Asgari ücretli işçinin saat ücreti ne kadar?

Asgari ücretlinin saatlik ücreti

İşçinin bir saatlik çalışmasının karşılığı olan ücretin nasıl hesaplanması gerektiğini daha önce yazmıştım. Bugün ise kolaylık olması bakımından, asgari ücretlinin brüt ve net saatlik ücretini hesaplayacağım ve sizlerle paylaşacağım.

Saatlik ücret neden önemli?

Saatlik ücretin bilinmesinin en büyük faydası, işçinin fazla mesai tutarının doğru hesaplanıp hesaplanmadığını kontrol edebilmesini sağlamasından ileri gelir. Bilindiği üzere fazla çalışma ücreti, işçinin saatlik ücretinin yüzde 50 zamlı halidir. Buna göre, saatlik ücretini bilen bir işçi yaptığı fazla çalışmaların karşılığını kendisi de hesaplayabilir.

Saatlik ücret nasıl bulunur?

Şu yazımda da açıkladığım üzere; bunun için yapılması gereken işçinin maaşının 225’e bölünmesidir. Bulduğumuz rakam bize işçinin bir saatlik ücreti verecektir. Ancak burada önemli bir ayrıntı vardır. Asgari ücretin brüt tutarı 2019 yılı için 2.558,40 TL iken net tutarı ise 2.020,90 TL’dir. Ancak bu rakamların içine asgari geçim indirimi de dahildir.

İşçinin bir saatlik ücreti nasıl hesaplanır?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Oysa asgari geçim indirimi, Yargıtay içtihatlarında da yer bulduğu üzere, bir tür ücret değildir. AGİ; devletin, alması gereken verginin bir kısmını almaktan vazgeçmesinden ibarettir. Bu nedenle işçinin aylık maaşını hesaplarken AGİ miktarını düşmemiz gerekir.

Asgari ücretlinin net saat ücreti

saatlik asgari ücret

Yukarıdaki rakamlar bekar asgari ücretli içindir. Bekar çalışan için AGİ miktarı ise 2019 yılı için 191,88 TL’dir. O halde AGİ tutarını düştükten sonra, asgari ücretlinin net ücretinin 1.829,02 TL olduğunu görürüz.

Buna göre asgari ücretlinin net saatlik ücreti de 1.829,02/225 = 8,13 TL’dir.

SONUÇ

2019 yılı için asgari ücretlinin saat ücreti net 8,13 TL’dir. Asgari ücretliye ödenmesi gereken fazla mesai saat ücreti ise net 12,20 TL’dir.

 

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

75 Yorum

  1. Merhaba. 225, İş Kanununa göre bir işçinin 30 günlük zaman dilimindeki toplam çalışma süresidir. Günlük 7,5 saatten 30 günün karşılığı 225 saattir. İşçiye ödenen ücret, işte bu 225 saatin karşılığıdır.

   1. Iyi de haftanin 30 günü çalışmıyor ki? Çalıştığı gün sayısına daha doğrusu saat sayısına bölünmesi gerekmiyor mu? Yani en az 4 gün çalışmıyor. Hadi tüm aylar 31’den hesaplansın.
    31-4=27
    7.5×27=202.5.
    1270.55÷202.5=6.27
    6.27×1.5=9.41
    202.5 saat çalışan adamın saatlik ücreti hesaplanırken niye parasını vermedikleri 22.5 saat buna eklenip hesaplanıyor? Üstelik çalıştığı ay 30 günse ücretini vermedikleri 30 saati buna ekleyip bölmüş oluyorlar.
    Benim matematiğim mi kötü yoksa bu işte bir çarpıklık mı var?

    1. Berkay bey, yazının dayanağı İş Kanununun kendisidir. Tam olarak da kanunun 63üncü maddesidir.

 1. işbaşı eğitim programı kapsamında bir işe girildiğinde haftalık en fazla 45 saat çalışılması gerekiyor, 45 saati aşan her 1 saat için işverenin ödeme yapması gerekir mi? işbaşı eğitim programı 3 ay uygulandıktan sonra aynı işverenle çalışmaya devam edilirse net ele geçecek ücrete agi eklenir mi? ayrıca işbaşı eğitim programı kapsamında çalışırken de agi ekleniyor mu?

  1. İster iş başı olsun ister başka bir şekilde; işçi 45 saatin üzerinde çalıştırılıyorsa fazla mesai ücret almalıdır ve AGİ de elbette hesaplanarak maaşa yansıtılmalıdır.

