Alo 170 şikâyeti ne zaman cevaplanır?

Çalışma koşullarından şikayetçi olan işçinin, şikayetini iletebileceği kanallardan birisi de Alo 170’dir. Çalışma Bakanlığı tarafından koordine edilen Alo 170’e yapılan şikayet ne zaman sonuçlanır?

Alo 170

Alo 170’in ne olduğunu daha önce detaylıca açıklamıştık: iscidunyasi.com/alo-170-hatti-nedir-nasil-basvurulur-ne-ise-yarar

Kısaca özetlemek gerekirse Alo 170, çalışma hayatının ihbar numarasıdır. Çalışanlar yaşadıkları her türlü sorunu bu numaraya iletebildikleri gibi; sadece şikayetlerini değil, aynı zamanda önerilerini de Alo 170’e iletebilir.

Alo 170 alternatifleri

Alo 170 elbette ki, alanındaki tek iletişim kanalı değildir. İşçilerin şikayet için bu numarayı kullanmalarının temel nedenleri, ulaşmanın kolay olması ve sözlü olarak şikayetin iletilmesine imkan vermesidir.

Alo 170 gibi Cumhurbaşkanlığına bağlı olan Cimer’e ya da doğrudan SGK veya İşkur il müdürlüklerine de şikayette bulunulabilir. Ancak bu şikayetler sözlü olarak değil, yazılı şekilde yapılır.

Alo 170 işlem süreci

Alo 170’e yapılan şikayet, telefon başındaki görevli tarafından aynı anda yazılı ortama aktarılır ve kaydedilerek oluşturulur.

Oluşturulan bu şikayet, Çalışma Bakanlığı bünyesindeki yetkili görevlilerce, şikayetin ilgili olduğu yere aktarılır.

Aktarılan bu makam; SGK ya da İşkur olabileceği gibi, Çalışma Bakanlığının ilgili diğer birimleri de olabilir. Örneğin çalışan bir işçinin yaptığı “ücret “alamama” şikayeti, Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kuruluna iletilir. Benzer şekilde, sigortasız çalıştırılmayla ilgili bir şikayet ise SGK’ya iletilecektir.

alo 170 cevap süresi

Alo 170 cevap verme süresi

Bu sürenin kaç gün ya da aydan ibaret olduğunu merak ettiğinizi biliyorum. Ancak ne yazık ki böyle bir süre yoktur. Alo 170 sadece, kendisine gelen şikayetleri ilgili kurumlara yönlendirir. Bundan sonraki süre ise, ancak ve ancak kurumun yapacağı tetkiklerin sonucuna bağlıdır.

Bir örnekle açıklamak isterim. Örneğin işçi, ücret alamadığı için işvereni şikayet etmiş olsun. Alo 170 bu şikayeti Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kuruluna iletsin.

Bu durumda önce bir müfettiş görevlendirilecektir. Bu görevlendirme, en erken bir sonraki ayın görev programında yer alabilir.

Ardından müfettiş işyerine gidecek ve orada teftiş yapacaktır. Sonrasında tespitlerini raporuna yazacak ve bu rapor, gereği yapılmak üzere İşkur’a gönderilecektir.

Gördüğünüz gibi, Alo 170’in cevap verme süresi, görevlendirme zamanına ve yapılacak tetkiklere göre farklılık gösterecektir.

alo 170 şikayet sonuçlanma süresi

SONUÇ

Alo 170 şikayeti ne zaman sonuçlanır? Bu sorunun cevabı bazen 2 gün, bazen de 6 ay olabilir. Unutmayın ki; Alo 170, kendisine iletilen sorunları ve şikayetleri bizzat çözmez.

Alo 170, ancak aracı bir kurumdur ve şikayeti ilgili kamu kurumuna havale eder. Bu kurumun yapacağı görevlendirme ya da tetkik süreci ise, her bir şikayet için farklılık gösterir.

Açıkçası Alo 170’e yapılan şikayetlerle ilgili yapmanız gereken şey sadece “beklemek” olabilir. Emin olun, şikayet sonucunda kendisine görev tebliğ edilen kamu görevlisi işini elinden geldiğince çabuk yapacak ve kamu kurumu da hızlı şekilde Alo 170’e dönüş yapacaktır.

Yaşanan gecikmeler bazen şikayetin doğru şekilde sonuçlandırılması için gerekli bile olabilir. Şikayetin sonuca bağlanma süresi çok önemli olsa da, doğru şekilde sonuca bağlanması bundan daha önemli olsa gerekir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.