Adım Adım İşe İade Davası

İşe iade davası açma şartları

İşe iade davası, işçilerin işten ayrıldıktan sonra belirli koşullar altında açabildiği bir davadır. Bu davanın açılabilmesi için;

Reklam

1- İşyerinde çalışan işçi sayısının az 30 olması

2- İşçinin o işyerinde kıdeminin en az 6 ay olması (Yer altı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmaz.)

3- İşçinin sözleşmesinin belirsiz süreli olması gerekmektedir.

Bu 3 şarttan birisinin yokluğu halinde dava açılamaz.

İşten çıkarılan işçi ne yapmalı?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İşe iade başvurusu ve süreci nasıl olur?

Peki bu 3 şartın da varlığı halinde ne olur? Bunları da maddeler halinde anlaşılabilir şekilde sıralayalım.

1- İşçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yetersizliğinden ya da davranışlarından/hareketlerinden ya da işin, iş yerinin veya işletmenin gereklerinden kaynaklanmakta olan geçerli bir nedene dayanmak zorundadır.

2- İşveren fesih bildirimini yazılı şekilde yapmalı ve fesih nedeninin açık bir şekilde ve kesin olarak belirtmek zorundadır.

3- İş akdi feshedilen işçi, fesih bildiriminde neden gösterilmediği iddiasıyla veya gösterilen nedenin geçerli bir neden olmadığı iddiasıyla fesih bildiriminin tebliğ edildiği tarihinden itibaren 1 ay içinde arabulucuya başvurabilir. Zorunlu arabuluculuk sistemi getirildiği için, doğrudan iş mahkemesine başvurulması mümkün değildir. Burada önemli bir ayrıntıyı belirtmek isterim. Eğer ihbar süreli bir fesih söz konusu ise; örneğin işçiye bildirim yapılmış ve iş akdinin 8 hafta sonra feshedileceği belirtilmişse, bu 1 aylık arabulucuya başvuru süresi, bildirimle birlikte başlar. Eğer arabulucuya başvurmak  için, illa ki işten çıkacağız tarihi beklerseniz, hak düşürücü süre nedeniyle işe iade davası açamazsınız.

4- Arabuluculuk sonunda anlaşmaya varılırsa; işe başlatma tarihi, boşta geçen süreler için ödenecek tutar ve işçinin işe başlatılmaması durumunda ödenecek olan işe başlatmama tazminatının miktarı tutanakla kayıt altına alınır.

4- Arabuluculuk sonunda anlaşmaya varılamazsa, son tutanağın düzenlendiği tarihten itibaren iki hafta içinde iş mahkemesine dava açılabilir.

4- İşverence geçerli bir sebep gösterilmediği veya gösterilen nedeni geçerli bir neden olmadığı iş mahkemesince tespit edilerek feshin geçersiz olduğuna karar verildiğinde, işveren, işçiyi 1 ay içerisinde işe başlatmaya mecburdur.


5- İşveren, işçiyi başvurusu olmasına rağmen 1 ay içinde işe başlatmazsa, işçiye mahkeme tarafından belirlenen ve en az 4 aylık ve en çok 8 aylık ücreti tutarında işe iade tazminatı ödemekle mükellef olur.

6- Tazminat miktarının ne olacağını, feshin geçersizliğine karar verdiğinde mahkemenin kendisi belirler.

7- İşçi dava boyunca çalışmadığı için, kararın kesinleştiği tarihe kadar çalıştırılmadığı süreler için işçiye ücret ve diğer mali hakları ödenir.(Bu ödemenin üst sınırı 4 aylık tutardır.)

8- İşçi mahkeme kararının kesinleşmesinden sonra, bu kararın tebliğinden itibaren 10 iş günü içinde işe başlamak için işverenine başvurmak zorundadır. İşçi bu süre içerisinde başvuruda bulunmazsa, işverence yapılan fesih geçerli bir fesih kabul edilir ve işveren sadece bu geçerli feshinin hukuki sonuçları ile sorumlu tutulabilir.

