Asgari ücretli işçinin saat ücreti ne kadar?

Asgari ücretlinin saatlik ücreti

İşçinin bir saatlik çalışmasının karşılığı olan ücretin nasıl hesaplanması gerektiğini daha önce yazmıştım. Bugün ise kolaylık olması bakımından, asgari ücretlinin brüt ve net saatlik ücretini hesaplayacağım ve sizlerle paylaşacağım.

Saatlik ücret neden önemli?

Saatlik ücretin bilinmesinin en büyük faydası, işçinin fazla mesai tutarının doğru hesaplanıp hesaplanmadığını kontrol edebilmesini sağlamasından ileri gelir. Bilindiği üzere fazla çalışma ücreti, işçinin saatlik ücretinin yüzde 50 zamlı halidir. Buna göre, saatlik ücretini bilen bir işçi yaptığı fazla çalışmaların karşılığını kendisi de hesaplayabilir.

Saatlik ücret nasıl bulunur?

Şu yazımda da açıkladığım üzere; bunun için yapılması gereken işçinin maaşının 225’e bölünmesidir. Bulduğumuz rakam bize işçinin bir saatlik ücreti verecektir. Ancak burada önemli bir ayrıntı vardır. Asgari ücretin brüt tutarı 2017 yılı için 1.777,50 TL iken net tutarı ise 1.404,06 TL’dir. Ancak bu rakamların içine asgari geçim indirimi de dahildir.

Maktu ücret nedir? Günlük ücret nedir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Oysa asgari geçim indirimi, Yargıtay içtihatlarında da yer bulduğu üzere, bir tür ücret değildir. AGİ; devletin, alması gereken verginin bir kısmını almaktan vazgeçmesinden ibarettir. Bu nedenle işçinin aylık maaşını hesaplarken AGİ miktarını düşmemiz gerekir.

Asgari ücretlinin net saat ücreti

saatlik asgari ücret

Yukarıdaki rakamlar bekar asgari ücretli içindir. Bekar çalışan için AGİ miktarı ise 2017 yılı için 133,51 TL’dir. O halde AGİ tutarını düştükten sonra, asgari ücretlinin net ücretinin 1.270,55 TL olduğunu görürüz.

Buna göre asgari ücretlinin net saatlik ücreti de 1.270,55/225 = 5,65 TL’dir.

SONUÇ

Asgari ücretlinin saat ücreti net 5,65 TL’dir. Asgari ücretliye ödenmesi gereken fazla mesai saat ücreti ise net 8,48 TL’dir.

 

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

20 Yorum

 1. merhabalar sızlere bır sorum olacak asgarı ucret calısıyorum . sabah 08:00 gece 00:30 kadar 20 gundur bu sekılde calısmakdayım sızlerden rıcam hesaplamayı ve alacam tutar paylasırsanız sevınırım mınettar kalırım tesekkur ederım

 2. merhaba ben hafta sonları (cumartesi-pazar) parttime çalısıcam saat 1 ile 10 arası benim aylık net gelirim ne kadar olur ?

  1. Merhaba. Haftalık çalışma sürenizi hesaplamanız lazım. Bahsettiğiniz saatler arasında bir saat ara dinlenmeniz olduğunu varsayalım. Bu durumda günlük 8 saat ve 2 günde 16 saat çalışmış olursunuz. Başka gün çalışmayacaksanız, bir haftada 16 saat çalışırsınız ve haftalık 45 saate oranlarsak, 16/45 yani YAKLAŞIK olarak 1/3 oranında maaş alırsınız. Neyin 1/3’ü? Emsaliniz olan tam süreli işçi haftalık ne alıyorsa onun üçte biridir.

 3. Ben fazla mesai saat ücretini hesaplarken brüt ucretten agi ni cıkarıp 225 bölüp yüzde elli fazlasını alıp hesaplıyorum bu dogrumudur. Teşekkürler

  1. Cihan bey, brüt üzerinden hesaplıyorsanız yanlıştır. Ama net olarak hesaplamak isterseniz, net ücretinizden asgari geçim indirimini çıkardıktan sonra işleme devam etmelisiniz.

