Asgari ücretlinin 2017 yılı kıdem tazminatı miktarı ne kadar?

2018 yılında asgari ücretlinin kıdem tazminatı ne kadar?

Kıdem tazminatı; belirli şartlar altında iş sözleşmesi sona eren işçiye ödenen ve miktarı işçinin en son ay brüt ücretine göre belirlenen bir tazminattır. Buna göre; 2018 yılında işten ayrılan bir asgari ücretlinin kıdem tazminatı miktarı kaç liradır?

Reklam

Kıdem tazminatı alma şartları neler?

Kıdem tazminatı, niteliği itibariyle, her halde ve şartta alınan bir tazminat değildir. Bu konuda daha önce ayrıntılı bir yazı hazırlamıştım. Ancak kısaca tekrar etmem gerekirse şu şartları taşıyan işçi kıdem tazminatı alabilir:

 • İşyerinde en az bir yıl kıdeminin bulunması
 • İş sözleşmesinin, kıdem tazminatı alacak şekilde sona ermesi

Kıdem tazminatı miktarı nasıl hesaplanır?

Bunun hesabı da oldukça kolaydır. İşçinin işten ayrıldığı son ay brüt ücreti esas alınır. Ancak buradaki ücret giydirilmiş ücrettir. Giydirilmiş ücretin ne olduğunu yazmıştım. İşte işçinin işyerindeki kıdemi ile son brüt giydirilmiş ücreti çarpılır ve kıdem tazminatı miktarı bulunur. Bu rakamdan ise sadece damga vergisi kesilir.

Asgari ücretlinin kıdem tazminatına esas ücreti

O halde; eğer asgari ücretliye yapılan yemek, yol, giyim vb. bir ödeme yoksa, esas alınması gereken rakam 2018 brüt asgari ücreti olan 2.029,50 TL’dir. Dolayısıyla bu işçinin kıdem tazminatını kendisinin hesaplaması kolay ve mümkündür. İşyerinde çalışılan yıl sayısı ile 2.029,50 TL çarpılarak sonuç bulunabilir.

2017 asgari ücret kıdem tazminatı

Burada önemli bir ayrıntı da artık yıllarla ilgilidir. Bir yıldan artan süreler de bu hesapta göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin 2 yıl 3 ay 14 gündür çalışan bir asgari ücretliye tam olarak, 2 yıl 3 ay 14 günlük kıdem tazminatı ödenmelidir.

SONUÇ

Asgari ücretle çalışıyor ve yol, yemek vb. başkaca bir ödeme almıyorsanız; kıdem tazminatınızı hesaplamanız çok kolaydır. 2018 itibariyle işten ayrılmışsanız işyerindeki kıdem yılınızla 2.029,50 TL’yi çarparak size ödenmesi gereken kıdem tazminatını bulabilirsiniz. Bulduğunuz rakamdan sadece damga vergisi kesintisi yapılacaktır.

Ancak yemek, yol, giyim yardımı gibi düzenli diğer haklarınız da varsa, 2.029,50 TL’nin üzerine bu ödemelerin bir aya düşen ortalamalarının brütünü de eklemeniz gerekir.

Kıdem tazminatınızı tam olarak hesaplamak için sitemizdeki hesaplama aracını da kullanabilirsiniz.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Merhaba
  Benim çalıştığım işyerinde 05,01,2018 tarihinde iş yerinden çıkışım olacak benim sorum şuan 2018 yıllı asgari ücret artacak yani beni 05,01,2018 tarihinde çıkarttıklarında tazminatım zamlı olarakmı hesaplanır yoksa en son maaş aldığım 31,12,2017 tarihindeki maaşımmı tazminat hesaplamada geçerli olur ?

 2. Merhaba ben 28 Mayıs 2013 işbaşı yaptım isyerim beni sağlıktan 15 Ocak 2018 de işten çıkaracak net maaşım agiyle 1723 liradır çocuk parası almıyorum ne kadar tazminat alabilirim

 3. Merhaba
  2010-2014 yılları arasında çalışan bir personelimiz 2017 yılında yazılı olarak kıdem tazminatını istedi
  kıdem tazminatı hesaplarken işten ayrılmış olduğu yıl olan 2014 yılı asgari ücreti mi yoksa talepte bulunmuş olduğu 2017 yılı asgari ücretine göre mi hesaplama yapmamız gerekir.? iyi çalışmalar

  1. Ziya bey, işçinin işten ayrıldığı tarihteki ücreti neyse, onun üzerinden hesaplanması gerekir.

 4. Merhabalar Ben bir buçuk yıl Petrolde çalıştım ve işten çıkarıldım sebepsiz yere sizce ne kadar tazminat alabilirim ve haksızlık yaptılar

 5. Merhaba ben öncelikle Bana lütfen yardımcı olun Ben bir küçük bir Petrolde çalıştım doğum günüm olduğum için izin kullandım ve öbür gün işe gittim yerine başkasını almıştı var sizce bunun nedeni

 6. Iki sene iki ay 21 gun calustim.ihbar kulkandurilmadi ama kullandirilmus gibi imza attirildik. Cunku o furmanin anlaşmalı olduğu ( fason)işyeri ile ise başladık. Bunun icin ihbar tazminati vermesi gerrkmezmiydi. Ve bana verilen pars 3928.35 az değilmi

  1. Sultan hanım; nasıl işten ayrıldığınız, maaşınızın ne kadar olduğunu vb. konuları bilmeden yorum yapamam.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.