Asgari ücret artışının istihdama etkisi (Almanya Örneği)

Almanya’da beş yıl önce yürürlüğe giren asgari ücret uygulamasının ekonomiye olumlu etkisi yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlandı. 2015 yılı Ocak ayında ülkenin 16 eyaletinde başlayan saatlik 8.5 avroluk asgari ücret uygulamasının ardından birçok işveren, işlerin kaybolacağını ve istihdamda büyük oranda kayıplar yaşanabileceğini öne sürmüştü.

Asgari ücreti artışının ekonomiye etkisi

Ancak asgari ücretin ekonomiye olumlu katkısı oldu. Bir yandan alt gelir grubunda istihdam edilenlerin maaşlarında artış yaşanırken diğer yandan istihdam edilenlerin sayısında artış gözlendi. Ekonominin olumlu bir seyir izlemesi ve işletmelerin personele ihtiyaç duymaları söz konusu tablonun en önemli sebebi oldu.

Asgari ücret artışı nasıl olumlu etki yapar?

Alman İş Gücü Piyasası ve Mesleki Araştırmalar Enstitüsü (IAB) ile Londra Üniversitesi’nin ortaklaşa yaptıkları ve sonuçlarını Şubat 2020’de açıkladıkları araştırma, asgari ücret uygulamasının ekonomiye ve istihdama etkisini ortaya koydu. Araştırmaya göre bu olumlu tablonun nedeni olarak asgari ücret uygulamasının hayata geçirilmesi için seçilen zamanın; ekonominin  çarklarının istikrarlı bir şekilde döndüğü bir döneme rastlaması ve asgari ücret seviyesinin özel sektörü zorlayıcı oranda tespit edilmemiş olması gösteriliyor.

almanya asgari ücret artışı etkisi

Asgari ücret artışının etkileri

Araştırmaya göre asgari ücretin diğer bir olumlu yanı ise, alt gelir düzeyindeki ücretlerde büyük ölçüde adaletin sağlanması ve bu suretle çalışan verimliliğinin artmış olması oldu. Öte yandan söz konusu asgari ücret uygulamasının özetle diğer etkileri şu şekilde sıralanıyor:

✓ Çalışanlar işyeri değişikliği yaparak, kurumsal ve mali açıdan daha güçlü ve aynı nitelikteki işlere daha iyi ücret ödeyen işletmelere geçtiler;

✓ Bunun sonucunda 3 ve daha az sayıda kişi istihdam eden birçok küçük işletme iş gücü kaybına uğradı;

✓ Bu kayıp genel istihdam rakamları açısından bakıldığında çok sınırlı kaldı;

✓ İşletmelerin hem istihdam kapasiteleri arttı hem de daha fazla kişi istihdam eden firma sayısında artış
gözlendi;

✓ Mevcut iş gücü daha verimli çalışma metotları izleyen firmalara doğru hareket etti,

✓ Bu hareketlilik ise çalışan verimliliğini de aynı oranda artırdı.

asgari ücrette büyük artışın etkisi

SONUÇ

Bu araştırma genel bir inanışı sarsacak derecede önemli. Böylece asgari ücret önemli miktarda arttığında bunun muhakkak istihdam kaybıyla sonuçlanacağı yaklaşımı daha tartışılır hale geliyor. Ekonomik sistem güçlü olduğu müddetçe, asgari ücretteki yüksek artışların dahi olumlu etkilerinin olabileceği görülüyor.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.