 4. merhaba asgari ücretli bir çalışanım pazar günü çalıştığımız zaman çitf mesai mi oluyo ve resmi tatilde çalışma
  geçtiğimiz ay 2 pazar ve 19 mayısta çalıştım bunları nasıl hesaplıycam ve pazar günleri resmi tatil olarak geçiyomu.

  1. Dursun bey pazar gününden önceki 6 iş gününün tamamında ve toplamda en az 45 saat çalışmışsanız, pazar günü için fazladan 1,5 yevmiye ödenmesi gerekir. 19 mayıs gibi resmi tatillerde ise fazladan 1 yevmiye ödenmelidir.
   Pazar günü ve resmi tatil farklı kavramlardır. Pazar günü hafta tatili, resmi tatil ise ulusal bayram ve genel tatil günü olarak adlandırılır.

 5. merhaba özel güvenlik görevlileri olarak bizler gecede çalışıyoruz gece çalışması maaşımıza artı ücret olarak yansıması gerekmiyormu bu konu hakkında biz güvenlik görevlilerini aydınlatırsanız memnun oluruz saygılar.

  1. Gökhan bey gece çalışması ayrı bir ücrete tabi değildir. Gece yapılan çalışmanın 7,5 saati aşması durumunda fazla mesai ödenmesi gerekse de, yakın zamanda yapılan bir değişiklilkle bazı çalışanlar için bu imkan kaldırılmıştır. Özel güvenlik görevlileri de bunlardandır. Şu yazıdan daha iyi bilgi alabiirsiniz.

 6. ben günde 12 saat çalışıyorum ve ücretimi yövmiye olarak alıyorum evli ve 3 çocuk babasıyımhafta içi 1 gün iznim var ve buna göre benim ne kadar yövmiye almam gerekiyor ve işi kendim bırakmış olsam tazminat alabilirmiyim bu iş yerinde 3 yıldır çalışmaktayım ilginize şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, haftada bir gün izniniz varsa, bu günün de ücretini almanız gerekir Bunun adı hafta tatili ücretidir. Haftanı altı günü çalışmış ve bir gün tatil yapmışsanız, size 7 günlük ücret ödenmesi gerekir. Kendiniz ayrılıp tazminat almak istiyorsanız, işyerinde var olan kanunsuz bir uygulamayı gerekçe göstererek işten ayrılmanız gerekir.

  1. Merhaba. Haklı bir neden yoksa, evet 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alma hakkınız vardır.

 7. işbaşı eğitim programı kapsamında bir işe girildiğinde haftalık en fazla 45 saat çalışılması gerekiyor, 45 saati aşan her 1 saat için işverenin ödeme yapması gerekir mi? işbaşı eğitim programı 3 ay uygulandıktan sonra aynı işverenle çalışmaya devam edilirse net ele geçecek ücrete agi eklenir mi? ayrıca işbaşı eğitim programı kapsamında çalışırken de agi ekleniyor mu?

  1. İster iş başı olsun ister başka bir şekilde; işçi 45 saatin üzerinde çalıştırılıyorsa fazla mesai ücret almalıdır ve AGİ de elbette hesaplanarak maaşa yansıtılmalıdır.

  1. Merhaba. 225, İş Kanununa göre bir işçinin 30 günlük zaman dilimindeki toplam çalışma süresidir. Günlük 7,5 saatten 30 günün karşılığı 225 saattir. İşçiye ödenen ücret, işte bu 225 saatin karşılığıdır.

   1. Iyi de haftanin 30 günü çalışmıyor ki? Çalıştığı gün sayısına daha doğrusu saat sayısına bölünmesi gerekmiyor mu? Yani en az 4 gün çalışmıyor. Hadi tüm aylar 31’den hesaplansın.
    31-4=27
    7.5×27=202.5.
    1270.55÷202.5=6.27
    6.27×1.5=9.41
    202.5 saat çalışan adamın saatlik ücreti hesaplanırken niye parasını vermedikleri 22.5 saat buna eklenip hesaplanıyor? Üstelik çalıştığı ay 30 günse ücretini vermedikleri 30 saati buna ekleyip bölmüş oluyorlar.
    Benim matematiğim mi kötü yoksa bu işte bir çarpıklık mı var?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.