Adım Adım İşe İade Davası

İşe iade davası açma şartları

İşe iade davası, işçilerin işten ayrıldıktan sonra belirli koşullar altında açabildiği bir davadır. Bu davanın açılabilmesi için;

1- İşyerinde çalışan işçi sayısının az 30 olması

2- İşçinin o işyerinde kıdeminin en az 6 ay olması (Yer altı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmaz.)

3- İşçinin sözleşmesinin belirsiz süreli olması gerekmektedir.

Bu 3 şarttan birisinin yokluğu halinde dava açılamaz.

İşe iade başvurusu ve süreci nasıl olur?

Peki bu 3 şartın da varlığı halinde ne olur? Bunları da maddeler halinde anlaşılabilir şekilde sıralayalım.

1- İşçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yetersizliğinden ya da davranışlarından/hareketlerinden ya da işin, iş yerinin veya işletmenin gereklerinden kaynaklanmakta olan geçerli bir nedene dayanmak zorundadır.

2- İşveren fesih bildirimini yazılı şekilde yapmalı ve fesih nedeninin açık bir şekilde ve kesin olarak belirtmek zorundadır.

3- İş akdi feshedilen işçi, fesih bildiriminde neden gösterilmediği iddiasıyla veya gösterilen nedenin geçerli bir neden olmadığı iddiasıyla fesih bildiriminin tebliğ edildiği tarihinden itibaren 1 ay içinde arabulucuya başvurabilir. Zorunlu arabuluculuk sistemi getirildiği için, doğrudan iş mahkemesine başvurulması mümkün değildir. Burada önemli bir ayrıntıyı belirtmek isterim. Eğer ihbar süreli bir fesih söz konusu ise; örneğin işçiye bildirim yapılmış ve iş akdinin 8 hafta sonra feshedileceği belirtilmişse, bu 1 aylık arabulucuya başvuru süresi, bildirimle birlikte başlar. Eğer arabulucuya başvurmak  için, illa ki işten çıkacağız tarihi beklerseniz, hak düşürücü süre nedeniyle işe iade davası açamazsınız.

4- Arabuluculuk sonunda anlaşmaya varılırsa; işe başlatma tarihi, boşta geçen süreler için ödenecek tutar ve işçinin işe başlatılmaması durumunda ödenecek olan işe başlatmama tazminatının miktarı tutanakla kayıt altına alınır.

4- Arabuluculuk sonunda anlaşmaya varılamazsa, son tutanağın düzenlendiği tarihten itibaren iki hafta içinde iş mahkemesine dava açılabilir.

4- İşverence geçerli bir sebep gösterilmediği veya gösterilen nedeni geçerli bir neden olmadığı iş mahkemesince tespit edilerek feshin geçersiz olduğuna karar verildiğinde, işveren, işçiyi 1 ay içerisinde işe başlatmaya mecburdur.


5- İşveren, işçiyi başvurusu olmasına rağmen 1 ay içinde işe başlatmazsa, işçiye mahkeme tarafından belirlenen ve en az 4 aylık ve en çok 8 aylık ücreti tutarında işe iade tazminatı ödemekle mükellef olur.

6- Tazminat miktarının ne olacağını, feshin geçersizliğine karar verdiğinde mahkemenin kendisi belirler.

7- İşçi dava boyunca çalışmadığı için, kararın kesinleştiği tarihe kadar çalıştırılmadığı süreler için işçiye ücret ve diğer mali hakları ödenir.(Bu ödemenin üst sınırı 4 aylık tutardır.)

8- İşçi mahkeme kararının kesinleşmesinden sonra, bu kararın tebliğinden itibaren 10 iş günü içinde işe başlamak için işverenine başvurmak zorundadır. İşçi bu süre içerisinde başvuruda bulunmazsa, işverence yapılan fesih geçerli bir fesih kabul edilir ve işveren sadece bu geçerli feshinin hukuki sonuçları ile sorumlu tutulabilir.

Notlar:

1- İşçinin 6 aylık kıdemi, aynı işverenin bir veya değişik iş yerlerinde geçen tüm süreler birleştirilerek hesaplanır. İşverenin aynı iş kolunda birden çok iş yerinin olması halinde, iş yerinde çalışan toplam işçi sayısı, bu iş yerlerinde çalışan toplam işçi sayısı esas alınarak belirlenir.

2- Sıfatı işveren vekili olan işçiler ile işverene yardımcı işçiler(genel müdür vb.) için işe iadeye ilişkin bu durumlar geçerli değildir.

