Asgari ücretle çalışanın işsizlik maaşı 2019 için kaç liradır?

Yazıyı sizin için güncelledik:

Asgari ücretli için işsizlik maaşı ne kadar?

İşsizlik maaşı her işçi için sabit bir rakam değildir. İşçinin, işten ayrılmadan önceki son 4 aylık primlerine göre hesaplama yapılmaktadır. Ancak genel bir bilgi olması için, sigortası son 4 ayında eksiksiz yatırılan bir asgari ücretlinin 2019 yılında ne kadar işsizlik maaşı alacağını bulmaya çalışalım.

İşsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik maaşı, işsiz kalan herkese bağlanmamaktadır. Bunun için; işçinin işten ayrılmadan önceki son 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması, son 3 yılda en az 600 gün sigorta priminin bulunması ve işten ayrılış şeklinin de işsizlik maaşını hak edecek şekilde olması gerekir.

İşsizlik maaşı neye göre belirlenir?

2020 işsizlik maaşı miktarı

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşsizlik maaşının miktarının nasıl hesaplandığını daha önce yazmıştık. Tekrarlamak gerekirse; işçinin son 4 aydaki brüt maaş ortalaması esas alınmaktadır. SGK’ya bildirilen bu 4 ayın primleri toplanmakta ve ortalaması bulunmaktadır. Ardından da bu rakamın %40’ı işçiye işsizlik maaşı olarak ödenmektedir. Yine de bu rakama bir üst sınır getirilmiş ve işçinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun, ödenecek azami işsizlik maaşı miktarı 2019 yılı için 2.031,19 TL olarak belirlenmiştir.

Asgari ücretlinin işsizlik maaşı

Bunun hesabı da çok kolaydır. 2019 yılı için brüt asgari ücret 2.558,40 TL’dir. Dolayısıyla, işçiye ödenecek olan miktar da bu rakamın %40’ı olan 1.023,36 TL’den damga vergisi düşüldükten sonra kalan kısım; yani 1.015,60 TL olacaktır.

SONUÇ

asgari ücretli kaç lira işsizlik maaşı alır

Asgari ücretle çalışıyorsanız ve işsizlik maaşınızın 2019 yılında ne kadar olacağını merak ediyorsanız, bunu sizin için hesapladık.

Ama unutmayın, bu hesaplamayı yaparken sadece asgari ücret aldığınızı; fazla mesai, prim, ikramiye vb. diğer ödemeleri hiç almadığınızı varsaydık. Eğer buna benzer ödemeleriniz varsa, sitemizdeki işsizlik maaşı hesaplama aracını kullanarak maaşınızı rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.

Asgari ücretle çalışan bir işçi, başka hiçbir ödeme almamışsa; işsizlik maaşı almaya hak kazandığında, 2019 yılı için aylık 1.015,60 TL işsizlik ödeneği alacaktır.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.