  1. Merhaba. Haklı bir neden yoksa, evet 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alma hakkınız vardır.

 2. ben günde 12 saat çalışıyorum ve ücretimi yövmiye olarak alıyorum evli ve 3 çocuk babasıyımhafta içi 1 gün iznim var ve buna göre benim ne kadar yövmiye almam gerekiyor ve işi kendim bırakmış olsam tazminat alabilirmiyim bu iş yerinde 3 yıldır çalışmaktayım ilginize şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, haftada bir gün izniniz varsa, bu günün de ücretini almanız gerekir Bunun adı hafta tatili ücretidir. Haftanı altı günü çalışmış ve bir gün tatil yapmışsanız, size 7 günlük ücret ödenmesi gerekir. Kendiniz ayrılıp tazminat almak istiyorsanız, işyerinde var olan kanunsuz bir uygulamayı gerekçe göstererek işten ayrılmanız gerekir.

 3. merhaba özel güvenlik görevlileri olarak bizler gecede çalışıyoruz gece çalışması maaşımıza artı ücret olarak yansıması gerekmiyormu bu konu hakkında biz güvenlik görevlilerini aydınlatırsanız memnun oluruz saygılar.

  1. Gökhan bey gece çalışması ayrı bir ücrete tabi değildir. Gece yapılan çalışmanın 7,5 saati aşması durumunda fazla mesai ödenmesi gerekse de, yakın zamanda yapılan bir değişiklilkle bazı çalışanlar için bu imkan kaldırılmıştır. Özel güvenlik görevlileri de bunlardandır. Şu yazıdan daha iyi bilgi alabiirsiniz.

 4. merhaba asgari ücretli bir çalışanım pazar günü çalıştığımız zaman çitf mesai mi oluyo ve resmi tatilde çalışma
  geçtiğimiz ay 2 pazar ve 19 mayısta çalıştım bunları nasıl hesaplıycam ve pazar günleri resmi tatil olarak geçiyomu.

  1. Dursun bey pazar gününden önceki 6 iş gününün tamamında ve toplamda en az 45 saat çalışmışsanız, pazar günü için fazladan 1,5 yevmiye ödenmesi gerekir. 19 mayıs gibi resmi tatillerde ise fazladan 1 yevmiye ödenmelidir.
   Pazar günü ve resmi tatil farklı kavramlardır. Pazar günü hafta tatili, resmi tatil ise ulusal bayram ve genel tatil günü olarak adlandırılır.

 5. Ben fazla mesai saat ücretini hesaplarken brüt ucretten agi ni cıkarıp 225 bölüp yüzde elli fazlasını alıp hesaplıyorum bu dogrumudur. Teşekkürler

  1. Cihan bey, brüt üzerinden hesaplıyorsanız yanlıştır. Ama net olarak hesaplamak isterseniz, net ücretinizden asgari geçim indirimini çıkardıktan sonra işleme devam etmelisiniz.

 6. merhaba ben hafta sonları (cumartesi-pazar) parttime çalısıcam saat 1 ile 10 arası benim aylık net gelirim ne kadar olur ?

  1. Merhaba. Haftalık çalışma sürenizi hesaplamanız lazım. Bahsettiğiniz saatler arasında bir saat ara dinlenmeniz olduğunu varsayalım. Bu durumda günlük 8 saat ve 2 günde 16 saat çalışmış olursunuz. Başka gün çalışmayacaksanız, bir haftada 16 saat çalışırsınız ve haftalık 45 saate oranlarsak, 16/45 yani YAKLAŞIK olarak 1/3 oranında maaş alırsınız. Neyin 1/3’ü? Emsaliniz olan tam süreli işçi haftalık ne alıyorsa onun üçte biridir.

 7. merhabalar sızlere bır sorum olacak asgarı ucret calısıyorum . sabah 08:00 gece 00:30 kadar 20 gundur bu sekılde calısmakdayım sızlerden rıcam hesaplamayı ve alacam tutar paylasırsanız sevınırım mınettar kalırım tesekkur ederım

 8. Haftalık çalışma saati Kanunlarımızda 45 olarak belirlenmiş değil miydi?
  Bu durumda;
  Asgari ücretle çalışan bir kişi saatlik ücretini (İşverenden saat başına alınacak ücret) hesaplarken;
  Bir ayı 30 gün olarak esas alırsak;
  45 (saat) x 4 (hafta) = 180 saat
  180 + 18 (9×2[extra 2 gün]) = 198 saat
  üzerinden hesaplama yapmamız gerekmez mi ?

