Çocuk parası kıdem tazminatına dahil mi?

Asgari geçim indirimi / çocuk parası kıdem tazminatına dahil mi?

Asgari geçim indirimi ya da işçilerin genel deyimiyle çocuk parası; işçilerin eşlerinin çalışmaması ya da çocuk sayılarına bağlı olarak değişen tutarlarda devletin işçiden daha az vergi almasıdır. Birçok işçi bu durumu karıştırmakta ve asgari geçim indirimini maaşın üzerine aldığı ekstra bir ücret olarak görmektedir.

Asgari geçim indirimi (Agi) vergi indirimidir

Evet, işçiden alınması gereken gelir vergisi miktarı hesaplandıktan sonra devlet; asgari geçim indirimi tutarı kadar olan alacağından vazgeçmektedir. Bu tutar devletin işçiye ödediği ya da işverenin işçisine verdiği bir miktar değildir. Bu tutar, tamamıyla bir vergi indirimidir.

Kıdem tazminatına esas ücret

Kıdem tazminatına esas ücretin ne olduğunu daha önce yazmıştım. Bu ücretin en temel özelliği giydirilmiş brüt ücret olmasıdır. Yani işçinin sadece son aldığı brüt ücreti değil aynı zamanda yıl içinde aldığı düzenli ödemeler de bu tutara dahil edilmelidir. Yıl içerisinde alınan giyim yardımı, prim, ikramiye, bayram yardımları gibi diğer ödemeler de ücret eklerinden sayılmakta ve kıdem tazminatına esas ücrete dahil edilmektedir.

Kıdem tazminatında gelir vergisi iadesi nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Asgari geçim indirimi kıdem tazminatına esas tutara dahil değildir

cocuk parasi kidem tazminati iscidunyasi

Yargıtay’a göre; kıdem tazminatının giydirilmiş ücretten hesaplanması gerekmektedir. İşçiye, ücreti dışında ödenen asgari geçim indirimi kanunla getirilmiş olup kişinin veya ailenin asgari geçim düzeyini sağlayacak bir bölümünün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılmasından ibarettir. Bu nedenle ücretin eki olarak kabul edilemez. Ücret olarak nitelendirilmesi ve tazminat ve işçilik alacaklarının hesaplanmasında esas ücrete dahil edilmesi mümkün değildir.

SONUÇ

Asgari geçim indirimi tutarı bir ücret eki değil de vergi indirimi olduğundan kıdem tazminatına esas brüt ücret hesabına dahil edilememektedir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.