesinde “çıkış nedeni” olarak belirtilen bir bölüm vardır. İşveren çıkış nedeni olarak 04 kodunu girmişse bu ne anlama gelir?

SGK çıkış kodları

Bu konuda daha önce yazdığım bir yazıdan, tüm SGK çıkış kodları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu kodların iki açıdan önemi bulunmaktadır. İlk olarak; İşkur işsiz kalan kimseye işsizlik maaşı bağlayıp bağlamamaya karar verirken bu kodu dikkate almaktadır. Şu yazımdan da göreceğiniz üzere; bazı kodlara işsizlik maaşı bağlanırken, bazılarına bağlanmamaktadır.

İkinci olarak da, bu kodlar işçinin tazminat hakları açısından önem arz etmektedir. Bazı kodların varlığı kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı ödemesini gerektirirken, bazı kodlar ise gerektirmemektedir.

4 kodu ile çıkarılan işçi

4 çıkış kodu “belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep BİLDİRİLMEDEN feshi” anlamına gelmektedir. Bu fesih türüne biz uygulamada bildirimli fesih diyoruz. Özetle; işçinin her hangi bir kusurunun olmadığı, işverenin işçiyi geçerli bir nedene dayanarak ya da öylesine işten çıkardığı anlamına gelmektedir.

04 kodu ile çıkarılan işçinin hakları

Eğer SGK çıkış kodunuz 4 ise aşağıdaki haklara sahipsiniz demektir:

  • İşçiye kıdem tazminatı mutlaka ödenmelidir.
  • İşçiye ihbar süresi kullandırılmalı, kullandırılmamışsa ihbar tazminatı ödenmelidir.
  • İşyerinde çalışan işçi sayısı en az 30 ise ve işçinin işyerindeki kıdemi de en az 6 ay ise, işveren geçerli bir nedenle fesih yapmak zorundadır. Bu durumda işçi, feshin geçerli nedene dayanmadığı iddiasıyla işe iade davası açabilecektir.
  • İşçinin kullanmadığı yıllık izin ücretleri, ödenmeyen maaş alacakları ve diğer hakları ödenmelidir.
  • İşçiye işsizlik maaşı bağlanacaktır.

sgk çıkış kodu 4

SONUÇ

İşten çıkarılmış olmak, hiçbir zaman arzu edilen bir durum değildir. Ama 04 kodu ile işten çıkarılmak, işçi için olabilecek en iyi işten çıkarılma biçimidir.

Çünkü bu durumda işveren artık kıdem tazminatı mutlaka ödemek zorundadır. Eğer ihbar süresi kullandırmamışsa, ihbar tazminatı da ödenmelidir. Hatta şartları varsa, işe iade davası açılması da mümkündür.

Ayrıca, işçinin başvurması halinde, bu işçiye İşkur tarafından işsizlik maaşı da bağlanacaktır.


, , ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

  1. Merhabalar smmm ofisinde 07.04.2017 tarihinde çalışmaya başlayıp 31.03.2018de yani 1yıl olmasına 6gün kala ‘4’ koduyla sözleşmem fesh edildi. İhbar tazminatımı aldım fakat kıdem tazminatına hak kazanabiliyor muyum?

  2. Bir şirkette yaklaşık 5 yıl çalışmaktayım. şirket İzmir de fakat biz Bolu da çalışmaktayız. çalıştığımız işyeri depo olarak faaliyet göstermekteydi. Bolu da çalıştığımız için şirket çalıştığımız işyerini aynı şirkete ait büro olarak göstermektedir. Bu esnada şirket bizim giriş çıkışımızı yapmış. Yani Bolu daki büro 2018 ocak ayında faaliyetine başlamış görünmektedir. Bolu da çalışan arkadaşlarımızdan işten ayrılan olmadı. Herkes işine devam etmektedir. SSK ile görüşmemizden öğrendik ki 04 koduyla işten çıkartılmışız. Bu durumda önümüzdeki yıllarda işten çıkartılmamız veya kendi isteğimizle ayrılmamız durumunda geçen 5 yılın ve sonraki yılların tazminatını alabilir miyiz. Not: işten çıkış ğiriş yapıldığına dair herhangi bir tutanak imzalatılmamıştır. Maaş bodro tarihi yeni tarihli olarak imzalatılmaktadır.

    1. Necmi bey, işveren hangi kodla bildirim yapmış olursa olsun; ileride kıdem tazminatlarınız ödenmezse dava açtığınızda, aslında her hangi bir çıkış olmadığına ve çalışmaya devam ettiğinize mahkemeyi ikna ederseniz, tüm sürelerin kıdem tazminatını almanız mümkündür.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.