8. Yaşlı Refahı Semineri Edirne’de yapıldı

Sekizinci Yaşlı Refahı Semineri Edirne’de Tarım İl Müdürlüğü konferans salonunda yapıldı. 2019 yılı ‘Yaşlı Yılı’ ilan edildiği için, Cumhurbaşkanlığı 180 Günlük İcraat Programı kapsamında Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafında bölgesel şekilde gerçekleştirilen Yaşlı Refahı Seminerlerinin sekizincisi  Osmanlının 2.başkenti olan serhat şehri Edirne’de gerçekleştirildi.

Edirne’de konferans

Edirne sosyal hizmet geçmişimiz açısından çok önemli bir yere sahip. 15 yüzyılda II. Beyazıt tarafından yaptırılan şifahane külliyesinde tıp ve eczacılık eğitimleriyle beraber halka ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor ve  ilaç dağıtılıyordu. Şifahanenin en büyük özelliği su sesi ve musikinin ilk defa tedavi amaçlı kullanılmış olmasıdır.

Yaşlı refahı seminerime yüksek katılım

Edirne Tarım İl Müdürlüğü konferans salonunda yapılan seminere, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü İstihdam ve Sosyal Güvenlik Daire Başkanı Umut Pınar BÜYÜKKAYAER, Edirne Vali Yardımcısı Dr. Yusuf GÜLER, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul TANRIKULU,Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ ve Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’dan yöneticiler katıldı.

Periyodik olarak düzenlenen bu seminerlerle, katılımcıların ihtiyarlık alanında duyarlılığını ve kişisel gelişimini sağlamak, farklı şehirlerin uygulamaları ve güncel gelişmeler hakkında görüş ve önerilerini almak, çalışanların moral ve motivasyonlarını yükseltmek ve bununla birlikte yerel düzeyde farkındalık oluşturmak amaçlandı.

“İnsan daha iyi olmak zorunda”

Programın açılışında konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü İstihdam ve Sosyal Güvenlik Daire Başkanı Umut Pınar BÜYÜKKAYAER şöyle dedi:

“Dünya Sağlık Örgütü (WHO) insan ömrünün yaşlılığı artık 74 yaşından itibaren başlatıyor. Biz Çalışma Bakanlığı olarak insan ömrünü doğumla başlatıyoruz ve bütün sosyal politika ve sosyal yardım alanlarının tamamında, eğitimde, iş gücüne girişte, sosyal hizmetlerde tamamında insanın yanındayız.

Fakat ihtiyarlık, insanın ömür süresinin uzaması, aslında insanın iyi olma halinin artışıdır. Be nedenle toplum refahını arttırmak arzusundaysak öncelikle kamu hizmet politikalarında, insanın iyi olma halini arttırmak mecburiyetindeyiz”

yaşı refah semineri

edrinede yaşlı refahı semineri

2019 yaşlı refahı semineri nedir

“Dünya ülkemizi Örnek Alıyor”

Edirne Vali Yardımcısı Dr. Yusuf GÜLER konuşmasında şöyle söyledi:

“Modernleşme denilen refah düzeyi yüksek toplumlarda ortak özellik ihtiyar nüfusunun çok olması. İhtiyar nüfusunun fazla olması tıbbi gelişmelerin de etkisiyle Türkiye’de de sürekli artıyor. Cumhurbaşkanlığımızca yürütülmekte olan eylem planlarında geçen doğurganlık oranlarımızı da kesinlikle artırma yönünde ciddi gayretler sarf ediyoruz.

Yaşlılığın oluşmasında demokratik, sosyo-ekonomik, politik faktörler, insancıl gereksinimler çok önemli. Bizler Türkiye olarak birçok dünya ülkesine, uyguladığımız birçok sosyal politikalarla örnek olabilecek uygulamaları da gerçekleştirdik. Sosyal hizmetler konusunda şu anda dünyada örnek gösterilecek uygulamalara imza atmaktayız.”

Program planlanan sunumların gerçekleşmesinin ardından soru cevap kısmıyla tamamlandı.

Gün boyu devam seminerin ardından İstihdam ve Sosyal Güvenlik Daire Başkanı Umut Pınar BÜYÜKKAYAER başkanlığındaki bakanlık heyeti ve il yöneticileri, Milli Emlak tarafından 200 kişi kapasiteli Huzurevi inşaatı için tahsis edilen 44600 m2 lik arsayı birlikte inceledi ve bazı kuruluş ziyaretlerini gerçekleştirdi.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.