Asgari ücretli işçinin saat ücreti ne kadar?

Asgari ücretlinin saatlik ücreti

İşçinin bir saatlik çalışmasının karşılığı olan ücretin nasıl hesaplanması gerektiğini daha önce yazmıştım. Bugün ise kolaylık olması bakımından, asgari ücretlinin brüt ve net saatlik ücretini hesaplayacağım ve sizlerle paylaşacağım.

Saatlik ücret neden önemli?

Saatlik ücretin bilinmesinin en büyük faydası, işçinin fazla mesai tutarının doğru hesaplanıp hesaplanmadığını kontrol edebilmesini sağlamasından ileri gelir. Bilindiği üzere fazla çalışma ücreti, işçinin saatlik ücretinin yüzde 50 zamlı halidir. Buna göre, saatlik ücretini bilen bir işçi yaptığı fazla çalışmaların karşılığını kendisi de hesaplayabilir.

Saatlik ücret nasıl bulunur?

Şu yazımda da açıkladığım üzere; bunun için yapılması gereken işçinin maaşının 225’e bölünmesidir. Bulduğumuz rakam bize işçinin bir saatlik ücreti verecektir. Ancak burada önemli bir ayrıntı vardır. Asgari ücretin brüt tutarı 2017 yılı için 1.777,50 TL iken net tutarı ise 1.404,06 TL’dir. Ancak bu rakamların içine asgari geçim indirimi de dahildir.

Oysa asgari geçim indirimi, Yargıtay içtihatlarında da yer bulduğu üzere, bir tür ücret değildir. AGİ; devletin, alması gereken verginin bir kısmını almaktan vazgeçmesinden ibarettir. Bu nedenle işçinin aylık maaşını hesaplarken AGİ miktarını düşmemiz gerekir.

Asgari ücretlinin net saat ücreti

saatlik asgari ücret

Yukarıdaki rakamlar bekar asgari ücretli içindir. Bekar çalışan için AGİ miktarı ise 2017 yılı için 133,51 TL’dir. O halde AGİ tutarını düştükten sonra, asgari ücretlinin net ücretinin 1.270,55 TL olduğunu görürüz.

Buna göre asgari ücretlinin net saatlik ücreti de 1.270,55/225 = 5,65 TL’dir.

SONUÇ

Asgari ücretlinin saat ücreti net 5,65 TL’dir. Asgari ücretliye ödenmesi gereken fazla mesai saat ücreti ise net 8,48 TL’dir.

 

4 Yorum

  1. işbaşı eğitim programı kapsamında bir işe girildiğinde haftalık en fazla 45 saat çalışılması gerekiyor, 45 saati aşan her 1 saat için işverenin ödeme yapması gerekir mi? işbaşı eğitim programı 3 ay uygulandıktan sonra aynı işverenle çalışmaya devam edilirse net ele geçecek ücrete agi eklenir mi? ayrıca işbaşı eğitim programı kapsamında çalışırken de agi ekleniyor mu?

    1. İster iş başı olsun ister başka bir şekilde; işçi 45 saatin üzerinde çalıştırılıyorsa fazla mesai ücret almalıdır ve AGİ de elbette hesaplanarak maaşa yansıtılmalıdır.

    1. Merhaba. 225, İş Kanununa göre bir işçinin 30 günlük zaman dilimindeki toplam çalışma süresidir. Günlük 7,5 saatten 30 günün karşılığı 225 saattir. İşçiye ödenen ücret, işte bu 225 saatin karşılığıdır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir