AGİ’si ödenmeyen işçi ne yapmalı?

Asgari geçim indirimi ödenmeyen işçi ne yapmalı?

Asgari geçim indirimi ya da kısa adıyla AGİ; miktarı, çalışanın eşinin durumuna ve çocuk sayısına göre değişen bir ödemedir. Bazı işyerlerinde işçilerin maaşları hesaplanırken asgari geçim indirimlerinin hesaba katılmadığı ya da eksik hesaplandığı görülmektedir. Böyle bir durumda, eksik AGİ aldığını ya AGİ’sinin ödenmediğini iddia eden işçi ne yapabilir?

Asgari geçim indirimi nedir?

Asgari geçim indirimi çocuk parası olarak da bilinmektedir. Bunun ne olduğunu anlatmadan önce, ne olmadığını belirtmem gerekir. Çünkü genel inanış, AGİ’nin işveren tarafından işçiye ödenen bir miktar olduğu yönündedir ki; bu tamamen yanlıştır.

AGİ işçiye yapılan fazladan bir ödeme değildir. Asgari geçim indirimi, devletin alması gereken gelir vergisi miktarının bir kısmından vazgeçmesidir. Bir başka deyişle devlet; çalışandan belirli bir oranda vergi alacakken, onun bekâr ya da evli olmasına veya çocuk sayısına göre bir rakam hesaplamakta ve alması gereken gelir vergisini bu rakam kadar eksik almaktadır.

İşverenin cebinden çıkan bir şey yok!

Maktu ücret nedir? Günlük ücret nedir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Bazı işyerlerinde işçinin eş durumunun ya da çocuk sayısının dikkate alınmamasını anlamam çok zor. Çünkü işverenin yapması gerek tek şey işçinin beyanını almak ve buna göre bilgilerini maaşa uygulamaktır. Ardından, işçinin ödemesi gereken gelir vergisi azalacak ve işverenin bu işten bir kârı ya da zararı olmayacaktır.

İşveren neden AGİ konusunda sorun çıkarıyor?

agi ödenmezse

Bunun temelde, birçok işverenin bu konuda yeterli bilgi sahibi olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla işverenler de, tıpkı işçiler gibi, AGİ’nin kendileri tarafından işçiye ödendiğini ve ceplerinden çıktığını düşünmektedir.

Bazı işverenler ise ne yazık ki, art niyetli davranmakta ve asgari geçim indirimini işçiye ödemediğini belirterek işçinin maaşından kesinti yapmaktadır. İki uygulama da kesinlikle yanlıştır.

AGİ ödenmeyen işçi ne yapmalı?

Asgari geçim indirimi, doğru şekilde ödenmeyen ya da hesaplanmayan işçi, ALO 170’i arayarak şikayette bulunabilir ve işyerinde teftiş yapılmasını isteyebilir. İşçi, bu gerekçeyle işten haklı nedenle ayrılabilir ve kıdem tazminatını da talep edebilir. Ama böyle bir durumda en doğru yöntemin, işverenle diyaloga geçmek olduğunu düşünüyorum. Çünkü işverenin, cebinden bir şey çıkmayan bir durumda, yanlışını devam ettireceğini zannetmiyorum.

SONUÇ

Asgari geçim indirimi, işveren tarafından işçiye ödenen bir çocuk parası değildir. AGİ, devletin çalışandan alacağı gelir vergisini daha az almasından ibarettir. Her şeye rağmen, asgari geçim indiriminin eksik hesaplandığını ya da ödendiğini düşünen işçi öncelikle ALO 170’e şikayette bulunabilir.

İşçi ayrıca bu gerekçeyle, haklı nedenle iş sözleşmesini de feshedebilir ve kıdem tazminatını talep edebilir. Ama iki durumda da işçiye, maaş bordrosunu incelemesini ve AGİ miktarını kontrol etmesini öneriyorum. İşçi, kendisine eksik AGİ ödendiğini düşünse de bu böyle olmayabilir. Sitemizdeki AGİ hesaplama aracından faydalanarak asgari geçim indiriminizi hesaplayabilir ve maaş bordronuzdaki AGİ rakamıyla kıyaslayabilirsiniz.

NOT: Geçmişe dönük AGİ almak isteyen işçilere, şu yazımı mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum.

 

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. merhaba ben evli bir cocuk sahıbıyım 5 aydır sıgortalı calısıyorum aldıgım ucret aylık 1404.06 tl işverene sordum agiyi muhasebeyı aradı agi içerisınde dedı oysa benım 1450 tl almam gerekıyor normalde bu durumda ne yapabılırım işyerıne zarar vermeden teşekkur ederım

  2. Merhaba peki geriye dönük ödenmeyen agi parasını nasıl alabilirim? 2010-2011-2012-2013 yıllarına ait

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.