  1. Berkay bey, bu husus Yargıtay kararlarınca içtihat haline gelmiştir. Ayrıca hesaplamanızda, işçinin çalışmadan hak ettiği hafta tatilini göz ardı ediyorsunuz.

 9. Merhaba, sabah 08.30 akşam 18.00 saatleri arasında çalışmaktayım. Pazar günleri hafta tatilim. Normal şartlarda elime geçmesi gereken net maaşım ne kadar olmalı?
  Teşekkürler.

 10. Tuvasas ta Kadrolu isci olarak calisiyorum evliyim bir cocugum var esim calismiyor saatlik ucretim 14.65 tl maasim ne kadar olur vergi dilimine girermiyim

 11. selamlar herkese ben 5 yıl tekstilde kalöriferci olarak çalıştım aynı zamandada gece bekçiliği yaptım özel günlerdebile izinim yoktu akşam6,30 da geldim sabah 8 de çıktımbirkez geç kalmadım aynızamanda temizlikde yaptım geceleri şimdi işden haksız yere çıkarıldım ne yapmalıyım teşkler

 12. MERHABALAR…

  SABAH GİRİŞ__8:30
  ÖĞLE ARASI__12:30 – 13:30
  AKŞAM ÇIKIŞ__17:30
  MAAŞIM ASGARİ ÜCRET__ 1.404,6

  BENİM SİZDEN İSTEDİĞİM ”1 SAAT FAZLA MESAİ PARAM” NEKADAR EDER ? LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ ?

  1. Merhaba. Sorunuzun cevabı zaten yazıda var. Bir saatlik ücretiniz neyse, bunun %50 fazlasıdır.

 13. Merhaba alışveriş merkezinde bir şahsa ait bir stant da işe başladım 1500 tl maaş da anlaştık sigortamı bu gün yarın diyerek atlatıp yapmadılar çalışma saati sabah 10 gece 10 idi 2,5 ay bu şekilde çalıştım maaşımı da elden aldım stant yenilenecek diyerek beni 10 günlüğüne izne çıkardılar işten çıkarıyorsanız bileyim iş bakayım dediğim halde öyle bir şey yok 10 gün sonra yine buradasın diyerek beni yolladılar 10 günün sonunda habersiz iş den çıkardılar. şikayetçi oldum uzlaşmacı ya yönlendirdiler. şimdi uzlaşmacı benden fazla dan çalıştığım saatlerin ve maduriyetimin hesabını yaparak kendisine götürmemi istedi şu durumda bütün bunlar göz önünde bulundurularak ne kadar para talep etmeliyim Teşekkürler.

  1. Mehmet bey, bunun hesabı için birçok hususu bilmemiz gerekir. Alacak hesaplaması hizmetimiz vardır, isterseniz yardımcı olabiliriz.

 14. MERHABA ASGARİ ÜCRET+AGİ EVLİ 1 ÇOCUKLU VE +32 SAAT MESAİ ÜCRETİ AYLIK NET NE OLMASI GEREKİR.TEŞEKKÜRLER

 15. Merhaba. Ben bi tekstilde 6 yıldır sigortalı çalışmaktayım. Çalışma saatlerimiz hafta ici 8:30 19:15 toplam mola ise 1:15 dk cumartesi ise sabah 8:30 öğle 13:30 çıkıyoruz bu çalışma saatlerine göre fazla mesai ücreti almali mi yim Teşekkürler

  1. Adem bey, bunu kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Ara dinlenme sürelerini düştükten sonra haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa, 45 saati aşan süreler için fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir.

   1. Zeynel bey buna göre haftalik 7,5 saat fazla çalışıyoruz birde bize mesai ücreti %50 SI ILE beraber 7,5 tl veriliyor pazar günü tehtitle işe getiriliyiruz örneğin pazar gelmezsen pazartesi ise gelme gibi bu haklarımızı nasıl alabiliriz teşekkür ederim.

    1. Açıkçası ülkemizde bu hakları çalışırken almak çok zor. Ancak haklı fesih yapılabilir ve hak mahkemede aranabilir.

 16. Merhaba Kurumsal bir yerde 5 gun 8.30 _17.30 cumartesi 8.30 _13.00 çıkış çalışıyorum 3 derece engelliyim ve asgari ücretle çalışıyorum sizce normal mi mola saatleri calisma saatleri içinde mi?

