Asgari ücretli işçinin saat ücreti ne kadar?

Asgari ücretlinin saatlik ücreti

İşçinin bir saatlik çalışmasının karşılığı olan ücretin nasıl hesaplanması gerektiğini daha önce yazmıştım. Bugün ise kolaylık olması bakımından, asgari ücretlinin brüt ve net saatlik ücretini hesaplayacağım ve sizlerle paylaşacağım.

Saatlik ücret neden önemli?

Saatlik ücretin bilinmesinin en büyük faydası, işçinin fazla mesai tutarının doğru hesaplanıp hesaplanmadığını kontrol edebilmesini sağlamasından ileri gelir. Bilindiği üzere fazla çalışma ücreti, işçinin saatlik ücretinin yüzde 50 zamlı halidir. Buna göre, saatlik ücretini bilen bir işçi yaptığı fazla çalışmaların karşılığını kendisi de hesaplayabilir.

Saatlik ücret nasıl bulunur?

Şu yazımda da açıkladığım üzere; bunun için yapılması gereken işçinin maaşının 225’e bölünmesidir. Bulduğumuz rakam bize işçinin bir saatlik ücreti verecektir. Ancak burada önemli bir ayrıntı vardır. Asgari ücretin brüt tutarı 2018 yılı için 2.029,50 TL iken net tutarı ise 1.603,12 TL’dir. Ancak bu rakamların içine asgari geçim indirimi de dahildir.

Oysa asgari geçim indirimi, Yargıtay içtihatlarında da yer bulduğu üzere, bir tür ücret değildir. AGİ; devletin, alması gereken verginin bir kısmını almaktan vazgeçmesinden ibarettir. Bu nedenle işçinin aylık maaşını hesaplarken AGİ miktarını düşmemiz gerekir.

Asgari ücretlinin net saat ücreti

saatlik asgari ücret

Yukarıdaki rakamlar bekar asgari ücretli içindir. Bekar çalışan için AGİ miktarı ise 2018 yılı için 152,21 TL’dir. O halde AGİ tutarını düştükten sonra, asgari ücretlinin net ücretinin 1.450,91 TL olduğunu görürüz.

Buna göre asgari ücretlinin net saatlik ücreti de 1.450,91/225 = 6,45 TL’dir.

SONUÇ

Asgari ücretlinin saat ücreti net 6,45 TL’dir. Asgari ücretliye ödenmesi gereken fazla mesai saat ücreti ise net 9,68 TL’dir.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

40 Yorum

 1. Merhaba. Ben bi tekstilde 6 yıldır sigortalı çalışmaktayım. Çalışma saatlerimiz hafta ici 8:30 19:15 toplam mola ise 1:15 dk cumartesi ise sabah 8:30 öğle 13:30 çıkıyoruz bu çalışma saatlerine göre fazla mesai ücreti almali mi yim Teşekkürler

  1. Adem bey, bunu kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Ara dinlenme sürelerini düştükten sonra haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa, 45 saati aşan süreler için fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir.

   1. Zeynel bey buna göre haftalik 7,5 saat fazla çalışıyoruz birde bize mesai ücreti %50 SI ILE beraber 7,5 tl veriliyor pazar günü tehtitle işe getiriliyiruz örneğin pazar gelmezsen pazartesi ise gelme gibi bu haklarımızı nasıl alabiliriz teşekkür ederim.

    1. Açıkçası ülkemizde bu hakları çalışırken almak çok zor. Ancak haklı fesih yapılabilir ve hak mahkemede aranabilir.

 2. MERHABA ASGARİ ÜCRET+AGİ EVLİ 1 ÇOCUKLU VE +32 SAAT MESAİ ÜCRETİ AYLIK NET NE OLMASI GEREKİR.TEŞEKKÜRLER

 3. Merhaba alışveriş merkezinde bir şahsa ait bir stant da işe başladım 1500 tl maaş da anlaştık sigortamı bu gün yarın diyerek atlatıp yapmadılar çalışma saati sabah 10 gece 10 idi 2,5 ay bu şekilde çalıştım maaşımı da elden aldım stant yenilenecek diyerek beni 10 günlüğüne izne çıkardılar işten çıkarıyorsanız bileyim iş bakayım dediğim halde öyle bir şey yok 10 gün sonra yine buradasın diyerek beni yolladılar 10 günün sonunda habersiz iş den çıkardılar. şikayetçi oldum uzlaşmacı ya yönlendirdiler. şimdi uzlaşmacı benden fazla dan çalıştığım saatlerin ve maduriyetimin hesabını yaparak kendisine götürmemi istedi şu durumda bütün bunlar göz önünde bulundurularak ne kadar para talep etmeliyim Teşekkürler.

  1. Mehmet bey, bunun hesabı için birçok hususu bilmemiz gerekir. Alacak hesaplaması hizmetimiz vardır, isterseniz yardımcı olabiliriz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.