Asgari ücretlinin 2017 yılı kıdem tazminatı miktarı ne kadar?

2018 yılında asgari ücretlinin kıdem tazminatı ne kadar?

Kıdem tazminatı; belirli şartlar altında iş sözleşmesi sona eren işçiye ödenen ve miktarı işçinin en son ay brüt ücretine göre belirlenen bir tazminattır. Buna göre; 2018 yılında işten ayrılan bir asgari ücretlinin kıdem tazminatı miktarı kaç liradır?

Kıdem tazminatı alma şartları neler?

Kıdem tazminatı, niteliği itibariyle, her halde ve şartta alınan bir tazminat değildir. Bu konuda daha önce ayrıntılı bir yazı hazırlamıştım. Ancak kısaca tekrar etmem gerekirse şu şartları taşıyan işçi kıdem tazminatı alabilir:

  • İşyerinde en az bir yıl kıdeminin bulunması
  • İş sözleşmesinin, kıdem tazminatı alacak şekilde sona ermesi

Kıdem tazminatı miktarı nasıl hesaplanır?

Bunun hesabı da oldukça kolaydır. İşçinin işten ayrıldığı son ay brüt ücreti esas alınır. Ancak buradaki ücret giydirilmiş ücrettir. Giydirilmiş ücretin ne olduğunu yazmıştım. İşte işçinin işyerindeki kıdemi ile son brüt giydirilmiş ücreti çarpılır ve kıdem tazminatı miktarı bulunur. Bu rakamdan ise sadece damga vergisi kesilir.

Asgari ücretlinin kıdem tazminatına esas ücreti

O halde; eğer asgari ücretliye yapılan yemek, yol, giyim vb. bir ödeme yoksa, esas alınması gereken rakam 2018 brüt asgari ücreti olan 2.029,50 TL’dir. Dolayısıyla bu işçinin kıdem tazminatını kendisinin hesaplaması kolay ve mümkündür. İşyerinde çalışılan yıl sayısı ile 2.029,50 TL çarpılarak sonuç bulunabilir.

2017 asgari ücret kıdem tazminatı

Burada önemli bir ayrıntı da artık yıllarla ilgilidir. Bir yıldan artan süreler de bu hesapta göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin 2 yıl 3 ay 14 gündür çalışan bir asgari ücretliye tam olarak, 2 yıl 3 ay 14 günlük kıdem tazminatı ödenmelidir.

SONUÇ

Asgari ücretle çalışıyor ve yol, yemek vb. başkaca bir ödeme almıyorsanız; kıdem tazminatınızı hesaplamanız çok kolaydır. 2018 itibariyle işten ayrılmışsanız işyerindeki kıdem yılınızla 2.029,50 TL’yi çarparak size ödenmesi gereken kıdem tazminatını bulabilirsiniz. Bulduğunuz rakamdan sadece damga vergisi kesintisi yapılacaktır.

Ancak yemek, yol, giyim yardımı gibi düzenli diğer haklarınız da varsa, 2.029,50 TL’nin üzerine bu ödemelerin bir aya düşen ortalamalarının brütünü de eklemeniz gerekir.

Kıdem tazminatınızı tam olarak hesaplamak için sitemizdeki hesaplama aracını da kullanabilirsiniz.


, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

28 Yorum

  1. Ben doğum öncesi ve doğum sonrası rapor kullandım.raporum bitti.şuan ücretsiz izindeyim ama işyerim çıkışımı verecek.bakıcı bulamadığım için.bu durumda ne kadar tazminat alırım?asgari ücretle çalışıyordum.

  2. Ben 01.06.2016 yılında sigorta başkangıcım oldu 22.11.2017 de şirket değişiminden sonra bana cıkış verildi ayrıca aynı işyerinde 01.07.2015 sigorta girişi var 04.03.2016 cıkışım oldu.senede 1 2 defa şirket değişimi yapulmakta bu durumda tazminatı mı engeller mi.şuan mahkemeliğim var bunlarla elime net gececek meblağ ne kadar olur.beni aydınlatırsanız cok sevinirim.

    1. Serdar bey tutar hesaplayamayız. Ama giriş çıkış yapılmışsa ve fiilen çalışmaya devam etmişseniz, tüm sürenin hesaba katılması gerekir.

  3. İyi günler ben aralık ayında evlencem için 31 ekim 2018 işten ayrılıyorum maaşım asgari ücret 1603 lira maaş alıyorum sgk prim kağıdında 2030 tl yazıyo 01.01.2013 yılında işe girişim ihbar tazminatım ve kıdem tazminatım ne kadar olur

  4. meraba özel bir şirkette iki yıl calıştım iki tane patronumuz iki kardeş ayrıldılar şimdi biz ayrılan patronun yeni şirketinde calışmaya başladık tazminat almamız ne kadar dogru olur tazminatı bizim istememizmi gerekiyor

    1. Hasan bey, şirketler tamamen değiştiyse, eski işyerinden tazminat talep edebilirsiniz. Ama eski işyerinden nasıl ayrıldınız? İstifa edip diğerine geçerek mi? Bu durumda kıdem tazminatınız yanmış olabilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.