Asgari ücretli işçinin saat ücreti ne kadar?

Asgari ücretlinin saatlik ücreti

İşçinin bir saatlik çalışmasının karşılığı olan ücretin nasıl hesaplanması gerektiğini daha önce yazmıştım. Bugün ise kolaylık olması bakımından, asgari ücretlinin brüt ve net saatlik ücretini hesaplayacağım ve sizlerle paylaşacağım.

Saatlik ücret neden önemli?

Saatlik ücretin bilinmesinin en büyük faydası, işçinin fazla mesai tutarının doğru hesaplanıp hesaplanmadığını kontrol edebilmesini sağlamasından ileri gelir. Bilindiği üzere fazla çalışma ücreti, işçinin saatlik ücretinin yüzde 50 zamlı halidir. Buna göre, saatlik ücretini bilen bir işçi yaptığı fazla çalışmaların karşılığını kendisi de hesaplayabilir.

Saatlik ücret nasıl bulunur?

Şu yazımda da açıkladığım üzere; bunun için yapılması gereken işçinin maaşının 225’e bölünmesidir. Bulduğumuz rakam bize işçinin bir saatlik ücreti verecektir. Ancak burada önemli bir ayrıntı vardır. Asgari ücretin brüt tutarı 2017 yılı için 1.777,50 TL iken net tutarı ise 1.404,06 TL’dir. Ancak bu rakamların içine asgari geçim indirimi de dahildir.

Maktu ücret nedir? Günlük ücret nedir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Oysa asgari geçim indirimi, Yargıtay içtihatlarında da yer bulduğu üzere, bir tür ücret değildir. AGİ; devletin, alması gereken verginin bir kısmını almaktan vazgeçmesinden ibarettir. Bu nedenle işçinin aylık maaşını hesaplarken AGİ miktarını düşmemiz gerekir.

Asgari ücretlinin net saat ücreti

saatlik asgari ücret

Yukarıdaki rakamlar bekar asgari ücretli içindir. Bekar çalışan için AGİ miktarı ise 2017 yılı için 133,51 TL’dir. O halde AGİ tutarını düştükten sonra, asgari ücretlinin net ücretinin 1.270,55 TL olduğunu görürüz.

Buna göre asgari ücretlinin net saatlik ücreti de 1.270,55/225 = 5,65 TL’dir.

SONUÇ

Asgari ücretlinin saat ücreti net 5,65 TL’dir. Asgari ücretliye ödenmesi gereken fazla mesai saat ücreti ise net 8,48 TL’dir.

 

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

26 Yorum

 1. Merhaba, sabah 08.30 akşam 18.00 saatleri arasında çalışmaktayım. Pazar günleri hafta tatilim. Normal şartlarda elime geçmesi gereken net maaşım ne kadar olmalı?
  Teşekkürler.

 2. Haftalık çalışma saati Kanunlarımızda 45 olarak belirlenmiş değil miydi?
  Bu durumda;
  Asgari ücretle çalışan bir kişi saatlik ücretini (İşverenden saat başına alınacak ücret) hesaplarken;
  Bir ayı 30 gün olarak esas alırsak;
  45 (saat) x 4 (hafta) = 180 saat
  180 + 18 (9×2[extra 2 gün]) = 198 saat
  üzerinden hesaplama yapmamız gerekmez mi ?

  1. Berkay bey, bu husus Yargıtay kararlarınca içtihat haline gelmiştir. Ayrıca hesaplamanızda, işçinin çalışmadan hak ettiği hafta tatilini göz ardı ediyorsunuz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.