3- İşçinin savunması alınmaksızın, geçerli bir nedene dayanarak iş sözleşmesi feshedilemez.

4- Feshin geçerli bir nedene dayandığını ispat etme yükümlülüğü işverene aittir.

5- Davanın iş mahkemesinde seri muhakeme usulüne göre ivedilikle sonuçlandırılması gerekir. Mahkeme tarafından verilen kararın istinafa götürülmesi halinde, Bölge Adliye Mahkemesi de kesin kararını ivedilikle vermek zorundadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

43 Yorum

 1. Geri bildirim: Muvazaa ve işe iade (Yargıtay Kararı) | İşçi Dünyası
 2. Merhaba ben yaklaşık 3 hafta önce işten çıkarıldım Nedeni işyerinde sigara paketimde aslinda icinde olmaması gereken 1 dal sigaranın ucunda inanilmaz darecede az ot vardı fakat bunu işyerinde kullanmadım Ama bana hem bağımlı muamelesi yaptılar hemde beni polisi vermekle korkutarak tehditle bana haklari mi aldığına dair hem kendilerinin düzenlediği hemde kendi el yazım la bana kağıt imzalattılar ve benim aynı gün işime son verdiler Bu konuda haksızliğımı kabul ediyorum Sonuçlarının ne olduğunu bilmediğim için ve ailemin kulağına gitmesinden korktuğum için imzaladım Bu durum benim maddi en cok ta manevi çöküntüye uğrattı ve dava açmak istiyorum ben hatamın bedelini ödemeye razıyım Fakat 4 yıllık emeğimi çöpe atmak istemiyorum inanin çok zor durumdayım Tazminat davasını kazana bilme ihtimalim varmı onu öğrenmek istiyorum tazminat davası actigım taktirde bana büyük ihtimalle bu yönde şantaj yapacaklar bu benim tazminat dava mı etkiler mi bana bir yol gösterin lütfen şimdiden Teşekkür ederim

  1. Mustafa bey’de mutlaka kendi değerlendirmesi ile destek olacaktır lakin, durumunuzda iç açıcı pek bir hak görünmüyor. Uyuşturucu madde kullanmak yasalara göre zaten yasak. KAldı ki iş sözleşmenizde de mutlaka yazıyordur. 25/II den çıkarılsaydınız ciddi bir iş bulmanız daha da zor olurdu. Bilmiyorum ama şimdi dava açsanız da kazanma ihtimaliniz yok gibi.. Keşke hiç olmasaydı.

 3. MERHABA ,
  26/05/2017 tarihinden çalıştığım mağaza da iş arkadaşımla market içinde tartışma yaşadım.İş arkadaşım kendi bölümünde bulunan ürünleri almamı söyledi bende donuk ürün olduğu için yer olmadığından dolayı alamayacağımı ve ısrar edince de” Ne yapacağım …. ” diye bir tabir kullandım.belli bir süre sonra diğer kişi bana karşı ”al o ürünleri ordan beni çıldırtma kimsin … sen benimle nasıl böyle konuşuyorsun” diyerek tehdit içeren cümleler kullandı ve daha sonrasında senin ….m diyerek bağırmaya başladı bende karşılık olarak sözünün geri almasını söyledim.beni tutup uzaklaştırdılar.onu da götürdüler. bu olaylar yaşanırken mağaza satışa açık değildi. Şirketin disiplin kuruluna sevkedildik ve işten çıkarıldık.Evime gelen beyanname de”Arkadaşınıza yönelik ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan söz ve davranış sebebiyle iş sözleşmeniz 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/II. Maddesinin ”d” bendi gereğince 30,05,2017 tarihi itibariyle fesh edilmiştir.

  1. Ayhan bey, işyerindeki başka işçiye sataştığınız gerekçesiyle işten çıkarılmışsınız. Ancak dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz. Burada da olayı değerlendirip feshin doğru olup olmadığına karar verecek olan hakim olacaktır. Benim buradan yorum yapmam doğru olmaz.