  1. Ayşe hanım, ara dinlenme süreleri çalışma süresinden sayılmamaktadır. Hesabınızı ona göre yapmalısınız.

 17. Hayırlı günler ben 3 vardıya sisteminde çalışıyorum 19 günlük çalışmam var artı bir günü de resmi tatildi ben nekadar alacağım not(23.00-07.30) mesaisindeyim

 18. merhaba ben suan calstıgım yere yenı girdim ve 15 gunluk param ne kadar oluyor acaba ogrenme sansım varmı

  1. Merhaba. Bunu bizim bilmemiz mümkün değil. Girmeden önce ücretinizi konuşmadınız mı?

 19. merhaba özel güvenlik görevlisiyim ayda 17 gün günde 14 saat çalısıyorum. maaşım 1930 lira saatlik ücretim ne kadar acaba teşekkurler

 20. Zeynel bey bizler petrol istasyonunda sabah 7 akşam 7 çalışıyoruz hafta sonlarıda dahil ve şuan 3 aydır maaş alamıyoruz bayramlar resmi bayramlarda çalışıyoruz ve işverinimize ihtar çektik tüm çalışanlar olarak bizler ne hak ederiz acaba bizim yemek yol paramızıda vermiyo bide yemek molamızda yok cvp verirseniz sevirim saygılarımla

 21. Merhaba özel bir kurumda çalışıyorum ayda 340 saat bazen gecebiliyorda ve maaş 1600 asgari ücret mesai verilmiyor sadece asgari ücret bunu şikayet etsem hakkımı alabilirmiyim ve nereye nasıl şikayette bulunmam gerekir şimdiden teşekkür ederim..

 22. bazı yerlerde fazla mesai ücretini brüt ücret üzerinden hesaplamışlar ama siz net ücretten hesap etmişşiniz aklıma takıldı hocem

  1. Merhaba. Aslında hemen hemen aynı sonuca çıkar. Brüt de hesaplansa, bunun neti ödenecektir. Böyle yapmamın sebebi, işçilerin genelde brüt ücretlerini değil de net ücretlerini bilmesidir.

 23. Merhaba. Net saat ücretini elde etmek için mesaisiz çalışma süresine verilen net tutar. Yani haftalık 45 saat in üstü mesai olduğuna göre 45*4 =180 saat e bölünmesi gerekmiyor mu acaba. Çünkü aylık 225 saat e bölüyoruz. Ama 180 saatin üstü mesai olarak yansıması gerekiyor. Yanlış im varsa özür dilerim.
  Teşekkürler. Saygılar

    1. Bununla ilgili birçok karar vardır. Şu karar bir örneğidir Taner bey: 9 Hukuk, 2015/14702 E. ve 2017/6635 K.

 24. Merhaba bir textil firmasında 7 senedir sabah 08.00 akşam 20.00 ücreti patronla asgari ücret üzerinden bana 12 saat parası neyse onu verin diye anlaştım ama hep asgari ücret üzerinden hasapladığım da az para aldım şuan 8 saat çalışan 1.670 TL alırken ben 2210 TL alıyorum geçen gün maaş bodrosu lazım oldu meğerse 5.6 gün fazla mesai göstermişler yıllardır kandırmışlar ben sigortam 12 saat üstünden diye 12saat parası alıyorum diye hep kandırılmışım kaç defa niye maaşım az desem herşey yasal 12 saat bu kadar dediler benim öğrenmek istediğim normalde maaşımın ne olması lazım iştende soğudum nasıl bir yol izlersem tazminatını alarak işten ayrılabilirim geçmiş haklarımı alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer bey, 12 saat için belirlenmiş bir ücret yoktur. İşveren, sizin haftalık çalışma süreniz 45 saati geçtiğinde, size fazla mesai ücreti ödemek zorundadır. Maaş bordrolarınızda fazla mesai tahakkuku olması, aleyhinize olacaktır.

 25. Bizim mesaimizin saati 7 tl ,zam istiyoruz yapmiyorlar ne yapabiliriz? Toplu bi sekilde soyleyelim diyoruz elemanlar bişey derler diye biźimle olmuyo birlik olmayinca da ĥaliyle önemsemeyip yapmiyolar

 26. Benim 2 cocugum var biri 2 yasinda biride 4 aylık ben calistim yerdwn cocuk parasi alamiyom neden alamiyom bu parayi kim veriyor bana isyerimi sgk mi veriyor parayi bana

  1. Merhaba. İşyerine aile bildirimi verirseniz, maaşınıza yansıyacaktır. Bu parayı kimse vermez, devlet alacağı vergiyi daha az almaktadır ve buna uygulamada AGİ denilmektedir.