Notlar:

1- İşçinin 6 aylık kıdemi, aynı işverenin bir veya değişik iş yerlerinde geçen tüm süreler birleştirilerek hesaplanır. İşverenin aynı iş kolunda birden çok iş yerinin olması halinde, iş yerinde çalışan toplam işçi sayısı, bu iş yerlerinde çalışan toplam işçi sayısı esas alınarak belirlenir.

2- Sıfatı işveren vekili olan işçiler ile işverene yardımcı işçiler(genel müdür vb.) için işe iadeye ilişkin bu durumlar geçerli değildir.

3- İşçinin savunması alınmaksızın, geçerli bir nedene dayanarak iş sözleşmesi feshedilemez.

4- Feshin geçerli bir nedene dayandığını ispat etme yükümlülüğü işverene aittir.

5- Davanın iş mahkemesinde seri muhakeme usulüne göre ivedilikle sonuçlandırılması gerekir. Mahkeme tarafından verilen kararın istinafa götürülmesi halinde, Bölge Adliye Mahkemesi de kesin kararını ivedilikle vermek zorundadır.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

27 Yorum

 1. Merhaba,Bir özel güvenlik şirketinde Emn. Gen.Mud. onaylı şirket yöneticisi olarak calisrken 6 ayın dolmasına günler kala daha ucuza personel bulmaları ve SGK primlerinin düzensiz yatirmamalarini istediğim için işten çıkarıldim.Ben arabulucuya başvurdum.Karşı taraf teşrif etmediler.Şimdi ben 6 ayı doldurmadgim için ise iade davasi açamıyor muyum?

 2. Merhaba 40 gün zabitalik yaprim sonra sacma sapan nedenlerle alakasiz bir sekilde cikarildim 6 ay calisamadigim icin herhangi. Bir dava acma hakkim yok mu

 3. Merhabalar şimdiden teşekkür ederim.

  Şu an bir şirkette çalışmaktayım.19.12.2017 de bir yılım dolmuş olacak. Bir ihtimalle bir yılım dolmadan önümüzdeki hafta işten çıkartılabilirim. Eğer böyle olursa Bir yılımın dolmasına az bir gün kala çıkartılırsam
  tazminat almayı hak ediyor muyum.

 4. Nedensiz olarak işten atılıp fesih kağıdına hukuki haklariniz verilecektir yazili olarak elime verip çıkardılar, mahkemeye vermeyi planlıyorum fakat şirket 30gunden sonra dava etmediğinizi gördükten sonra tazminatinizi vericem diyor yani bizi bir nevi tehdit ediyor fakat ben genede dava açmak istiyorum nasıl bir yol çizmeliyim

  1. Merhaba. Şirketin yaptığı doğru olandır. Yeni Türk Borçlar Kanununa göre de olması gereken 1 ay beklemek ve 1 ayın sonunda işçi işe iade davası açmamışsa, ibraname düzenlemektir.

 5. Mrb psikolojik ve ailevu sorunlarinlarimdan dolayi ikigun ise gidemedim is yerime haber verdigim halde is yeri ikinci gün isten cikarmis beni haberim bile yok 6 yıl calismisligim var ne yapmaliyim

  1. Merhaba. Keşke rapor alarak işe gitmeseydiniz. Şimdi elbette dava açabilirsiniz ama işinizin zor olduğunu söylemem gerek. Tek bir şansınız var; eğer siz iki gün üst üste işe gitmedikten sonra işveren 6 iş günü içinde fesih işlemini yapmadıysa, kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

   1. – İşçinin savunması alınmaksızın, geçerli bir nedene dayanarak iş sözleşmesi feshedilemez. yazıyor yukarıda. siz 6 gün sınırından bahsetmişsiniz fakat. savunma alınmadan direk iş akdi feshedilemez. 3 gün üst üste gitmese dahi ilk önce noter kanalıyla savunma istenmelidir.
    işçi dava açarsa kazanması muhtemeldir.

    1. Alican bey, katkınız için teşekkür ederim. Yazıda da belirttiğim gibi, işçinin savunmasının alınması gerekir. Ama alınmazsa ne olur? İşçi mutlaka davayı kazanır mı? Buna kesin olarak evet dememiz mümkün olmaz; çünkü Türkiye’de Yargıtay kararları bile birbirini tutmamaktadır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.