 4. MERHABALAR
  BELEDİYEDE 3 YIL CALISTIM SÖZLEŞMELİ PERSONEL OLARAK VE GECEN AY İŞ SÖZLEŞMEM YENİLENMEYECEGİ TEBLİĞ EDİLDİ NE YAPMAM LAZIM

  1. Kadir bey, sözleşmeli personel 4857 sayılı İş Kanununa tabi olmadığından, bu konuda size yardımcı olamayacağım.

 5. Mrb psikolojik ve ailevu sorunlarinlarimdan dolayi ikigun ise gidemedim is yerime haber verdigim halde is yeri ikinci gün isten cikarmis beni haberim bile yok 6 yıl calismisligim var ne yapmaliyim

  1. Merhaba. Keşke rapor alarak işe gitmeseydiniz. Şimdi elbette dava açabilirsiniz ama işinizin zor olduğunu söylemem gerek. Tek bir şansınız var; eğer siz iki gün üst üste işe gitmedikten sonra işveren 6 iş günü içinde fesih işlemini yapmadıysa, kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

   1. – İşçinin savunması alınmaksızın, geçerli bir nedene dayanarak iş sözleşmesi feshedilemez. yazıyor yukarıda. siz 6 gün sınırından bahsetmişsiniz fakat. savunma alınmadan direk iş akdi feshedilemez. 3 gün üst üste gitmese dahi ilk önce noter kanalıyla savunma istenmelidir.
    işçi dava açarsa kazanması muhtemeldir.

    1. Alican bey, katkınız için teşekkür ederim. Yazıda da belirttiğim gibi, işçinin savunmasının alınması gerekir. Ama alınmazsa ne olur? İşçi mutlaka davayı kazanır mı? Buna kesin olarak evet dememiz mümkün olmaz; çünkü Türkiye’de Yargıtay kararları bile birbirini tutmamaktadır.

 6. Nedensiz olarak işten atılıp fesih kağıdına hukuki haklariniz verilecektir yazili olarak elime verip çıkardılar, mahkemeye vermeyi planlıyorum fakat şirket 30gunden sonra dava etmediğinizi gördükten sonra tazminatinizi vericem diyor yani bizi bir nevi tehdit ediyor fakat ben genede dava açmak istiyorum nasıl bir yol çizmeliyim

  1. Merhaba. Şirketin yaptığı doğru olandır. Yeni Türk Borçlar Kanununa göre de olması gereken 1 ay beklemek ve 1 ayın sonunda işçi işe iade davası açmamışsa, ibraname düzenlemektir.

    1. Merhabalar 10 yillik caliştigim şirket bana farki bir ile girmeyi teklif yapti ve bende kabul etmedim tazminatlarmi vererek iş hakkini 17-18 maddesinden fes ettiler Geri dönüş davası açabilirim

     1. Merhaba. Yazıdaki şartları taşıyorsanız açabilirsiniz. Ama 1 aylık süreyi kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.

 7. Merhabalar şimdiden teşekkür ederim.

  Şu an bir şirkette çalışmaktayım.19.12.2017 de bir yılım dolmuş olacak. Bir ihtimalle bir yılım dolmadan önümüzdeki hafta işten çıkartılabilirim. Eğer böyle olursa Bir yılımın dolmasına az bir gün kala çıkartılırsam
  tazminat almayı hak ediyor muyum.

 8. Merhaba 40 gün zabitalik yaprim sonra sacma sapan nedenlerle alakasiz bir sekilde cikarildim 6 ay calisamadigim icin herhangi. Bir dava acma hakkim yok mu

 9. Merhaba,Bir özel güvenlik şirketinde Emn. Gen.Mud. onaylı şirket yöneticisi olarak calisrken 6 ayın dolmasına günler kala daha ucuza personel bulmaları ve SGK primlerinin düzensiz yatirmamalarini istediğim için işten çıkarıldim.Ben arabulucuya başvurdum.Karşı taraf teşrif etmediler.Şimdi ben 6 ayı doldurmadgim için ise iade davasi açamıyor muyum?

 10. ben fabrikada guvenlik personeli olarak çalışıyorum 6 ay iki gundur çalısıyorum ama hakkım da kaç tane fabrika işçisis şikayet etmiş beni benim hakımda demişler güvenlik bize sert davraniyor çyle birşey yok ama sadece agiz tartişması oldu diye fabrika yönetimi beni gözden çıkarmış ama bizizm amirimiz beni hiç savunmuyor surekli suçlu gözuyle bakıp konuşuyor beni hiç dinlemiyor savunmamı yapmamı istemiyor ve diyorum ben birşey yapmadım bana inanmıyor elinde bir kanıtta yok ve sorduğumda ben ne yaptım söyle amirim surekli diyor bnde bilmiyorum ama hakkında şikayet var diyor istıfa kagıdını imzala bende dedim imzalamayacam sonra diyor bnde çıktı ve diyor ijbar suren 15 gun eyer imzalamasan şirket senden yarım aylık maaşını keser ve guvenlık elbiselerin parasınıda keser beni çaresiz bıraktılar ve ben kendimi swavunmaya geçtiğimde beni kaide bile almıyor ve şirketlen yönetimle konuşacam diyorum amir diyor seni dinlemezler bu nkonuda elim kolum bağlandı ne yapacagımı bılmıyorum ne için işten çıkarıyorlar onuda duzgun bilmiyorum savunmamı istemiyorlar öyle görunuyor sadece amir diyor bizim şirket burdan alır seni başka yere verir belki diyor bnde çıkmak ıstemıyorum çunku suç işleyecek birşey duzgun ortada yok ve altı ay iki gundur burda çalışıyorum ne yapmam lazım lutfen mağdurum rica etsem bana yardımcı olun altı ay ıkı gundur çalışıyorum diye tazminat davası ve başka nasıl şekilde dava açarım