 27. Ben parti time olarak calisiyom asgari ücrete gelen zamdan biz nasil faydalana cagiz acaba bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba. Maaşınız asgari ücret üzerinden belirleniyorsa, gelen zamdan olduğu gibi faydalanmanız gerekir. Ayrıca bir şey yapmanıza gerek kalmaması gerekir.

 28. Merhaba özel bir ünide kütüphanede çalışıyorum aylık 180 tl 20 saat yeni düzenlemeyle maaşım ne kadar olur

  1. Merhaba. Yazıda asgari ücretin saatlik tutarını belirttik. Buna göre maaşınızı tahminen hesaplayabilirsiniz.

 29. Merhaba,ben bir restorantta çalışıyorum.patron 9 saat çalışacaksınız 1 saat mola yapacaksiniz ama maaşınızı asgari ücret vericem dedi bu yasalmı.?bu durumda asgari ücret verirse bu çalışma sursinde mola saatimiz 1.5 saat olmazmı.?yada yarım saat mesai parası vermesi gerekmez mi?

 30. Benim çalıştığim işyerinde haftada 5 gün 50 saat olarak calisiyorum benim almam gereken asgari ucret ne olmalıdır günlük olarak 8+2 calisiyorum evli ve 1 cocuk babasıyım teşekkürler simdiden

 31. Merhaba ben haftada 58 saat çalışıyorum hafta içi 10 cumartesi günleri de 8 saat maaş asgari ücret ayrıca çoğu zaman 2 3 saatte ayrıca mesai ye kalıyorum evli çocuksuzum asgari + agi toplam maaş ne kadar almam lazım işe yeni başladım ilk maaşımı alcam ayrıca haftalık 58 saat çalıştırmak yasalmıdır bildiğime göre 10 saat çalıştırıp 8 saat olarak gösteriyorlar mesai yi de 10 saat üzerinden gösteriyor saat ücretini düşürmek için bunlar yasalmıdır yardımcı olursanız sevinirim

 32. Benim iş yerimde aylık benden 190 saat istiyor fakat beni ayda 180 saat çalıştırıyor kalan 10 saatide fazla mesailerimden ekliyor şimdi bizim şirkette 2 ayda bir denkleştirme yapılıyor yani 2 ayda 380 gün normal mesai istiyor ama bizim toplamda çalışma saatlerimiz o rakamı tutmuyor şirketin çalışma saatlerine göre yani 360 saat çalışmış oluyoruz açıkta kalan 20 saatide fazla mesaiden tamamlattırıyor benim fazla mesaimide % 50 den hesaplıyor şimdi 1 ci sorum şu 360+ 20
  380 saati tamamlamam için benim fazla saatimden alınan 20 saat normal mesai saatim ücretinemi düşüyor yoksa o 20 saattemi %50 üzerindenmi vermek zorundamı bilmem anlatabildimmi

  2 ci sorum ise iş yeri bize mesai üçreti yerine izine gönderme hakkı varmı hakkı varmı

 33. Merhaba bn bir teksilde calisiyorum askeri ucret uygulamasi 2019 yilina gidince fazla mesai ucretini 2018 yilin mesai ucretini vermeye devam ediyor 9.50 TL den itiraz ettim kalmak istemiyorum diye sonuc yok kalmiyorum da mesaiye yasal degilmi ayrica gunde 10 saat calisiyorum gun icinde toplam 1saat Mola var ve onunda odemesini bize yaptiklarini soyluyorlar aldigim Maas sadece askeri ucret gunluk bir saatim bunun neresinde sizce dogrumudur

 34. merhaba ben emekliyim şu anda bir işyerinde günde 10 saat haftanın 6 günü bir fiil çalışıyorum yol ve yemek içerisinde bana verdiği ücret 2000 tl’dir.
  emekli olduğum için iş veren ssk ödemiyor 10 aydır çalışıyorum. mesailerimi ve diğer ücretlerimi almak için nasıl bir yol alabilirim ?

  teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Çalışmaya devam edecek misini yoksa işten ayrılmak mı istiyorsunuz? Ona göre farklı cevaplarım olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.