 11. 4,5 ay önce işe girdim sözleşmedeki 2 aylık beyanı atlattdım fakat 4,5 aynaonra yerime başkasını bulup nedensiz bir şekilde beni işten attılar hakkımı ve mahrumiyet timi nasıl giderebilirm tolga

 12. Iyi günler ben ambalaj sektöründe çalışıyordum yönetim değişikliği nedeni ile işten cikariliyorum 6 gün var senemin dolmasına ne yapmaliyim yardimci olursanız sevinirim 2000 tl yıpranma payı 350 tl kömür parası veriyorlar ama brüt ücretim 3700 civari

  1. Emre bey şu an bir şey yapamazsınız. Ancak işten çıkarıldıktan sonra şartlarınız varsa, bir an önce, işe iade talebiyle arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatabilirsiniz.

 13. Merhaba .İşyerinde kural dışı diye geçen bir olayda hiçbir kamera kaydi ve sözlü anlatımlar dışında ispat yokken sadece personelin ağzıyla karara vararak ona göre tuatank tutulup asıl sebep dışında başka gerçekliği
  olmayan sebeplerde doldurularak açıkça gözden cikarilmistim.ben tutanağa olani yAzdim.digerlerini kabul etmediğini bildirdim .bana istifa edersem kendim çıkmış olarak sicilime islenecegini yamzasam istifa atıldı görüneceği mi söylediler.bende istifa yazdım.issizlik maaşı da tasminatta alamazsın dediler.sadece ben çıkarıldılar.asil görüntüde olan arkadaşlar ciksrilmadi.5yillik gecmsiim var ve ise girdigimde detaylı sağlık raporu vermiştim.ozmana bel ve boyun sıkıntım psikolojik sıkıntım yoktu.is çok yıprattı ve elimde hiçbir hakkimi vermeden yolun açık olsun deyip yolladılar onca emeğimi.haklarimi nasıl alirim.

 14. Merhaba
  01.04.2017 tarihinde girdiğim işten 07.09.2018 tarihinde şube müdürü değişikliğinde yeni gelen müdürün bana yaptığım görevin üzerine daha fazla görev vermek istediğinde bende yapmayacağım dediğim için beni işten çıkarttılar. Kıdem ve ihbar tazminatı verdiler. Sgk ya işten ayrılış nedenimi 04 kodunu yazdılar ve hiç bir fesih yazısıda göstermediler. İşe iade davası açabilir miyim ?
  İşten ayrıldıktan 1 ay sonra arabulucuya başvurmam gerekiyormuş ancak başvurmadım. Bundan sonra ne yapabilirim

  1. Merhaba. Bir aylık süre kaçtıysa, hiçbir şekilde işe iade başvurusu yapmanız artık mümkün olmaz.

 15. Ben cafe restorantta çalıştım mutfak şefi olarak 6 ay çalıştım 3 ay sigorta yatmış ve iki aylık maaşım içeride maaşımızı vermiyorlar nasıl yapabiliriz

 16. Merhabalar 11 aydın bir benzinlik istasyonunda calişiyorum calişma sistemi 12 saaat calişma 24 dınlenme, bu şekilde haftalik 60 saat calişmiş oluyorum. Gece vardıyasında saat 12 ye kadar calişip rahatsız landığim için eve gıttım ve saat uygun olmadığı ndan müdüre haber veremedim bu sebebten işime son verıldı ihbar surem 28 gün duracam fakat izinsiz 12 aydır böyle calişiyorum bunların mesaisini alma şansım varmı?e

  1. Merhaba. İşten nasıl çıkmış ya da çıkarılmış olursanız olun, fazla mesailerinizi her zaman talep edebilirsiniz. Bunun için bir avukatla görüşmenizi öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.